İzahname Muafiyetlerini Değiştiren Çeşitli Öneriler

Kitle fonlaması gibi alternatif sermaye yaratma biçimleri popülaritesini artırmaya devam ederken, düzenleyiciler yaklaşımlarında değişiklik yapma ihtiyacının farkına vardılar..

SEC’in yeni tanımlanmış bir ‘akredite yatırımcı’ teklifine veya potansiyel ‘güvenli liman’ programlarına dönüp bakınca, düzenleyici kurumların boşta oturmaktan memnun olmadığı açıktır..

Bu tür önerilen değişikliklerin en son örnekleri, geçtiğimiz haftalarda çeşitli ülkelerde ortaya konmuştur..

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Kanada
 • Letonya

Her ülkenin ilgili düzenleyici kurumları tarafından ortaya konan değişiklikler, özellikle kitle fonlamasına odaklanmıştır, Reg. A ve Reg. D.

Amerika Birleşik Devletleri – SEC

SEC, izahname muafiyetlerini çevreleyen mevcut düzenlemeleri “yama işi” olarak ve “on yıllardır inşa edilmesinin” sonucu olarak kaydetti ve bunlara atıfta bulundu. Bu en son teklifin, zaman içinde ortaya çıkan düzenleyici boşlukları ve kısıtlamaları doldurmaya çalıştığını ve bu da patchwork’ü sorunsuz hale getirdiğini belirtiyorlar..

En son teklif, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu adına gelen, Başkan Jay Clayton’ı gördü.,

“Başlangıç ​​sermayesi arayan başlangıç ​​aşamasındaki yeni girişimlerden halka açık bir raporlama şirketi olma yolunda olan şirketlere kadar ortaya çıkan şirketler, iş yaratmak ve işlerini ölçeklendirmek için gereken kritik sermayeye erişmek için muaf teklif kurallarını kullanıyor … Mevcut çerçeve, süreçte yer alan pek çok kişi için kafa karıştırıcı, özellikle de aşırı karmaşık kurallarımızı yönetmeye harcanan sınırlı kaynakları, şirketlerin büyümesine yönelik doğrudan yatırımlardan saptırılmış olan küçük şirketler için. Bu öneriler, önemli yatırımcı korumalarını korurken ve geliştirirken, girişimcilerin sermayeye daha iyi erişmesine olanak tanıyan daha rasyonel bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. “

Önerilen değişiklikler

Aşağıdakiler, uyulması halinde İzahname Muafiyetine uygunluğa izin verecek birkaç kilit noktadır. SEC, özellikle birden fazla sermaye artırma yöntemi için değişiklikler içermektedir – kitle fonlaması, Reg. A ve Reg. D.

Kitle fonlaması

 • Teklif sınırlarını 5 milyon dolara çıkarmak
 • Akredite olmayan yatırımcıları tercih etmek için güncellenmiş yatırımcı sınırı kriterleri

Reg. Bir

 • Teklif sınırlarını 75 milyon dolara çıkarmak
 • İkincil satış üst sınırını 22,5 milyon dolara çıkarmak

Reg. D

 • Teklif sınırını 10 milyon dolara çıkarın

Kanada – CSA

Kanada’daki menkul kıymetler yasaları zaman zaman birbirinden kopuk görülebilir. Bu, genellikle, ilgili sektörleri denetleyen bir Federal düzenleyicinin bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Aksine, düzenlemeler il düzeyinde uygulanır – bu bazen karşılaştırma yoluyla tutarsızlıklara yol açabilir.

CSA bunu kaydetti ve aşağıdakileri kendi 45-110 teklif,

“Piyasa katılımcılarından, Kanada genelinde mevcut menkul kıymetler kitle fonlaması için uyarlanmış uyumlaştırılmış bir düzenleyici çerçevenin, sermaye artırmak için başlangıçlar ve erken aşamadaki ihraççılar için bir alternatif olarak menkul kıymet kitle fonlamasının kullanımını teşvik edeceğini duyduk … CSA Aracı önerdi [45- 110] menkul kıymetler kitle fonlaması için düzenleyici çerçevenin yeni başlayanlar ve erken aşamadaki ihraççılar tarafından uyumlaştırılmasını iyileştirmek. Enstrüman, başlangıç ​​kitle fonlaması boşluğu ile temel özellikleri paylaşsa da. “

Önerilen değişiklikler

Aşağıdakiler, uyulması halinde İzahname Muafiyetine uygunluğa izin verecek birkaç kilit noktadır..

