Mara Schmiedt, Küresel Strateji ve İş Geliştirme Lideri, ConsenSys Codefi

Bu iki bölümden oluşan bir makaledir. Bölüm 1 burada bulunabilir.

Özet

  • Temsilci iş varlıklarının ortaya çıkışı, daha geniş son kullanıcı benimsemesi ve katılımını sağlamak için kritik bir gelişme sunar ve aynı anda zincir içi yönetişimin gelişen bölümünde ademi merkeziyet ve belirteç dağıtımına yeni zorluklar ortaya çıkarır.
  • Yukarıdakilerin bir sonucu olarak token dağıtım stratejileri, kullanım kanıtı ve etkileşimli airdrop dahil olmak üzere kullanım odaklı dağıtım mekanizmalarında orantılı bir artış gördü.

Trend 3: Bloktaki Yeni Çocuklar

VCS VE TEMSİLCİ İŞ KURULUŞLARININ GELİŞEN ROLÜ

Proof-of-Stake, zincir içi yönetişim ve diğer protokole özgü çalışma işlevlerinin yükselişiyle, ağlar, ağa özgü hizmetler ve altyapı sağlamak için gereken uzmanlığa ve / veya teknik kaynaklara sahip aktif kullanıcı grupları gerektirir. Aynı zamanda, bu verimli kripto varlıklar, ağ katılımı ve benimsenmesinde aktif rol oynayan kripto-yerel iş modellerine sahip kuruluşlar için yeni değer tahakkuk fırsatları sunar..

Bir yandan, geleneksel girişim modelleri giderek daha fazla kripto-yerli hibritlere dönüşüyor. Uzun vadeli tutma stratejilerine sahip sermaye sağlayıcıları Multicoin Sermaye ve ConsenSys Labs Altyapının sağlanması ve kripto-yerel işlemlerin performansı yoluyla portföylerindeki ağları destekleyerek ek alfa oluşturma fırsatını tanır. Bu varlıklar, ağ efektlerini başlatmak ve hızlı başlatmak için merkezi olmayan protokoller oluşturan ekipleri desteklemek üzere benzersiz bir şekilde konumlandırılmıştır..

İyi tasarlanmış anlaşmalar ve teşvikler, protokolün geliştirme yaşam döngüsünde erken aşama proje finansmanına dahil olan tüm jeton sahiplerinin, kendi ve sürekli katılımlarından ve ağa katkılarından ödül kazanan değerli destekçiler olmasını sağlayabilir..

Öte yandan, başka bir paydaş grubunun – sözde ‘delege çalışma varlıkları’ olarak adlandırılan bir çoğalması olmuştur (bkz. Ben Sparango). Temsilci iş varlıkları, bir token sahibi tarafından kendi adlarına stake etme ve oylama gibi ağda yerel iş işlevlerini gerçekleştirmek üzere seçilen ağ paydaşlarıdır..

Ağa katkı karşılığında üretken kripto varlıklar üzerinden ödül kazanmanın öncülü caziptir, ancak tüm token sahiplerinin gerekli görevleri kendi başlarına gerçekleştirmek için gerekli zamanı, isteği veya teknik becerisi olmayabilir. Bu, delege çalışma varlıklarının devreye girdiği yerdir. Bugün, gözetim dışı (Staked, Stakefish) ve velayet (ör.. Binance, Coinbase, Anchorage) sağlayıcıları büyük ölçüde hem kurumsal hem de perakende müşterilere stake hizmetleri sağlamaya odaklanmıştır. Sorumluların, borsaların, fonların ve bağımsız delege çalışma birimlerinin üretken kripto varlıkların daha geniş kurumsal ve perakende olarak benimsenmesini sağlamada kritik bir rol oynayacağına inanıyorum..

Jetonla Güçlendirilmiş Ağlarda Gelişen Eğilimler: Bölüm 2

Kaynak: PoS Bakerz, 2020

Gibi son gelişmeler Katalizör, Kyber’in 2020 protokol güncellemesi, artan alaka düzeyine sahip delege iş varlıklarının ya oylama sürecinde doğrudan aktörler olarak ya da bir token sahibinin adına vekil oylama işlevleri sunarak yönetişim alanında oynayacağını ortaya koyuyor.

