OSC, Gerald Cotten ve QuadrigaCX Tarafından Kapsamlı Dolandırıcılık / Hırsızlık Kanıtını Buldu

Popüler Kanada borsası QuadrigaCX’in ölümünden bu yana bir yıldan fazla zaman geçti. Bu kadar zamana rağmen, yeni bulgular 75.000’den fazla müşterinin varlığını temsil eden toplam 215 milyon $ ‘ın kaybolduğu tuhaf olaylar zincirini çevreleyen.

İyi

Gerald Cotten ve QuadrigaCX’in eylemleri, şüphesiz, kripto para birimi endüstrisinde bir aksaklık olsa da, eski atasözü ‘geniş bir fırçayla boyamayın’ hatırlamak önemlidir..

OSC, neyse ki bunu fark etti ve okuyucularına raporunda sektörü bir bütün olarak kınamamalarını sağlamak için zaman ayırdı..

“Quadriga ile ilgili ortaya çıkardığımız suistimal, Quadriga ile sınırlıdır ve bir bütün olarak kripto varlık platformu endüstrisine uygulanıyor olarak anlaşılmamalıdır. Düzgün bir şekilde yürütüldüğünde, kripto varlık ticareti, sermaye piyasalarımızın meşru ve önemli bir bileşenidir. İnovasyonu teşvik etmek için bu sektörle çalışmaya kararlıyız. Finansal inovasyon, ekonomimizin sağlığı ve sermaye piyasalarımızın rekabet gücü için her zaman kritik olmuştur. “

Kötü

Şimdi kötüye geçiyoruz. Kapsamlı bir araştırmanın ardından OSC, QuadrigaCX’in esasen bir “modern teknoloji katmanı” altında bir saadet zinciri olarak çalıştığını belirledi. Bu Ponzi şemasının, QuadrigaCX’in geç kurucusu Gerald Cotten tarafından düzenlendiğine inanılıyor..

Ayrıca, borsa tarafından kullanılan saklama modeli nedeniyle, OSC, QuadrigaCX’in menkul kıymetler yasalarını tutarlı bir şekilde ihlal ettiğine inanmaktadır..

“… Quadriga’nın müşterilerinin kripto varlıklarının velayetini, kontrolünü ve mülkiyetini elinde tuttuğu ve yalnızca bir para çekme talebinin ardından müşterilere varlıkları teslim ettiği – bu, müşterilerin Quadriga tarafından tutulan kripto varlıkları üzerindeki haklarının menkul kıymetler veya türevler olduğu anlamına geliyordu.”

Bugüne kadar, Cotten’ın neden olduğu fiyaskodan etkilenenlerin çoğu, kripto cüzdanlarının kayıp anahtarlarının bulunacağına dair umutlu kaldı. Bunun nedeni, bu cüzdanların eksik fonların çoğunu içerdiği inancıydı. Ne yazık ki, OSC bunun bir yanlışlık olduğunu belirtti. Aksine, eksik fonların büyük çoğunluğu Cotten’ın yasa dışı ticaret faaliyetlerinden kaynaklanıyordu..

 “Yatırımcı kayıplarının büyük kısmının, Cotten’in ölümü sonucunda kripto varlıklarının kaybolması veya erişilemez hale gelmesinden kaynaklandığı yaygın bir şekilde spekülasyona girmiştir. Değerlendirmemizde durum bu değildi. Kanıtlar, 169 milyon dolarlık varlık açığının çoğunun, Cotten’in çeşitli şekillerde sahtekarlık davranışından kaynaklandığını gösteriyor. “

Bu yeterince kötü değilse, OSC, koşullar nedeniyle (QuadrigaCX iflası ve Cotten’ın ölümü), başvuru için çok az yer olduğunu kabul eder..

Finansal Dağılım

OSC, raporunda, QuadrigaCX müşterilerine yaklaşık 215 milyon dolar borçlu olduğunu belirtiyor. Paranın nereye gittiğine ışık tutarak aşağıdaki dökümü sağlarlar.

 • 115 milyon $
 • Gerald Cotten tarafından QuadrigaCX’te yasadışı ticaret nedeniyle kaybedildi
 • 46 milyon $
  • Geri kazanılan fonlar, şimdi bir mütevelli heyetinde
  • 28 milyon $
   • Gerald Cotten tarafından harici borsalarda yasa dışı ticaretler nedeniyle kaybedildi
   • 23 milyon $
    • Henüz açıklanmayan çeşitli kayıplar
    • 2 milyon $
     • Gerald Cotten tarafından yaşam tarzını finanse etmek için çalınan fonlar
     • 1 milyon $
      • Operasyonel kayıplar
      • İster suistimal isterse yasadışı ticaret yoluyla olsun, merhum Gerald Cotten’in müşteri fonlarında kaybedilen yaklaşık 145 milyon $ ‘dan doğrudan sorumlu olduğuna inanılıyor..

       Uyarı Sözleri

       Rapor boyunca, OSC, hala blok zinciri endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlere hitap ederken kelimeleri kandırmaz – Mevcut yasalar kapsamında kaydın gerekli olup olmadığını görmek için OSC ile iletişime geçin..

       Alım satım yapılan varlıklar menkul kıymet olmasa bile, birçok durumda menkul kıymet yasalarının birçok durumda geçerli olduğunu açıkça belirtirler. Karar faktörü, bu varlıkların borsalar tarafından nasıl ele alındığına bağlıdır..

       “İşlem görmekte olan temel kripto varlığı bir menkul kıymet veya türev değilse ve bir işlemden sonra müşteriye bir kripto varlığının derhal teslim edilmesi durumunda bir platform genellikle menkul kıymetler mevzuatına tabi olmayacaktır … Bunun tersine, bir platform mülkiyeti elinde tutarsa ​​ve platformda işlem gören kripto varlıklarının kontrolü, menkul kıymetler kanunu geçerli olabilir. “

       Bu ayrım küçük olsa da önemli bir ayrımdır. OSC, Kanadalı borsalara ulaşmaları ve yasal yönergeler kapsamında nerelerde olduklarını belirlemeleri için yalvarıyor..

        “Platform operatörleri, iş modellerine bağlı olarak, OSC’ye kaydolmaları gerekebileceğini ve Ontario menkul kıymet yasalarına uymak için uygun adımları atmaları gerektiğini bilmelidir … Platformlar, yönetecek prosedürlere sahip olduklarından emin olmak için faaliyetlerini gözden geçirmelidir. müşterilere yönelik riskler ve operasyonları hakkındaki temel bilgileri müşterilere doğru bir şekilde ifşa ettikleri. “

       OSC

       Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), adil ve şeffaf pazarlar sağlamakla görevli bir düzenleyici kurumdur. Bu, Ontario eyaletindeki menkul kıymetleri çevreleyen yasaların oluşturulması ve uygulanması yoluyla yapılır..

       CEO, Grant Vingoe, şu anda şirket operasyonlarını denetliyor.

       Mike Owergreen Administrator
       Sorry! The Author has not filled his profile.
       follow me
       Like this post? Please share to your friends:
       map