Endeks Fonları ve ETF’ler – Yatırımcıların Bilmesi Gereken Her Şey

Endeks Fonları ve ETF’ler

Endeks fonları, pasif olarak yönetilen ve bir endeksi izleyen yatırım fonlarıdır. Bu, yatırım fonları genellikle aktif olarak yönetilirken, borsa yatırım fonları (ETF’ler) genellikle pasif olarak yönetildiği için bazı karışıklıklar yaratabilir. Bu gönderi, endeks fonları ile ETF’ler arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacaktır..

Yatırım fonları (endeks fonları dahil) ve ETF’ler, birden fazla yatırımcının sermayesini bir araya getiren profesyonelce yönetilen fon türleridir. En büyük fark, ETF’ler hisse senedi gibi listelenip işlem görürken, yatırım fonlarının.

Aktif olarak yönetilen fonlar, bir endekse veya “piyasadan” daha iyi performans gösterme çabasıyla sürekli olarak yatırım kararları veren bir fon yöneticisi tarafından yönetilir. Buna karşılık, pasif olarak yönetilen fonlar, fonun performansının endeksin performansını olabildiğince yakından izlemesi için bir endeksi yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Pasif yatırım, indeksleme olarak da bilinir – aslında, indeksleme terimi ilk önce icat edildi.

Aslında, ETF’lerin bir endeksi izleyen fonlar oldukları için endeks fonları olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, endeks fonu terimi genellikle pasif olarak yönetilen yatırım fonlarına atıfta bulunmak için kullanılır – ve bu yazının amaçları için endeks fonu dediğimizde, endeks izleme yatırım fonlarına atıfta bulunuyoruz.

Endeks Fonlarının Tarihçesi

İlk yatırım fonları 1920’lerde başlatıldı. İlk endeks fonu 1975’e kadar piyasaya sürüldü – ancak bu, ETF’lerin ortaya çıkmasından yaklaşık 18 yıl önceydi..

İlk endeks fonu, birçok kişinin pasif yatırımın babası olarak kabul ettiği Jack Bogle tarafından başlatıldı. S’yi takip eden fon&P 500 endeksi başlangıçta İlk Endeks Yatırım Ortaklığı olarak adlandırıldı. Adı daha sonra Vanguard 500 Endeks Fonu olarak değiştirildi ve yeni yatırımcılara kapalı olmasına rağmen bugün hala var..

Endeks Fonları arasındaki farklar & ETF’ler

Endeks fonları ve ETF’ler aynı işlevi görürler ve fon yöneticisi açısından aslında çok az fark vardır. Ancak yatırımcılar açısından hukuki yapıları ve işlem görme şekilleri nedeniyle bazı farklılıklar bulunmaktadır. Yatırım fonları ve ETF’ler arasındaki farkların daha kapsamlı bir dökümü için, konuyla ilgili önceki yazımızı okuyabilirsiniz..

Aşağıdakiler, bir yatırımcının bakış açısından endeks fonları ile ETF’ler arasındaki önemli farklardır..

Fiyatlandırma

Endeks fonları her gün bir kez fiyatlandırılır ve herhangi bir işlem o anda fonun NAV (net varlık değeri) üzerinden yapılır. Bir endeks fonuna yatırım yaptığınızda veya bir endeks fonundaki birimlerinizi kullandığınızda, işlem, bu birimlerin temsil ettiği varlıkların tam değerine dayanacaktır..

ETF’ler, diğer hisseler gibi bir borsada listelenir ve gün boyunca işlem görür. Bir ETF satın aldığınızda, teklif fiyatını ödersiniz ve bir ETF sattığınızda teklif fiyatını alırsınız. Teklif fiyatı tipik olarak NAV’den biraz daha yüksek olurken, alış fiyatı tipik olarak NAV’dan biraz daha düşük olacaktır. Bu nedenle teklif-teklif dağılımı, ETF yatırımcıları için ek bir masraftır. Bir ETF ve onun temelindeki menkul kıymetler ne kadar likit ise, fon NAV’sine o kadar yakın ticaret yapacak ve teklif-teklif aralığı o kadar dar olacaktır.


Ticaret süreleri

Belirtildiği gibi, ETF’ler gün boyunca işlem görürken, endeks fonları genellikle kapanış fiyatından günde yalnızca bir kez işlem görür. Bu, yalnızca ETF’lerin aktif tüccarlar için uygun olduğu anlamına gelir. Aslında, işlemlerini bir gün boyunca zamanlamak isteyen herkesin ETF ticareti yapması gerekecektir..

ETF’leri bir limit emriyle de takas edebilirsiniz; bu, işleminizin yalnızca işlem yapmaktan memnun olduğunuz fiyata ulaşması durumunda gerçekleştirileceği anlamına gelir..

Komisyonlar

ETF’ler bir borsada işlem gördüğünden, borsacıya bir komisyon ödenir. Bu eskiden büyük bir sorundu, ancak komisyonlar artık çok düşük ve yalnızca ticaretin değeri oldukça düşükse önemli bir fark yaratıyor.

Bazı endeks fonları önceden komisyon alır, ancak komisyon almayan bir endeks fonu bulmak da mümkündür.

Dağılımlar

ETF’ler genellikle fondaki şirketler tarafından ödenen tüm temettüleri yatırımcılara dağıtır. Bu parayı fona yeniden yatırmak istiyorsanız, yeni hisseler satın almanız ve bunun için başka bir komisyon ödemeniz gerekecektir..

Bazı endeks fonları, temettüleri endeks hisse senetlerine otomatik olarak yeniden yatırır. Bu, dağıtımların sizin adınıza komisyonsuz olarak yeniden yatırıldığı anlamına gelir. Bu fonlara birikim fonları denir, dağıtım fonları ise yatırımcılara temettü öder..

Minimum ticaret boyutu

ETF’ler için minimum işlem boyutu, bir hissenin değeridir. Yatırım fonları tipik olarak yatırılabilecek minimum bir miktara sahiptir. Bu, bunun toplu bir yatırım mı yoksa yinelenen bir ödeme emri mi olduğuna bağlı olacaktır – ancak minimum tutar 50 ila 10.000 ABD Doları arasında olabilir. Çoğu endeks için muhtemelen bu ölçeğin alt ucunda bir endeks fonu bulacağınızı söylemiştim..

Ayrıca, düzenli olarak planlanmış otomatik borçları kullanarak bir endeks fonuna yatırım yapabilirsiniz. Bu mümkün ancak ETF yatırımcıları için biraz daha karmaşık.

Önerilen ETF Broker

Endeks Fonları ve ETF'ler - Yatırımcıların Bilmesi Gereken Her Şey

Sonuç

Çoğunlukla endeks fonları ve ETF’ler aynı amaca hizmet eder, ancak küçük farklılıklar birinin diğerinden daha uygun olduğu bazı durumlar olduğu anlamına gelir. ETFS genellikle, uygulama üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen aktif yatırımcılar ve yatırımcılar için daha uygundur. Yatırım fonları, uzun vadeli yatırımcılar ve otomatik ödeme kullanarak düzenli aralıklarla yatırım yapmak isteyenler için çok uygundur..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map