Mastercard, Visa, Paypal – Ödeme İşlemcileri / Ağ Geçitleri Büyük Benimseme için Dijital Varlıkları Hazırlıyor

Bitcoin gibi dijital varlıkların sadece bir ‘değer deposunun’ ötesine geçebilmesi için, tüccarlar arasında anlamlı bir benimsemenin gerçekleşmesi ve tüketicilerin bunları FIAT gibi harcamasına izin vermesi gerekir. Ancak bu, mevcut ödeme işleyicileri / ağ geçitleri (yani Mastercard) tarafından yeterli altyapı geliştirilmeden mümkün değildir..

Neyse ki, 2021 dijital varlıklara oldukça nazik davrandı, çünkü bu ivme kazanan bir trend. Aşağıdakiler, bu tür şirketler tarafından atılan önemli adımların örnekleridir ve dijital varlıklar için parlak bir gelecek resmeder – merkez bankalarını üzecek kadar..

MasterCard

Şu anda, Mastercard ağı yaklaşık 1 milyar kullanıcı ve 30 milyon satıcıdan oluşmaktadır. Bu, yakında dijital varlıklara maruz kalacak ve erişim kazanacak çok büyük bir kullanıcı hazinesidir..

Mastercard sadece duyuruldu 2021’de ağındaki çeşitli dijital varlıklar için destek getirecek. Bu, tüccarlara kripto tabanlı banka kartları ve daha fazlasını başlatmanın yanı sıra Bitcoin gibi varlıklarda ödeme yapılmasını sağlamak anlamına gelir. Mastercard, bunun gerekçesinin basit olduğunu belirtir – akıntıya karşı değil, akıntıyla yüzün. Şirket, dijital varlıkların burada kalacağını fark etti ve hizmetlerini buna göre şekillendiriyor, böylece rakiplerinin geri kalanı adapte olur ve gelişirken geride bırakılmaz.

“… dijital varlıklar, ödemeler dünyasının daha önemli bir parçası haline geliyor … eğilim açık ve net.”

Farklı şirketlerin dijital varlıkları çevreleyen farklı felsefeleri vardır, ancak Mastercard’ın bunu duymak biraz canlandırıcıdır. Şirket devletler,

“Kripto para birimleriyle ilgili felsefemiz basit: Seçimle ilgili. Mastercard, kripto para birimlerini kullanmaya başlamanızı önermek için burada değil. Ancak müşterilerin, tüccarların ve işletmelerin dijital değeri – geleneksel veya kripto – istedikleri gibi taşımalarını sağlamak için buradayız. Bu senin seçimin olmalı, bu senin paran. “

Şirket, hangi dijital varlıkları destekleyeceğini belirtmemiş olsa da çok sayıda olacağını ima etti. Dahil edilmek isteyenler, Mastercard’ın gözünde aşağıdaki temel sorunları karşılamalıdır..

  • Tüketici korumaları (veri gizliliği / güvenlik)
  • KYC / AML
  • Mevzuata uygun
  • İstikrar (sadece bir yatırım değil, para birimi olarak işlev görmelidir)

Yakın gelecekte Mastercard tarafından desteklenecek dijital varlıkların Bitcoin ve USD Coin gibi tekliflerle sınırlı olmadığı unutulmamalıdır. Destek, kaçınılmaz merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) havuzunu içerecek şekilde genişletilecektir. Bu varlıklar için destek biraz daha uzakta olabilir, ancak çoğu CBDC örneği hala gelişim aşamasında olduğundan, Mastercard merkez bankalarıyla zaten çalıştığını ve bu desteğin IS geldiğini belirtiyor..

Vize

Mastercard’ı düşünürken çoğu, diğerlerinin üzerinde açık bir rakibi olduğu konusunda hemfikirdir – VISA. Bu durumda, Visa’nın dijital varlıkları desteklemede Mastercards liderliğini takip etmeyeceğini bir an için düşünmeyin. Potansiyel ödül ve geride kalma riski çok büyük.

Şimdilik Visa, yakın zamanda dijital varlıkları çevreleyen eşit derecede umut verici bir çabayı duyurdu. Şu anda, “kripto API’larını” kullanan bir programın pilot uygulamasını yapıyor. Bu, geleneksel bankaların bir API aracılığıyla halihazırda kurulmuş altyapıya erişerek dijital varlıkları desteklemeye başlamasına olanak tanıyacak. Pilot programın bu yıl sonuna kadar başlaması bekleniyor.

