2022’ye Giden Yolda Dijital Varlıklar için Neler Önünüzde?

Dijital varlıklar 2020’de etkileyici bir yıl geçirmeyi başardı. Dünyanın geri kalanı COVID ile ilgili sonuçlarla uğraşırken, en iyi örnekler (yani Bitcoin) önceki tüm zamanların en yüksek seviyelerinin üzerinde ve ötesinde getiriler gördü..

Bu canlanmanın bir kısmı, devam eden teşvik programlarının bir sonucu olarak beklenen ekonomik istikrarsızlaşmaya atfedilebilirken, dijital varlıklar için parlak bir geleceğe giden yolu açan çeşitli başka faktörler de var. Bunlar kurumsal benimseme, düzenleyici açıklık, sabit paralar ve daha fazlasına kadar uzanır..

Yukarıda belirtilen faktörler şüphesiz dijital varlık pazarlarını şekillendirmeye devam edecek olsa da, 2021’de bu ivmeyi artıracak ve Bitcoin gibi dijital varlıkların benimsenmeye devam etmesine izin verecek neyi dört gözle bekleyebiliriz.?

Yıldırım Ağı

Lightning Network, Bitcoin ve benzeri blok zincirleri üzerinde çalışmak üzere oluşturulmuş ikinci katmanlı bir protokoldür. Bu teknolojik güncelleme, bunlarla sınırlı olmamak üzere, çeşitli yükseltmeler getirmeyi amaçlamaktadır.,

 • Tıkanıklığı ortadan kaldırarak işlem ücretlerinde azalma
 • Zincir dışı kanalların kullanımıyla artan ölçeklenebilirlik
 • “Onion Routing” aracılığıyla daha fazla gizlilik
 • “Atomik Takaslar” yoluyla birlikte çalışabilirlik

Geliştiriciler yıllardır, kullanımındaki hataları ve sorunları ortadan kaldırmak için Lightning Network üzerinde çalışıyorlar. Yükseltme şu anda% 100 mükemmelleşmemiş olsa da, küçük bir adımı değil, gerçekleştiği zaman ileriye doğru dev bir sıçramayı temsil edecek. Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin’i yalnızca bir değer deposu olarak değil, aynı zamanda günlük mikro işlemler için de verimli bir şekilde kullanılabilecek bir para birimine dönüştürme potansiyeline sahiptir..

Lightning Network’ün potansiyel faydaları tarafından maskelenen gözden kaçan bir konu, yeni gizlilik seviyeleri sağlama yeteneğidir. Dünya çapındaki borsalar, gizlilik merkezli paraları listeden çıkarmaya başladığında, yasal baskı potansiyeli nedeniyle Bitcoin benzer özelliklere sahip olduğunda ne olacak? Gizlilik farklı yollarla sağlanabilirken, düzenleyiciler Lightning etkin Bitcoin’i, kullanıcılarına aynı şekilde anonimlik sağlarsa farklı bir ışıkta görecek mi??

Bu arada Lightning Network’ün benimsenmesinin en belirgin örneği Amerika Birleşik Devletleri merkezli dijital varlık borsasına aittir., Kraken.  Yakın zamanda Wyoming’de charter banka unvanını aldıktan sonra Kraken, kısa süre sonra 2021 yılında Lightning Network için destek sağlayacağını duyurdu..

Belirtildiği gibi, Lightning Network, yalnızca Bitcoin için bir güncelleme değildir. Aşağıdaki blok zinciri ağları, yarar uygulamasından (belki de Bitcoin’in kendisinden daha erken).

 • Litecoin (LTC)
 • Decred (DCR)
 • Zcash (ZEC)
 • Tether (USDT)

PayPal Harcaması

2020 Ekim ayının sonlarında PayPal, girişini duyurduğunda blockchain sektörünü salladı. PayPal, “Koşullu BitLicense” ile ödüllendirildikten sonra, mevcut platformu aracılığıyla kapalı döngü bir kripto para birimi alım satım hizmeti başlatma yeteneği kazandı..

Bu gelişmenin etkileri, desteklenen varlıkların fiyatının bunu yansıtmasıyla hemen ortaya çıktı. Kısa süre sonra, araştırma firmaları tek başına PayPal’ın yeni basılan TÜM Bitcoin’in yaklaşık% 70’ini tükettiğini fark etti.

