OKEx, yeni Birleşik Hesap sistemiyle marj hesaplamasında nasıl devrim yaratıyor?

Yeni bir kripto paradigması için yeni bir kripto ticaret aracı

OKEx, kullanıcıların önce geldiği ilkesine bağlıdır. Bu nedenle, kullanıcılara yenilikçi ve yeni bir ticaret sistemi getirmek için mevcut teknik darboğazları aşıyor ve marj hesaplama modelimizi iyileştiriyoruz: Birleşik Hesaplar.

OKEx’in Birleşik Hesap sistemi üç moda ayrılmıştır:

  • Basit ticaret modu
  • Tek para birimi marj modu
  • Çoklu para birimi marj modu

Bu modların her biri, farklı kullanıcıların alım satım ihtiyaçlarını karşılar ve farklı risk seviyelerinde alım satım yapılmasına izin verir. Amaç, kullanıcıların ticaret yapmak istedikleri enstrümanların türüne ve almaya istekli oldukları riske bağlı olarak ticaret deneyimlerini kolayca özelleştirebilmeleridir..

OKEx’in yeni Birleşik Hesap sistemi altında üç hesap modu

Acemi kullanıcılar, kaldıraçlı ticareti desteklemeyen basit ticaret modunu seçebilirler. Bu nedenle, yeni kullanıcılar için riski izole eder ve spot piyasalarda ve satın alma seçeneklerinde işlem yapmayı kolaylaştırır. Bazı alım satım deneyimine sahip kullanıcılar Tek para birimi marj modunu seçebilirken, ileri düzey kullanıcılar Çoklu para birimi marj modunu kullanabilir..

Ticaret hesaplarını basitleştirmenin ve marj paylaşımını desteklemenin yanı sıra Birleşik Hesap sistemi, türev alım satımları için gerçek zamanlı uzlaşmayı da mümkün kılar – kullanıcıların günlük 08:00 UTC ödemesini beklemek zorunda kalmadan pozisyonlarını kapattıktan sonra karlarını çekmelerine olanak tanır. Bu yeni özellik, sermaye kullanımını büyük ölçüde artırır.

Birleşik Hesaplar, açıklandı

Unified Account’un tek bir ana hesap altındaki çeşitli ticaret hesaplarının bir kombinasyonu olmadığı vurgulanmalıdır. Aksine, çapraz döviz ticaretinin esnekliğinde ve ticarete konu olan pozisyonların ölçeğinde büyük bir gelişmedir..

Teknik sınırlamalar ve karmaşık hesaplamalar nedeniyle, OKEx ticaret platformundaki farklı ürün gruplarının hesapları önceden bağımsızdı ve altı ana hesap kategorisi vardı: finansman hesapları, spot hesaplar, vadeli işlemler, marj hesapları, kalıcı takas hesapları ve opsiyon hesapları . Her bir hesap türü için marjlar paylaşılamadığı için sermaye kullanım oranı düşüktü.

Yeni Birleşik Hesap sistemi ile OKEx artık tek bir hesapta her türden ticareti destekliyor – birden fazla hesap arasında para transferi ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve kullanıcılar için işlemlerin karmaşıklığını azaltıyor.

Tek para birimi marjı modu, alım satım faaliyetlerini tek bir hesap içinde aynı ödeme para biriminde yerleştirir; Çoklu para birimi marj modu, farklı para birimlerindeki varlıkları USD değerine dönüştürür ve tüm para birimlerindeki her türlü spot ve türev ticareti bu hesabın altına yerleştirilir.

