AMA Özeti: OKEx CEO’su Jay Hao ve Whalepool

14 Nisan’da CEO’muz Jay Hao, köklü bir kripto ticaret topluluğu olan Whalepool’un ev sahipliği yaptığı canlı bir sor-bana-her şeyi (AMA) oturumuna katıldı ve 14.000’den fazla üye ile Telegram kanalındaki soruları yanıtladı (https://t.me/whalepoolbtc). 90 dakikalık sohbet boyunca Jay, sunduğumuz çok çeşitli alım satım araçlarını ve tüccarları aşırı piyasa oynaklığından korumak için koyduğumuz önlemleri kapsayan OKEx’in ürünlerinin yanı sıra risk sistemine de derinlemesine daldı..

OKEx’i kripto piyasalarından ayıran şeyin ne olduğunu ve Mart ayındaki piyasa çöküşü boyunca sıfır geri dönüş rekorunu nasıl koruyacağımızı merak ediyor musunuz? Aşağıdaki Q’ya bakın&Sizin için hazırladığımız gibi, sohbette Jay’in yanıtladığı tüm sorularla.

Contents

@OKExJay’e hoş geldiniz, belki gruba geçmişiniz ve OKEx’teki zamanınız hakkında bir giriş yapabilirsiniz..

Elbette, OKEx’e iki yıldan fazla bir süredir katıldım, şu anda özellikle zevk aldığım şey, blockchain şirketlerinin açık kültürü. OKEx’te, 1000’den fazla çalışanı olan bir şirkete son derece hızlı bir şekilde büyüdük, ancak yine de son derece düz bir yapıdayız ve yönetim ekibimiz olabildiğince ulaşılabilir olmak istiyor.

Artık ürünlerimizle ilgili müşteri sorgularını ele almaktan sorumlu müşteri destek sorumlusu da benim. Öyleyse beni twitterda takip et @hayalhanemersin.

Bölüm 1: OKEx Ürünleri

Kriptosu olmayan kişilerin kripto satın almasına izin vermek için sunduğunuz ürünlerden biraz bahseder misiniz??

Ürünlerimiz arasında, Kripto Satın Al ve C2C pazarları kripto piyasalarında yeni olan ve işe girmek isteyen kullanıcılara uyanlar.

OKEx, kullanıcıların itibari para birimleriyle doğrudan ve kolayca kripto satın almasını sağlamak için Crypto Satın Al aracılığıyla yedi fiat ağ geçidi ortağıyla işbirliği yaparak altı tür kripto para birimi (yani, Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash) sunar., & Tether). Bu kriptoları kredi kartlarını kullanarak 30’dan fazla fiat para birimiyle satın alabilirsiniz. Buradan daha fazlasını kontrol edin: https://www.okex.com/buy-crypto/usd

Ayrıca, kullanıcıların fiat para birimleri ve kripto arasında birbirleriyle ticaret yapabilecekleri C2C piyasalarımızda fiat para birimleriyle kripto satın alabilirsiniz..

OKEx, itibari para ticaretini mi yoksa yalnızca jeton ticaretini mi destekliyor??

Spot ve türev işlemleri için çeşitli ağ geçitleri aracılığıyla fiat para birimlerinin para yatırma hizmetini destekliyoruz. Yine de, fiat-kripto veya kripto-fiat çiftlerini desteklemiyoruz. Fiat çifti ticareti yapmak isteyenler, stratejik ortaklarımızdan biri olan OKCoin’e gidebilirler. – https://www.okcoin.com/

OKEx, herhangi bir kripto para birimine sahip kullanıcıların yapabileceği bir kredi ürününe sahiptir. "vadeli mevduatlar" veya "tasarruf hesapları". Bu ürün teklifi hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz ve faiz oranı getirisi nereden geliyor??

C2C Kredisi hizmetimiz (şu anda yalnızca en son APP sürümünde mevcuttur) kullanıcılara bireyler arasında kredi hizmeti sağlar, böylece kullanıcıların çeşitli kredi ve yatırım talepleri karşılanabilir. Bu infografik size nasıl çalıştığına dair kısa bir fikir verecektir:


Resim

Peki getiri nereden geliyor? İyi soru :)

C2C kredisinin yatırımcılara getirisi, borçlular tarafından ödenen faizdir. Borçlular, ekstra kazanç elde etmek ve kredi faizini ödemek için diğer yatırımlar için kredi alabilir.

Şimdi BTC’ye USDT ödünç verme sözü verebilirsiniz. Hala C2C Kredi hizmetimize diğer tokenları entegre etmeyi planlıyoruz ve kullanıma sunma süresi gelecekte açıklanacak..