Proof-of-Stake ortamı genişlemeye devam ettikçe ve bu kuruluşların endüstrinin daha geniş bir şekilde benimsenmesi ve olgunlaşmasında kritik bir rol oynamaya devam edeceğine inandıkça, delege çalışma varlıkları ve diğer hizmet sağlayıcılarında daha fazla büyüme ve çeşitlenme görmeyi bekliyorum. ConsenSys tarafından Mart ayında yapılan bir araştırma, yaklaşık 300 aktif token sahibinin% 41,4’ünün zincir içi yönetişime doğrudan katılmak istediğini,% 28,2’sinin ise oylarını bir temsilciye devretmek istediğini ortaya koydu..

Jetonla Güçlendirilmiş Ağlarda Gelişen Eğilimler: Bölüm 2

Kaynak: ConsenSys Codefi

Bununla birlikte, delege iş varlıklarının, özellikle büyük ve tahakkuk eden token tahsislerine sahip emanetçiler, borsalar ve fonların, özellikle Proof-of-Stake sistemleri gittikçe artan bir şekilde zincir içi yönetişim haline geldikçe merkezileştirme riskleriyle sonuçlanabileceğini not etmek önemlidir.

Trend 4: Gelişen Token Dağıtım Stratejileri

KULLANIM ODAKLI TOKEN DAĞITIMLARININ GELECEĞİ

Ağ katılım verilerinin gösterdiği gibi, geniş bir dağılıma sahip olmak yeterli değildir ve dağıtımın tüm ağ paydaşları arasında teşvikleri hizalaması kritiktir. Sağlıklı ağların bir temsili ve aktif katılımlı paydaşlar ağı vardır.

Yukarıda belirtilen trendler, daha yeni token dağıtım modellerinde tasarım değerlendirmeleri olarak kendilerini nasıl ortaya koydu??

Aktif olarak katkıda bulunan kullanıcıları hedeflemeye odaklanan genel token dağıtım mekanizmalarında orantılı bir artış olmuştur..

Jetonla Güçlendirilmiş Ağlarda Gelişen Eğilimler: Bölüm 2

Kaynak: Smith & Taç, 2019

Bunlar hem Livepeer veya Edgeware gibi interaktif airdrop hem de farklı uygulamalar şeklinde geldi. kullanım kanıtı Jetonları gerçek kullanıcılara dağıtmaya odaklanan NuCypher, Solana ve SKALE gibi etkin belirteç dağıtımları.

Bir satışta sermaye katkılarının ötesinde kendi kendine seçilmiş üretken çabaları veya pasif bir airdrop’ta (sözde) rastgele seçimi hesaba katan dağıtım modellerinin tasarlanmasının aşağıdakiler için gerekli olduğuna inanıyorum:

  • Bir jetonun spekülatif bir holding yerine ağda amaçlanan amacı için kullanılmasını sağlayarak yasal uyumluluğu en üst düzeye çıkarın.
  • Kısa vadeli spekülasyonları caydırıcı, fiyat dalgalanmaları ve damping için ağa katılma olasılığı en yüksek olan katılımcılar için filtre.
  • Başlangıçta ağın etkin bir şekilde önyüklenmesini sağlarken, erken benimseyenlerin kendilerini ağa alıştırmalarına ve çabaları karşılığında belirteç tabanlı ödüller kazanmalarına olanak tanır..

Sonuç

Jetonla çalışan ağların teknik olarak olgunlaşmasıyla, özellikle Proof-of-Stake’in benimsenmesi bağlamında, endüstri, ‘gerçek’ kullanım ve fayda bölümüne girerken ergen vahşi batıyı yıllarını geride bırakıyor..

Kullanım bölümü ayrıca, üretken kripto varlıkların ve bunların parçası oldukları merkezi olmayan ağların benimsenmesinde ve olgunlaşmasında kritik bir rol oynayan VC’ler ve delege çalışma varlıkları dahil olmak üzere kripto-yerel iş modellerine sahip paydaşlar için yeni bir fırsat penceresi yaratır. nın-nin.

Uyumlu token lansmanlarının planıyla ilgili resmi bir düzenleyici rehberlik hala eksik olsa da, ortaya çıkan söylemin, sektördeki en iyi uygulamalar ve kullanım odaklı simge dağıtımlarına artan odaklanma, doğru yönde atılan adımlardır.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me