Küresel Bir Perspektif – Avrupa Sürümü

Küresel Bir Bakış Açısı

Yıl ve on yıl sona ererken, securities.io’da, endüstri duyarlılığını mevcut haliyle ölçmenin akıllıca olacağını düşündük. Dijital menkul kıymetler sektörünün mevcut durumu nedir? Bugün dünden daha mı iyi? Belki de “bilenler” stratejik işlerin hâlâ yapılması gerekiyormuş gibi hissediyor.

Securities.io olarak biz de dahil olmak üzere, bunların hepsi birçok kişinin sahip olabileceği sorgulardır. Bu düşünceyle sektörün çeşitli temsilcilerine ulaştık. Her biri dünyanın farklı bölgelerinden geliyor.

Aşağıdaki yorum, düşünce süreçlerine ve düzenleyici ortamların piyasa algısını nasıl şekillendirebileceğine dair fikir vermektedir..

Etkileyenler

Afrika, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık, ayrı ayrı bakmaya karar verdiğimiz bölgelerdir..

Aşağıdaki şirketler ve liderleri düşüncelerini paylaşmak için zaman ayırdı.

  • MERJ (Afrika)
  • InvestaX (Asya)
  • Fintelum (Avrupa)
  • Vertalo (Kuzey Amerika)
  • Smartlands (Birleşik Krallık)

Bu baskı Fintelum’a (AB) odaklanacak ve serinin sonraki girişleri önümüzdeki haftalarda yayınlanacak..

Düşüncelerin için Penny?

Metodolojimiz basitti – dijital menkul kıymetlerle ilgili aynı 5 basit soruyu dünyanın dört bir yanından 5 CEO / Genel Müdür’e sorun.

Amaç? Coğrafyaya dayalı olarak sektörün algılanması ve benimsenmesindeki farklılıklar hakkında fikir edinin. Sektörün FinTech’i küresel ölçekte etkileme potansiyeli göz önüne alındığında önemli bir ölçü olduğunu düşündüğümüz bir şey..

Avrupa – Liza Aizupiete, Fintelum Genel Müdürü

Dijital menkul kıymetler etrafında inşa edilmiş bir hizmet paketi sunan Fintelum, 2018 yılında faaliyete geçen Estonya merkezli bir şirkettir. Şirket, müşterilere kapsamlı bir hizmet sunmak için Estonya Finansal İstihbarat Birimi (FIU) aracılığıyla alınan lisansı tam olarak kullanmayı amaçlamaktadır. platform.

Fintelum #TokeniseYourAssets AçıklayıcıFintelum #TokeniseYourAssets Açıklayıcı


Bu videoyu YouTube’da izleyin

  1.   Sizce bugüne kadar aşılan en büyük endüstri başarısı / engeli neyi temsil ediyor??

LA: Avrupa’daki dijital menkul kıymetler alanına baktığımızda en büyük başarının genel olarak sektör hakkında farkındalık yaratmak olduğunu söyleyebilirim. Şubat 2018’de AB Komisyonu’nun Kripto Para Birimleri ve ICO’lar üzerine Yüksek Düzeyli Yuvarlak Masa toplantısına katıldım. Bu, kripto endüstrisi katılımcılarının ve AB düzenleyicilerinin bir masa etrafında toplanıp sektörün nasıl denetlenmesi gerektiğini tartıştığı ilk girişimlerden biriydi..

Kripto para birimleri bir şeydir. Para teorisi ve kişisel özgürlük ifadeleriyle ilgili. Ancak, tarihsel olarak yatırımcının korunması amacıyla yoğun şekilde düzenlenmiş bir alan olan menkul kıymetler alanına girdiğinizde, dikkate alınması gereken mevcut menkul kıymet yasalarıyla karşı karşıya kalırsınız..

ICO’lar tamamen yeni bir varlık sınıfı olarak ortaya çıktı. Dijital varlıklar alanında ayrı duruyor. Bununla birlikte STO’lar, şu anda yürürlükte olan yasal anlaşmaların dijital temsillerinden başka bir şey değildir..

Bu nedenle, endüstri oyuncuları için önce kendileri için dijital menkul kıymetlerin ne olduğunu anlamak, ardından başkalarını ve özellikle düzenleyicileri eğitmek ve bilinçlendirmek oldu. Nitekim, Blockchain’in bir teknoloji ve fintech endüstrisi gelişimi olarak, AB Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen tarafından Aralık 2019’da ortaya konan siyasi yönergelerin ana hedeflerinden biri olarak yerleştirildiğine şahit olmak cesaret vericidir..