 • Kitle fonlaması kampanyasının 12 ayı içinde toplanan fonlarda 1 milyon dolarlık sınır
 • Yatırımcılar, bir komisyoncu tarafından tavsiye edildiğinde her biri 2500 ABD Doları veya 5000 ABD Doları satın alabilir.
 • Yatırımcı yetkisiz kullanım süresi
 • Satın alınan menkul kıymetlerin iptal edilebileceği 48 saatlik ‘iade’ dönemi

Letonya – FCMC

Letonya’daki bu gelişmeyi ilk kez aktarırken, Fintelum’un Genel Müdürü Liza Aizupiete ile konuştuk. Fintelum ve benzeri şirketlerin artık bu değişikliklerden nasıl yararlanabileceğini anlattı..

“Başlangıç ​​ve gayrimenkul sektörlerinin daha iyi finansman seçeneklerine erişmesine yardımcı olmak amacıyla, menkul kıymetler yasasında yapılan mevcut değişiklikler Letonya’yı sermaye artırımı için daha çekici bir AB üye devleti haline getiriyor. Mevcut düzenleyici ortam, Fintelum’un daha düşük sermaye piyasalarına giriş engelleri ile 36 ay içinde 3 milyon Avro’ya kadar yükselen küçük ve orta ölçekli işletmelere hizmet vermesine izin vermektedir. Yatırımcılar, fiat veya kripto para birimlerine yatırım yapabilecek ve perakende yatırımcılara açık, temettü getiren projelerin kısmi mülkiyetine erişebilecek. Fintelum tokenleştirme ve uyum araçlarıyla, menkul kıymetlerin kısmi sahipleri veya hizmet tokenleri, eşler arası ikincil pazarımızı kullanarak projelere olan ilgiyi değiştirebilecek ve böylece tipik olarak likit olmayan varlıklarda likiditeyi artırabilecek. Örneğin, bir gayrimenkulün sahibi olan veya ticari bir şirketi temsil eden bir şirketin bir kısmına sahipseniz, bu fraksiyonları mevcut hissedarlar arasında dijital olarak satın alabilir veya satabilir veya projeyle ilgilenen yeni yatırımcılar arayabilirsiniz. “

Önerilen değişiklikler

Aşağıdakiler, uyulması halinde İzahname Muafiyetine uygunluğa izin verecek birkaç kilit noktadır..

 • 1 milyon € üst sınır
 • Basitleştirilmiş prospektüs için uygun olan 1 milyon ila 5 milyon Euro
 • 36 aylık periyot için 3 milyon € üst sınır

Büyüme

Önerilen tüm bu değişikliklerin yürürlüğe girip girmeyeceği henüz belirlenmemiştir. Yine de söylenebilecek şey, düzenleyicilerin endüstrileriyle birlikte büyüdüğünü görmenin umut verici olduğudur..

Durgun düzenleme çoğu zaman durgun büyümeye yol açabilir. Özellikle, her ülke hem ihraççılar hem de yatırımcılar için sermaye tavanlarını büyük ölçüde artırmayı seçti. Bu, iyi korunma önlemlerinin yanı sıra, durgun büyüme anlamına gelmez.

Umarım bu potansiyel değişiklikler, sürekli kabulü ve sermaye artırmanın alternatif yollarına erişimi teşvik eder..

Diğer Haberlerde

Geçtiğimiz aylarda çeşitli vesilelerle kitle fonlaması ve düzenleme değişiklikleri ile ilgili gelişmelere değindik. Aşağıdaki makaleler bunun birkaç örneğidir:

Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA) Kripto Varlıklarını Yasal Çerçeve Kapsamında Ele Almaktadır

Kuzey Amerika’da Hisse Senedi Kitle Fonlaması

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map