Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır – Borsaya Yatırım Yapmak İçin Adım Adım Kılavuz

Hisse senetlerine yatırım yapmak, ortalama bir insanın ekonominin büyümesine katılmasının en erişilebilir yoludur. 100 yıldan fazla bir süredir borsa, tahviller, emtia ve emlak gibi diğer varlık sınıflarından daha iyi performans gösterdi. Evet, yatırımcıların kullanabileceği binlerce hisse senedi var ve yatırım karmaşık olabilir – ama gerçekten olması gerekmiyor. Yatırım yapmanın çok basit yolları vardır ve nispeten az sermaye ile başlayabilirsiniz. Hisse senedi satın alma fikrini göz korkutucu bulursanız, aşağıdaki adım adım süreç başlamanıza yardımcı olacaktır..

1. Yatırım stratejinize karar verin

İlk adımınız, bir yatırım stratejisine karar vermektir, çünkü bu, ihtiyaçlarınız için en iyi komisyoncuya karar vermenize yardımcı olacaktır. Satın al ve tut, pasif veya değer yatırımı gibi uygulamalı bir yaklaşım kullanmayı planlıyorsanız, çok az işlem yapacaksınız, bu nedenle ödediğiniz komisyonun hesabınız üzerinde büyük bir etkisi olmayacaktır. Ayrıca, alım satım yapmak için çok gelişmiş bir platforma ihtiyacınız olmayacak, ancak bazı araştırmalara erişim yardımcı olabilir.

Öte yandan, ivme veya büyüme yatırımı gibi uygulamalı bir yatırım tarzı benimsemeyi planlıyorsanız, daha sık ticaret yapacaksınız ve alım satım komisyonlarınız artacaktır. Dolayısıyla komisyon oranı komisyoncu seçiminde önemli bir faktör olacaktır. Ayrıca daha fazla özelliğe sahip bir platforma ve güncel araştırmalara erişime ihtiyacınız olabilir..

Yatırım ve ticaret arasında bir ayrım yapmak da önemlidir. Yatırım yapıyorsanız, bir hisse senedinin değeri, değerinin artıp artmayacağı ve hisse senedi fiyatının değerinden ne kadar farklı olduğu ile ilgileniyorsunuz. Zaman diliminiz tipik olarak bir ila beş yıl arasında olacaktır ve kısa vadeli fiyat hareketlerine tepki vermeyeceksiniz..

Ticaret tamamen kısa vadeli, arz ve talep ve fiyat hareketiyle ilgilidir. Tüccarlar, dakikalardan aylara kadar değişen çok daha kısa zaman dilimlerine sahiptir. Tüccarlar da getirilerini artırmak için genellikle kaldıraç kullanırlar.

Alım satım çok karlı olabilir, ancak daha fazla risk içerir ve çok daha fazla zaman alır. Aktif olarak işlem yapmayı planlıyorsanız, size bir marj hesabına veya türevlere erişim sağlayan bir komisyoncu seçmek isteyebilirsiniz..

2. Bir komisyoncu seçin

Borsaya kayıtlı bir şirkette hisse satın almak için bir borsacıda bir hesaba ihtiyacınız olacak. Kesin olarak başka yollarla hisse satın almak mümkündür, ancak bir komisyoncuda işlem hesabı ile çok daha kolaydır. Borsacılar, borsaların üyesi olan ve satın alma emrinizi başka bir komisyoncunun müşterisinden gelen satış emriyle eşleştirileceği borsaya göndermekten sorumlu olan firmalardır. Borsacılar da eşleştikten sonra ticareti halletmekten sorumludur..

Bu gün ve çağda, çevrimiçi brokerlar neredeyse her zaman gitmenin yoludur. Komisyonlar daha düşüktür ve bazı durumlarda ücretsizdir ve çevrimiçi ticaret platformları size siparişleriniz üzerinde çok fazla kontrol sağlar. Daha fazla ödeme yapmaya hazırsanız, tam hizmet veren bir komisyoncu ile bir hesap açabilir, telefonla sipariş vermenize ve tavsiye almanıza izin verebilirsiniz..

Hatta birkaç broker şimdi komisyonsuz hesaplar sunuyor, ancak hesabı korumak için başka ücretler ödemeniz gerekebilir..

