Sonraki Seviye Topluluklar: Yeni Bir Merkezi Olmayan Otonom Yönetişim Çağı

OKEx olarak sürekli geleceğe bakıyoruz ve bunun merkezi olmayan finans anlamına geldiğine inanıyoruz.

Mesajı yaymak için CEO’muz Jay Hao, çeşitli sektörlerden liderlerle DeFi ilerlemelerini, içgörülerini ve gelecek planlarını tartışmak üzere yeni bir sanal OKExDeFi Yuvarlak Masa görüşmesi serisi düzenliyor..

Bu yuvarlak masa toplantısında Jay, Aragon’un kurucusu ve CEO’su Luis Cuende ile röportaj yapıyor.. 

İşte yuvarlak masa toplantısından öne çıkan önemli noktalar.

Jay: Ethereum ana ağında (Aragon Court) yaşayan ilginç bir merkezi olmayan otonom organizasyon ürününü duydum. Görünüşe göre Aragon Mahkemesi, DAO’lar içinde daha kolay koordinasyon ve anlaşmazlık çözümü için bir araç görevi görüyor. Bize Aragon Mahkemesinin ne olduğu ve önemi hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz??

Luis Cuende: Yani, temelde, DAO’lar akıllı sözleşmelerdir. Harikalar ama çok durağandırlar. Günün sonunda, bunlar bilgisayar kodlarıdır ve bilgisayarlar insan beyninde olup biten her şeyi bilmezler. Akıllı sözleşmeler bakiyenizin belirli bir sayının üstünde mi yoksa altında mı olduğunu söyleyebilir, ancak insan haklarına (özgürlük, mahremiyet veya her neyse) uyup uymadığınızı söyleyemez. 

Demek ki, bugün DAO’ların eksik olduğu bir unsur var ki bu, dünyadaki hukuk sistemlerinde var olan ve mahkemeler tarafından uygulanan sübjektif unsur – ve biz de bu merkezi olmayan mahkemeyi yarattık. Bu ademi merkeziyetçi mahkeme ile DAO’lar kendi “anayasalarını” oluşturabilir ve birisi buna uymazsa, birisi bir anlaşmazlık açıp mahkemeye gidebilir veya buna uymayan tarafı cezalandırabilir. Bu, birçok şeye izin verir çünkü binlerce kişi yeni bir öznellik dünyasına erişebilir.. 

Gerçek dünya mahkemesine çok benzer. Aragon mahkemesinde jüri üyelerinin anonim olması ve kanıta benzer bir şey kullanarak ekonomik olarak teşvik edilmelerindeki fark şudur. Yani, bu anlamda farklı, ancak süreç aslında çok benzer.. 

Diğer fark, şu anda Aragon mahkemesinde olan davaların geleneksel dünyada ele aldığınız davalardan çok farklı olmasıdır. Örneğin, içerik denetimi gibi kolay şeylere bakıyoruz. Şu gibi şeylere bakıyoruz: Bu finansman teklifi, bu DAO’dan hangi hibelerin para alabileceğine ilişkin bu küçük belgeye uygun mu? Bir ilaç firmasına dava açamazsın ya da onun gibi bir şey. 

Diğer önemli şey, Aragon mahkemesinde tamamen sınırlı sorumluluk olmasıdır..

Jay Hao: OKEx gibi merkezi oyuncuların DeFi alanını kolaylaştırmak için daha fazlasını yapmasını umuyorsunuz??

Luis Cuende: Bir önerim var – ve bu bir DAO başlatmak ve OKB sahiplerine değerli olduğuna inandığınız bir şeyin yönetimini sağlamak. DeFi’nin gücünün topluluk olduğuna inanıyorum, bu yüzden bir DAO ve bazı jetonlarla bir tür verim çiftliği programı başlatan ilk merkezi borsayı dört gözle bekliyorum. Bunun inanılmaz olacağını düşünüyorum. 

Jay Hao: Bizim gibi kripto alanındaki ilk oyunculardan bazıları, 2016’daki DAO saldırısını hala çok net bir şekilde hatırlıyor. Saldırı, merkezi olmayan özerk organizasyonların gelişimi üzerine düşünmemizi sağladı. DAO’ların geleceğini oluşturmaya yardımcı olabilecek bu olaydan ne öğrenilebilir??

Luis Cuende: Açıktır ki, 2016’da kararlar alırken, DAO hack’inden birkaç ay sonraydı. Yani, ciddiye almak istediğimiz bir şey güvenlikti. 

Dolayısıyla, bugün DeFi’de protokollerin denetim olmadan bir saat içinde yüz milyon dolarlık varlık yönetimine sahip olduğunu görebilirsiniz. Çok sayıda kod denetimi, güvenlik denetimi, güvenlik arka plan denetimi yapar ve varlık yönetimimizi çok yavaş büyütürdük. Bugün Aragon’u görüyorsanız, ana ağda iki yıl geçirdikten sonra, yönetim altındaki varlıklar son zamanlarda çok büyüdü. Belki bir yıl önce 4 milyon dolardan bugün 150 milyon dolara kadar. 

Aragon veya DAO’lar tarafından yönetilen Aragon’da güvence altına alınmış jetonlara bakarsanız, milyarlarca dolara bakıyoruz. DAO’lar bu aylarda parabolik büyüme gördü, ancak buraya gelmek yıllar aldı. Bu yüzden, bence birçok denetim ve güvenliğe odaklanmamızın karşılığını.

Jay Hao: Son bir soru, çok kolay – DeFi’nin geleceğini tanımlamak için bir kelime önerin. Ve neden?

Luis Cuende: Stresli, çünkü 7/24 açık olmalısın. Bir hafta tatile gidersen ve geri gelirsen her şey değişir.

Blok zinciri, kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için kanallarımıza katılın & DeFi:

Jay Hao, OKEx CEO’su 

OKEx Resmi

OKExDeFi Yuvarlak Masa Konuğumuza Kredi:

Luis Cuende, Kurucu & CEO @ Aragon

https://twitter.com/licuende

https://www.linkedin.com/in/luisivancuende/

Aragon

https://twitter.com/AragonProject

https://www.linkedin.com/company/aragonproject/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map