  1.   Yukarıda bahsedilen başarılar sektörün temelini atarken, ileriye dönük en büyük engel olarak kalan şey?

LA: Menkul kıymetlerin dijital formatta var olmasının önünde birkaç engel vardır. Özellikle, onları herkese açık olarak görülebilen ve yine de tam sahiplik konusunda gizlenmiş olan kriptografik programlanabilir belirteçler olarak temsil etmek istiyorsak. Ayrıca, yatırımcı korumasını yeknesak olarak zorunlu kılan mevcut yerel menkul kıymetler kanunlarına uymakla yükümlüyüz. Buradan, ademi merkeziyetçiliğin kesinlikle mümkün olmadığı ve menkul kıymetler yasalarına sıkı bir şekilde uyulmasını sağlamak için merkezi yönetişim ve dış kontrollerin gerekli olduğu anlaşılmaktadır..

Ancak, bu yasaların bugün geçerli olduğunu söylemek yetersiz kalır. Gerçekten de, tüm sektör yenilikten yoksun çünkü bu yasalar, internetin bir şey olmadığı günler ve çağlar için yazılmıştı, bir akıllı telefon veya kripto para birimi bir yana..

Hem birincil ihraç hem de ikincil piyasa işlemleri pratik engellerle doludur. Çoğu Avrupa yargı alanında kripto para birimleriyle menkul kıymetler satın alınamaz..

Diğer bir engel, bir projenin sınır ötesi yatırımcıları teşvik etmesi durumunda yerelleştirmeyle ilgilidir. Çoğu kitle fonlaması platformu, kapsamlarını yerel yatırımcı kaynaklarıyla sınırlarken, kripto para birimleri sınırsız yatırım akışına izin verir. Bu, özellikle Avrupa üye devletleri gibi açık hukukun üstünlüğüne sahip bir ülkeye yatırım yapmak için daha az ekonomik ve siyasi özgürlüğe sahip ülkeler için çekici olabilir..

Aynı şey, dijital menkul kıymetler için ikincil bir piyasa işletmek için de geçerlidir. Avrupa’da yerel yetkilendirme (banka, komisyoncu veya MTF lisansı) alma zorunluluğu vardır. Küçük kapitalizasyon menkul kıymetleri söz konusu olduğunda, ikincil piyasa açıkça aşırı düzenlenmiştir ve gereksiz yere böyledir.

Ancak olumlu bir gelişme, AB kitle fonlaması düzenleme girişiminde görülmektedir. Burada teklif, ikincil piyasa işlemleri üzerindeki düzenleyici yükün azaltılması ve küçük kapitalizasyon menkul kıymetleri için ilan tahtası tipi eşleştirmeye izin verilmesidir..

Genel olarak, güvenlik belirteci, eğer doğru yapmak istiyorsa, her şeyden önce yasal bir engeldir. Ve haklı olarak, küresel ölçekte kripto para birimlerinde yatırım ve takasa izin vermek ve aynı zamanda yerel menkul kıymet yasalarına göre çalışmak demek istiyorum..

Fintelum’da yerel menkul kıymetler kanununda yapılan değişiklikler için lobi yaparak aşmaya çalıştığımız bir dizi engel var. Amacımız, menkul kıymet belirteçlerinin belirli bir yargı alanında devredilebilir menkul kıymetler aracı olarak hareket etmesine izin vermektir. Ve böylelikle ihraç ve müteakip hissedar kaydı bakımını daha az maliyetli ve teknik olarak daha etkili bir şekilde hafifletir.

  1.   İle ilgili olarak arkadaş canlısıdüzenleme ve hükümet kabulü, gerisini geride bırakan herhangi bir ülke fark ettiniz mi??

LA: Avrupa’da kripto ve blockchain yenilikçiliğini benimsemeye çalışan ülkeler var. Ve en iyi niyetle de olsa, onu düzenlemek için acele edenler.

Malta’yı örnek alalım. Geçen yıl 8500’den fazla kişinin katıldığı ilk Malta Blockchain Zirvesi’nde Token Modelleme paneline katılma fırsatım oldu. Bu olay, 1 Kasım 2018’de yürürlüğe girecek olan yeni kripto ve blok zinciri yasasıyla aynı zamana denk geldi. Amaç, Malta’yı blockchain iş ve yeniliğinin merkezi yapmak olsa da, sonuç tam tersi. Büyük ölçüde zorba ve kısıtlayıcı kurallar dizisi nedeniyle, Malta’da bir yıl sonra kurulan pek çok işletme yoktur..

