Güvenlik Belirteçleri için Likidite Bulmacasını Çözme – Düşünce Liderleri

Finans sektöründe blockchain teknolojisinin menkul kıymetler piyasasını bozacağı konusunda geniş bir fikir birliği var. Bununla birlikte, iddialara rağmen, yıkıcı bir teknolojiden beklenebilecek blok zincirindeki menkul kıymetlerin yıllık çift haneli büyümesi yok. Bunun nedeni, dijital menkul kıymetlerin en büyük vaadini (önceden likit olmayan menkul kıymetler için likidite) sunmaya izin vermeyen düzenleyici engeller. Bu yazıda bu sorunu çözüyoruz ve bir çözüm sunuyoruz.

Menkul kıymet belirteçleri / dijital menkul kıymetler nedir?

Yasal açıdan bakıldığında, menkul kıymet belirteçleri ortak menkul kıymetlerdir ve aynı düzenlemelere tabidir. Aradaki fark, menkul kıymet sahipliği ile ilgili kayıtların kağıt tabanlı veya diğer kayıt türleri yerine blok zincirinde saklanmasıdır. Bu nedenle, bunlara genellikle dijital menkul kıymetler denir.

Yenilikçi teknoloji, menkul kıymetlerle işlemleri önemli ölçüde iyileştirerek onları dijital ve otomatik hale getirir. Özellikle dijital menkul kıymetlerin devri çok daha kolaydır ve haftalar yerine dakikalar veya saniyeler içinde gerçekleşebilir, fiziksel sözleşmelerin imzalanması, uygunluk kontrollerinin yapılması ve devlet kayıtlarının güncellenmesi için harcanabilir..

Menkul kıymet belirteçleri için likidite neden bu kadar önemlidir?

Bir varlığın likiditesi, ne kadar kolay satılabileceğini tanımlar. Örneğin, halka açık menkul kıymetler oldukça likitken, gayrimenkul ve başlangıç ​​hisse senetleri oldukça likit değildir. Menkul kıymet belirteçlerinin birçok avantajı olmasına rağmen, daha fazla likidite temeldir. Bu nedenle, genellikle geleneksel olarak likit olmayan varlıklarda mülkiyeti temsil ederler..

Menkul kıymet belirteçlerinin toplu olarak benimsenmesi, her şeyden önce yatırımcıların ilgisini gerektirir ve bu da işletmelerin geleneksel olanlar yerine dijital menkul kıymetler ihraç etmeleri için teşvikler yaratacaktır. Yatırımcılar için likidite eksikliği, borsalarda kote olmayan menkul kıymetlerin en büyük sorunudur, çünkü onlara yatırımları daha riskli hale getirir ve yatırımcıları ödeyene kadar onlarca yıl beklemesine neden olur. Bu nedenle, menkul kıymet jetonlarının likiditesinin kilidini açmak, kitlesel olarak benimsenmeleri için çok önemlidir..

Neden kelimenin geleneksel anlamıyla likidite, güvenlik belirteçleri için ulaşılamaz

Dünyanın dar anlamında, menkul kıymetler borsada işlem görüyorlarsa likit kabul edilir. Bu nedenle, düzenlenmiş ikincil piyasaların olmaması ana sınırlama olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bu, güvenlik belirteçleri için halihazırda işlem gören borsaların olduğu gerçeğini görmezden gelir: tZERO, Open Finance, MERJ, GSX – ancak burada çok az token listelenmiştir. Dahası, Açık Finans, tüm menkul kıymet belirteçlerini kaldırmanın eşiğinde çünkü alım satımları işlemleri desteklemek için yeterli ücret üretmiyor.

Dolayısıyla sorun pazar yerlerinin olmaması değil. Aslında, bir borsada listelemenin aşırı derecede karmaşık olduğu gerçeğidir. Teklifin yetkili makamlara tescil edilmesini, minimum ticaret hacmine, minimum piyasa değerine sahip olmasını ve genellikle yıllık denetimi içeren artırılmış raporlama gereklilikleri kapsamında olmasını gerektirir. Temel olarak, halka açık bir şirket olmayı gerektirir. Bu gereksinimler sadece klasik bir borsada işlem yapılması durumunda değil, her türlü düzenlenmiş piyasada ortaya çıkacaktır. Bunun anlamı şudur ki Düzenlenmiş bir ticaret yerinde listeleme, çoğu menkul kıymet jetonu çıkarıcısı için uygun değildir.

Sorunun böylesine hatalı bir şekilde anlaşılması, güvenlik belirteçlerinin kripto kökenlerinden kaynaklanıyor. Bunlar, borsada listelemenin çok daha kolay olduğu faydalı tokenlerin ve kripto para birimlerinin düzenlenmiş bir devamı olarak görülüyorlardı, bu yüzden likidite ile eşanlamlı hale geldi. Piyasanın daha gerçekçi likidite kaynaklarına geçmesi için bu efsanenin çürütülmesi gerekir..

