Komisyon Üyesi Hester Peirce SEC Telegram Kararı ve Uzlaşması Üzerine Muhalifler

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) Komiser Hester M.Peirce, 21 Haziran konuşması Singapur’daki Blockchain Haftası’nda, son zamanlardaki SEC ve Telegram arasında uzlaşma.

Komiser Peirce’in, Telegram tokenlerinin tüm yatırımcılara serbest bırakılmasını ve ardından SEC ile anlaşmayı yasaklayan son mahkeme kararına katılmadığını duymak şaşırtıcı değil. Komiser Peirce, menşe ülkesine katılmadığını açıkça belirtti. Ekim 2019 acil emri SEC tarafından Telegram’a karşı dosyalanmış.

Telegram Yükseltme ve Mahkeme Davası Zaman Çizelgesi

Şubat 2018 Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, SAFT (Gelecekteki Tokenler için Basit Anlaşma) yapısını kullanarak 850 milyon ABD doları artırdı
Mart 2018 Telegram, SAFT yapısını kullanarak ek 850 milyon dolar yükseltir
Ekim 2019 Telegram Jetonlarının Yatırımcılara 31 Ekim 2019’da yapılması planlanan dağıtımı
Ekim 2019 SEC, Telegram jetonlarının yatırımcılara dağıtımını önlemek için Telegram’a karşı bir acil durum işlemi ve geçici kısıtlama emri verdi.
Mart 2020 Mahkeme, Telegram’ın ABD’li ve yabancı herhangi bir yatırımcıya jeton dağıtamayacağına karar verdi.
Haziran 2020 Telegram, SEC ile anlaştı ve yatırımcılara 1,2 milyar dolar iade etmeyi, işlemleri kapatmayı ve 18,5 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti

Telegram Yükseltme Konusu

  • Yatırımcılardan 1.7 milyar dolar toplandı (Amerikalı yatırımcılardan 424.5 milyon dolar)
  • 171 yatırımcı (39 Amerikalı)
  • Yalnızca akredite yatırımcılar
  • Kişi veya kuruluş başına minimum 1 milyon dolarlık yatırım
  • Yatırılan para, Telegram Açık Ağı (TON) blok zincirini geliştirmek ve Telegram Messenger’ı büyütmek ve sürdürmek için kullanılacaktı..

Komiser Peirce Hangi Sorunları Artırıyor??

Mahkeme “tek bir plan” görüyor. Komiser Peirce, Telegram ile akredite yatırımcılar arasındaki yatırım anlaşmasını, jetonların yatırımcıya teslim edilmesini ve jetonların yeniden satışını tek bir plan olarak ele alan mahkeme ile itiraz ediyor. “Yatırım sözleşmesi (Telegram ve akredite yatırımcılar arasındaki anlaşma) ile jeton (anlaşma kapsamında yaratılacak ve teslim edilecek varlık) arasındaki ayrım artık bitti” diye yakınıyor. Komiser Peirce, şirketteki ilk yatırımların platformu inşa etmek için sermaye toplamak olduğuna ve bu ilk yatırımların işlevsel bir jetonun yeniden satışından ayrı olduğuna inanıyor “… menkul kıymet işlemi dışında alıcılara satılır ”. Howey testinin, tokenlerin yeniden satışının bir menkul kıymet oluşturmadığı fikrini desteklediğine inanıyor, çünkü tokenlar başlangıçta bir menkul kıymet işleminin bir parçası olarak alındı..

Başarı için bir gereklilik olan, SEC tarafından yasa dışı bir menkul kıymet teklifi olarak kabul edilir. SEC’in yasadışı bir menkul kıymet teklifi olarak gördüğü şeyi (jetonun yaygın küresel dağıtımı), Komisyon Üyesi Peirce başarılı bir blok zinciri için gerekli bir unsur olarak görüyor. “Token dağıtmanın doğası gereği bir menkul kıymet işlemi içerdiği mesajını desteklemiyorum…. Başarılı bir blockchain ağı için gerekli bir ön koşul olarak [tokenlerin yaygın dağıtımını] görüyorum. “

SEC aşırılıyor. Komisyon Üyesi Peirce, SEC’in ABD’de kurulu olmayan veya merkezi olmayan bir şirkete karşı yaptırım talep ettiği ve verildiği ve yatırımcıların ve toplam yatırımın yalnızca dörtte birinin ABD merkezli olduğu gerçeğini de tartışıyor. Bize, Amerikan yönteminin küresel ekonomide tek yol olmadığını hatırlatıyor: “SEC’in ve bölge mahkemesinin ABD dışındaki bir şirkete karşı böyle kapsamlı bir ihtiyati tedbir talebinde bulunma istekliliği. -Fonların dörtte biri ABD’li yatırımcılardan geldi, makul olarak uluslararası meslektaşlarımız arasında bazı endişeler uyandırabilir … Yolumuzun tek yol olmadığını hatırlasak iyi olur. Kurallarımızı sınırlarımızın ötesinde etkili bir şekilde empoze eden çareler isteme konusunda dikkatli olmalıyız. “

