KuCoin 150 Milyon Dolarlık Hırsızlığa Uğradı ve Uzun İhlal Hattında En Son Haline Geldi

26 Eylül 2020’de popüler kripto para borsası KuCoin hacklendi. Çalınan yaklaşık 150 milyon dolar ile bugüne kadarki en büyük kripto para birimi hırsızlıklarından birini temsil ediyor..

Bu olaydan bu yana, kripto piyasaları nispeten aşamalı değil. Bu şu soruyu akla getiriyor: “Takas korsanları o kadar yaygın hale geldi ki, bunların meydana gelmesi artık piyasa katılımcıları üzerinde bir etkiye sahip değil mi?”?

Bu çok uzak bir fikir gibi görünse de, servis sağlayıcılar ve müşteriler tarafından bir yaklaşım değişikliği ihtiyacının altını çiziyor. Değişimlerin, beceriksizliğin yüzü haline gelmekten kaçınmak için güvenlik çabalarını artırması gerekir. Yatırımcılar, fonları hizmet sağlayıcılara emanet ederken durum tespiti sürecini hızlandırmalıdır.

Bunu akılda tutarak, bugün son birkaç yılda meydana gelen toplam 40 milyon dolar veya daha fazla olan en önemli bilgisayar korsanlarından bazılarına bir göz atıyoruz..

Önemli Hırsızlıklar

KuCoin – Eylül 2020

Kucoin yazılırken hacklenecek en son borsa. 26 Eylül 2020’de gerçekleşen bir hırsız erişim kazandı ve çeşitli “sıcak cüzdanlarKuCoin’e aittir ve KuCoin tarafından işletilmektedir. Etkilenen varlıklar arasında BTC, ETH, LTC, XRP, BSV, XLM, TRX, USDT ve çeşitli ERC-20 tabanlı belirteçler yer alıyor..

Neyse ki KuCoin, birkaç yıldır güçlü bir sigorta poliçesi sürdürüyor. Yani, bu durumda, kullanıcı fonlarının korunması bekleniyor.

Toplam Kayıp: >150.000.000 ABD Doları

AltsBit – Şubat, 2020

Bazı borsalar saldırıya uğradıktan sonra fırtınayı atlatabilse de, AltsBit o kadar şanslı değildi. Takasın başlamasından sadece aylar sonra gerçekleşen bu hack, hırsızların BTC, ETH, KMD, VRSC, ARRR dahil olmak üzere çeşitli varlıkları aldığını gördü. Bu olayda, LulzSev hacker grubu sorumluluk üstlendi..

Toplam Kayıp: >70.000.000 ABD Doları


QuadrigaCX – Aralık 2019

Uzun bir araştırmanın ardından, Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC) Temmuz 2020’de belirlendi CEO ve Kurucu Gerald Cotten, yıllarca süren dolandırıcılık ve müşteri fonlarının kötüye kullanılması nedeniyle varlıkların kaybından doğrudan sorumluydu; OSC, Cotten’in yasadışı ticaret kayıplarını karşılamak için müşteri fonlarını kullanması nedeniyle Quadriga’yı bir “ponzi planı” olarak adlandırdı. Quadriga başlangıçta çöktüğünde, fonların basitçe kaybolduğu veya erişilemeyen kripto hesaplarında olduğu speküle edilmişti, maalesef durum böyle değildi. Denetçi Ernst ve Young 45 milyon doları geri kazanmayı başardılar ve bu da 169 milyon dolarlık bir genel kayıpla sonuçlandı. Ne yazık ki müşterileri için kaybedilen fonlar sigorta poliçeleri tarafından korunmadı.

Toplam Kayıp: >215.000.000 ABD Doları

UpBit – Kasım, 2019

Gerçekleşecek saldırıların çoğu, borsalar tarafından kullanılan “sıcak cüzdanlara” yetkisiz erişim yoluyla tamamlanır. Hırsızlık, bilgisayar korsanlarının UpBits’insoğuk depo’. Bu hırsızlıktan etkilenen tek varlık ETH idi. Müşteri kayıpları borsanın kendisi tarafından karşılanıyordu.

Toplam Kayıp: >50.000.000 ABD Doları

Binance – Mayıs 2019

Binance dünyanın en büyük kripto borsalarından biridir, çoğu kişi bu hırsızlığın gerçekleşmesini beklemiyordu. Yaptığı gerçeği, varlıkları başkalarının kontrolünde bırakma riskinin altını çiziyor. En büyük borsalardan biri savunmasızsa, her borsa savunmasızdır. Bu durumda Binance, herhangi bir zararın borsa tarafından karşılanmasını sağladı..

Toplam Kayıp: >40.000.000 ABD Doları

Coincheck – Ocak 2018

Hiç kimse tüm zamanların en büyük hırsızlıklarından biriyle ilişkilendirilmek istemez. Maalesef Coincheck için, önemli miktarda kullanıcı fonunu sıcak cüzdanlarda saklama kararı, rekor kıran hırsızlığa neden oldu. Bu durumda, etkilenen tek varlık NEM idi. Ne yazık ki NEM için, olaylar, hatalı olmamasına rağmen, fiyatının düşmesine neden olan önemli bir yan hasarla sonuçlandı..

Toplam Kayıp: >530.000.000 ABD Doları

Zaif – Eylül 2018

2018, Japon merkezli borsalar için zor bir yıldı, bu özel hack, Coincheck ile ilgili yukarıda bahsedilen olayı takip etti. Burada etkilenen varlıklar BTC, BCH ve MONA idi. Çoğu korsanlığa benzer şekilde, hırsızlar borsaların sıcak cüzdanlarına yetkisiz erişim yoluyla varlıkları çalmayı başardılar. Hack, 2018’de gerçekleşirken, Zaif’in Binance’i dava etmeye karar vermesiyle son zamanlarda daha fazla dikkat çekmeye başladı. Binance’in, yetersiz KYC / AML politikaları yoluyla çalınan fonların aklanmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Toplam Kayıp: >60.000.000 USD

Mt. Gox – Şubat 2014

Bu hırsızlık o zamandan beri Coincheck tarafından türünün en büyüğü olarak yenilmiş olsa da, Mt. Gox tartışmasız türünün en iyi bilinen hackidir. 2014’te meydana gelen olaya rağmen, sonuçlar bu güne kadar devam ediyor. Etkilenen tek kayda değer varlık, çalınan toplam 850.000 BTC ile Bitcoin’di..

Toplam Kayıp: >450.000.000 ABD Doları

Önce güvenlik

Ne yazık ki, bu, kapsamlı bir takas korsanları listesine yakın değil. Sıcak cüzdanların kullanımını içeren ortak bir tema var gibi görünse de, bu kesinlikle tek risk yolu değildir. Hırsızlıklar ayrıca şirket içi işler, soğuk cüzdan erişimi ve daha fazlası sonucunda meydana geldi..

Bir şey netleştirildiyse – varlıklarınızı koruyun. Gereksiz yere borsalarda para bırakmayın. Bir yatırımcı olarak varlık güvenliğine proaktif bir yaklaşım benimseyin – donanım cüzdanlarından yararlanın, saygın saklama hizmetlerinden yararlanın, vb. En saygın borsa bile saldırılara karşı savunmasızdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map