Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) – Geliştirme Güncellemesi

Dünya giderek dijitalleşmeye devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli hükümetlerin dijital para birimleri geliştirmek için çok çalıştıklarını görüyoruz. Genellikle “merkez bankası dijital para birimleri” veya “CBDC’ler” olarak anılan bu dijital karşılıkları, her bir ülkenin FIAT para biriminin çeşitli faydalarına sahiptir..

Bugün, CBDC geliştirmeye öncülük eden ülkeler tarafından kaydedilen son ilerlemelerden bazılarına kısa bir göz atıyoruz.

Bahamalar

Kum Doları, ekvator yakınındaki ılık sularda kolayca bulunan bir tür kestanenin adıdır. Bu canlılara, kumdan yapılmış bir sikkeyi andıran görünümlerinden dolayı isimleri verilmiştir. Bu nedenle, Bahamalar, yaklaşmakta olan CBDC’yi “Kum Doları” olarak adlandırdı..

Kum doları projesi, genellikle dijital yuan üzerinde kaydedilen ilerlemenin gölgesinde kalır – ikincisi, sonuçta, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin bir ürünüdür. Gerçekte, kum doları piyasaya sürülecek ilk CBDC’lerden biriydi. Bahamalar Merkez Bankası yetkilileri, yalnızca sınırları içinde kullanılsa da, son zamanlarda belirtilen yakında tüm dünyada kullanılabileceğini.

Çin, CBDC’nin kamuya açık denemesiyle Bahamalar’daki ilerlemeyi gölgede bırakabilirken, Sand Dollar’ın nihayetinde küresel ölçekte resmi olarak piyasaya sürülen ilk kişi olacağına inanılıyor..

Kanada

Bugüne kadar Kanada, CBDC’lere çoğundan daha korkutucu bir yaklaşım benimsedi. Diğer ülkeler halihazırda bir CBDC’yi ileriye doğru yol olarak kabul ederken, Kanada beklemeye ve bu projelerin nasıl işlediğini görmeye karar verdi..

Kanada Bankası, bu yeni gelişmelerin risklerini ve fırsatlarını analiz etmek için büyük ölçekli bir araştırma programı yürütmektedir. Bu programın önemli bir parçası, para ve ödemeler için izleme çerçevesi ve bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için acil durum planlamasıdır. Bu büyük sosyal öneme sahip bir program ve yeni bir çığır açmamızı gerektirecek. “

Kanada Merkez Bankası, zamanı geldiğinde bir CBDC’ye hazır olacağını belirtmiş olsa da, kullanımlarına yönelik araştırmalarını artırıyor gibi görünüyor. Bu yakın zamanda açıkça görüldü. iş ilanları araştırmalarına öncülük etmek için blockchain konusunda deneyimli bir Ekonomist arıyordu..

Çin

Şüphesiz, Çin, CBDC geliştirilmesinde lider olmasa da biridir. Dijital Yuan olarak adlandırılan Çin’in CBDC’si zaten halka açık bir test aşamasına girdi.

Bu test, Çin Halk Bankası’nın Ekim ortasında Shenzhen sakinlerine 10 milyon dijital Yuan’ı (1,5 milyon ABD doları) piyango şeklinde dağıttığını gördü. Bu testte, binlerce yerel tüccar yeni dağıtılan dijital Yuan’ı kabul etme yeteneği ile donatıldı. erken raporlar Ankete katılan kullanıcıların dijital Yuan’ı çevreleyen sorunlar olarak kolaylık, teşvik ve kötü zamanlama eksikliğini öne sürmesiyle karışık bir tepkiyi belirtmek.

Bu sadece bir test aşaması olabilir ve resmi bir lansman olmayabilir, ancak Çin’in CBDC ile ilgili olarak gelişimin ön saflarında olduğunu açıkça göstermektedir..

Rusya

Tüm ülkeler merkez bankası dijital para birimlerini istemeden değil, zorunluluktan yaratıyor. CBDC’lerle ilişkili korkulardan biri, ulusların dayatılan mali yaptırımların etrafından dolanmasına yardımcı olma potansiyeli. Bu korku, Rusya Merkez Bankası’nın yaptığı gibi, Rusya’nın bildirildi bu potansiyeli açıkça bir dijital Ruble geliştirme nedeni olarak göstermiş olmak.

Rusya, bir CBDC yayınlayıp yayınlamayacağına dair nihai bir karar vermemiş olsa da, durum giderek artacak ve böyle olacak. Mevcut haliyle, bir Rus CBDC’nin, her bir dijital ruble geleneksel ruble ile desteklenen, esasen devlet destekli bir stabilcoin olarak yapılandırılması bekleniyor..

CBDC Özeti

Geçtiğimiz birkaç ay içinde bir şey netleştirildiyse, o da CBDC’lerin artık bir olasılık olmadığı, şimdi dünyanın dört bir yanındaki hükümetler tarafından aktif olarak geliştirilmekte olduklarıdır. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, muhtemelen bu para birimlerinin birkaçının “dolaşımda” olduğunu göreceğiz. Sonuç olarak, bu CBDC’ler dünyanın geri kalanının ABD dolarına bağımlılığını azaltma potansiyeline sahip olduğundan, dünyanın en büyük ekonomisinin (Amerika Birleşik Devletleri) hazırlanması gerekir – son zamanlarda bir duruş paylaşılan Deutsche Bank tarafından.

“Temel ikili ticaret ilişkilerinde CBDC’nin benimsenmesi, doların küresel finans piyasasındaki önceliğini aşındırabilir.”

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map