Bir komisyoncu seçerken, komisyonları ve diğer ücretleri, sundukları platformu, araçları ve araştırmaları ve bekleyebileceğiniz destek düzeyini göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Güçlü ve zayıf yönlerinin ne olduğunu öğrenmek için her bir komisyoncu hakkında birkaç bağımsız inceleme bulmaya çalışın. Daha sonra ihtiyaçlarınız için doğru komisyoncu hakkında bir karar verebilmelisiniz.

Önerdiğimiz bir komisyoncu Firstrade.

Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır - Borsaya Yatırım Yapmak İçin Adım Adım Kılavuz Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır - Borsaya Yatırım Yapmak İçin Adım Adım Kılavuz Hisse Senedi Nasıl Satın Alınır - Borsaya Yatırım Yapmak İçin Adım Adım Kılavuz
★★★★★ ★★★★★ Firstrade İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ M1 Finans İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Public.com İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

Ücretler

Sıfır Komisyon

Ücretler

Sıfır Komisyon

Ücretler

Sıfır Komisyon

Minimum Hesap

Yok

Minimum Hesap

100 $

Minimum Hesap

Yok

Promosyonlar

Bedava Hisse Senetleri *

* Ayrıntılar için web sitesine bakın.

Promosyonlar

Yok

Promosyon

Yok

3. Hesabınızı açın ve para yatırın

Bir borsacıya karar verdiğinizde, bir hesap açmanız gerekecektir. Çoğu broker bunu olabildiğince kolaylaştırır. Birkaç kişisel ayrıntı ve söylediğiniz kişi olduğunuzu kanıtlamak için birkaç belge sağlamanız gerekecektir. Tüm süreç birkaç dakikadan fazla sürmemelidir.

Hesabınız doğrulanıp onaylandıktan sonra, ona para yatırabilirsiniz. Banka havalesi, genellikle işlem hesabınıza para çekmenin en hızlı yoludur, ancak hesabınıza çekle de para yatırabilirsiniz..

4. Ticaret platformunu nasıl kullanacağınızı öğrenin

Tipik olarak, bir çevrimiçi komisyoncu bir demo hesabı açmanıza izin verir. Bu, içinde hayali para bulunan, ancak canlı fiyatlara ve gerçek hesapla aynı araçlara erişimi olan bir hesaptır..

Demo hesapların ana nedeni, aktif tüccarların kağıt ticareti olarak da bilinen alım satım uygulamasıdır. Bu, yatırımcılardan çok kısa vadeli tüccarlar için daha önemlidir, ancak aynı zamanda size platformu tanıma fırsatı da verir. Sipariş girme alıştırması yapabilir, bir izleme listesi oluşturabilir ve gelecekte hangi araçları kullanmak isteyebileceğinizi öğrenebilirsiniz..

“Alıştırma emirleri” girerken, canlı hesabınıza değil, aslında demo hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olmanız önemlidir..

Başlamadan önce, sık sık karşınıza çıkacak aşağıdaki terimleri bilmeniz faydalı olacaktır:

 • Teklif – Teklif, hisse senedi satın alma emridir.
 • Teklif Fiyatı – En yüksek teklifin fiyatı, piyasa teklif fiyatıdır.
 • Teklif – Hisse senedi satma emri tekliftir. Bir teklifin fiyatı, satış fiyatıdır.
 • Fiyat Sor – En düşük satış / teklif fiyatı, piyasa satış fiyatıdır.
 • Spread – spread, “teklif-teklif spread” olarak da bilinen piyasa alış ve satış fiyatı arasındaki farktır. Alış ve satış fiyatı aynı zamanda “duble” olarak da bilinir.
 • Piyasa emri – Piyasa emri, cari piyasa fiyatından anında yürütülür. Alış için bir piyasa emri, satış fiyatından gerçekleştirilirken, satış için bir piyasa emri, alış fiyatı üzerinden gerçekleştirilir..
 • Limit emri – bir limit emri, bir hisseyi belirli bir fiyat veya limit üzerinden satın almak veya satmak için verilen bir emirdir. Limit emirleri, sadece limit fiyattan karşılık gelen bir emir piyasaya girildiğinde gerçekleştirilir..
 • Zararı durdur emri – Fiyat bir eşik seviyesini geçerse bir zararı durdur emri yürütülür. Bir hisse senedi satın alırsanız, fiyat belirli bir fiyatın altına düşerse satmak için bir zararı durdur emri girebilirsiniz. Bu, kayıpları sınırlamak için yapılır.
 • GTC – İptal edilen siparişler iptal edilene kadar piyasada kalana kadar geçerlidir.
 • GFD – İşlem gününün geri kalanında piyasada kalan günlük emirler için geçerli.
 • FOK – Hemen doldurulmazlarsa doldurma veya sonlandırma emirleri otomatik olarak iptal edilir.

