Opsiyon Ticareti Nedir – Bilmeniz Gereken Her Şey

Opsiyonlar, mevcut en dinamik ticaret araçlarından biridir. Hisse senedi fiyatlarının (veya diğer varlık fiyatlarının) yönü ve oynaklığı hakkında spekülasyon yapmak ve diğer pozisyonları korumak veya iltifat etmek için kullanılabilirler..

Bu gönderi, seçeneklerin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve piyasa koşullarından bağımsız olarak kar etmek için nasıl kullanılabileceğini açıklıyor..

Seçenekler nasıl çalışır

Bir seçenek bir türevdir. Basitçe ifade etmek gerekirse, türevler, değerlerini başka bir finansal araçtan alan sözleşmelerdir ve genellikle temel araç olarak adlandırılır. Bir opsiyon sözleşmesi, hamiline, dayanak enstrümanı gelecekte belirli bir fiyattan satın alma veya satma hakkını verir, ancak yükümlülüğü vermez..

Yerleştirme ve arama seçenekleri

Satım opsiyonları, sahiplerine, dayanak menkul kıymeti belirli bir fiyattan, gelecekteki belirli bir tarihte veya belirli bir tarihte satma hakkı verir..

Çağrı seçenekleri, sahiplerine, dayanak menkul kıymeti belirli bir fiyattan, ileride belirli bir tarihte veya belirli bir tarihte satın alma hakkı verir..

Son kullanma tarihinden önce herhangi bir zamanda kullanılabilecek seçenekler “Amerikan opsiyonları” dır. Yalnızca son kullanma tarihinde kullanılabilen seçenekler “Avrupa opsiyonları” dır.

Opsiyon Ticaret terminolojisi

Daha ileri gitmeden önce, opsiyon piyasasında kullanılan aşağıdaki terimlere dikkat etmek gerekir:

Spot piyasa

Dayanak menkul kıymetler / enstrümanlar için piyasa.

Spot fiyat

Dayanak enstrümanın cari fiyatı.

Kullanım fiyatı

Bir opsiyon, sahibine opsiyonun kullanım fiyatından dayanak enstrümanı satın alma (alım opsiyonu) veya satma (satma opsiyonu) hakkı verir..

İçsel değer

Bir opsiyonun gerçek değeri, mevcut spot fiyattan kullanılması durumunda gerçekleşecek olan miktardır..

Paranın içinde

İçsel bir değeri varsa, bir opsiyon paranın içindedir. Spot fiyat, kullanım fiyatının üzerindeyse, çağrı seçenekleri paranın içindedir. Kullanım fiyatı spot fiyatın üzerindeyse satış opsiyonları paranın içindedir.

Parada

Bir opsiyonun kullanım fiyatı mevcut spot fiyatına eşitse, opsiyon paradadır.

Para dışında

Bir opsiyonun kendine özgü bir değeri yoksa, para dışında.

Ödül

Premium, bir opsiyon satın almak için ödediğiniz fiyattır.

Opsiyon Ticareti örneği

Hisse senedi 100 dolardan işlem görüyor. Üç ay içinde sona eren 110 dolarlık bir kullanım fiyatıyla hisse senedi üzerinde bir alım opsiyonu satın alırsınız. Ödediğiniz prim 2 $.

Bu seçenek size hisseyi mevcut fiyattan 10 $ daha yüksek bir fiyata satın alma hakkı verir – bu nedenle şu anda parasızdır ve gerçek bir değeri yoktur..

Spot fiyat 110 dolara yükselirse, seçenek parada olacaktır. Vade bitiminde spot fiyat 110 $ ‘dırsa, opsiyon değersiz olarak sona erecektir. Daha sonra 2 $ ‘lık primi kaybedeceksiniz.

Spot fiyat 112 $ ‘a ulaşırsa, seçenek 2 $’ lık bir iç değerle paranın içinde olacaktır. Hisse senedini 110 $ ‘a satın alma seçeneğinizi kullanabilir ve ardından onu spot piyasada 112 $’ a satarak 2 $ kar elde edebilirsiniz. Ancak, bu seviyede, seçeneği satın almak için başlangıçta 2 $ ödediğiniz için bile parayı kıracaksınız..

Spot fiyat 115 $ ‘a ulaşırsa, opsiyonu uygulayarak ve hisseyi satarak 5 $ kar elde edebilirsiniz. Önceden ödediğiniz 2 $ primi düştükten sonra net kârınız 3 $ olacaktır..