Güvenlik belirteçleri için likidite nasıl mümkündür??

Bu soruyu cevaplamak için, varlıkları her an hızlı bir şekilde satma yeteneği olan orijinal bir likidite tanımına geri dönmemiz gerekiyor. İki ana bileşeni vardır: işlemin karmaşıklığı ve karşı taraf bulmanın ne kadar kolay olduğu.

İlk sorun, blockchain teknolojisi ile çözüldü. Özel menkul kıymetler için ana faydası, menkul kıymetler işleminin gerçekleştirilmesini büyük ölçüde basitleştirmesi ve her şeyi birkaç dakika içinde çevrimiçi olarak yapmayı mümkün kılmasıdır. Geleneksel olarak, menkul kıymetlerin devri, fiziksel sözleşmelerin imzalanmasını, değişikliklerin devlet siciline bildirilmesini, banka havalesi yoluyla bir işlemin kapatılmasını ve işleme dahil olan kişiler üzerinde manuel uyum kontrollerinin yapılmasını gerektirir..

Transferin karmaşıklığı, potansiyel karşı tarafların sayısını da etkiler. Transfer karmaşık ve pahalı olduğunda, küçük miktarlarda işlem yapmak mümkün olmaz. Bu, daha küçük tüccarları ve yatırımcıları piyasadan uzaklaştırır ve karşı taraf bulmayı daha da zorlaştırır..

Karşı taraf bulma sorunu, geleneksel olarak, menkul kıymet belirteçleri için uygun olmayan bir değişim emir eşleştirme mekanizması ile çözülür.. Bu nedenle, likiditenin kilidini açmanın anahtarı, düzenlenmiş bir piyasa olarak kabul edilmeyecek işlemler için karşı taraflar bulmanın etkili bir yolunu oluşturmaktır.. 

Bu yol zaten biliniyor. P2P işlemleri için bir ilan panosudur. Bu işlemler özel olduğundan ve bir aracı içermediğinden, düzenleme gerektirmezler. Bununla birlikte, böyle bir mekanın düzenlenmemesi için ayrı bir maddede ele alınacak bir dizi nüans ve gereklilik vardır..

Yazarın bilgisine göre, yazı yazarken güvenlik belirteçleri için yasal olarak uyumlu ve verimli P2P likiditesi sağlayan hiçbir yer yoktur..

Menkul kıymet belirteçlerinin likiditesinin kilidini açmanın sermaye piyasaları üzerinde nasıl bir etkisi olacaktır??

Şu anda, girişim yatırımcıları hisselerini yalnızca yatırım yaptıkları işletmeler halka açıldığında veya satın alındığında satabilirler. Bunun, hem paranın verimsiz kullanılmasına yol açan hem de ekonomik büyümeyi yavaşlatan iki sonucu vardır..

Birincisi, yalnızca halka arz potansiyeli olan işletmelerin yatırıma değer olduğu anlamına gelir. Sağlam bir getiri sağlayabilen, ancak “kesinti” sunmayan ve aşırı büyük getiriler sunan işletmeler fondan mahrumdur. Bunlar genellikle yüksek sermaye yatırımlarına ihtiyaç duyan işletmelerdir – imalat, tarım, fiziksel altyapı vb. Sermaye yatırımı eksikliği sorunu, Andreessen Horowitz blogunda geniş çapta tartışılan bir makalede ele alınmıştır. “İnşa etme zamanı”.

İkinci olarak, likidite eksikliği, risk sermayedarlarının büyümeyi karlılıktan daha öncelikli hale getirmesine neden olur çünkü çoğu yatırımın karşılığını almadığında, başarılı olanlardan 10 kat daha fazla çıkış bile yeterli olmayabilir. İş modeli yeterince test edilmediğinde bile ölçeklendirme teşvikleri yaratır ve WeWork veya Uber gibi son derece büyük şirketlerin kar sağlamak için mücadele etmesine yol açar..

Özel piyasaların vebasının kamu piyasaları üzerinde de etkileri vardır. Yeni halka açık şirketlerin% 80’inden fazlasının kârlı olmadığı ilk halka arz balonunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Sorunludur çünkü kamu menkul kıymetleri daha az riskli kabul edilir ve bu nedenle perakende fon portföylerine ve emeklilik planlarına uyarak aşırı fiyatlandırılarak onlara zarar verir..

Bu nedenle, likidite sorununun çözülmesi yalnızca VC endüstrisi üzerinde değil, tüm ekonomi üzerinde ciddi bir etkiye sahip olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map