Dijital bankacılık, günümüz finansal sisteminin merkezinde yer almaktadır. Ancak bu her zaman böyle değildi. Bankacılık, yerel veznedarınıza gitmekten ve fon istemekten, kripto paranızı sigortalı ve güvende tutmaya kadar yol kat etti. Günümüzde neredeyse her banka müşterilerine bir çeşit dijital bankacılık sunmaktadır..

Dijital Bankacılık nedir?

Bazen e-bankacılık olarak anılan dijital bankacılık, son birkaç on yılda yavaş yavaş ortaya çıktı. Daha da önemlisi, dijital bankacılık portalları, bankaların müşterilere bilgisayarları veya akıllı cihazları aracılığıyla geleneksel bankacılık hizmetlerine erişim sağlamalarına olanak tanır. Bu hizmetler müşterileri ve bankanın zamanından ve parasından tasarruf sağlar. Sonuç olarak, her zamankinden daha popülerler.

Dijital Bankacılığın Tarihi

En eski dijital bankacılık biçimleri 1960’larda ortaya çıktı. O zamanlar dünya tanıtılan ilk ATM’leri ve banka kartlarını görmeye başladı. Bu ürünler birkaç nedenden dolayı devrim niteliğindeydi. Birincisi, tarihte ilk kez, bankacılık müşterileri fonlarına 7/24 erişebiliyordu. Unutmayın, bu noktaya kadar, para çekmek veya yatırmak için yerel şubenize gitmeniz gerekiyordu. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bu süreç oldukça uzun sürebilir..

İlk ATM - Dijital Bankacılık Tarihi

İlk ATM – Dijital Bankacılık Tarihi

İnternetin tanıtımı dijital bankacılığı sonsuza dek değiştirdi. İlk başta, bankalar hesapları izleme veya fon transferleri gibi dahili işlevler için internete güvendiler. Ancak 1990’ların sonunda bankalar, doğrudan dijital bankacılık portalından bakiye güncellemeleri ve fon transferleri gibi hizmetler sunmaya başladı. Bu noktada, dijital bankacılık büyük bir trend olma yolunda ilerliyordu.

On yıldan kısa bir süre içinde internet, yeteneklerde büyük bir genişleme gördü. Eklenen veri aktarımı ve geliştirilmiş bilgisayar üretim teknikleri, Akıllı Telefonların yaratılmasına yol açtı. Bugün, akıllı telefonunuz olmadan hayatı hayal etmek zor. Bu kullanışlı cep bilgisayarları, bankaların portallarından eksiksiz bir ürün paketi sunmasını sağladı.

Sonuç olarak, akıllı telefonların mevcudiyeti nedeniyle bir dizi yeni hizmet ortaya çıktı. Pazarda fotoğraflı çek bozdurma gibi özellikler ortaya çıkmaya başladı. Bu özellik, müşterilerin bankacılık uygulamaları aracılığıyla cep telefonlarında bir resim çekerek çeklerini yatırmalarına olanak tanır..

Dijital bankacılığın sektöre getirdiği tüm avantajlar göz önüne alındığında, bugün neden her bankanın müşterilerine bir çeşit dijital bankacılık sunduğunu anlamak kolaydır. Hem müşterilerin hem de bankaların bu yüksek teknoloji entegrasyonundan kazanacakları çok şey var.

Dijital Bankacılık Faydaları

Dijital bankacılık, hem bankalar hem de müşteriler için çok daha uygundur. Müşteriler fiziksel bir yere gitmek zorunda kalmayarak değerli zaman ve kaynaklardan tasarruf ederler. Ek olarak, müşterinin elinde parayla seyahat etmesini gerektirmediğinden işlemleri daha güvenlidir.

Daha da önemlisi, dijital bankacılık için baskı çoğunlukla bankacılardan geldi. Bankalar, e-bankacılık portalları aracılığıyla büyük miktarda esneklik ve tasarruf elde ediyor. Altyapıdan tasarruf edilen para, çevrimiçi arayüzlerinin daha da geliştirilmesine gidebilir. Çevrimiçi bankacılık, işe alma, güvenlik, kira ve banka iş modelindeki mevduat makbuzları gibi rastgele müşteri ihtiyaçlarının çoğunu ortadan kaldırır.