Alış ve satış seçenekleri

Uzun opsiyon pozisyonu size dayanak enstrümanı kullanım fiyatından satın alma veya satma hakkı verir. Bir satım opsiyonu veya bir alım opsiyonu satın alsanız da, riskiniz ödediğiniz prim ile sınırlıdır..

Yazma seçenekleri olarak da bilinen kısaltma seçenekleri çok farklıdır. Bir opsiyon yazdığınızda, kazancınız aldığınız primle sınırlıdır, olumsuz tarafınız ise sınırsızdır..

Bir satım opsiyonu yazarsanız, maksimum dezavantajınız, işlem fiyatı eksi aldığınız prime eşittir. Bir çağrı seçeneği yazarsanız, potansiyel dezavantajınız sınırsızdır.

Yazılı opsiyon pozisyonlarının riskleri, temel alınan menkul kıymette karşılık gelen bir pozisyon tutularak dengelenebilir. Yazılı bir çağrı uzun bir pozisyonla, yazılı bir satım ise kısa bir pozisyonla hedge edilir. Korumaya alınmış yazılı bir opsiyon pozisyonu kapalı pozisyon olarak adlandırılırken, korunmayan pozisyon çıplak pozisyon olarak bilinir..

İki tür opsiyon, satış ve arama seçeneği ve opsiyon satın alabileceğiniz veya yazabileceğiniz gerçeği size dört potansiyel pozisyon sağlar:

 • Uzun görüşme – vade sonunda spot fiyat, işlem fiyatı artı primden daha yüksekse kazanç elde edersiniz.
 • Kısa görüşme – spot fiyat, işlem fiyatı artı primin altında kalırsa kazanç elde edersiniz.
 • Uzun vadeli – vade sonundaki spot fiyat, işlem fiyatı eksi primden düşükse kâr elde edersiniz.
 • Kısa vadeli satış – spot fiyat, işlem fiyatı eksi primin üzerinde kalırsa kâr edersiniz.

Bunlar, tek bir seçenek pozisyonu için dört olasılıktır. Bununla birlikte, birden fazla opsiyon pozisyonunu birleştirdiğinizde veya seçenekleri temel güvenlikteki bir pozisyonla birleştirdiğinizde, olasılıklar sonsuzdur..

Seçenekler nasıl kullanılır?

En basit seçenek alıştırma süreci aşağıdaki gibidir:

 • Satım opsiyonu – Opsiyon sahibi opsiyonu uygularsa, opsiyon yazıcısı dayanak menkul kıymeti hamilden kullanım fiyatından satın alır. Bu nedenle, opsiyon sahibinin önce menkul kıymetleri spot piyasadan satın alması gerekebilir..
 • Alım opsiyonu – Bir alım opsiyonunun sahibi opsiyonu kullanırsa, opsiyon yazarı menkul kıymetleri hamiline kullanım fiyatından satmalıdır. Opsiyon sahibi, menkul kıymetleri spot piyasada satmakta veya elinde bulundurmakta serbesttir.

Gerçek egzersiz seçenekleri oldukça farklılık gösterir. Opsiyonlar bir borsada alınıp satıldığında, borsa, opsiyon uygulandığında genellikle bir aracı görevi görür. Bazı opsiyonlar, sadece opsiyonun gerçek değerinin el değiştirmesiyle nakit olarak kapatılır. Bir emtia opsiyonunu kullanmak, sürece nakliye ve depolama gibi lojistik faktörleri ekleyen fiziksel teslimatı içerebilir. Gerçek dünyada çoğu tüccar, vade bitiminden önce satarak opsiyonları kullanmaktan kaçınır..

Opsiyon primleri ve zımni oynaklık

Bir opsiyonun teorik değeri (prim), çok karmaşık birkaç formülden biri kullanılarak hesaplanır. Çevrimiçi bir seçenek hesaplayıcısına erişebilirsiniz İşte. Bir seçeneği hesaplamak aşağıdaki değişkenleri gerektirir:

 • Spot fiyat
 • Kullanım fiyatı
 • Son kullanma süresi
 • Faiz oranı
 • Beklenen temettüler (ilgiliyse)
 • Tür (Amerika veya Avrupa)
 • Zımni Oynaklık

Bu yedi değişkenden ilk altısı basittir. Yedinci, ima edilen oynaklık, arz ve talebe tabidir. Zımni oynaklık, piyasanın beklediği oynaklık miktarını yansıtır. Zımni volatilite ne kadar yüksekse prim o kadar yüksek olur ve bunun tersi de geçerlidir. Beklenen oynaklık arttığında, opsiyonlara olan talep artar ve primler de artar..