Ve C2C Kredi hizmetimiz neden diğer benzer ürünlerden farklıdır??

 1. – Tasfiye hattımız% 90, diğerleri ise% 83. Bizim tarafımızdan tasfiye etmek ve dolayısıyla borçlunun fonlarını garanti altına almak daha zordur;
 2. – Kullanıcıların kredi oranını piyasa durumuna göre özelleştirmesine izin veririz – diğerleri kredi oranını yüksek ayarlar, bu nedenle borçluların daha yüksek bir faiz ödemesi gerekir;
 3. – Gecikmiş ceza faizimiz nispeten daha düşüktür. Borçlunun özel nedenlerden dolayı geç ödemesinin cezaları vardır, ancak bu onlara çok pahalıya mal olur. Yatırımcılar, OKEx’in garanti ettiği ceza faizi dahil olmak üzere ilkeyi yine de tahsil edebilecekler..
 4. – Promosyon süresince herhangi bir hizmet bedeli talep etmiyoruz (Evet, şu anda hala promosyon dönemindedir)

  – C2C Kredisi hizmetimiz hem borçlulara hem de yatırımcılara fayda sağlar.

Dır-dir Marj ticareti Daha yüksek kaldıraçlı Vadeli İşlemler, Swaplar, Opsiyonlar ile işlem yapma seçeneğine sahip olduklarında tüccarlar için hala popüler?

Evet, farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış farklı ürünler olduğunu söyleyebilirim.

Marjin ticareti, kaldıraç niteliğindeki benzerliklere rağmen teminat kullanımı olarak da fayda sağlamaktadır. Temel olarak, OKEx’teki satın alma gücünüzü artırmak için USDT için BTC ve altcoin veya tam tersi vaat edebilirsiniz..

Tabii ki, OKEx margin Trading ürünü, alım satım taşıma açısından popülerdir:

 • – Kaldıraç daha düşüktür ve riski daha kontrol edilebilir hale getirir
 • – Marj tacirlerinin tasfiye veya geri alma riskini taşımasına gerek yoktur
 • – Marj ticaretini destekleyen daha fazla dijital varlık türü vardır
 • – Teslimat, son kullanma tarihi ve finansman ücreti yoktur, ancak faizleri maliyetleri daha yönetilebilir kılar

Diğer kullanımlar açısından:

 1. – Ödünç alınan dijital varlıklar (gerekli marj oranının üzerinde), kullanmak üzere diğer OKEx ticaretine de aktarılabilir.
 2. – Spot / vadeli / opsiyon piyasasına karşı hedge

Çoğu tüccar muhtemelen OKEx geleneksel Vadeli İşlemler ürünlerine aşinadır. Ancak son bir yıl içinde Kalıcı Swapları ve daha yakın zamanda Opsiyonları (BTC’de) eklediniz. Bize bu ürünlerden biraz daha bahseder misiniz??

Pekala, biraz önce türev ürünler hakkında kısa bir giriş yapacağım.

OKEx vadeli işlemleri platformumuzda piyasaya sürülen ilk ürünlerden biridir ve günümüzde tüm kripto türev piyasalarında en büyük pazar haline gelmiştir..

Şu anda, riskten korunma, arbitraj ve benzeri çeşitli alım satım taleplerini karşılamak için 9 büyük dijital varlığın haftalık, iki haftalık, üç aylık ve iki çeyrek vadeli vadeli sözleşmelerini sunuyoruz..

Sürekli takasa gelince, 2018’in sonlarında piyasaya sürüldü. İşlem hacmi ve likidite daha sonra hızla artıyor. Ve şimdi, özellikle perakende kullanıcıları arasında dijital varlık ticareti için kullanılan tartışmasız en popüler türev enstrümandır..

Vadeli işlemlerden farklı olarak, sürekli takas, piyasa fiyatını spotlamak için sürekli takas fiyatını sabitleyen bir fonlama mekanizmasına sahiptir. Son kullanma tarihi olmaması ve 100x’e kadar yüksek kaldıraç oranı ile sürekli takas, trend tüccarları için iyi bir seçimdir. Ayrıca, finansman mekanizması arbitraj için harika bir fırsat sunuyor.

OKEx seçenekleri Bu yılın Ocak ayında piyasaya sürüldü (şu anda BTC / USD opsiyon piyasası mevcut, daha fazlası gelecek). Kripto ticareti için nispeten yeni olmasına rağmen, opsiyonlar geleneksel piyasada popüler bir türev enstrümandır. OKEx seçeneklerinin tanıtımı, platformun tüm ticaret altyapısı için harika bir tamamlayıcı olacaktır..