5. Bir hisse senedi izleme listesi oluşturun

İzleme listesi, fiyatları ile birlikte hisse senetlerinin veya diğer menkul kıymetlerin bir listesidir – canlı fiyatlar veya günlük kapanış fiyatları. Tüm çevrimiçi brokerler size bir izleme listesi oluşturma olanağı sağlar. Fiyatın yanı sıra hacim, teklif fiyatı, satış fiyatı ve günlük yüzde fiyat değişikliği gibi diğer sütunları izleme listenize ekleyebilirsiniz..

Ayrıca, izleme listenize birkaç endeks eklemelisiniz, böylece her hisse senedinin performansını genel pazarın performansıyla karşılaştırabilirsiniz. İzlenmesi gereken önemli dizinler S&P 500 ve Nasdaq 100. Eğer dizinin kendisini izleme listenize ekleyemiyorsanız, bunun yerine dizini izleyen bir ETF ekleyebilirsiniz. SPY’nin performansı (S&P 500) ve QQQ (Nasdaq 100) ETF’leri izledikleri endekslerle hemen hemen aynı olacaktır.

İzleme listenizdeki hisse senetleri, izleyeceğiniz ve hakkında daha fazla şey öğreneceğiniz, ancak satın almanız gerekmeyen hisse senetleri. Beğendiğiniz ve beğendiğiniz şirketlerle başlayın – çünkü bunlar muhtemelen hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuz şirketler.

Bir izleme listesinde bir avuç hisse senedi bulunduğunda, performanslarını pazarla karşılaştırmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca şirketler ve ne kadar iyi yaptıkları hakkında daha fazla şey öğrenmeye başlamalısınız. Gelirlerinin artıp artmadığını ve benzer şirketlere kıyasla ne kadar karlı olduklarını öğrenin. Bu araştırmayı yaparken, muhtemelen araştırmaya değer başka hisse senetleriyle karşılaşırsınız ve bunları da izleme listenize ekleyebilirsiniz..

Bireysel hisse senetleri seçme konusunda emin değilseniz, ETF’leri düşünebilirsiniz. Bir ETF veya borsa yatırım fonu, tıpkı bir hisse senedi gibi alınıp satılabilen bir hisse senedi sepetidir. Onlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi ETF’ler hakkındaki derinlemesine makale dizimizden öğrenebilirsiniz..

6. Her bir hisse senedine ne kadar ayıracağınıza karar verin

Yatırımcılar risk aldıkları için ödüllendirilir, ancak bu riskin yönetilmesi gerekir. Ne kadar araştırma yaparsanız yapın, gelecekten asla emin olamazsınız. Riski yönetmek için atabileceğiniz en önemli adım, tek bir kötü yatırımın portföyünüzü yok etmemesini sağlamaktır. Yatırımlarınızı bir hisse senedi portföyünde çeşitlendirmek, tüm yumurtalarınızın tek bir sepette bulunmadığından emin olmaya eşdeğerdir.

Her bir hisse senedine portföyünüzün ne kadarını tahsis edeceğinize karar vermek için kullanabileceğiniz iki temel kural vardır. Birincisi, uygun şekilde çeşitlendirilmiş bir portföyde en az 15 ila 20 hisse bulunması gerektiğidir. Bu, her hisse senedine hesabınızın% 6,7’sinden fazlasını yatırmamanız gerektiği anlamına gelir..