Yunanlılar’

Neredeyse diğer tüm finansal araçların aksine, seçenekler doğrusal değildir. Bunun anlamı, bir opsiyonun değerindeki değişim ile dayanak enstrümanın değerindeki değişiklik arasında sabit bir oran olmamasıdır. Örneğin, bir opsiyonun değerinin temeldeki menkul kıymetin fiyatına duyarlılığı, spot fiyat kullanım fiyatına yaklaştığında artar. Opsiyonlar ayrıca son kullanma tarihi yaklaştıkça değer kaybederler.

“Yunanlılar”, bir opsiyonun priminin spot fiyat, zaman, faiz oranları ve oynaklığa ne kadar duyarlı olduğunu belirtmek için kullanılan bir dizi ölçülebilir faktördür..

Delta bir opsiyon priminin spot fiyattaki bir değişime duyarlılığının bir ölçüsüdür. Delta genellikle -1 ile 1 arasında bir değer olarak kaydedilir. Bir hisse senedindeki bir alım opsiyonunun deltası 0,5 ise, spot fiyat% 1 artarsa ​​bunun değeri% 0,5 artacaktır..

Delta, bir opsiyon korumasının boyutunu hesaplamak için kullanılabilir. Yukarıdaki örneği kullanarak, 50 hisseyi açığa satarak 100 çağrı seçeneği hedge edilebilir..

Alım opsiyonları için, bir para opsiyonunun deltası 0,5’e yakındır, para opsiyonları dışında delta spot fiyat düştükçe 0’a yaklaşır ve para opsiyonlarında delta spot fiyat yükseldikçe 1’e yaklaşır. Satış opsiyonları, spot fiyat düştüğünde -1’e yaklaşan negatif değerlere sahiptir.

Gama bir opsiyonun deltasının spot fiyattaki değişikliklere olan hassasiyetini yansıtır. Spot fiyat kullanım fiyatına yaklaştığında gama artar.

Teta bir seçenek değerinin zamana duyarlılığını gösterir. Teta değeri, spot fiyatın değişmeyeceğini varsayarak bir opsiyonun her gün kaybettiği değerdir. Zamana bağlı azalma olarak da bilinen Theta, opsiyonun sona erme tarihi yaklaştıkça artar.

Son iki ölçüm, Vega ve rho, daha az sıklıkla kullanılır. Vega, bir opsiyon değerinin oynaklıktaki değişikliklere duyarlılığını gösterir. Rho, bir opsiyonun faiz oranlarındaki değişikliklere olan duyarlılığını yansıtır.

Ticaret seçenekleri

Seçenekler çeşitli şekillerde kullanılabilir. Sıradan bir enstrümanla uzun veya kısa bir pozisyona girdiğinizde, yalnızca yönlü bir bahis yaparsınız. Seçeneklerle yön, oynaklık, zamanlama ve spot fiyat hareketlerinin büyüklüğü hakkında spekülasyon yapabilirsiniz..

Aşağıdakiler, seçeneklerin kullanılabileceği yollardan sadece birkaçıdır:

 • Spot fiyatların hareket edeceği yön hakkında spekülasyon yapın.
 • Kaldıraçla ticaret – opsiyon primleri spot fiyatın bir kısmıdır, bu da aynı miktarda sermaye ile daha fazla risk alacağınız anlamına gelir.
 • Yönlü bir görünüm olsun veya olmasın oynaklık üzerine tahminde bulunun.
 • Temel teminatta bir pozisyonu koruyun.
 • Seçenekler yazarak bir gelir akışı oluşturun.
 • Hisse senedi fiyatı konsolide olurken uzun bir hisse senedi pozisyonundan kar elde edin. Hisse senedi pozisyonunuzu hedge olarak kullanırken çağrı seçenekleri satabilirsiniz. Bu örtülü arama yazma olarak bilinir.

Opsiyon ticaret stratejileri

Kapalı çağrı yazma, birçok farklı opsiyon ticaret stratejisinden sadece biridir. Aşağıdakiler, çok çeşitli piyasa koşullarında kar elde etmek için kullanılabilecek diğer popüler opsiyon ticaret stratejileridir..

