Evrensel Pazar Erişimi: Merkezi olmayan finansal sözleşmelerin gücü

UMA’nın kurucu ortağı Hart Lambur’un yer aldığı 10. OKExDeFi Roundtable’ın bir özeti

OKEx’te sürekli olarak geleceğe bakıyoruz ve bunun merkezi olmayan finans anlamına geldiğine inanıyoruz. Mesajı yaymak için, CEO’muz Jay Hao, DeFi ilerlemelerini, içgörülerini ve gelecek planlarını tartışmak üzere çeşitli sektörlerden liderlerle yeni bir sanal #OKExDeFi yuvarlak masa konuşma dizisi düzenliyor..

Bu yuvarlak masa toplantısında Jay, UMA’nın kurucularından Hart Lambur ile röportaj yapıyor. Lambur, 2013 yılında bir finansal planlama şirketi tarafından 2017 yılında satın alınan bir kişisel finans izleme platformu olan Openfolio’yu kurdu. Şu anda UMA’da bir mali sözleşme ve oracle-tasarım araştırmacıları ekibine liderlik ediyor..

İşte önemli noktalar yuvarlak masa.

Jay: Bana göre UMA, Ethereum üzerinde finansal sözleşmeler inşa etmek için bir altyapı gibi görünüyor. Finansal sözleşme şablonları bir zincirdeki çeşitli finansal ürünleri özelleştirmek için nasıl çalışır??

Hart: Yani, genel olarak finansal ürünleri düşünürseniz – hemen hemen her finansal sözleşmeye bir sözleşme olarak bakıyorum – bugün, fiat dünyasında, neredeyse hepsi yasal sözleşmelere benziyorlar. Hemen hemen her ürün bu şekilde görünür. Yani, sigorta söz konusuysa, sizin ve sigorta sağlayıcınız arasında, bir olay durumunda ödeme aldığınız bu sözleşmenin olduğu açıktır. Bir riskten korunma fonuysanız ve bir tür takas veya türev ticaret yapıyorsanız, bu belli bir miktar finansal ödeme için sizinle karşı taraf arasında bir sözleşmedir. Aracı hesabı olan bir kişi için bile, aracılık hesabının, kullanıcısı adına hisse senetlerini tutan hesap olduğunu ve bu kişi ile bu aracılık hesabı arasında bunların sahiplik haklarına sahip olduklarını belirten yasal bir anlaşma olduğunu iddia ediyorum. hisse senetleri.

Dolayısıyla, DeFi’de gerçekten yapmaya çalıştığımız şey, bu sözleşmeleri bir blok zincirinde uygulanacak ve yasal altyapı üzerinde uygulanmayacak şekilde yeniden yazmak. Bunun hakkında düşünmenin başka bir yolu da isimsiz olarak uygulanmalarıdır – ve bu nedenle, sözleşmemin diğer tarafındaki kişiye, yapmalarını istediğim şeyi yaptırmaları için dava açamam. İnsanların yapmak istedikleri şeyi yapmaları için bu sözleşmelerin arkasındaki ekonomik teşvik programı tarafından uygulanmaktadırlar. Yani, gerçekten, UMA’nın bunu yaparken ne yapmaya çalıştığına bakıyoruz – yani, sözleşme katılımcılarını sözleşmeyi yerine getirmeye zorlayacak uygun teşvik yapılarıyla, bu finansal sözleşmeleri oluşturmayı kolaylaştıracak bir altyapı haline getirmeye çalışıyoruz. sözleşmelerinin şartları, çünkü bu onların ekonomik çıkarları açısından en iyisidir.

Jay: Herkes gerçek dünya varlıklarını blok zincirlerinde güvene dayalı olmayan tokenleştirmeye sokmaktan bahsediyor. UMA da aynı şeyi mi yapıyor – ve arkasındaki mekanizmayı basitçe açıklayabilir misiniz??

Hart: İnsanlar bir süredir gerçek dünyadaki varlık belirteçlerinden bahsediyorlar. Sorularınıza her iki şekilde de cevap vereceğim – gerçek dünya varlığını oluşturmak için UMA’yı nasıl kullanabilirsiniz ve ayrıca, insanların bu tür varlıklara ne gibi ilgi duyduğunu düşünüyoruz?.

