Hisse Jetonları ve Güvenlik Jetonları

Hisse senedi jetonları ile güvenlik jetonları arasındaki farkları öğrenmek, genel kripto yatırım stratejinizi daha iyi hale getirmenin akıllı bir yoludur. Çoğu kripto yatırımcısı Ethereum gibi geleneksel fayda belirteçlerine aşina olsa da, hem güvenlik hem de hisse senedi jetonları bu alanda oldukça yenidir. Bu belirteçler, yardımcı program belirteçlerinden birçok farklı şekilde farklılık gösterir.

Farklı belirteçlerin farklı yasal düzenlemeleri vardır. Şu anda, hisse senedi, borç ve menkul kıymet belirteçleri standart menkul kıymet işlem yasaları kapsamına girerken, hizmet, para birimi ve varlık belirteçleri SEC onayı gerektirmez. Hisse senedi jetonları ile güvenlik jetonları arasındaki bazı önemli farkları inceleyelim..

Güvenlik Belirteçleri nedir?

SEC’e göre, bir jetonun menkul kıymet düzenlemeleri kapsamına girip girmediğini belirlemek için “Howey Testi” yapılabilir. Howie testi, şunları içeren bir dizi sorudur:

 • Para Yatırdın mı?
 • Kar Bekliyor musunuz?
 • Ortak Bir İşletmeye Yatırım Yaptınız mı?
 • Karlar, Üçüncü Tarafların Çabasına Bağlıdır?

Bu sorulara evet yanıtı verirseniz, bir güvenlik jetonuna yatırım yaparsınız. Menkul kıymet jetonu sahiplerinin, yatırım yaptıkları kuruluş üzerinde herhangi bir mülkiyet hakkı yoktur. Bunun yerine, kuruluştan elde edilen kârın belirli bir yüzdesi garanti edilir. Güvenlik belirteçleri birçok biçimde gelir:

 • Menkul Kıymetler
 • Dijital Yatırım Fonları
 • Dijital ETF’ler
 • Sermayeye Karşı Özkaynak Dışı Yatırımlar

Ek olarak, güvenlik belirteçleri belirli düzenlemelere uyulmadan aktarılamaz. Bu düzenlemeler, AML ve KYC gereksinimlerini içerir. Bu, güvenlik jetonlarını anonim olarak alınıp satılabilen yardımcı jeton muadillerine göre daha az likide edilebilir hale getirir..

Bugün kripto uzayda çalışan bir dizi önemli güvenlik belirteci platformu var. Polymath, Securitize ve Harbor, günümüzde mevcut olan en köklü platformlardan üçüdür. Her biri, kurumsal kullanıcılara güvenlik belirteçleri düzenlemek ve sürdürmek için kolay bir seçenek sunar.

Güvenlik Belirteci Protokolleri

Güvenlik belirteçleri, yasal uyumluluklarını doğrudan kendi protokolleri içinde içerir. Bu düzenlemeleri belirteç akıllı sözleşmesine dahil ederek, güvenlik belirteci çıkaranlar, ürünlerinin yaşam döngüsünün tüm aşamalarında uyumlu kalmasını garanti edebilir. Şu anda kullanımda olan en popüler güvenlik belirteci protokolleri aşağıdadır.

ERC-1400 / ERC-1404

ERC-1400, Aralık 2018’de piyasaya girdi. Bu protokol, Polymath’ın geliştirme ekibinin buluşudur ve Stephane Gosselin. Develops, çeşitli bir ERC-20 protokolü kullanabilirlerse bunun piyasada en yüksek miktarda birlikte çalışabilirliğe izin vereceğini biliyordu. ERC-20 protokolü, açık ara en yaygın kullanılan yardımcı program belirteci çıkarma standardıdır.

SlidesLive aracılığıyla Stephane Gosselin

SlidesLive aracılığıyla Stephane Gosselin

Ekip, Ethereum blok zincirinde çalışabilecek bir güvenlik belirteci standardı oluşturmaya çalıştı. Ekip ayrıca bölüm içermeyen bir protokol istedi. Bugün, ERC-1400 standardı dünya çapında birçok firma tarafından kullanılmaktadır..


ST-20 – Polymath

Polymath, ST-20 protokolünü oluştururken konseptini bir adım daha ileri götürdü. ST-20 token standardı, ERC-1400’e benzer işlev görür, ancak bir ana avantajı ile ST-20 tokenları, merkezi olmayan borsalarda (DEX) işlem gördüklerinde uyumlu kalabilirler. Polymath, bu teoriyi ayın başlarında DEX Loopring ile test ederek kanıtladı..

DS-Token – Securitize

DS-token standardı, popüler token ihraç platformu Securitize’nin buluşudur. Securitize, token’larının yasal bir şekilde kullanılmasını sağlamak için bir Uyum Hizmeti kullanır. Herhangi bir işlem yapmadan önce yatırımcı durumunu doğrulamak için tokenler bu zincir üstü kayıt defterinden onay almalıdır. Bu, tüm DS jetonu sahiplerinin tanımlayıcı bir karma değerine sahip olduğu anlamına gelir.

