Yeni Özellik: Vadeli İşlemler ve Sürekli Swap Piyasası Verileri

Ticaret kararlarınızı nasıl veriyorsunuz? dikkatli bir araştırmadan sonra? ya da sadece içgüdülerinizle gidin?

Vadeli işlem sözleşmeleri ve kalıcı takas ticareti söz konusu olduğunda, piyasada alım satım kararlarınıza yardımcı olacak çok fazla veri yoktur.

İşte bu yüzden lansmanını yapıyoruz Vadeli işlemler & Perpetual Swap Piyasa Verileri türünün ilk örneği endüstride büyük veri platformu.

Bu yeni özellik, OKEx’te oturum açan müşterilere özeldir. Oradan erişebilirsiniz gerçek zamanlı vadeli işlemlerimizin ve sürekli takas piyasalarının verileri 9 ana akım belirteci, uzun / kısa pozisyon oranı, duyarlılık endeksi ve temel gibi.

Amacımız, müşterilerimizin kendi ticaret stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için doğru, tarafsız alım satım verileri sağlamaktır.. Ve tabii ki OKEx’te halihazırda mevcut olan genel pazar verileriyle birlikte, ek içgörülerimizin müşterilerimizin pazarı daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu yeni özellikte var 6 gösterge müşterilerimizin pazar trendini kavramasına yardımcı olmak için:

 • Uzun / Kısa Kullanıcı Oranı
 • Temel
 • Açık Faiz ve İşlem Hacmi
 • Alıcı Hacmi Al / Sat
 • En İyi Tüccar Duyarlılık Endeksi
 • En İyi Tüccar Kullanılan Ortalama Marj

1. Uzun / Kısa Kullanıcı Oranı

Bu gösterge, uzun ve kısa pozisyon açan toplam kullanıcı sayısı oranı belirli bir süre sonrası. Oran, haftalık, iki haftalık, üç aylık vadeli sözleşmeler ve sürekli takaslarla derlenir. Bir kullanıcının uzun / kısa tarafı, jetonun net konumuna göre belirlenir..

Ne demek:

 • Türev piyasasında, ne zaman açılan uzun bir pozisyon varsa, onu dengelemek için açılan bir kısa pozisyon da olmalıdır. Toplam uzun pozisyon sayısı, toplam kısa pozisyon sayısına eşit olmalıdır.
 • Oran yüksek olduğunda kullanıcı başına uzun taraftan açılan ortalama pozisyon sayısının kısa taraftan kullanıcı başına açılan ortalama pozisyon sayısından daha az olduğunu gösterir..

2. Temel

Bu gösterge sözleşme / swap fiyatını, spot endeks fiyatını ve ayrıca matrahı gösterir. Belirli bir zamanın temeli = sözleşme / takas fiyatı – spot endeks fiyatı.

Ne demek:

 • Sözleşme / takas fiyatı, tüccarların dayanak varlığın gelecekteki fiyatına ilişkin beklentilerini yansıtır. Baz pozitif olduğunda, genel piyasanın yükselişe geçtiğini gösterir. Negatif olduğunda, düşüş görünümü anlamına gelir.
 • Temel, genellikle prim oranıyla anılır. Prim oranı = temel / spot endeks fiyatı
 • Normal şartlar altında, haftalık sözleşmelerin temeli daha düşüktür ve üç aylık sözleşmelerin temeli daha yüksektir. Üç aylık sözleşmelerin temeli, uzun vadeli piyasa eğilimini daha iyi gösterebilir.
 • Prim ücretinin yüksek olması (pozitif veya negatif), müşterilerin arbitraj yapması için daha fazla yer olduğu anlamına gelir.

Fonlama Oranı Arbitraj Strateji Raporu Spot marj alım satım faiz oranı ile sürekli takas ticareti arasındaki arbitraj fırsatının analizi… mediu

3. Açık Faiz ve İşlem Hacmi


Açık faiz, ödenmemiş vadeli işlem sözleşmelerinin / takasların toplam sayısıdır, işlem hacmi ise vadeli işlem sözleşmelerinin toplam işlem hacmi ve belirli bir süre boyunca kalıcı takas işlemidir..

Ne demek:

 • 2.000 uzun sözleşme ve 2.000 kısa sözleşme varsa, açık faiz 2.000 olacaktır..
 • İşlem hacmi yükselir ve açık faiz kısa bir süre içinde azalırsa, birçok pozisyonun kapandığını veya zorla tasfiye edildiğini gösterebilir..
 • Hem işlem hacmi hem de açık faiz artarsa, çok sayıda pozisyon açıldığını gösterir..

4. Alıcı Hacmi Al / Sat

Satın alan alıcı hacmi: belirli bir süre boyunca aktif satın alma hacmi (alıcı), bir girişi gösteren.

Satış alıcı hacmi: belirli bir süre boyunca aktif satış hacmi (alıcı), çıkış akışını gösterir..

Ne demek:

 • Alıcının hacmi yüksek olduğunda, yükseliş piyasasına işaret eder. Satışı alan kişi hacmi yüksek olduğunda, düşüş eğilimini yansıtır..
 • Genel olarak, perakende müşteriler daha fazla alıcı siparişi verir. Alım / satım alıcı hacmi, perakende müşterilerden gelen piyasa tahminlerinin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir..

5. En İyi Tüccar Duyarlılık Endeksi

Bu gösterge, en iyi tüccarlar tarafından tutulan uzun ve kısa pozisyonların yüzdelerini gösterir. Bir aktif hesabın, pozisyon büyüklüğüne bakılmaksızın bir oy hakkı vardır. (sadece pozisyon tutan hesaplar aktif olarak sayılır.) Hesap riskten korunma pozisyonları tutuyorsa, oyu net pozisyonuna bağlıdır..

Ne demek:

 • Bu gösterge, uzun ve kısa pozisyonlar oranına çok benzer. Ancak, hesaplamaya yalnızca OKEx’teki ilk 100 tüccarın verileri dahil edilir..
 • Bu endeks, daha iyi ticaret anlayışı için uzun / kısa pozisyon oranı ile birlikte düşünülmelidir..

6. En İyi Tüccarın Kullanılan Ortalama Marjı

Bu gösterge, ilk 100 tüccarın yatırılan sermayelerini nasıl kullandıklarını yansıtır. TTSI’nin aksine, TTAMU oyları saymaz. Bunun yerine, en iyi tüccarlar tarafından kullanılan ortalama başlangıç ​​marjı yüzdesinden hesaplanır..

Ne demek:

 • En iyi 100 tüccar tarafından fonların nasıl kullanıldığını ve tahsis edildiğini gösterir (ortalama).
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map