Birçoğu, PayPal ile ilgili yutturmaca halihazırda mevcut pazarlarda fiyatlandırıldığına inanabilirken, PayPal’dan gelen ve henüz aktif olmayan başka bir büyük gelişme var – gerçek satıcı harcamaları.

PayPal, orijinal duyurusunda, yakın döngü ticaretinin piyasaya girişinin sadece ilk adımı olduğunu belirtti. 2021’de, ödeme işlemcisi, yaklaşık 400 milyon kullanıcısına, desteklenen dijital varlıkları 27 milyon tüccar ağının tamamı üzerinden bir ödeme aracı olarak kullanma olanağı sağlayacaktı..

PayPal müşterilerinin dijital varlıklarını harcama yeteneği hayata geçtiğinde, her birine bugüne kadar görülmemiş kullanılabilirlik seviyeleri verileceği için bu etkiler çok büyük olacaktır..

Borsa Yatırım Fonu (ETF)

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, bir Bitcoin ETF’nin onaylanması talepleriyle boğuştu. Bugüne kadar, bu dosyalardan hiçbiri başarı ile karşılanmadı. Her inkar birkaç basit gerçeğe indirgenmiştir,

 • Kripto para piyasaları çok gelişmekte (manipülasyona açık)
 • Doğru fiyatlandırma mekanizmaları yeterince gelişmemiş
 • Kurumsal saklama çözümleri az gelişmiş durumda

Geçmişteki bu inkarlara rağmen, eski SEC Başkanı Jay Clayton, gerçek bir büyüme görüldüğü için düzenleyicinin gelecekte bir Bitcoin ETF’yi yeniden düşünmeye açık olacağını aylar önce belirtti..

2020’nin kripto para piyasaları için büyük ölçüde benimsenmesi ile birlikte, bir ETF’nin kurulması için yine birçok kişi var. Bu arzuyu doyurmak isteyen fon yönetim firması VanEck dosyaladı ABD merkezli Bitcoin ETF için başka bir uygulama.

SEC tarafından alınan değerlendirme süresi nedeniyle, SEC tarafından bir kararın verilmesi büyük olasılıkla biraz zaman alacaktır – büyük olasılıkla 2021’in son aylarında, herhangi bir uzatma alınmazsa.

ABD merkezli bir Bitcoin ETF ne zaman kurulursa kurulsun, oyuna çok geç kalacak. Kanada sınırının kuzeyinde, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda bir süredir bir Bitcoin ETF’si aktif durumda. 3iQ olarak bilinen bir şirket tarafından sunulmaktadır, “Bitcoin Fonu” sahiplerine, kendi kendini saklama önlemlerine ihtiyaç duymadan dijital varlığa maruz kalma sağlar. Popülaritesi öyle olmuştur ki, 3iQ bu nitelikte ikinci bir fon kurmaya devam etmiştir ve Ethereum’un altında yatan varlık olarak bilinmektedir. “The Ether Fund”.

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri

Dünya giderek daha dijital hale geliyor. Bu bir sır değil ve on yıllardır oluyor. Bu geçiş, nihayet sadece Bitcoin gibi dijital varlıklar biçiminde değil, aynı zamanda Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) aracılığıyla dünyanın para birimlerine de girdi..

CBDC, devlet tarafından verilen FIAT para biriminin dijital bir temsilidir. Fiziksel emsallerine göre, tipik olarak hız ve maliyet tasarrufu yoluyla verimliliği çevreleyen çeşitli avantajlara sahiptirler..

2020 boyunca dünyanın dört bir yanından çeşitli ülkeler bir CBDC geliştirme ve dağıtma niyetini açıkladı. Önde gelenler arasında Çin, Bahamalar, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre ve daha fazlası yer alıyor..

CBDC’lerin Bitcoin’den potansiyel olarak iş “çalmak” için durduğu düşünülebilirken, bunun tam tersini hisseden pek çok kişi var. Bu şekilde hissedenler, CBDC’lerin dijital varlıklar konusunda daha fazla meşruiyet sağlayacağına ve Bitcoin gibi para birimlerine daha yüksek düzeyde rahatlık getireceğine inanıyor. Esasen, CBDC’ler küresel bir para biriminin benimsenmesinde çok önemli olabilir ve bir katalizör görevi görebilir – ve bu rolü Bitcoin’in kendisinden daha iyi bir varlık yerine getirebilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map