İkincil Uyum

İkincil piyasa uyumu, sektörde önemli bir konu olmaya devam ediyor. Sadece bu ay, DTCC, adil piyasa uygulamalarını sağlamak için bu ikincil piyasa endişelerinin nasıl ele alınması gerektiğini özetleyen bir makale yayınladı. Şu anda DTCC, geleneksel menkul kıymetler piyasaları için üçüncü taraf saklama borsasıdır. Firma, 1970’lerde kullanılan eski kağıt transfer yöntemlerinin yerini aldı. Geçen yıl, DTCC yalnızca ABD’de menkul kıymet işlemlerinde dört katrilyonun üzerinde işlem yaptı..

Hisse Jetonları nedir?

Hisse senedi tokenleri daha çok geleneksel bir hisse senedi varlığı gibi işlev görür. Başka bir deyişle, hisse senedi token sahipleri, yatırımlarında bir tür mülkiyete sahiptir. Jetonları, gerçekte sahip oldukları sahiplik yüzdesini temsil eder. Çoğu durumda, hisse senedi belirteçleri üçüncü taraf bir varlığı, mülkü veya girişimi temsil eder. Hisse senedi jetonları birçok biçimde gelir:

 • Hisse senetleri
 • Vadeli İşlemler
 • Opsiyon Sözleşmeleri
 • Tokenize Gayrimenkul
 • Jetonlanmış Girişimler

Hisse senedi tokenleri, gayrimenkul kitle fonlaması platformlarında en çok kullanım görmeye devam ediyor. Atlant. Bu platformlar, yatırımcıların fonlarını pazara daha özgürce yaymalarına olanak tanır. Gayrimenkul hisse senedi belirteçleri, belirli bir mülkteki mülkiyet payını temsil eder. Bu strateji, yatırımcıların daha az sermaye ile birden fazla yatırıma katılmasını sağlar. Ek olarak, bu platformlar gayrimenkul yatırımları için giriş çıtasını düşürür ve daha fazla piyasa faaliyetini kolaylaştırır..

Hisse Jetonları ve Güvenlik Belirteçleri Standartları

Şu anda, hisse senedi belirteçleri, güvenlik belirteçleriyle aynı protokolleri paylaşıyor, ancak yakın gelecekte, öz sermaye belirtecine özgü standartların ortaya çıkmasını bekleyebilirsiniz. Şimdilik, güvenlik belirteci protokolleri, hisse senedi belirteçlerinin gerektirdiği tüm gerekli işlevleri gerçekleştirebilir. Ek olarak, ERC tabanlı hisse senedi tokenleri, gelecekteki bir hisse senedi belirteci standardının içerebileceği ile karşılaştırıldığında biraz daha fazla birlikte çalışabilirlik kazanır..

Önemli Hisse Senedi Jetonu Projeleri

En iyilerinden biri halka duyurulmuş hisse senedi token projeleri adı altında Ekim 2018’de piyasaya girdi Medya Duş. Media Shower platformu, şirketlerin hisse senedi jetonları oluşturmasına ve ihraç etmesine olanak tanır. Girişim hakkında konuşan Media Shower CEO’su John Hargrave, konseptin her düzeyde yeni yatırım fırsatları için kapıları nasıl açtığını açıkladı..

SEC vs ICO

Saniye başladı Çoğu teklifin gerçekten tokenize edilmiş menkul kıymetler olduğuna inandığını ortaya çıkardıktan sonra 2017’de ICO pazarını yıktı. Güvenlik belirteçleri ile uğraşırken SEC onayının alınmaması, ağır para cezalarına ve hatta hapis cezasına neden olabilir. O zamandan beri, çok sayıda kamuoyuna duyurulmuş vaka var ve şu anda pek çoğu Yolda.

Çoğu durumda SEC gitti yasadışı menkul kıymet satmak için bu firmalardan sonra. Şirket yetkilileri para cezası ödedi ve yatırımcı fonlarını iade etmek zorunda kaldı. Bir örnekte, Gladius adındaki bir şirket, ICO’larını kendi kendine bildirerek büyük para cezalarından kurtulmayı başardı. Sonuç olarak, firma anlaşmanın bir parçası olarak tüm yatırımcı fonlarını iade etti.

Seçeneklerinizi düşünün

Her bir jeton türü size benzersiz bir yatırım fırsatı sunar. Seçeneklerinizi tam olarak değerlendirdiğinizden emin olun. Ayrıca, hem hisse senedi hem de menkul kıymet belirteçlerinin herhangi bir işlemden önce onay gerektirdiğini her zaman unutmayın. Bu gereksinimler, bu tokenları ikincil piyasada takas etme yeteneğinizi etkileyebilir.

Şimdilik, blockchain teknolojisinin avantajları geleneksel yatırım firmaları tarafından daha iyi anlaşıldıkça kripto alanı büyümeye devam ediyor. Bu eğilimler devam ederken daha fazla standart ve simge türünün ortaya çıkmasını bekleyebilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map