Jetonla Güçlendirilmiş Ağlarda Gelişen Eğilimler: Bölüm 1

Mara Schmiedt, Küresel Strateji ve İş Geliştirme Lideri, ConsenSys Codefi

Özet

  • Düzenleyici incelemeler arttı, bu da ilk token dağıtımlarının akredite yatırımcıların özel turlarında yer almasıyla sonuçlandı. Gibi teklifler Güvenli liman Düzenleme ve aşamalı ademi merkeziyetçilik arasındaki boşluğu dolduran resmi düzenleyici rehberlik yönünde ilk adımı sunmak
  • Özel altyapı ve sermaye sağlayıcıları, erken aşama önyüklemeyi ve merkezi olmayan ağlarda devam eden katılımı desteklemek için benzersiz bir şekilde konumlandırılan Web 3.0 yerel iş modellerine giderek daha fazla evriliyor
  • Proof of Stake’e giden yol, uzun araştırma aşamasından ve oluşum uygulamasından büyümeye geçiyor

2016’dan bu yana, ağ katılımını artırmak ve ilgili topluluklarını büyütmek amacıyla bir dizi farklı simge ve ağ başlatma modeli uygulandı. Bugüne kadar orada +4000 deneme, test çalıştırmaları ve jetonları kullanıcılara verimli ve adil bir şekilde dağıtma başarısızlıkları, merkezi olmayan bir ağa katılımı güçlendirirken, güvenliği engelleyen holdinglerin yoğunluğu.

Bu girişimler, bir ağı başlatmanın doğru yolu için altın bir plana yol açtı mı? Gerçek şu ki, her şeye uyan, arketipsel, tek modelli bir model yok, ancak kesin olan bir şey var: endüstri olgunlaştıkça, token lansmanları giderek daha fazla gelişecek ve gerçek ağ lansmanlarıyla aynı zamana denk gelecektir. Gerçek faydaya sahip fayda belirteçlerinden daha verimli ne olabilir??

Bugünkü görünüm nedir? Ekosistem eğilimlerine ve bunların son düzenleyici, teknik gelişmeler ve jetonlu oyun alanında yeni oyuncuların ortaya çıkışı ışığında zaman içinde nasıl geliştiğine bir göz atalım..

Trend 1: Düzenlemelerin Görünümü

KİMLER NEYİ, KİME VE NE ZAMAN SATABİLİR…

İlk kullanıcıları, spekülatörleri, yenilikçileri ve dolandırıcıları aynı şekilde cezbeden, bir zamanlar çoğalan, herkese açık token satış ortamı geçmişte kaldı ve düzenleyiciler yeniliği yakalarken son değişiklikleri gördü..

“Menkul kıymetler / menkul kıymet olmayanlar hattıyla ilgili soruların çözülmesi en zor gibi görünüyor.” – Hester Pierce, SEC Komisyon Üyesi

Muhtemelen, tamamen işlevsel bir ağ ile, belirteçlerin gerçekte olduğundan emin olarak belirsizliğin hafifletilebildiği durumlarda katılımı kısıtlama ve karmaşık yasal anlaşmalara daha az ihtiyaç vardır Kullanılmış basitçe satın almak yerine. Yine de bu, tamamen işlevsel bir ağın mevcudiyetini gerektirir.

Yaklaşan uyum endişelerini ele alma girişiminde, ilk belirteç dağıtımları bu nedenle, akredite yatırımcıların özel turlarında giderek daha fazla yer almaktadır.. Bazıları, bu son gelişmelerin, açık kaynak protokollerinin ilk etapta başarmayı amaçladığı şeyi baltaladığına işaret etti: tokenleri, kâr maksimize eden yatırımcılar ve özel şirketler yerine, teşvikleri ağın fayda maksimizasyonu ile uyumlu olan kullanıcıların ellerine bırakmak.

Merkezi olmayan bir ağın gelişimini finanse etmek için uygulanabilir, uyumlu ve dağıtılmış bir finansman modeli bulmak, uzun vadeli katılımcıların ellerinde tokenlerin sona ermesini sağlamak için devam eden, iki katlı bir zorluk sunar. Gibi teklifler Güvenli liman ve titiz, endüstri lideri proaktif ortam standartlar, düzenleme ve ademi merkeziyetçilik arasındaki boşluğu potansiyel olarak köprüleme yönünde ilk adımı sunmak.

Trend 2: Kanıtın Yükselişi

… VE NEDEN 2020 STAKE PROOF’UN GELECEĞİ İÇİN ANITSAL BİR YIL

16 Eylül 2020 itibarıyla, hisseli kripto varlıkların kümülatif piyasa değeri 35,7 milyar $ ‘dır ve bu değerin yarısından fazlası (~% 52) şu anda stake ile kilitlenmiştir.


Jetonla Güçlendirilmiş Ağlarda Gelişen Eğilimler: Bölüm 1

Kaynak: Stakingrewards.com, 2020

Proof-of-Stake (PoS) ağları, kullanıcıların zincir üzerindeki etkinliği doğrulamaya dürüstçe katılmalarını sağlamak için bir teşvik mekanizması olarak protokol tarafından basılan stake etme ödüllerini kullanır..

Bugün, her şey pazara giren Proof-of-Stake zincirleriyle ilgili. Tezos ve Cosmos gibi katman 1 blok zincirlerinin yanı sıra 2019’da başlatılan Matic ve Loom gibi katman 2 çözümleriyle, PoS’ye giden yoldaki uzun araştırma aşaması nihayet genesis uygulamasından büyümeye geçiyor. 2020’de, uzun süredir beklenen eth2 ve SKALE gibi Ethereum destekli DPoS katman 2 çözümlerinin piyasaya sürülmesi, Proof-of-Stake’in benimsenmesinin geleceği için çok önemli bir anı işaret ediyor..

Ayrıca, Proof-of-Stake sistemlerindeki son gelişmeler, istenen katılım oranlarını elde etmek ve uzun vadeli uygulanabilirliği sağlamak için ağın ilk lansmanını tasarlamanın ve optimize etmenin önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, saf veya delege edilmiş Proof-of-Stake protokollerinin tokenları dağıtması kritiktir, böylece yeterli sayıda farklı aktör, tokenleri stake edebilir ve ağı güvenli hale getirmek için düğümleri çalıştırabilir. Bireysel aktörler arasında zayıf ve orantısız dağıtım, ağın güvenliğini bozabilir veya ağların yönetişiminin meşruiyetine ilişkin genel algıyı etkileyebilir..

Bu iki bölümden oluşan bir makaledir. Bölüm 2 burada bulunabilir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map