SEC Komiseri Peirce, Token Safe Harbor Önerisini Yayınladı – Tokenler için Zamanla Sınırlı Muafiyet

Bu hafta, SEC Komiseri Hester Peirce, Önerilen Menkul Kıymetler Yasası Kuralı 195 – belirteçler için Zamanla Sınırlı Muafiyet (“Güvenli Liman Önerisi”) olarak da bilinen Token Güvenli Liman Önerisi adlı yeni bir teklif ortaya koydu. Önerilen düzenleme, dijital varlıklar ve sınıflandırmaları ile ilgili yeni kurallar ortaya koyacaktır. Bu nedenle, öneri ABD’nin kripto para birimleri politikasında dramatik bir değişikliği temsil edebilir..

Komiser Peirce 6 Şubat’ta Chicago’da yapılan bir konuşmada yeni Güvenli Liman Önerisini yayınladı. Tartışmasında Güvenli Liman Önerisinin nüanslarını açıkladı. Peirce, ABD’nin neden menkul kıymet olarak kabul edilmeyebilecek dijital varlıkların düzenlenmesine daha fazla odaklanması gerektiğine dair çeşitli örnekler ortaya koydu..

Sırasında konuşma, Komiser, ABD sınırları içinde faaliyet gösteren uyumlu blockchain projeleri için yeni bir rota yönelik vizyonunu ortaya koydu. Tartışma sırasında Peirce, şu anda yürürlükte olan token taksonomisini çevreleyen şeffaflık eksikliğine işaret etti. Bu şeffaflığın ABD blockchain sektörüne birçok yönden zarar verdiğini açıkladı..

Şeffaflık Eksikliği

Birincisi, SEC’in yaklaşımı alandaki yeniliği baltaladı. Birçok firma, sınıflandırma ve uygulama açısından SEC’in sonraki manevralarından emin değil. Bu belirsizlik, girişimlerin operasyonlarını temel almak için daha dost kıyılar aramasına neden oldu..

Sınıflandırma sorunlarının yanı sıra, SEC, durumu daha da kızdıran bir dizi yüksek profilli ICO vakasında yer aldı. SEC’in takip ettiği bu şirketlerin çoğu artık tüm yatırımcı fonlarını iade etmek ve kitle fonlaması etkinlikleri için ağır para cezaları ödemek zorunda kalıyor. Bazı durumlarda, bu cezalar neredeyse şirketin finansman turu sırasında toplanan toplam tutara eşittir..

Komiser Peirce, menkul kıymetler yasalarının bu hızlı tempolu dijital devrime uygun olmadığına inanıyor. Ayrıca, bu yasaları blockchain teknolojisi gibi yeni teknolojilere uygulamanın zararlı bir uyumsuzluğa yol açtığı konusundaki endişelerini dile getirdi. Sonuç olarak, piyasaya bu sert ve katı yaklaşım, yalnızca uzun vadede ABD’nin ekonomik çıkarlarına zarar verir..

Güvenli Liman Önerisi – Yeni Bir Dönem

Komisyon Üyesi Peirce, blockchain tabanlı projelere uygulanacak yeni bir yasal standart önerdi. Güvenli Liman Önerisi, tüm belirteçlerin yetkisiz menkul kıymetlerin satışı için SEC cezası tehdidi olmadan çalışabileceği ve kitle fonlaması yapabileceği bir güvenlik penceresi yaratacaktır. Bu “Güvenlik Bölgesi” döneminde, belirteçler şu şekilde işlev görür: SAFTs.

Twitter üzerinden Hester Price - Kural 195

Twitter üzerinden Hester Fiyatı – Güvenli Liman Önerisi

Bir belirteç, güvenlik bölgesi zaman periyodunu geçtikten sonra, proje, projenin bir güvenlik olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini görmek için kötü şöhretli Howey Testine tabi tutulacaktır. Projenin yaşam döngüsünün bu noktasında SEC, daha sonra ilerleyen token sınıflandırması üzerinde bir karar verecektir. Bu şekilde SEC, projenin sahip olduğu ademi merkeziyet düzeyi ve bir token sınıflandırmasının belirlenmesinde kullanılan diğer önemli hususlar hakkında kesin bir kavrayış elde edebilir..

