DeFi Projeleri, Giderek Daha Fazla Hackleniyor

Merkezi Olmayan Finans veya yaygın adıyla “DeFi”, blockchain gibi teknolojileri kullanan finansal hizmetleri ifade eder. DeFi’nin arkasındaki son patlama, büyük ölçüde blok zinciri tarafından yıllardır verilen aynı vaatlere dayanıyor – şeffaflık, açık kaynak, sınırsız, izinsiz.

Şu anda piyasanın dikkatini çeken teknoloji uygulamalarından bazıları şunlardır:,

  • Borç Verme Platformları
  • Tahmin Platformları
  • Merkezi Olmayan Borsalar

Ne yazık ki, yeni bir teknoloji veya hizmetle ilgili büyük miktarda aldatmaca olduğunda, iyi niyetli ancak kötü bilgilendirilmiş piyasa katılımcıları olacaktır. Bunun bir sonucu olarak, söz konusu hizmetleri sunan şirketler genellikle bilgisayar korsanlarının kurbanı olurlar ve bu nedenle, fonlarını kendilerine emanet eden piyasa katılımcıları.

Aşağıdakiler, son aylarda bunun meydana geldiği çeşitli örneklerden sadece birkaçıdır..

Hileler

Menşe Protokolü

Bu genç şirket, stabilcoin OUSD ile desteklenen merkezi olmayan e-ticaret mağazalarının oluşturulmasına izin veren hizmet paketini aktif olarak inşa ediyor..

Menşe Protokolü sadece duyuruldu 17 Kasım’da, bir hack kurbanı olmak için en son DeFi projesi haline geldi – bu da en az 7 milyon ABD Doları zararla sonuçlandı..

“OUSD saldırıya uğradı ve kullanıcı parası kaybı oldu. Sorunu aktif olarak araştırıyoruz. İşleri doğru yapmaya kendimizi adadık. “

Akropolis

Borç verme / borçlanma, tasarruf hesapları ve özelleştirilebilir merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO) – bunların her biri Akropolis olarak bilinen bir şirket tarafından sunulan finansal hizmetlerdir.

12 Kasım’da Akropolis hırsızlık geçirdi kabaca 2 milyon ABD doları tutarında.

“~ 14: 36 GMT’de, stabilcoin havuzlarımızın APY’lerinde bir tutarsızlık fark ettik ve ~ 2,0 milyon DAI’nin yCurve ve sUSD havuzlarından boşaltıldığını belirledik … Bu havuzlar iki bağımsız firma tarafından denetlendi, ancak saldırı Açıktan yararlanmada kullanılan vektörler her iki denetimde de tanımlanmamıştır. Söz konusu istismarın özü, yeniden giriş saldırısı ile dYdX flash kredi oluşturma işleminin bir kombinasyonudur. “

Değer Protokolü

Verdiği hizmetler çeşitli olsa da, Değer Protokolü en çok, bir ürün çiftçiliği toplayıcı görevi gören “Değer Mahzenleri” ile tanınır..


14 Kasım’da, Değer Protokolü bir başka saldırının kurbanı oldu, kullanıcı fonlarının kaybına neden olur.

“14 Kasım 2020, 03:36:30 UTC’de, bir bilgisayar korsanı ValueDeFi protokolünün MultiStables kasasında bir flash-kredi istismarı gerçekleştirdi ve bu da kabaca 6 milyon $ net zararla sonuçlandı.”

Saldırı Yöntemi

İlginç bir şekilde, yukarıdaki olayların her birinde benzer bir saldırı yöntemi kullanıldı. “Hızlı kredi” olarak bilinen bilgisayar korsanları, belirli bir varlıktan piyasa fiyatını yükseltecek kadar büyük krediler alırdı. Saldırgan daha sonra krediden elde edilen fonları değeri düşürülmüş fiyatlarla varlığı yeniden satın almak için kullanır. Bunu yaptıktan sonra, saldırgan orijinal krediyi geri ödeyecek ve önemli bir kâr elde edecek.

Karışık Resepsiyon

DeFi’yi çevreleyen sorunlar nedeniyle, sektördeki figür liderleri, DeFi potansiyelinin gerçek olup olmadığı ve / veya oluşan potansiyel baloncuğun üstesinden gelmek için yeterli olup olmadığı konusunda bölünmüş görünüyor..

Binance CEO Changpeng Zhao, olumlu bir tutum sergiliyor, belirten,

“Bazı yeniliklerin devam edeceğini düşünüyorum. Likidite sağlayıcıları, “karlı tarım” artık yüksek bir yıllık gelir yüzdesi sağlıyor. Çok uzun sürmeyebilir… Şirketler yeni tokenler yaratır, onları ödül olarak verir. Bu uzun soluklu bir hikaye değil. Ama bence DeFi kalıcı olacak. Şu anda bile, Bitcoin’in popülaritesinin yeniden artmasıyla, DeFi hala popüler. DeFi’de büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. “

‘Anti-blockchain’ olarak tanınan ekonomist Nouriel Roubini farklı bir duruş sergiliyor, DeFi’yi buhar yazılımına benzetmek.

“DeFi, başlangıcından beri buhar yazılımıydı. Blockchain, insanlık tarihinin her zaman en abartılı teknolojisi olduğu için şimdi tamamen sendeliyor. “

Olması Tehlikeli Bir Yer

Yukarıda belirtilen örneklerdeki mesaj henüz net değilse, bu şu: DeFi şu anda olmak için tehlikeli bir yer. Genellikle sadece bir “moda kelime” anlamına gelen hype miktarı, artan miktarda hack’lerle sonuçlandı..

DeFi’nin hızlı büyümesi ve bu hack’lerle birleştiğinde, sektör, piyasaların benzer sorunlarla dolu olduğu 2017 ICO patlamasını rahatsız edici bir şekilde anımsatıyor. DeFi, finansa bakış şeklimiz için sınırsız potansiyele sahip olsa da, mücadeleye atlarken dikkatli olun.

Bilgisayar korsanlığı yoluyla kaybedilen para yeterince korkutucu değilse, belki de artan sayıda dolandırıcılık eğitimsiz yatırımcıların gözü önünde olacaktır..

DeFi’nin ne olduğuna ve neler sunduğuna dair daha ayrıntılı bir bakış için BURADA “DeFi 101” makalemizi okuyun..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map