Raiffeisen Bank, FinTech Billon ile İşbirliği Yaparak Dijitalleştirilmiş Ulusal Para Birimi Pilot Yapıyor

Ödemeler endüstrisinin dönüşümü tüm hızıyla devam ediyor. FinTech’ler tarafından yönlendirilen ödeme teknolojisi yeniliği, daha kolay işe alım, daha kısa bekleme süreleri ve daha düşük ücretlerle küresel ölçekte yeni işlem yöntemleri getiriyor.

FinTech’lerin, varlıkların tokenize edilmiş temsiline izin veren blockchain tabanlı platformları da denemesi şaşırtıcı değil. Böyle bir platform, şu anda Raiffesen Bank ile uçtan uca dijitalleştirilmiş ulusal para transferleri üzerinde çalışan bir İngiliz-Polonya FinTech olan Billion tarafından geliştirilmektedir..

Raiffeisen’den Dijitalleştirilmiş Ulusal Para Birimi Projesine Pilot

Göre bildiri, Avusturyalı bankacılık devi, Billon’un tokenleştirme platformunu başarıyla test etti, RBI olarak adlandırdı ve projeyi kavram kanıtı olmaktan pilot projeye taşıdı.

Raiffeisen Bank International’ın (RBI) Elevator Lab hızlandırma programından doğan tokenasyon platformu, ulusal para biriminin tokenizasyonunu sağlamak amacıyla Billon’un dağıtılmış muhasebe teknolojisine (DLT) dayanmaktadır..

Billon, 2015 yılında kuruldu ve ulusal para birimi işlemlerini, belge ve kimlik yönetim araçlarını tek bir mimariye entegre etmeye çalışan bir FinTech şirketidir..

Amaç, blok zinciri yeteneklerini düzenlenmiş dünyaya getirmektir. Bu, ticari ve merkez bankalarının ödeme ve veri düzenlemelerine uygun blockchain tabanlı altyapı oluşturma eğilimiyle uyumludur..

FinTechs Bankaları Artırıyor

Billon’un sistemi, bankaların daha yüksek ödeme hızlarına, doğru ödeme durumuna, azaltılmış istisna işlemlerine sahip işlemleri tamamlamasını ve bunun sonucunda müşteri sorgularını azaltmasını sağlar.

Bu sistemle yapılan işlemler, bunlara eklenmiş ek veri veya belgelere sahip olabilir; bu, örneğin; fonların kaynağı. Sonuç olarak, temiz bir denetim izi ve tam şeffaflık korunurken transferler hızlı bir şekilde çözülür ve temizlenir.

Hem Billon hem de Raiffeisen Bank International, bu yılın sonuna kadar dijital para biriminin pilot uygulamasını yapmayı planlıyor. Deneme, RBI’nin kurumsal ve kurumsal müşterilerini içerecek şekilde ayarlandı. Test süresi başarılı olursa, Avusturya bankası, geniş bir varlığa sahip olduğu Orta ve Doğu Avrupa (CEE) ülkelerinde bunu kullanmaya başlayabilir..

Raiffeisen Bank International’ın blockchain merkezi lideri Stefan Andjelic, yeni tüketici taleplerini karşılamak için bankaların FinTech’lerle ortaklık yapmak zorunda olmalarının gerekliliğinden bahsetti:

“Billon, blok zincirini bankaların ve müşterilerinin ihtiyaçlarına hizmet edecek şekilde nasıl uyarlayacağını anlayan harika bir fintech örneğidir. Özellikle, COVID-19 durumunda, bankaların daha hızlı yenilik yapmak ve müşterilere ödeme işlemleri ve likidite ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak için fintech’lerle ortaklık yapması gerekiyor. “

Tokenleştirilmiş bir platformdan elde edilen faydaların tam kapsamı, tam bir çalışma ortamında konuşlandırıldığında henüz hissedilmeyecek, ancak Billon, bankanın müşteri deneyimini iyileştirmesini, tekliflerini farklılaştırmasını ve süreç boyunca birkaç adımda maliyet verimliliği elde etmesini bekliyor.


Blockchain ve Bankacılık

Ticari ve merkez bankaları arasında yeni ödeme yolları geliştirmek ve blok zinciri tabanlı çözümleri keşfetmek için göze çarpan bir eğilim var..

Finans dünyasında dijital para birimi fikrini eğlendiren ilk hanehalkı isimleri arasında, kurumsal müşterileri için dahili transferleri yapmak için işaretlenmiş kendi JPM Coin’ine sahip JP Morgan vardı. Bununla birlikte, bugüne kadar bankacılık devinden JPM Coin’i tamamen dağıtma konusunda herhangi bir güncelleme yapılmadı..

Aynı zamanda, dünya çapındaki birçok merkez bankası kendi dijital para birimlerini başlatmak için kararlı adımlar atıyor; bunun açık örnekleri, dijital Yuan ile Çin Halk Bankası ve Euro’nun dijital bir versiyonunu test eden Banque de France..

En üst düzeyde, kurumlar dijital para birimlerinin fizibilitesini ve bunların mevcut parasal ortamda nasıl uygulanabileceğini inceliyorlar..

VISA, dijital para birimleriyle ilgisi, ödemelerin nasıl yapıldığına dair yaklaşan değişikliği kanıtlayan başka bir şirkettir. Ödemeler devi ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital bir fiat para birimi geliştirmek için bir patent başvurusunda bulundu..

Dijitale Geçiş Trendi

Bir para biriminin dijital bir versiyonunu ortaya çıkarma istekliliği de mevcut COVID-19 salgınıyla daha da kötüleşti. Neredeyse tamamen dijital bir deneyime geçiş, birçok şirket için bir ayrıcalık haline gelebilir.

Pandemi patlamasının ardından Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), fiziksel paranın COVID-19 da dahil olmak üzere virüsleri nasıl iletebileceğine dair bir rapor yayınladı. Sonuç olarak, BIS, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) savunurken, finans kurumlarına dijital ödeme işlemleri yöntemlerini kullanmalarını tavsiye etti..

Billon ile gerçekleştirilen bu yeni blockchain tabanlı girişim ile Raiffeisen Bank, tekliflerine daha iyi dijital ödeme yöntemleri getirme yolunda kesinlikle ilerlemektedir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map