Riski Size Ait – Açık Bir Yol Yok

İlginç bir şekilde, Komiser Peirce, Telegram’ın sofistike bir avukat çalıştırdığını, “federal menkul kıymetler yasalarına uymak için iyi niyetli çabalar gösterdiğini” ve “SEC personeli ile yoğun bir şekilde meşgul olduğunu” not ediyor. Bu soruya yalvarıyor – neyin yanlış gitti? SEC uygunsuz rehberlik mi yaptı? Telegram, SEC’in rehberliğine uymamayı mı seçti? SEC, Telegram’ın yatırımcılara token dağıtması nedeniyle fikrini değiştirdi mi? Bu soruların net cevapları yoktur ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ve / veya Amerikalı yatırımcılarla jeton teklifleri gerçekleştirirken şirketleri riskli ve bilinmeyen sularda bırakmaya devam eder..

Komisyon Üyesi Peirce’in, SEC’in şirketlere doğru yönde rehberlik etmek için yeterince şey yapmadığına inandığına inandığı açıktır, “güvenlik standartları ve fonksiyonel frenleme teknolojisi hakkında yararlı rehberlik sağlamak yerine … uyma”. Şirketler, uygunluğa giden doğru yolda tahmin etme riskini üstlenmek zorunda kalmamalıdır..

SEC Kimleri Korudu? 

Durumunda, halinde SEC v Telegram Group Inc. ve Ton Issuer Inc. üç yatırımcı tarafından dilekçe verildi; yedi yatırımcı ilgili taraf olarak listelenmiştir. Telegram artışına yatırım yapmak için tüm yatırımcıların federal tanıma göre “akredite yatırımcılar” olarak nitelendirilmesi gerekirdi. Telegram’a yatırım yapmak için minimum eşik 1.000.000 ABD dolarıydı.

Komiser Peirce konuşmasının sonunda, “Bu eylemi yaparak kimi koruduk?” Diye soruyor. Bu iyi bir sorudur – Telegram artışına 1 milyon dolar yatırım yapacak sermayeye sahip bir yatırımcının, yeni teknolojiye ve erken aşamadaki başlangıçlara yatırım yapmanın doğasında var olan riskleri anlayan, makul derecede sofistike bir kişi veya kuruluş olduğu varsayılabilir. Peki, SEC bu durumda gerçekten kimi korudu? Korunan tek kişinin, bilerek aldıkları riskten memnun olmayan bir avuç sofistike yatırımcı olduğu anlaşılıyor..

İlerlemek

2018’den beri kripto endüstrisi, Amerikalı yatırımcıları kabul etmeyi reddeden şirketlerin artan eğilimine tanık oldu. SEC’den açık bir kılavuz gelene kadar Amerikalı yatırımcıları engelleme eğiliminin devam etmesi muhtemeldir. SEC’in yaptırımları ve rehberlik eksikliği nedeniyle, çoğu şirket Amerikan vatandaşlarının, sakinlerinin veya kuruluşlarının sermaye (jeton) artışlarına yatırım yapmasına izin vermeyi çok riskli buluyor..


Bu yılın Şubat ayında, Komiser Peirce, teklif düzenleme ve ademi merkeziyetçilik arasındaki boşluğu kapatmak için. Bu öneriye, şirketlere işlevsel bir ağ geliştirmeleri için üç yıllık bir ödemesiz süre veren güvenli bir liman diyor. Üç yılın sonunda, jetonun mallar ve hizmetler için aktif olarak kullanılabileceği işleyen bir ağ olması koşuluyla, jetonlar menkul kıymet olarak kabul edilmeyecektir. Komiser Peirce’in güvenli liman teklifiyle ilgili ek ayrıntılar yukarıdaki bağlantıda bulunabilir..

Komiser Peirce’in güvenli liman önerisi iyi düşünülmüş ve ilerlemek için harika bir yol gibi görünse de, maalesef bu yine de basit bir öneridir. SEC’in açık yazılı rehberlik, kurallar veya düzenlemeler sağlamayı sürekli olarak reddetmesi göz önüne alındığında, Komiser Peirce’in güvenli limanının SEC tarafından yakın zamanda kabul edilmesini beklemiyoruz. SEC tarafından açık rehberlik veya düzenlemeler belirlenmemişse, diğer küresel pazarların merkezi olmayan projelerde başı çekmesini bekliyoruz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map