İkinci temel kural, her hisse senedi için% 2’den fazla risk almamanız gerektiğidir. Bu, tek bir hisse senedinin değerinin% 20’sine kadarını kaybetmeye hazırsanız, bu hisse senedini portföyünüzün% 10’uyla sınırlamanız gerektiği anlamına gelir (% 10’un% 20’si portföyün% 2’sine gelir). Bu yaklaşım, stop loss kullanan aktif tüccarlar için daha uygundur..

Riski daha da azaltmak için, yatırımlarınızı birkaç farklı sektöre yaymalısınız. Her sektördeki hisse senetleri yüksek oranda ilişkili olma eğilimindedir, bu nedenle tüm hisse senetleriniz aynı sektörden ise riskiniz daha yüksektir. Çeşitlendirmenin daha da basit bir yolu, portföyünüzün büyük kısmını bir ETF’ye yatırmaktır. Bu şekilde riskinizi tüm pazara yaymış olursunuz. Gerçekten sahip olmak istediğiniz bireysel hisse senetleri için hesabınızın% 20 ila 40’ını tutabilir ve geri kalanını bir ETF’ye yatırabilirsiniz..

7. Hangi hisse senetlerini alacağınıza ve ne zaman alacağınıza karar verin

Şimdiye kadar, sahip olmak istediğiniz veya gelecekte sahip olmak isteyebileceğiniz hisse senetleri hakkında iyi bir fikre sahip olmalısınız. Bu hisse senetlerini aceleye getirip satın almaktansa bir plan yapmalısınız. Planınız, hisse senedi satın alma nedenlerinize ve zaman ufkunuza dayanmalıdır..

Genel olarak konuşursak, kullanabileceğiniz üç yaklaşım vardır:

 • Mavi çip hisselerine uzun vadeli yatırımlar

Mavi cips stokları, uzun geçmişe sahip ve nispeten öngörülebilir kazançları olan çok yüksek kaliteli şirketlerin hisse senetleridir. Genellikle sektörlerinde farklı bir rekabet üstünlüğüne sahip liderlerdir. Bu hisse senetlerinin fiyatları genellikle her yıl pek değer kazanmaz, ancak uzun vadede istikrarlı bir şekilde yükselir. Mavi çipli hisse senetleri satın almak, 10 yıl veya daha uzun vadeli bir taahhüt olmalıdır..

Uzun süre bekletmek için mavi çipli hisse senetleri satın alıyorsanız, girişinizi zamanlamaya çalışarak çok az şey kazanabilirsiniz. Bunları tek seferde satın almak istemezseniz, satın alma işleminizi birkaç ay içinde kademelendirebilirsiniz – ancak nihayetinde amacınız hisse senedine uzun süre sahip olmaktır ve giriş fiyatınızı fazla düşünmenin bir anlamı yoktur..

 • İvme ile büyüme ve hisse senedi satın alma

Kısa dönemlerde en çok değerlenme eğiliminde olan hisse senetleri, hızla büyüyen şirketlerin hisse senetleridir. Genellikle, tek başına fiyat momentumu daha fazla alıcıyı çekecek ve bu da ivmenin devam etmesine neden olacaktır. Bu tür hisse senetlerini satın almak, ivmenin sonsuza kadar devam etmesi olası olmadığından, daha uygulamalı bir yaklaşım gerektirir. Fiyat çok yüksekse, uzun vadeli getirinin çok iyi olması olası değildir ve hisse senedi fiyatı önemli ölçüde düşebilir..

Büyüme ve ivme hisse senetleri satın alıyorsanız, şirketin kazanç artışını, değerlemeyi ve hisse senedinin fiyat ivmesini tartmanız gerekir. Genellikle, fiyat zaten bir yükseliş trendindeyken hisse senedini satın almanız gerekecektir. Fiyat yükselmeyi durdurursa, yatırımda kalıp kalmayacağınıza karar vermek için şirketin büyümesine ve değerlemesine çok dikkat etmeniz gerekecektir..

 • Hisse senedi fiyatı düzeltmesinden sonra satın alma

Çoğu hisse senedi türünü satın almak için en iyi zaman, bir piyasa çöküşü veya keskin bir düzeltmeden sonradır. Bu, tüm pazarın “tek satış” olacağı zamandır. Bu, iyi bir iş modeline sahip ve çok fazla borcu olmayan herhangi bir şirkette hisse satın almak için en iyi zamandır..