Dijital Bankacılık ve Çevrimiçi Bankacılık

E-bankacılık alanı, finans sektöründe büyük gelişmelere yol açmıştır. Başlangıçta e-bankacılık portalları, tuğla ve harç bankalarını desteklemeye yardımcı olmak için mevcuttu. Bugün, yalnızca çevrimiçi bankalar ortaya çıktığı için durum böyle değil.

Son beş yılda, yalnızca çevrimiçi bankalar pazarda önemli bir trend haline geldi. Bu firmaların fiziki konumu yoktur. Böylelikle müşteriler tüm işlemlerini bilgisayarları veya akıllı telefonları üzerinden gerçekleştirebilirler. Çoğu durumda, bu bankanın müşteri tabanı ülke geneline yayılır.

Ana Sayfadan UBS e-Bankacılık Portalı

Ana Sayfadan UBS e-Bankacılık Portalı

E-Bankacılığın Faydaları

Pazarda daha fazla dijital banka göründükçe, sundukları faydaları anlamak önemlidir. Dijital bankalar, kime hizmet verdikleri ve müşterileri nasıl edindikleri konusunda daha esnek olabilirler. Ayrıca araştırmalar, müşterilerin geleneksel muadillerine göre dijital bankacılık portallarına sahip bankaları tercih ettiğini göstermiştir..

Katılması Daha Kolay

KYC ve AML protokollerinin çevrimiçi bankacılık ilk katılımına entegrasyonu her şeyi değiştirdi. Artık bankalar, çevrimiçi portalları aracılığıyla uyumlu kalırken yeni müşteriler kazanabilirler. Bu muazzam görevleri yerine getirmek için, e-bankacılık işe alım prosedürleri kimlik doğrulama sistemlerini içerir. Burada potansiyel müşteriler, Kimlik Kanıtı, istihdam kanıtı, adres vb. Gibi çok sayıda belge sağlamalıdır..

Akıllı telefonlar, müşterilerin bu belgeleri bozulmamış dijital kalitede sağlamasına olanak tanır. Daha da önemlisi, dijital bankacılık platformu, ilgili verileri önceden programlanmış protokoller aracılığıyla otomatik olarak tahmin eder ve işler. Bu strateji, bankaya ve müşteriye değerli zaman kazandırır.

Evrimi tartışmak, Nnamdi Azodo ALAT Digital Bank’tan bankacılık sektörünün modernize edilmesinin önemi üzerine konuştu. E-bankacılığı “teknolojinin her bankacılık faaliyetine uygulanması” olarak tanımladı. Azodo, dijital bankacılığın bankacılığın geleceği olduğunu ve rekabetçi kalabilmek için tüm bankaların bu yükseltmeleri benimsemesi gerektiğini açıkladı..

24 Saat Bankacılık

Dijital bankacılığın sektöre getirdiği en büyük gelişmelerden biri erişilebilirliktir. Unutmayın, e-bankacılığın şafağından önce, yerel şubenize gitmeniz gerekiyordu. Kredi talep etme gibi bazı durumlarda, kişisel bir yaklaşım arzu ettiğiniz şey olabilirken, çoğu durumda, örneğin bir depozito gibi, şahsen işlemlerin hiçbir faydası yoktur..

Dijital bankacılık, hesap bilgilerinize ve piyasa işlemlerine günün 24 saati ve dünya genelinde erişmenizi sağlar. Bu uluslararası erişilebilirlik, küresel ekonominin ilerlemesine yardımcı oldu. Artık dijital bankacılık, küresel finansal sistemimizin merkezinde yer alıyor.

Tasarruf

Eskiden bankalar kazançlarının büyük bir kısmını doğrulama ve muhasebe gibi süreçlere harcıyordu. Neyse ki bilgisayarlar bu iş yükünün çoğunu bankalar için ortadan kaldırdı. Günümüzde otomasyon, modern bankacılık sistemlerinde kritik bir rol oynamaktadır. Otomasyon, en yaygın işlemleri gerçekleştirirken bankalara para ve zamandan tasarruf sağlar.

