Merkezi Olmayan Finans, Blockchain’i Geleneksel Finansmana Dahil Etmenin Anahtarını Elinde Tutuyor

Georgia Rakusen tarafından, ConsenSys

Sürekli artan popülaritesine ve artan tartışmasına rağmen, blok zincirini ana akım finansmanın dışında tutan belirli bir direnç var. Kurumsal yatırımcılar ve bankalar, dijital varlıkların düzenlenmesi, Bitcoin’in bir hesap birimi olarak gelişememesi, takas aracı ve merkez bankası garantilerinin olmaması gibi konulardan endişe duymaya devam ediyor. Dijital para birimlerine doğru yolculukları, ihtiyatlı ve muhafazakarlıktır. Blockchain’in ana akım konuşmanın bir parçası olması için bu anlatının değişmesi gerekiyor. DeFi, bu değişikliği gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. DeFi, güven tesis ederek, bankasızları bankalandırarak ve blockchain teknolojisi için gerçek dünya uygulamaları sağlayarak blok zincirini finansal sıradan hale getirmeyi vaat ediyor.

Güven Oluşturmak

Son zamanlarda, birkaç büyük oyuncunun dijital varlık endüstrisi için önemli kilometre taşları sunan kripto alanına ihtiyatlı bir şekilde girdiklerini gördü. DeFi, daha geniş halkın bu blockchain benimseme yolculuğuna katılmasını ve bundan yararlanmasını sağlıyor. Bunu, perakende kullanıcıları için güven oluşturarak yapıyor. Kullanıcıların bir finansal sisteme ve onun altyapısına inanması gerekir, aksi takdirde bilgisayar korsanlığı ve kod kaybı gibi olumsuz tanıtımları düzenli olarak duyan müşteriler için bir temel yoktur. Genel olarak kriptoda olduğu gibi, güven eğitim ve deneylerle sağlanır.

DeFi, bu tür deneylere izin verir. Kullanıcılar, sahip oldukları rezervasyonları sürekli olarak test eder ve kusurları araştırır. DeFi’nin ‘Web 2.0’ olarak da bilinen işbirlikçi doğası, kullanıcıların deneyimlerini paylaşarak, kayıtlara erişerek ve verileri analiz ederek blok zincirine güven düzeylerini oluşturmalarına olanak tanır. Akıllı bir sözleşme “güvenilmez” olsa da – hiçbir insanın güvenilmesi gerekmediği halde – bir sözleşmeyi kendi başlarına denetleyemeyen kullanıcılar topluluktan ve birlikte çalıştıkları kişilerden doğrulama isteyeceklerdir..

Bankasız

Küresel finansal sistemlerimizdeki hızlı ilerlemelere rağmen, dünya çapında şaşırtıcı bir şekilde 2 milyar bankasız insan var. Merkezi olmayan finans sözü veren finansal sistemler, bu grup için önemli bir ana akım çekiciliğe sahiptir. Merkez bankalarına ve üçüncü şahıslara karşı DeFi alternatifi, daha önce banka hesabı olmayan kişilerin artık ürün ve menkul kıymetler satın alabileceği, satabileceği ve ödünç verebileceği anlamına geliyor. Batı altyapısını DeFi ile değiştirerek, kullanıcılar finansal etkileşimleri üzerinde kontrole sahip olurlar, bunun yerine yazılım ve akıllı sözleşme “kanun olarak kod” kurulumlarıyla ilgilenirler. Bu adımlar yalnızca bölgesel ekonomileri iyileştirmekle kalmayabilir, aynı zamanda çok sayıda bankasız kadın ve hizmet alamayan kırsal topluluklar da dahil olmak üzere bu kadar büyük bankasız nüfusun kattığı sosyal sorunları ilerletebilir.

DeFi’nin Pratik Uygulamaları

DeFi’nin sunduğu gerçek uygulamaların ardışık düzeni, blok zincirinin yaygınlaşmasını daha da ileriye taşıyor. DeFi, faiz getiren hesaplar ve krediler gibi geleneksel finansal araçlarda devrim yaratıyor ve merkezi sistemleri ve üçüncü şahıslara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Teminatlı Borç Pozisyonları (CDP’ler) böyle bir uygulamaya harika bir örnektir. CPD’ler, Ethereum üzerinde çalışan akıllı sözleşmelerdir. CDP’lerin yüzde 95’i yalnızca test amacıyla açıldı. Bunu biliyoruz çünkü (bu makalenin yazıldığı sırada) değerleri 0,0058ETH’nin altında, değer olarak bir doların biraz üzerinde. ConsenSys Codefi’nin anketine göre CDP’lerin kalan% 5’i, kripto balinaları ve erken kripto yatırımcıları için arzu edilen ölçekte kullanımlarını sağlayan ortalama 1.000 ETH (4,5 milyon ABD Doları) teminatlandırıldı..

DeFi’nin bu CDP uygulaması, daha yavaş, maliyetli, geleneksel para transferi çözümlerine çekici bir alternatif olarak duruyor. Bu durumda DeFi, neredeyse anlık, değişmez, ucuz işlemler sağlar ve üçüncü tarafları kaldırır.

Finansın geleceğindeki yadsınamaz rolüne rağmen, ana akım ölçekte blok zinciri çoğalmasının önünde engeller var. DeFi, teknolojinin etkin kullanımıyla bu engelleri sürekli olarak yıkıyor. DeFi, yerleşik finansal ağları ve sistemleri bozup devrim yaratacak ve sektörü daha iyi hale getirecek. Sektörün geleceğini inşa edecek araçlar bizim elimizde.

ConsenSys Codefi’nin son DeFi kullanıcı raporu Cryptocurrency sahiplerinin (“hodlrs” olarak anılır) daha çok temelde yatan teknoloji ve pratik uygulamasıyla ve pratik araçlar için nasıl uygulanabileceğiyle ilgilendiğini bulur. Hodlrs, DeFi ile deney yaparken dikkatli olur, çevrimiçi tartışmaları takip eder ve deneyimlerini paylaşır. Kullanıcılar, daha büyük bir yatırım yapmadan önce genellikle az miktarda bir protokol deneyeceklerdir..

Son zamanları gör DeFi Kullanıcı Araştırma Raporu daha fazla bulgu için.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map