Marj hesaplamasının kırılması

OKEx’teki Birleşik Hesaplar özelliğinin daha verimli ticaret ve sermaye kullanımını nasıl sağlayabileceğini daha iyi anlamak için, belirli bir örneği inceleyelim. Eski OKEx ticaret sistemine bakıldığında, bir kullanıcının sürekli takas hesabında 3 BTC bakiyesi olduğunu ve 1 BTC’lik bir başlangıç ​​marjı ve 2 BTC’lik gerçekleşmemiş bir kazanç ile BTC jeton marjlı kalıcı takas alanında uzun bir pozisyon tuttuğunu söyleyelim. ; aynı zamanda kullanıcının spot hesabında 1 BTC’lik bir varlık bakiyesi vardır. İşte kullanıcının sonraki adımlarının bir dökümü ve OKEx’teki eski ticaret sistemi ve yeni Birleşik Hesap sistemi kullanılarak elde edilen sermaye kullanımının bir karşılaştırması:

Notlar
Ticaret gereksinimleri Bir kullanıcı, jeton marjlı BTCUSD üzerinde 10x kaldıraçla çeyreklik bir gelecekte uzun süre gitmek istiyor.
Fiyat BTC’nin gösterge fiyatı 10.000 $ olduğunda.
OKEx eski ticaret sistemi ile Uzun süre açılabilen maksimum sözleşme sayısı 1.000 sözleşmedir.

Başlangıç ​​teminatı * kaldıraç * sözleşme başına işaret fiyatı / nominal değer = 1 BTC * 10x * 10.000 $ / 100 $ = 1.000 sözleşme

OKEx’in yeni Birleşik Hesabı ile sistemi Kullanıcı Tek para birimi marjı modunu seçerse, kullanıcının hesap bakiyesi 4 BTC (3 BTC + 1 BTC) olacaktır. Bu arada, gerçekleşmemiş kalıcı takas kârlarında 2 BTC olacak.

BTC para birimi hesabı altındaki efektif marj 5 BTC’dir. BTC para birimi varlık bakiyesi + kazanç / kayıp – marj = 4 BTC + 2 BTC – 1 BTC = 5 BTC

Açılabilecek maksimum sözleşme sayısı 5.000 sözleşmedir. Başlangıç ​​teminatı * kaldıraç * sözleşme başına işaret fiyatı / nominal değer = 5 BTC * 10x * 10.000 $ / 100 $ = 5.000 sözleşme

Sonuç Birleşik Hesap sistemi ile, bir kullanıcının sermaye kullanım oranı 5 kat artar

Ayrıca, eski ticaret sistemi altında, farklı hesap kategorileri arasındaki kar ve zarar mahsup edilemez. Örneğin, bir kullanıcının kaldıraçlı hesabındaki zarar, sürekli takas hesabındaki kâr ile telafi edilemez. Bu, zarar eden hesapları daha büyük tasfiye risklerine maruz bırakır.

OKEx’teki yeni Birleşik Hesap sistemi altında, her hesabın karı ve zararı – ve hatta farklı ödeme para birimlerindeki pozisyonlar – mahsup edilebilir ve marj paylaşılır. Bu özellikler, bir pozisyonun tasfiye edilme riskini büyük ölçüde azaltır.

Son olarak, otomatik borçlanma fonksiyonuna sahip Çoklu para birimi marjı modunda, USD değerinde yeterli marj olduğunda, kullanıcılar o para biriminde yetersiz bakiyeye sahip türevleri alıp satabilirler. Örneğin, bir kullanıcının 500 $ fazla marjı varsa, önce BTC’yi satın almadan jeton marjlı bir BTC sözleşmesinde bir pozisyon açabilir. Bu, ticaretin kolaylığını daha da artırır.

Birleşik Hesapların rekabet avantajları

Diğer büyük kripto para birimi borsaları çapraz marjlamanın faydalarını kabul ederken, genellikle bu özelliğe olan talebi defter dışı kredi hatları veya teminatlı krediler sağlayarak çözerler – çoğunlukla risk yönetiminin karmaşıklığı ve borsa için teknik zorluklar nedeniyle.

OKEx, profesyonel yatırımcılara ana brokerlerle olduğu gibi aynı portföy marjı avantajlarından yararlanma olanağı sağlayan ilk büyük kripto para birimi borsalarından biridir. OKEx, genellikle geleneksel finans dünyasında yalnızca en üst düzey müşterilere sunulan zıt pozisyonlar için marj ofsetine izin verir..