Straddle

Bir straddle, aynı kullanım fiyatına sahip bir satım ve bir alım seçeneğinden oluşur. Spot fiyat, iki primin toplamından daha fazla artarsa ​​veya düşerse, uzun bir payanda karlı olacaktır. Tüccarlar, bir varlığın fiyatının dönme noktasında olduğuna veya oynaklığın artacağına inandıklarında uzun istifçi kullanırlar..

Boğmak

Boğma, çağrı seçeneğinin koyma seçeneğinden daha yüksek bir ihtara sahip olması dışında, istiflemeye benzer. Bu, uzun bir boğma pozisyonunu biraz daha ucuz hale getirir, ancak strateji karlı hale gelmeden önce spot fiyatın daha da ileri gitmesi gerekir..

Yayılmış

Bir call spread satın alırsanız, bir call opsiyonu satın alırsınız ve daha yüksek bir kullanım fiyatı ile başka bir call opsiyonu satarsınız. Çağrı opsiyonunun satışından elde ettiğiniz prim, diğer çağrı için ödenen primi kısmen dengelemektedir. Bir spread, sınırlı karlılığa sahiptir, ancak bir varlığın fiyatındaki makul bir artıştan kâr etmenin etkili bir yoludur.

Uzun vadeli bir spread, uzun bir vuruş ve daha düşük bir vuruşla kısa bir vuruştan oluşur. Bu, bir varlığın fiyatındaki ılımlı bir düşüşten kar etmenin etkili bir yoludur..

Yaka

Bir yaka, bir uzun vadeli para yatırma seçeneği ve bir kısa para dışı arama seçeneğinden oluşur. Borsada uzun bir hisse senedi pozisyonu için aşağı tarafı korumak için tasmalar kullanılır. Yazılı çağrı için alınan prim, satım opsiyonu için ödenen primi kısmen dengelemektedir..

Sıfır maliyet kıskacı, bir çağrı yazarken kazanılan prim, satım için ödenen tüm primi dengeleyecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu, altta yatan pozisyonun ücretsiz olarak hedge edildiği anlamına gelir, ancak yukarı tarafı sınırlıdır..

Takvim yayıldı

Bir takvim forması, farklı teslimat aylarına sahip iki özdeş seçenekten oluşur. Bir tüccar, önce süresi dolan bir çağrı yazabilir ve daha sonra sona eren aynı çağrıyı satın alabilir. Yazılı aramanın değeri hızla azalırken, uzak tarihli aramanın değeri oynaklıktaki değişikliklere daha duyarlı olacaktır. Volatilite artarsa ​​veya ilk vade bitiminden sonra spot fiyat artarsa ​​strateji karlı olacaktır..

Kelebek yayıldı

Bir kelebek stratejisi, düşen oynaklıktan veya dar bir aralıkta kalan spot fiyattan kar elde etmek için uzun bir spread ile kısa bir spread’i birleştirir..

Bir arama kelebek spread pozisyonu girerseniz, para araması seçeneğinde bir tane satın alırsınız, para araması seçeneklerinde iki tane satarsınız ve para araması seçeneklerinden birini satın alırsınız. Spot fiyat, vade bitiminde yazılı opsiyonlardaki ihtara eşitse, maksimum kârınız elde edilecektir..

Uzun vadeli bir spread, aynı ihtara sahip ve aynı getiri profiline sahip olan satış seçeneklerinden oluşur.

 Demir Condor

Bir demir kondor, bir kelebek yayılmasına benzer, ancak kısa süreli bir yayılma ve dört farklı grevle yayılmış kısa bir çağrıdan oluşur. Bu strateji, iki yazılı opsiyon ihtarı arasında spot fiyatın sona ermesi durumunda en karlı olacaktır. Demir kondorların dezavantajları sınırlıdır, bu da onları gelir elde etmek için popüler bir strateji haline getirir..

 Sonuç

Opsiyonlar, tüccarlar için yeni bir olasılıklar dünyası açar. Yönlü bahislerin yanı sıra, bir fiyat hareketinin büyüklüğü, yükselen veya düşen oynaklık ve bir fiyat hareketinin zamanlaması hakkında spekülasyon yapabilirsiniz..

Seçenekler risk paylarıyla birlikte gelir ve alım satım seçeneklerine dikkatlice yaklaşılmalıdır. Seçenekleri ve risk yönetimini çok iyi anlayana kadar kağıt ticareti yapmanız önerilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map