Başka bir dönüşte, örneğin Almanya, yakın zamana kadar herhangi bir kripto özel düzenlemesine sahip değildi. Ancak, borçlanma araçlarını satın almak ve takas etmek için kripto para birimlerini kullanmak yasaldı.

Bir başka ilerici gelişme, geçen yıl Lüksemburg ve Fransa’dan geldi. Genel olarak, her iki ülke de menkul kıymetlerin geçerli, kabul edilebilir ve tamamen yasal olarak blok zinciri tabanlı temsile sahip olması için düzenleyici onaylarını kabul etti.

  1.   Dijital menkul kıymetlerin dönüştürücü yetenekleri hakkında çok şey yapıldı. Pek çok sektördeki değişimi etkileme potansiyeli ile dijital menkul kıymetler sektöründen en çok yararlanmanın mümkün olduğunu düşünüyorsunuz?

LA: Kriptografik, programlanabilir blok zinciri parasının ortaya çıkmasıyla birlikte, küresel finansal katılımda şimdiden ilerleme görüyoruz. Sadece saf varoluşuyla, bitcoin ve eter gibi kripto para birimleri, dünya ulus devletlerindeki fiat muadilleriyle aynı fikirde olmayanlara alternatif para sistemleri sunar..

İlk kullanım durumu paraysa, ikinci en önemli kullanım durumu yatırımdır. Fintelum’da öngördüğümüz gibi dijital menkul kıymetler, halihazırda yürürlükte olan yasal anlaşma biçimlerinin dijital temsilleridir. Şüphesiz, yasa bugün aşırı derecede kısıtlayıcı ve hatta konu dışıdır. Ve sonunda değişmek, uyum sağlamak ve iyileştirmek zorundadır..

Bu arada, blockchain tabanlı devredilebilir menkul kıymet araçları yakında halka açık eşler arası blok zincirlerini doldurmaya başlarsa, çok daha fazla veri şeffaflığı, kapsayıcılık ve gerçek küreselleşme görmeliyiz..

 Veriler daha erişilebilir ise, bu aynı zamanda perakende yatırımcılar arasındaki eğitim ve genel anlayış seviyelerinin de kaçınılmaz olarak artacağı anlamına gelir..

Herhangi bir olayın güvenilmez ve kalıcı bir şekilde izlenmesine ihtiyaç duyan veya değişmez bir dijital kamu kaydına ihtiyaç duyan herhangi bir endüstri fayda sağlayacaktır. Çünkü teknoloji gerçekten geldi.

  1.   İleriye baktığımızda, büyüme yörüngesinin neresinde önümüzdeki iki ve beş yıl içinde dijital menkul kıymetler görüyorsunuz?

LA: Teknolojideki ilerlemeye rağmen, biz insanların hala mümkün olan her şeyi yakalamamız gerekiyor. İki yıl içinde, kanıtlanmış birçok iş vakamız olabilir. Ancak aynı zamanda, kesinlikle bilgi edinmeye ve benimsemeyi geliştirmeye devam edeceğiz. Öğrenme eğrisi, özellikle daha gelişmiş ekonomilerde sonunda dikleşecektir. Hatta en az gelişmiş ekonomiler, siyasi koşullar nedeniyle kabulün ön saflarında bile olabilir..

Beş yıl içinde her şey değişebilir. Belki o zamana kadar uyum sağlamamız gereken yeni teknolojilere sahip olacağız. Örneğin kuantum yeteneklerini veya yapay zeka uygulamalarını ele alın.

Ancak bugün niyetimiz, programlanabilir menkul kıymetleri programlanabilir parayla eşleştirmek. Başka bir deyişle, kripto para birimlerine karşı menkul kıymetler yayınlayın ve eşleştirin ve böylece benimseme ve kullanım durumlarını ilerletin.

Sonuç

İşte orada var! 2019 sona ermek üzereyken, sektörde açık bir eğilim var – olumlu bir trend. Pek çok engel aşılmış ve aşılmış olsa da, ufukta çok daha fazlası var. Buna rağmen, dijital menkul kıymetlerin FinTech’i yeniden şekillendirme potansiyeli her zamanki gibi umut verici olmaya devam ediyor..

Dünyanın dört bir yanından yeni bir dizi etkileyiciyle endüstri duyarlılığını yeniden ölçmek için birkaç ay içinde temasa geçeceğiz. O zamana kadar, securities.io’ya sık sık giderek haberdar olun!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map