Dijitalleşme, işlemlere dahil olan adımları azaltır, aynı zamanda gerekli personel sayısını da azaltır. Dijital bankalar, çalışanlardan ve bakım maliyetlerinden tonlarca tasarruf sağlar. Bu maliyetler daha sonra müşterilere aktarılabilir. Bu tasarruflar, dijital bankaların küresel olarak yaygın bir şekilde benimsenmeye devam etmesinin nedenlerinden biridir..

Blockchain Teknolojisi

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı, dijital bankacılığı yeni zirvelere taşıdı. Blockchain teknolojisi, bankalara mevcut duruma göre daha verimli ve şeffaf bir alternatif sunar. Bu devrim niteliğindeki teknoloji, bankaların şu anda yürürlükte olan birçok üçüncü taraf doğrulama sistemini ortadan kaldırmasına olanak tanır. Sonuç olarak, bankalara büyük maliyet tasarrufu ve kendi bünyesinde işlem yapmaları için daha güvenli bir platform sağlar..

Kripto Dijital Bankalar

Blockchain teknolojisi, yeni bir verimlilik çağını başlatmanın yanı sıra, dünyayı kripto para birimleri ile tanıştırdı. Bitcoin gibi kripto para birimleri yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Sonuç olarak, bu yeni finansal araçların ortaya çıkışı, e-bankacılık sektörü – kripto bankaları içinde benzersiz bir fırsat yarattı..

Ana Sayfa Üzerinden CryptoBank Hizmetleri

Ana Sayfa Üzerinden CryptoBank Hizmetleri

Cryptocurrency dijital bankaları, hizmet sağlayıcılar, yatırımcılar veya borsalar gibi kripto müşterilerine geleneksel bankacılık hizmetleri sağlar. Örneğin, bir kripto bankası, kripto para birimlerini bankacılık portalından saklamanıza, kaydetmenize, harcamanıza ve aktarmanıza olanak tanır. Bu bankacılık tarzı, kripto para kullanımının artmasıyla birlikte son beş yılda popülerlik kazanmıştır..

Günümüzde kripto bankaları rahatlıkla bulunabilir. Kripto bankasına bir örnek: Dünya Bit Bankası. Bu platform, kripto kullanıcılarına bir banka kartına erişim, düşük maliyetli işlem ücretleri, döviz bozdurma ve dünyanın herhangi bir yerindeki ödemelere gerçek zamanlı erişim sunar. Bu özelliklerin yanı sıra banka, WIBCOIN (WBBC) adı verilen yerel bir kripto para birimini tanıttı..

Daha da önemlisi, Dünya Bit Bankası, WBB ekosistemindeki tüm işlemler için hesap birimi olarak WBBC’yi kullanır. Ek olarak, WBBC’ler platformdaki diğer dijital para birimleri ile etkileşimin temeli olarak işlev görecek.

World Bit Bank’a katılmak kolaydır. DAPP’yi Apple Store veya Google Play’den indirmeniz yeterlidir. İndirdikten sonra bazı doğrulama istemleri alacaksınız. Kimliğinizi doğruladıktan sonra, bankacılığa başlamaya hazırsınız. Bu kadar kolay.

Dijital Bankacılık – Dünya için Bankacılık

Pazardaki yeni bir trend, yapay zekanın modernize etmek bankacılık işlemleri. Gelişmiş AI algoritmaları, müşterilerin uygunluğunu ve niteliklerini otomatik olarak belirleyebilir. Örneğin, geçen hafta başvurduğunuz çevrimiçi kredi hiçbir zaman gerçek bir insanın önüne geçmeyebilir. Bunun yerine, bir bankanın yapay zeka sistemi, önceden programlanmış bir dizi kriter kullanarak fonlama için uygunluğunuzu belirleyecektir..

Dijital Bankacılık, finans sektöründe büyüme görmeye devam ediyor. Daha da önemlisi, çok sayıda büyük bankacılık kurumu, son zamanlarda yeni şubelerin oluşturulmasından e-bankacılık platformu yükseltmelerine fon aktarmıştır. Pazarın dijitalleşmesi genişledikçe bu eğilimin devam etmesini bekleyebilirsiniz. Şimdilik, bir dijital banka, koronavirüs salgını sırasında tüm bankacılık ihtiyaçlarınız için mükemmel bir çözüm olabilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me