Bunu nasıl yaptığınızla başlamak için altın örneğini ele alalım. Altını izleyen bir jeton oluşturmak istediğinizi varsayalım. Sentetik bir jeton gerçekten altın değildir. Altın fiyatını yansıtması amaçlanan bir finansal sözleşmedir. Bunu yapmak için UMA sistemini kullanmanın yolu, birçok yapıda MakerDAO sözleşmelerinin nasıl çalıştığına benzer görünen bir sözleşme oluşturmaktır. Sentetik bir altın jeton oluşturmak istersem, devam edebilir ve bir grup teminatı bir sözleşmeye kilitleyebilirim. Diyelim ki altın şu anda 1000 dolar değerinde. % 120 – yani 1.200 $ – veya daha fazla koyabilirim. Örneğin USDT’yi akıllı bir sözleşmeye koydum ve bir sentetik altın sözleşmesi yapabiliyorum ve jeton sponsoru olarak gereksinimlerim teminatlandırma oranını% 120 veya daha fazla tutmam. Bu altın jetonu daha sonra bir ons altını temsil eden bir ERC-20 jetonu olarak satabilir ve takas edebilirim – ve jeton sponsoru olduğum için, bu jetonun yaratıcısı bu fazla teminatlandırmayı her zaman koruyacaktır. Bu altın jetonu satın alacak olsaydınız, her zaman en azından altının değerinde olan uygun miktarda dolar ile destekleneceğini bilirsiniz. Boom! Sentetik altın jetonumuz var – ve bunu herhangi bir şeyle yapabilirsiniz ve bu tür varlıkları gerçekten oluşturmak için minimum oracle çağrıları ve minimum ek yükü olan bu paha biçilmez çerçeveyi kullanarak çok verimli bir şekilde yapabilirsiniz..

İkinci soru – “kullanıcılar bunu istiyor mu? – Aslında kullanıcıların bir blok zincirinde gerçek dünya varlıkları istediğine daha az ikna olmuş durumdayım. Altyapımız onları oluşturmak için güzel çalışıyor, ancak bugün çoğu kripto kullanıcısının kripto veya kripto ile ilgili şeyler istediğini söylemeliyim. Pazarın, kullanıcıların gerçek dünyadaki varlıklarla ilgilendikleri noktaya henüz yeterince geliştiğinden emin değilim. Burada yanıldığımı kanıtlamak isterdim, ancak insanların ilgilendiği türden şeylere baktığımda, sentetik altından çok kripto ile ilgili ürünler veya sabit paralar yaratmakla daha çok ilgilendiklerini düşünüyorum..

Jay: CeFi ve DeFi – size göre en iyi ilişkileri ne olmalı? OKEx’in DeFi alanını kolaylaştırmak için daha fazlasını yapmasını önerirsiniz?

Hart: Benim kişisel görüşüm, DeFi’nin altyapı olması gerektiğidir. DeFi, yeni tür inovasyonlar için finansal ürünler ve finansal sözleşmeler oluşturmak için kullanılan tesisat ve aletler gibi olmalıdır..

OKEx gibi borsalar yenilikler yapıyor ve bu yönlerle etkileşim kuruyor. OKEx’in markasına, deneyimine ve kullanıcı tabanına güveniyorsunuz. Dağıtımınız var. Kullanıcılarınız var. Platformdaki yenilikler aslında müşterilerdir. Güvendikleri bir yere gidebilmek ve tüm bu doğal ürün ve hizmetlere erişebilmek istiyorlar..


Jay: Evet, aynen öyle. Bence daha çok iki boyut arasında bir köprü gibi. Boyutlardan biri DeFi, diğeri ise gerçek dünyadır. Bu bir boşluk ve OKEx, açığı kapatmak için CeFi olarak geliyor.

Hart: Evet. Benzetme mantıklı çünkü geleneksel finansta bir altyapınız var. ETF’leri veya yatırım fonlarını ve bu fonları desteklemek için var olan altyapı türlerini düşünün. Sizler aslında bu finansal ürünlerin üreticisi olan varlık yöneticilerisiniz. Blackrock tüm bu uygulamaları yaratır, ancak aslında doğrudan Blackrock’tan ETF satın alamazsınız. Bunun yerine bu ETF’leri swaplardan, Fidelity’den, brokerlerden veya Robinhood’dan satın alırsınız. Bu komisyonculuklar ön uç. Bence bu model çok iyi çalışıyor ve bu tür bir modelin gerçekten DeFi’yi ölçeklendirdiğini de görüyorum..

Biliyorsunuz, DeFi’deki bazı insanlar bu konuda benimle gerçekten aynı fikirde olmayabilir, ancak borsaları bahsettiğiniz bu boşluğu doldurmak için bir ağ geçidi olarak kullanmayı düşünüyorum ve DeFi’yi tüm bu ürünleri oluşturmak için bir altyapı olarak kullanmak, bana göre uzayda ileriye doğru mantıksal bir yol.

Bu röportaj, anlaşılır olması için düzenlenmiş ve özetlenmiştir..

Blok zinciri, kripto para birimi ve DeFi hakkında daha fazla bilgi edinmek için kanallarımıza katılın:

Jay Hao, OKEx CEO’su

OKEx Resmi

#OKExDeFi Yuvarlak Masa konuğumuza kredi:

Hart Lambur, @UMA kurucu ortağı

https://twitter.com/hal2001

https://www.linkedin.com/in/hartlambur/

UMA

https://twitter.com/umaprotocol

https://www.linkedin.com/company/umaproject/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map