OKEx’te Birleşik Hesap aracılığıyla alım satım yapmanın avantajlarını daha iyi anlamak için, iki büyük rakip borsadaki benzer ticaret özelliklerine bir göz attık – Binance ve FTX. OKEx, sermaye verimliliğinde ve marj üzerinden paylaşılabilecek çeşitli araçlarda açık bir avantaja sahiptir..

Ödünç alınabilecek para birimi türleri açısından OKEx, borsadaki ilgili tüm para birimlerini destekler. Binance ise USDT ödünç almak için teminat olarak yalnızca BUSD, BTC ve ETH’yi destekliyor. FTX ise yalnızca USD cinsinden borçlanmayı destekliyor. Ek olarak, Binance, ödünç verilebilir varlıkların miktarını belirlemek için kullanıcıların ön teminat vermesini gerektirir..

OKEx’in Birleşik Hesapları; spot ticaret, kaldıraçlı alım satım, vadeli alım satım, kalıcı swaplar ve opsiyonlar arasında marj paylaşımını destekler. Öte yandan, FTX yalnızca USD cinsinden vadeli işlemler ve takaslarda aynı özelliği desteklerken, Binance vadeli işlemlere katılmak için marj olarak USDT ödünç almak için yalnızca teminat olarak varlıkları destekler..

Ek olarak, FTX varsayılan olarak yalnızca çapraz kaldıraç kullanır – yani, yalıtılmış bir marj pozisyonu açarken, kullanıcılar bir alt hesap oluşturmalı ve başlangıçta belirli teminatları tahsis etmelidir..

Borsalar arasında karşılaştırma

Spot ticaret

Notlar
Ticaret gereksinimleri Bir kullanıcının 100 USDT ve 20.000 UNI’si var ve USDT ile 100 LTC satın almak istiyor.
Fiyat UNI’nin fiyatı 3 USDT ve LTC’nin fiyatı 100 USDT’dir..
Ticaret OKEx Birleşik Hesaplar içindeki Çoklu para birimi otomatik ödünç alma modu altında, bir kullanıcı 100 LTC’yi doğrudan LTC / USDT çifti üzerinden satın almak için 10.000 USDT ödeyebilir ve bu da 9,900 USDT yükümlülüğü doğurur. (9,900 USDT yükümlülüğü faizsiz borçlanma limiti dahilinde olduğundan faiz ödenmeyecektir.)
Binance / FTX’te Ticaret Kullanıcı 3.300 UNI’yi 9.900 USDT’ye satacak ve ardından 10.000 USDT ile 100 LTC satın alacak ve bu da iki işlem ücretine neden olacaktır..

Sonuç

OKEx, daha az işlem ücreti ile daha verimli bir çözüm sunar.

Türev ticareti

Notlar
Ticaret gereksinimleri Bir kullanıcının 20 ETH’si var ve 2 kat kaldıraçla uzun BTC kalıcı swapları yapmak istiyor.
Fiyat Pozisyonun açılış anında, BTC’nin fiyatı 20.000 USDT ve ETH’nin fiyatı 500 USDT’dir..

Belirli bir anda (T1), BTC’nin fiyatı 20.000 USDT ve ETH’nin fiyatı 300 USDT’dir..

Ticaret OKEx Çoklu para birimi otomatik borçlanma modunda, varlıklar olarak 20 ETH, 10.000 USD teminat sağlayabilir, çünkü ETH’nin ağırlık oranı OKEx’te% 100’e eşittir. Bu nedenle, kullanıcı bir 20.000 ABD Doları 2x kaldıraçla sürekli takas pozisyonu.

T1’de teminat olarak 20 ETH’nin değeri 6.000 USD’ye düştü. Sürdürme marjı oranı (veya MMR)% 30’a (6.000 / 20.000) düştü ve hala çok yukarıda minimum gereksinim% 0,5.