Dijital varlıkları kendi platformuna entegre etmekle ilgili olarak, bunun geldiğini biliyoruz – Visa bunu zaten belirtti. Zaman, bu entegrasyonun nasıl şekillendiğini ve Mastercard tarafından yukarıda belirtilen duyuruya çok benzeyip benzemeyeceğini gösterecek..


PayPal

Her Mastercard ve Visa, yıllardır dijital varlıkları çevreleyen bir oyun planı araştırıyor ve geliştiriyor olsa da, onları harekete geçirmek için kredilendirilebilecek belki de PayPal’dır..

2020’nin sonlarında PayPal, Bitcoin gibi dijital varlıkların tüccar harcamaları için yaklaşmakta olan desteği duyuran ilk şirket oldu. Bu özel hizmet henüz başlatılmamış olsa da, duyurusu sektöre büyük miktarda ilgi duyulmasına neden oldu..

Mastercard ve Visa üzerinden birkaç aylık avantajlı bir başlangıç ​​ile PayPal, birincisine karşı kendi konumunu korumaya hazır olmalıdır. Diğerleri üzerinde sahip olduğu potansiyel bir nimet, bugüne kadar beklenenin üzerinde benimseme seviyelerini görmüş olan, halihazırda başlatılan ticaret hizmetidir..

Sert Bir Bakış

Dijital varlıkların anlamlı bir şekilde benimsendiğini duyuran dünyanın en büyük ödeme işlemcilerinden / ağ geçitlerinden üçüne ve çeşitli yüksek profilli şirketlere (yani Tesla) sermaye rezervlerini Bitcoin’e tahsis etmesine rağmen, geleneksel bankalar antika görüşlerin gözlerini kamaştırıyor. Bu görüşler tipik olarak dijital varlıkları yalnızca suçlular tarafından kullanıldığını ve güvenilmez olduğunu gösterir..

Yakın zamanda konuşma Kanada Merkez Bankası temsilcileri tarafından, merkez bankasının kripto para birimlerini olumlu bir şekilde görmediği açıklandı..

“Bu giderek artan dijital ekonomide bile, bitcoin gibi kripto para birimlerinin geleceğin parası olma konusunda makul bir iddiası yok. Ödeme yöntemleri olarak son derece kusurludurlar – anonimliğin diğer tüm özelliklerin önüne geçtiği kara para aklama gibi yasadışı işlemler hariç – çünkü maliyetli doğrulama yöntemlerine güvenirler ve satın alma güçleri son derece istikrarsızdır. Fiyatlarındaki son artış bir trende daha çok benziyor ve daha çok spekülatif bir çılgınlığa benziyor – yüksek profilli bir tweet’in fiyatta ani bir sıçramayı tetiklemek için yeterli olduğu bir atmosfer. “

Bu duruşun sunulduğu konuşma, kendi dijital dolarının veya ‘merkez bankası dijital para biriminin (CBDC)’ gelişimini hızlandırmaya odaklandı..

Kasıtlı Bir Cehalet

2021 ilerledikçe, dijital varlıkların durumu güçlenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde bunun aşağıdaki örneklerini gördük.

Bitcoin’e milyarlarca değerinde sermaye rezervi ayıran devasa şirketler? Kontrol.

Dijital varlık fonlarını ve vadeli işlem sözleşmelerini destekleyen büyük borsalar? Kontrol.

Blockchain şirketleri halka mı açılıyor? Kontrol.

Dijital varlıkların tüccar harcamalarına olanak tanıyan önde gelen ödeme işlemcileri / ağ geçitleri? Kontrol.

Belli bir nokta olarak, dijital varlıklar, gerçek bir geleceği olmayan bir spekülatif balon olarak geleneksel bankalar ve hükümetler tarafından fırçalanamaz. Bugüne kadarki evlat edinme miktarı ve yakın gelecekte zaten ilan edilmiş olanlar göz önüne alındığında, inkarcılar kasıtlı cehaletin kenarında sallanıyor gibi görünüyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map