Güvenli Liman – Önemli Ayrıntılar

Bir şirketin Güvenli Liman statüsüne hak kazanması için bir dizi katı kurallara uyması gerekir. Birincisi, şirketin işleyen bir platform yaratma konusunda iyi niyet ortaya koyduğunu kanıtlaması gerekir. Ek olarak, firmanın, oluşturulan ağın gerçekten merkezi olmayan bir şekilde çalıştığını göstermesi gerekecektir..

Güvenli Liman statüsü isteyen tüm şirketlerin de kamuya açık bir web sitesinde açıklamalar sunması gerekecektir. Burada firmaların kimliklerini ve mekandaki deneyimlerini doğru bir şekilde tanımlamaları gerekecek. Ayrıca, proje ile ilgili derinlemesine detaylar gösterilmelidir. Bu ayrıntılar, platformun işlevselliği hakkındaki ayrıntıları, belirteç yeteneklerine ve teknik istatistiklere ilişkin ayrıntıları, gelirlerin amaçlanan kullanımını ve varsa projenin kaynak kodunu içerir..

Likidite Önemlidir

Güvenli Liman nitelikli tüm projeler piyasada likidite yaratmalıdır. Bu likiditenin birkaç farklı şekilde gelmesi gerekiyor. Özellikle geliştiriciler, alıcılara jetonlarını üçüncü bir tarafa satma fırsatı vermelidir. Bu nedenle, Güvenli Liman Önerisi, bu görev için özel olarak kurulmuş bir dizi uyumlu alışverişi öngörmektedir. Şirketler, yatırımcılarına tokenlerini bu uyumlu borsalar aracılığıyla sunmanın ve satmanın bir yolunu sağlamalıdır..

Önemlisi, karardan yararlanmak isteyen herhangi bir firmanın, jetonlarının ilk satışından sonraki 15 gün içinde SEC’e bir Güven Bildirimi sunması gerekecektir. Ayrıca, firmaların toplanan fonların gerçekten de söz konusu ağın gelişimine gittiğine dair kanıt sunmaları gerekecektir..

SEC Cracking Down

Daha önce bildirildiği gibi, SEC, son iki yıldır barındırılan ICO’ları aramaya ve kovuşturmaya devam ediyor. Çoğu durumda, bu firmalar mevcut menkul kıymetler yasalarını ihlal etti. Bu senaryolarda, firmalar kayıt dışı menkul kıymetleri yasadışı olarak satmakla suçlanıyor. Ek olarak, SEC, yatırımcı verilerini tahrif etmek veya kasıtlı olarak manipüle etmek için firmalara baskı yapmaya başladı..

Web Sitesi Üzerinden Fırsat Açık Mektup

Web Sitesi Üzerinden Fırsat Açık Mektup

Son zamanlarda SEC, Opporty platformunun kurucularının menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia etti. Buna cevaben, firmanın kurucusu Sergii “Sergey” Grybniak bir açık mektup neden firmasının piyasaya örnek olarak haksız yere seçildiğini hissettiğini detaylandırdığı kripto topluluğuna. Mektupta Grybniak, firmasına karşı SEC açıklamalarının önemli gerçekleri dışladığını ve diğer örnekleri abarttığını iddia ediyor..

Benjamins Hakkında Her Şey

Grybniak, firmasının orta büyüklükte olması nedeniyle hedef alındığına da inanıyor. Mektupta, firmasının bir “Genişletilmiş bir dava için yasal ücretler için daha az fon bulunan nispeten küçük ICO.”  Şimdi Grybniak, duruşması yoluyla kanıtlarını sunmaya ve sektörde bir emsal oluşturmaya çalışıyor..

Pazara Kapsamlı Yaklaşım

Komisyon Üyesi Peirce, blockchain sektörüne çok kapsamlı ve iyi düşünülmüş bir yaklaşım ortaya koydu. Bir SEC güvenli liman ödemesiz döneminin kullanılması, pazarın büyük ölçekli benimseme yolunda devam etmesi için tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir. Safe Harbor Önerisi, ABD topraklarında yeni bir blockchain devrimini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Buna karşılık ABD, dünyanın blok zinciri merkez üssü olarak kaybettiği konumunu yeniden kazanabilir..

Şimdilik, tüm ABD blok zinciri pazarı, modası geçmiş düzenlemeler ve kafası karışmış kanun yapıcılarla boğuşmaya devam ediyor. Komiser Price’ın yeni yaklaşımının ABD topraklarındaki inovasyon ateşlerini yeniden aydınlatacağını umuyoruz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map