Mevcut spot ticaret, marj ticareti, vadeli işlemler ve sürekli takas piyasalarının yanı sıra seçenekler, OKEx kullanıcılarının alım satım ve riskten korunma stratejilerini tek seferde çeşitlendirmesine olanak tanır..

Daha fazlasını öğrenmek isteyenler için Seçenekler101 var: https://medium.com/okex-blog/okex-options-101-68b6da96a7ac

Bize neden hem Linear USDT (Binance’e benzer) hem de Coin-Margin (daha çok Huobi gibi) sunduğunuzu söyleyebilir misiniz??

Bu iki tür sözleşme arasındaki fark esastır.

USDT marjlı vadeli işlemler doğrusal bir sözleşmedir, madeni para marjlı vadeli işlemler ise tersidir. Aralarındaki en büyük fark, marj varlığı ve bir sözleşmenin nominal değeridir..

USDT marjlı vadeli işlemler, herhangi bir sözleşmede işlem yapmak için marj olarak USDT yatırmanıza olanak tanır. Diyelim ki, BTC, ETH ve EOS sözleşmelerinde işlem yapmak istiyorsanız, yalnızca bir miktar USDT yatırmanız gerekecek. Bir pozisyon açmak için artık varlıklarınızı BTC, ETH ve EOS ile takas etmeniz gerekmeyecek.

Ayrıca, nominal değer ~ 1 $ ‘dır, yani bir pozisyon açma eşiği düşürülmüştür. Kullanıcıların USDT’yi marj olarak kullanarak karlarını hesaplamaları çok daha kolaydır. Yine de kullanıcılarımızın farklı ihtiyaçlarını karşılamak için.

Vadeli İşlemlerde Binance, FTX, Bybit, HuobiDM gibi giderek daha fazla rakip var – OKEx pazardaki bu kadar çok yeni ürün ve oyuncu ile rekabet halinde kalmayı nasıl planlıyor??

Evet, bunun da farkındayım. Örneğin, ürünlerimizin pazar derinliğini ve yelpazesini genişletmeye devam edeceğiz, örneğin, daha fazla temel varlık ve son kullanma süreleri sunarak, vb. Düşüncelerimi birkaç noktaya ayırmama izin verin:

Her borsanın piyasada kendine göre bir yeri olduğuna inanıyorum. OKEx’te, spot ticaret, vadeli işlem, C2C, stake etme vb. Gibi tüccarlara en geniş ticaret ürünleri yelpazesini sunuyoruz. Bu, rakiplerimizin önünde kalmamızın yollarından biridir..

Risk yönetim sistemimizden bahsetmeye bile gerek yok. Görüyorsunuz, OKEx’in lansmanından bu yana vadeli işlemler sunuyoruz. Ve kripto piyasasının bu 2 yıldır çılgına döndüğünü biliyorsunuz. Kullanıcılarımız için güvenilir bir ticaret platformu sağlamak için risk yönetim sistemini mükemmelleştirerek bu öngörülemeyen piyasadan öğrenmeye devam ediyoruz..

Ayrıca, kullanıcıların rahatça işlem yapmalarına yardımcı olmak için farklı algo siparişleri de sunuyoruz. İşlemlerine ilişkin içgörüler elde etmek için Türev Piyasası Verilerimizi bile kullanabilirler. Kullanıcılarımız için oldukça faydalı araçlar sunduğumuzu söyleyebilirim. Bu, diğer platformlarda sahip olabileceğiniz bir şey değil.

Ve tabii ki likiditemiz, söylemeye gerek yok, biz en iyi borsalardan biriyiz. İyi likidite, kullanıcılarımızı aşırı pazarlardan korur.

OKEx sisteminin, değişken zamanlarda bile tüccarlar için nasıl istikrarlı ve güvenilir olacak şekilde tasarlandığını kısaca söyleyebilir misiniz??

Elbette! Bunun üzerinde çok çalıştık.

Bir endüstri lideri olarak, ticaret sistemlerimiz için son derece yüksek standartlar belirliyoruz. Ağustos 2018’de alım satım sistemimizdeki yükseltmeye ek olarak, yeni nesil Lightning 2.0 sistemimizi, birden fazla yükseltmeden sonra dünya lideri performansla uyguladık..

