Kripto, Nijeryalı ve Hintli Düzenleyicilerden Sert Duruş Aldı

Dijital varlıkların geliştirilmesinin başlamasından bu yana on yıllar geçti ve Bitcoin’in yayına girmesinin üzerinden yaklaşık 13 yıl geçti. Geçen zamana rağmen, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler hala bu tür varlıklara nasıl yaklaşmak istediklerini anlamaya çalışıyorlar – çoğu, kullanımlarını çevreleyen net bir düzenleyici yönergeler oluşturmada başarısız oldular..

Kripto para birimleri gibi dijital varlıklar geçtiğimiz yıl ana akımın dikkatini çekmeye başladığında, düzenleyiciler nihayet dikkatlerini daha fazla dikkatlerini burada kalacak bir varlık sınıfına kaydırıyor gibi görünecektir..

Dikkatin artması mutlaka iyi bir şey değildir. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İsviçre, vb. Gibi ülkeler biraz açık bir tutum benimsemiş olsalar da, Nijerya ve Hindistan gibi gelişen varlık sınıfını daha eleştirel görünen ve bu da sert tepkilerle sonuçlanan ülkeler var..

Nijerya

Ülkenin FIAT’ı her yıl yüksek enflasyon oranlarından muzdarip olduğu ve bu süreçte değer kaybettiği için Bitcoin Nijeryalıların kalbinde bir yer buldu. Dijital varlıklara gösterilen bu artan ilgi, ülkenin Merkez Bankası ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından fark edilmedi..

Yaklaşık iki hafta önce Nijerya Merkez Bankası yinelenen tüm bankayı kripto para birimleriyle ilişkili tüm hesapları kapatmaya zorlayan önceki bir emir. Merkez Bankası’nın bu kararı, Nijerya’daki SEC ile tam bir tezat oluşturuyor; ikincisi daha önce dijital varlıklar sektörünü düzenlemek için aktif olarak bir çerçeve geliştirdiğini açıkladı – basitçe yasaklamak yerine.

Nijerya Merkez Bankası, daha önce açıklanan duruşunu yinelemekle birlikte, yorumunda sert davrandı ve dijital varlıklardan nefret ettiğini açıkça ortaya koydu. Silk Road ve Warren Buffets’in “fare zehiri” yorumu gibi kripto para birimlerini suçlayan çeşitli klişeler yankılanmakla kalmaz, Merkez Bankası piyasa katılımcılarına “sofistike finansal sistemleri” tehdit eden “çaresiz, farklı ve düzensiz aktörler topluluğu” olarak atıfta bulunur..

Yatırımcıları korumak ve adil pazarlar sağlamak düzenleyicilerin bir parçası olsa da, bu son hamleler bundan başka bir şey yapmış gibi görünecektir. Dijital varlık benimseyenlerin gelgitini ülke sınırları içinde durdurmak yerine, bu son hamlelerin sonucu, BTC gibi varlıklar için yüksek bir prim ödenmesidir. Rakam değişiklik gösterse de, Nijerya’da BTC’nin gidişat fiyatının 85.000 ABD Doları civarında olduğuna inanılıyor – gerçek piyasa fiyatlarına göre 30.000 $ ‘lık ağır bir prim..

Nijeryalı SEC’in eldeki sorunu yeniden ele almak için zaman ayırmasının nedeni belki de bu yanıttır. Yakın tarihli bir raporda, Nijeryalı SEC, dijital varlıkların göz ardı edilemeyeceğini, aynı zamanda Merkez Bankası ile birlikte düzenleyici çerçevenin geliştirilmesine yeniden başladığını belirten kayda geçti..

“Nijeryalıların, uluslararası yatırımcıların ve bu alanla ilgilenen herkesin rahat ve mutlu olacağı eşit şartlar sağladığımızdan emin olmak için daha fazla çalışma, düzenleyiciler olarak işbirliği ve analiz yapma arzumuz.”

Nijeryalı SEC şu anda ülkenin Merkez Bankası İLE çalıştığını belirtiyor gibi görünse de, iki kuruluş dijital varlıkları farklı bir açıdan açıkça gördüğü için ilerleyen ilerlemenin kaydedildiğini görmek ilginç olmalı..

Hindistan

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Hindistan’daki dijital varlıklar, en sonuncusunun Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’ndan (SEBI) gelmesi beklenen, kısıtlamalardan ve sert baskılardan adil paylarını gördü. Oluyor bildirildi SBI’nin yakında bir halka arzın teşvik edilmesini isteyen şirketleri ve bilançolarında kripto para birimleri gibi dijital varlıkları kısıtlayacağını.

IPO destekleyicilerine getirilmesi beklenen yukarıda belirtilen kısıtlamanın, ülkede bir bütün olarak kripto para birimleri üzerinde yaygın olarak beklenen bir yasağın sonucu olduğuna inanılıyor. Henüz resmi olmasa da, bu yasağın gerçekleşmesi durumunda, bu, kripto para birimlerine sahip IPO organizatörlerinin yasadışı varlıklara sahip olacağı anlamına gelir – SEBI’nin göz yummadığı bir şey. Bu potansiyel hamleler, Hindistan Kraliyet Bankası tarafından kripto para birimleri üzerindeki önceki yasakları takip ediyor ve daha sonra Yüksek Mahkemeler kripto para birimlerini yasal olarak yönettiğinde kuruluşun kendisi tarafından reddedildi / açıklığa kavuşturuldu..

Görünüşe göre Hindistan’da finansı düzenlemekten sorumlu çeşitli gruplar birbirleriyle çelişiyor. Geçmişte bir genel yasağa ve ardından gelen reddine rağmen, Hindistan yakında parlamentosunu potansiyel olarak görecek kriptoyu yasakla tekrar.

Düzenlemelere ilişkin netlik eksikliği yeterince kötü değilse, Hindistan’da ikamet eden yatırımcıların sürekli değiştirilen bir kural kitabıyla uğraşmaları gerekir. En azından bu son sert yasak ortaya çıkarsa, yatırımcılara yeterli verileceğine inanılıyor. zaman herhangi bir kripto para birimini boşaltmak için.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map