Bireysel hisse senetleri, hisse senetleri yatırımcıların lehine düştüğünde ve hisse senedi fiyatı önemli ölçüde düştüğünde de bir fırsat sunabilir. Ancak her hisse senedi düzelmez, bu nedenle şirketin uzun vadeli beklentilerini dikkatlice değerlendirmelisiniz. Satın almadan önce fiyatın istikrar kazanmasını beklemek de iyi bir fikirdir – fiyatlar düşündüğünüzden çok daha fazla düşebilir.

Bir hisse senedini satın almadan önce, hisse senedinden çıkmak için kullanacağınız kriterlere de karar vermelisiniz. Hisse senedini satın almadan önce bir plana sahip olmak, daha sonra dürtüsel kararlar vermenizi engelleyecektir..

Çıkış kriterleriniz de ilk etapta hisse senedi satın alma nedenlerinizle ilgili olmalıdır. Fiyat momentumuna göre satın alırsanız, momentum durursa çıkmak isteyebilirsiniz. Ancak, şirketin temel ilkelerine göre satın alırsanız, o zaman yalnızca fiyat hareketi nedeniyle değil, bu temel ilkeler değişirse satış yapmalısınız..

8. İlk satın alma siparişinizi girin

Er ya da geç bir hisse senedi, yatırım için tüm kriterlerinizi karşılayacak ve ilk yatırımınızı yapma zamanı gelecektir. Yapmanız gereken ilk şey, satın alacağınız hisse adedini hesaplamaktır. Her bir hisseye ne kadar tahsis edeceğinize zaten karar vermişsinizdir, bu nedenle bu miktarı hisse fiyatına bölmeniz yeterlidir. Bir dolar tutarını sent cinsinden değil dolar fiyatına böldüğünüzden emin olmak.

Satın alma emrinizi girmeden önce, bir limit emri mi yoksa bir piyasa emri mi kullanacağınıza karar vermeniz gerekecektir. Genellikle bir limit emri daha güvenlidir. Bir piyasa emri, emrinizi girdiğinizde teklif-teklif dağılımı genişlerse çok fazla ödeme yapılmasına neden olabilir. Ancak piyasa çok hızlı hareket ediyorsa, piyasa emri daha uygun olabilir..

Son birkaç gün ve o gün için işlem aralığı verilen makul bir fiyata karar verin. Bu, siparişinizin limit fiyatı olacaktır. Çoğu durumda, limitiniz% 80 dolma şansı olduğunu düşündüğünüz bir fiyat olacaktır..

Daha yüksek bir limit fiyatı, emrinizin yerine getirilmesi için size daha fazla şans verecektir – ancak karınızı tüketecektir..

Daha düşük bir limit fiyatı, emrin yerine getirilmesi için size daha az şans verecektir – ve bu, daha sonra daha da yüksek bir fiyat ödemek zorunda kalmanıza neden olabilir. Ancak, zaman ufkunuz kısaysa ve hızlı bir kar elde etmek istiyorsanız, daha düşük bir fiyat hedeflemeniz gerekebilir..

Artık ilk hissenizi aldığınıza göre, pozisyonu satın alırken kullandığınız kriterlere göre yönetmeniz gerekiyor. Hisse senedi fiyatı düşerse kararınızdan şüphe etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, fiyat yükseldiğinde ve kendinizi bir kârla bulduğunuzda satış yapmaya meyilli olabilirsiniz. Uzun vadeli planınızı aklınızda tutmayı ve ona bağlı kalmayı unutmayın – fiyat her gün artar veya düşer, ancak bu, harekete geçmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Sonuç

Artık ilk hissenizi aldığınıza göre, portföyünüze yavaş yavaş yeni hisse senetleri eklemeye devam edebilirsiniz. Aceleye gerek yok – yatırım uzun vadeli bir oyundur. Yatırım ve hisse senetleri hakkında olabildiğince çok şey öğrenmeye ve okumaya devam etmelisiniz. ETF’ler ve mavi çipli hisse senetleri ile başlayın ve daha sonra biraz daha riskli hisse senetleri ekleyin. Uzun vadeli planınızı aklınızda tutun ve ani kararlardan kaçının – piyasa sabırlı yatırımcıları ödüllendiriyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map