Düşük gecikme ve yüksek verim, kullanıcılarımızın aşırı dalgalanma gibi yoğun zamanlarda normal şekilde ticaret yapabilmesini sağlamanın anahtarıdır. Ve 3.12 çökmesini neden aştığımızın sırrı da bu – büyük ölçüde sistem yükseltmemiz sayesinde.

Yeni sistemimiz artık saniyede en az 100.000 siparişi rahatça işleyebiliyor. Ve finans piyasaları direktörümüz Lennix de bu konuyu daha fazla ele aldı. – https://medium.com/okex-blog/on-okex-lightning-2-0-674d47196721.

Bölüm 2 – Risk Yönetimi

Vadeli İşlemler / Takas / Opsiyon ürünleri için ne kadar yüksek kaldıraç sunuyorsunuz ve balinaların piyasa manipülasyonlarını nasıl önlüyorsunuz??

Risk yönetimi sistemimizi incelemek bir makaleye değer. Ancak basitçe söylemek gerekirse, birçok tüccar için yeni olabilecek seçenekler hakkında daha fazla bilgi vereceğim.

OKEx Opsiyon piyasası için risk yönetim sistemimiz temel olarak marka fiyatı, fiyat limiti, opsiyon marjları ve sigorta fonundan oluşmaktadır..

Marka fiyatı, piyasanın adil ve objektif bir varlık fiyatını yansıtır. Bir opsiyon sözleşmesinin adil bir marka fiyatını belirlemek için genel piyasa fiyat tekliflerinden bir referans alırız ve bunu, piyasa manipülasyonundan kaynaklanan likidasyon risklerini en aza indirmek için hesap marjlarını hesaplamak ve platform riskini yönetmek için kullanırız..

Fiyat limiti, emir fiyatları aralığını bir varlığın işaret fiyatına göre sınırlandıracak şekilde ayarlanmıştır. Yatırımcıları korumak ve piyasa manipülasyonunu önlemek için tasarlanmıştır..

Opsiyon alıcıları maksimum teklif fiyatı limitine bağlıyken, satıcılar minimum satış fiyatı limitine bağlıdır. Opsiyon marjı, tüccarların vade bitiminde opsiyon sözleşmelerini satın alma, satma, tutma ve kullanma gibi normal işlem yapabilmelerini sağlamaktır..

Sipariş marjı, pozisyon marjı ve bakım marjı vardır. Son ikisi, opsiyon satıcılarının işlemleri gerçekleştirmek için yeterli paraya sahip olmalarını garanti etmektir..

Sigorta fonu, aşırı piyasa dalgalanması altında büyük ölçekli tasfiye nedeniyle geri alma riskini ortadan kaldırmak için bir güvenlik ağıdır..

Risk yönetimi sistemimizin ayrıntılarını anlamak istiyorsanız, buradaki kullanıcı kılavuzumuza göz atmaktan çekinmeyin: https://okexsupport.zendesk.com/hc/en-us/sections/360007491391-OKEx-Coin-Margined-Options-User-Agreement-Guide

Vadeli İşlemler ve Takaslar için, BTC’de maksimum 100x kaldıraç ve altcoinler için 50x gibi bir şey sunuyorsunuz?

Evet, ana ticaret çiftleri 100x’e kadar ve altcoinler 20x ile 50x arasında değişiyor.

OKEx piyasalarda likiditeyi nasıl teşvik eder? OKEx, likiditenin tutarlı bir şekilde sağlanmasını sağlamak için şirket içi piyasa yapıcılarına sahip mi? OKEx’te likidite sağlamakla ilgilenen insanlar ne yapabilir??

Piyasa mikro yapımız, yatırımcıların pozisyon açması için ücretlerimizi düşük tutarken, yatırımcıları gerçek likidite sağlamaya teşvik etmek için iyi tanımlanmıştır. Farklı enstrümanlar üzerinden farklı piyasa yapıcı düzeylerine hitap eden farklı piyasa yapıcılık programlarımız var.

Bu nedenle, emsallerimizin aksine, OKEx’in şirket içi piyasa yapıcıları yoktur ve şirket içi piyasa yapıcılarının müşteri akışlarını önden yürütme, müşteri envanterini ters yönde kullanmak için kötüye kullanma veya tasfiye avlama riski yoktur..

Gelirimiz, pnl ticareti değil, ücretlerden gelmektedir. Dahili bir prop takas masamız yok. Yine de likidite sağlayıcılarının uygulaması için çok şeffaf bir piyasa belirleyici programımız var. Daha fazla tartışma için [email protected] adresine bir e-posta göndermekten çekinmeyin.

Pazar başına bir tane olmak üzere birden fazla sigorta fonunuz var ve şu anda 75 Milyon Doların üzerinde.

