Kripto para birimlerinin genel olarak benimsenmesi yolunda gidiyor. Son aylarda, devam eden salgın, dünya çapında dijital para birimlerinin faydalarını vurguladı ve kripto para piyasasında büyük bir canlanmaya neden oldu. Merkez bankaları dijital para birimleri geliştiriyor, büyük şirketler finansal rezervleri Bitcoin’e dönüştürüyor ve FinTech firmaları bu tür varlıkları destekleyen platformlar geliştiriyor.

Bu olumlu gelişmelere rağmen, genellikle eksik olduğu belirtilen birkaç alan var – kripto para birimlerinin gerçekten uçuşa geçmesini engelliyor..

  • Satıcı terminalleri – Dijital para birimleriyle basit satın alımlar yapabilme yeteneği
  • Saklama hizmetleri – Teknolojik açıdan bilgili olmaya gerek kalmadan dijital varlıkları güvenli bir şekilde saklama yeteneği

Bunların her biri, genellikle ana akım benimsemenin gerçekleşmesi için ortadan kaldırılması gereken büyük bir engel olarak belirtilir – ve iyi bir nedenden ötürü, her ikisi de günlük kullanıcıların karşılaşabileceği gerçek hayat sorunlarıdır..

Genellikle unutulan bir alan, basit ve etkili vergi çözümlerine duyulan ihtiyaçtır. Kripto para satın almak ve satmak, herhangi bir vergi yükü içermeyen eğlenceli bir aktivite değildir. Tipik olarak, hükümetler sermaye kazançlarının yapılan her ticarette ve çeşitli diğer gerekliliklerle birlikte hesaplanmasını ister..

Ne yazık ki, birçok yatırımcı, kripto para ticareti ile ilgili vergi uygulamalarının tamamen farkında değil. Bunu daha da karmaşık hale getiren, süreci basitleştirmek için basit bir seçenek eksikliğidir. Evet, tam da bunu yapmaya çalışan üçüncü taraf şirketler var, ancak büyük ticaret platformlarıyla entegrasyonlarının olmaması, bu hizmetlerin birçok kişi tarafından bilinmemesine neden oluyor..

Hesaplaşma günü

Kullanıcı dostu çözümlerin kıtlığını geride bırakmaya istekli olan ve yine de ticaret yapmaya devam edenlerin çoğu için hesaplaşma günü geliyor. O gün olduğunda, ya faaliyetlerini bildirenler olacak ve yüzecekler – ve bunu yapmayanlar olacak ve batacaklar..

Dünyadaki her ülkenin, kripto para birimlerinin raporlama gereksinimlerini çevreleyen kendi kuralları ve yönergeleri vardır. Erken endüstri katılımcıları, gevşek gözetim nedeniyle raporlama faaliyeti etrafında dolaşmış olsalar da, bu hızla değişiyor. Gibi varlıklar İç Gelir Servisi (IRS) ve Kanada Gelir Kurumu (CRA), izlediklerini ve uygun habercilik beklediklerini açıkça belirtmişler.

Vergi

Popüler platformlar sektöre girmeye devam ettikçe, vergiler ve kripto para birimleri konusu umarız önümüzdeki yıllarda geçmişte kalacak. Aşağıdakiler, FinTech ile ilgilenen tanınmış şirketlere, kripto para birimlerine girişlerine ve vergiler konusunda yaptıklarına dair üç örnektir – İki planlı ve bir joker kart.

PayPal

Kripto para birimlerine atlamak için en son FinTech firması, piyasadaki en büyüklerden biridir – PayPal. Desteğin birkaç hafta / ay daha başlaması beklenmemekle birlikte, kişinin konumuna bağlı olarak hizmeti kullanmayı bekleyen yatırımcılar, PayPal’ın hangi vergi çözümünü sunacağını şimdiden merak ediyorlar..

PayPal, vergi raporlama yüklerini en aza indirmek için ne planladığını belirtmedi. Tüm gözler PayPal’da (düzenleyiciler ve kullanıcılar gibi), şimdilik durum bu olabilir, ancak muhtemelen sonsuza dek değil. Asıl soru, PayPal kendi çözümünü geliştirecek mi? SimpleTax gibi bir şirket alacak mı? Veya başka bir benzerinin hizmetleriyle ortaklık kuracak ve entegre edecek mi? TaxBit?

ServetBasit

Kripto para birimlerine görece yeni gelen WealthSimple, 2020’nin sonlarında kripto platformunu duyurdu. Çeşitli en iyi varlıkların (Bitcoin, Ethereum vb.) Alım satımını kolaylaştıran bu platform, kripto para birimlerini farklı bir müşteri grubuna tanıtmak için büyük bir potansiyele sahip..

Kasıtlı olsun ya da olmasın, WealthSimple 2018’de yeni oluşturduğu kripto platformuna fayda sağlayacak stratejik bir hamle yaptığı için şanslı. SimpleTax.  Bu popüler vergi odaklı platform, vergi beyannamesi vermeye basitlik getiriyor. Ayrıca, kripto para birimi ticaretinde yer alan kullanıcıları yıllardır desteklemektedir. Sonuç olarak WealthSimple, yeni platformunu çok ihtiyaç duyulan kripto odaklı bir vergi çözümüyle desteklemeye hazır hale geldi..

ikizler burcu

WealthSimple, TFSA’lar / RRSP’ler / vb. Dahil olmak üzere çok çeşitli finansal yeteneklere erişim sağlarken, Gemini’nin kripto para birimlerine daha odaklanmış bir yaklaşımı var.

Giderek daha popüler hale gelen platform, duyuruldu TaxBit tarafından özel olarak kripto alım satım faaliyetlerini bildirmek için tasarlanmış yazılımı entegre edecek. Bu hizmetin en önemli özelliklerinden biri, yatırımcıların yalnızca yıl sonu raporları oluşturmakla kalmayıp, ticaretlerinin vergiler üzerindeki etkisini gerçek zamanlı olarak izleme becerisidir..

Gemini CEO’su Tyler Winklevoss, “TaxBit’in yazılımı, kripto vergi raporlaması için gerekli hesaplamaları otomatikleştirerek kullanıcılarımız için kripto vergilerinin sıkıntı noktasını azaltmaya yardımcı oluyor. Yatırımcılar ayrıca Gemini’de yaptıkları tüm ticaretlerin gerçek zamanlı vergi sonuçlarını görebilecekler. “

Seçime Göre Maksimalist?

Bitcoin yatırımını tartışırken sıklıkla kullanılan bir terim, “maksimalist” dir. Bu, her şeyden önce Bitcoin’in etkinliğine inanan ve çeşitli alt-coin’ler arasında çeşitlendirmek yerine bu tek varlıktaki varlıklarını maksimize eden yatırımcıları ifade eder..

Bugün burada tartışılan vergileri çevreleyen sorunu akılda tutarak, şu soruyu akla getiriyor: tüm yatırımcılar Bitcoin maksimalistleri mi? Yoksa zahmetli vergi gereklilikleri ve bunun üstesinden gelme seçeneklerinin olmaması nedeniyle caydırılıyorlar mı??

Umarım, er ya da geç, bu sorun tartışmalı bir konu haline gelecek ve WealthSimple, Gemini, PayPal ve diğerleri gibi şirketler sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek.

Tüm bunların çıkarılması basittir – Yerel vergi gereksinimlerinizi öğrenin ve bunlara uyun. IRS / CRA / vb. Olduğunda, yıllarca rapor edilmemiş aktiviteleri anlamaya çalışırken, çabalarken yakalanmayın. arayarak gelir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me