Binance’te Ticaret Çapraz marj modunda, ETH’nin kredi-değer oranı Binance’de% 55 olduğundan, kullanıcının 5.500 USDT ödünç almak için teminat olarak 20 ETH yatırması gerekiyor. Bu nedenle, kullanıcı yalnızca bir 11.000 ABD Doları 2x kaldıraçla sürekli takas pozisyonu.

T1’de LTV oranı, borsanın% 85 lik tasfiye çağrısının üzerinde olan% 91’e (5.500 / 20/300) düştü. Böylece teminat olarak 20 ETH olacak tasfiye edilmiş.

FTX’te ticaret FTX’te ağırlık oranı% 90 olarak ayarlandığından, 20 ETH varlığı teminat olarak 9.000 USD değerindedir. Bu nedenle, kullanıcı bir 18.000 ABD Doları 2x kaldıraçla sürekli takas pozisyonu.

T1’de marj oranı% 30’a düşmüştür (20 * 300 *% 90 / 18.000), ancak hala yukarıda % 3 minimum bakım marjı gereksinimi.

Sonuç OKEx’in sermaye verimliliği ve fon güvenliği, rakip borsalardan daha üstündür.

Birden fazla araçla ticaret stratejileri uygulamak

Notlar
Ticaret gereksinimleri 0.5025 BTC ve 10.000 USDT tutan bir kullanıcı, BTC / USDT marjlı üç aylık sözleşmeyi 2 kat kaldıraçla özleyerek ve BTC jeton marjlı kalıcı takası 2x kaldıraçla kısaltarak bir arbitraj stratejisi uygulamak istiyor..

Bu nedenle kullanıcı, BTC üç aylık sözleşme kapsamında 20.000 USDT’lik bir BTC uzun pozisyona ve sürekli takas kapsamında 20.000 USD veya 1.005 BTC’lik kısa bir pozisyona sahiptir..

Fiyat Pozisyonun açılış anında, BTC üç aylık sözleşmesinin fiyatı 20.000 USDT ve BTC kalıcı takas fiyatı 19.900 USD’dir..

T2’de, BTC üç aylık sözleşmesinin fiyatı 9.000 USDT ve BTC kalıcı takasının fiyatı 8.500 USD’dir..

Ticaret OKEx T2’de, BTC üç aylık sözleşmesinin gerçekleşmemiş zararı 11.000 USDT’dir. Nominal değer * sözleşme sayısı * sözleşme çarpanı * (gösterge fiyatı – açılış fiyatı) = 0,01 USD * 100 * 1 * (9.000 USDT – 20.000 USDT) = -11.000 USDT

BTC sürekli takasının gerçekleşmemiş kazancı 1.3479 BTC’dir. veya 11.457 USD. Nominal değer * sözleşme sayısı * sözleşme çarpanı * (1 / mark fiyatı – 1 / açık fiyat) = 100 $ * 200 * (1 / 8.500 $ – 1 / 19.900 $) = 1.3479 BTC

Kâr ve zarar mahsup edilebildiğinden, pozisyonların hiçbirinde tasfiye edilme riski yoktur ve bu arbitraj stratejisi 457 $ kar sağlayabilir..

Binance’te Ticaret T2’de, Binance ile ilgili üç aylık BTC sözleşmesi 11.000 USDT’lik bir kayba uğrayacak ve tasfiye edilecek. Arbitraj stratejisi başarısız oldu.
FTX’te ticaret FTX, yukarıdaki stratejiyi uygulamak için jeton marjlı bir BTC sözleşmesi sağlamaz.
Sonuç OKEx, daha güvenli arbitraj fırsatları ve daha çeşitli olası stratejiler sunar.

OKEx’teki Birleşik Hesap sistemi şu anda beta test modundadır – demo ticareti yoluyla kullanıcıları seçebilir. Yeni ticaret sistemi yakın gelecekte tüm OKEx kullanıcılarına sunulacak. Güncel kalmak için aşağıdaki resmi sosyal medya kanallarımızda OKEx’i takip edin.

OKEx’i takip edin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map