Sigorta fonunun yeterliliğinin bir borsanın risk kontrol seviyesini gösterdiğine inanıyoruz. Nitekim OKEx’in mevcut sigorta fonu ve Katmanlı Sürdürme Marjin Oranı sistemi, işaret fiyatı, fiyat limiti vb. Dahil olmak üzere risk yönetimi sisteminin birleşimi, bizi kripto pazarında meydana gelebilecek tüm aşırılıklara direnecek kadar güçlü kılar..

Gördüğümüz gibi, 12 Mart kazası gibi bazı aşırı piyasa olayları bizi alaşağı etmedi. Dahası, tüccarlarımızın kârını geri tepmeden korumak için veya aşırı piyasa nedeniyle otomatik olarak kaldırılan sigorta fonunun yalnızca makul bir miktarını kullandık..

Clawback ve Auto-deleverage hakkında – OKEx şu anda yalnızca Auto-Deleverage (anında geri alma) kullanıyor ancak sosyalleştirilmiş kayıp geri alma işlemlerini kullanmıyor, doğru?

Aslında hala sosyalleştirilmiş zarar geri bildirim mekanizmasını kullanıyoruz, ancak çok nadiren. İyi test edilmiş risk yönetim sistemimiz sayesinde, bir yıldan uzun süredir lanse edilen tüm dijital varlıklarımız arasında sürekli takaslarda 0 geri alma gerçekleşti..

Vadeli işlem sözleşmeleri için, son 1,5 yıl içinde BTC, EOS ve ETH gibi büyük dijital varlıklar arasında geri ödeme yapılmadı. Sigorta fonu havuzumuzda sırasıyla 3.070 BTC, 1.6 milyon EOS ve 42.000 ETH toplanmıştır. Ayrıca, Kademeli Sürdürme Marjı Oranı sistemi, mark fiyatı ve fiyat limiti gibi risk yönetimi çözümlerini kullanıma sunduktan sonra diğer varlıklar için artık geri bildirim yok.

Bu nedenle, sağlam risk yönetim sistemimiz ve 80 milyon dolarlık sigorta fonumuzun koruması altında, OKEx’te vadeli işlemler ve takas işlemleri nispeten daha güvenlidir. Geri dönüşler ve ADL pek olası olmadığından (neredeyse% 0 olasılık söyleyebilirim), kârınız sizinle güvende.

OKEx’in müşteri fonlarının muhafazası ile ilgili sistemi nasıl??

Kullanıcılar ve güvenlik, para güvenliği, ticaret, veri ve gizlilik gibi hiçbir şeyden ikinci değildir. Varlıklarımızı cüzdan başına yaklaşık 500 BTC’ye bölmek için multisig soğuk cüzdanı benimsiyoruz, böylece muazzam miktarda varlığa sahip tek bir soğuk cüzdan taşımayacağız ve risklerimizin yayılmasını ve daha iyi yönetilmesini sağladık..

Öyleyse, bir tür oluşturma arzusu yok "SAFU" fon, sermaye?

Güvenlik fonu ile ilgili olarak, belirli bir fon oluşturup medyaya pazarlamadık. Ama sizi temin ederim ki beklenmedik durumlarla başa çıkmak için fazlasıyla yeterli rezervimiz var..

Güvenlik teknolojisinde uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz ve fonları korumak için kendi başımıza sıcak ve soğuk cüzdanlar ve çoklu imza teknolojisi geliştirdik. Şimdiye kadar, hiçbir güvenlik ihlali olmadığına dair temiz bir sicilimiz olduğunu söylemekten gurur duyuyorum. Gelecekte temiz bir sayfa açacağımızdan eminiz.

Daha Fazla AMA Gelecek

Ele almak istediğiniz herhangi bir konu, bize bildirin!

Bir AMA’yı her bitirdiğimizde, topluluklarımızın ne kadar hevesle hakkımızda daha fazla şey öğrenmek istediğini görünce çok şaşırır ve etkileniriz. Daha önce söylendiği gibi, daha fazla AMA oturumu gelmeye devam edecek. İşleyebileceğimiz tema hakkında harika fikirleriniz varsa, lütfen sosyal medya kanallarımızda bize bildirmekten çekinmeyin. Bir dahaki sefere kadar mutlu ticaret!

OKEx’i takip edin:

 

https://twitter.com/OKEx

 https://www.facebook.com/okexofficial/

 

https://www.linkedin.com/company/okex/

 

https://t.me/OKExOfficial_English

 

https://www.reddit.com/r/OKEx/

 

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map