Gizlilik, CBDC’ler gibi Tekliflerle Tehdit Ediliyor – Buna Değer mi?

Mahremiyet, hepimizin arzuladığı bir şeydir, ancak hafife aldığımız bir şeydir. Çoğu zaman, sadece ondan mahrum kaldığımızda önemini anlarız. Her biri farklı teknolojiler tarafından tehdit edilen birçok biçimde olabilir.

  • Finansal mahremiyet (harcama alışkanlıkları, varlıklar vb.)
  • Düşünce süreçleri (siyasi görüşler, bölücü konu duruşları)
  • Coğrafi konum (hareket takibi, temas takibi)

Dünyamız, blok zincir gibi bir teknoloji akışı yoluyla her fırsatta giderek daha bağlantılı hale geliyor. Böylelikle, eş zamanlı olarak ya yeni gizlilik seviyeleri sağlama ya da kendimizi bundan mahrum etme becerisi kazandık..

Bunu akılda tutarak, gizlilik kaybımız, sağlanan faydalardan daha mı ağır basıyor? Veya kayıp, hafife alınmamış ve ileriye dönük ilerleme kisvesi içinde gözden kaçırılmış mı??

İki ucu keskin kılıç

Belirtildiği gibi, blockchain gibi teknolojiler iki ucu keskin kılıçtır. Aşağıdakiler, kullanımıyla ilişkili yarar ve dezavantajların birkaç örneğidir..

Faydaları

Ulaşılabilirlik

Blockchain gibi teknolojiler, kripto para birimlerinin, dijital menkul kıymetlerin, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC’ler) ve daha fazlasının ortaya çıkmasına yol açtı. Bu uygulamaların her biri ortak bir özelliği paylaşır – erişilebilirlik; Yani, yeni müşterilere daha önce katılımdan uzak tutulan hizmetlere ve fırsatlara erişim sağlarlar.

Şeffaflık

Şeffaflık, çoğu blok zincirinde tam ekran olan bir şeydir. Dijital defterlerin kullanımıyla, her veri bloğu dünyanın görmesi için görülebilir. Bunlar işlemleri, şirket varlıklarını, bilançoları vb. Temsil edebilir..

Dezavantajlar

Güç kaybı

Kripto para birimleri ile ilgilenenler, “anahtarlarınızı kontrol etmezseniz, bu sizin paranız değildir” ifadesini duyacaklardır. Bu, varlıklarını borsalarda depolayanları ifade eder ve varlığa erişimi kontrol edenlerin gücü elinde tuttuğu anlamına gelir. CBDC’lerin yaygın olarak benimsenmesi aynı tehdidi oluşturmaktadır. Merkezileştirilmiş varlıklar olarak, ihraççıları, kullanımı üzerinde tam yetkiye sahiptir. Nakit parayla, cebinizde varsa, özgürce harcayabilirsiniz. Bir CBDC ile bu özgürlük, yayınlanmasından sorumlu olanlara kaybedilir; Anlam hesapları izlenebilir, analiz edilebilir ve bir hevesle kapatılabilir.

Veri hırsızlığı

CBDC’ler aracılığıyla toplanan veriler, hiç şüphesiz, yüksek düzeyde güvenlik ile korunacak olsa da, gerçek şu ki, her yıl büyük veri hırsızlıkları meydana geliyor. Bir CBDC’nin bir merkez bankasından gelebilmesi, hırsızlık tehdidine karşı bağışık oldukları anlamına gelmez..

Dikkatli olmak


Merkez Bankası Dijital Para Birimleri tüm dünyada zihinleri büyüledi. Sonunda nakit paranın yerini alacak olan yeni nesil para birimi olarak lanse ediliyorlar. Bu iyi bir şey mi?

Bir CBDC birçok şey için potansiyele sahiptir. Bunlardan biri, daha kolay dağıtılabilme yeteneğidir – COVID-19 salgını nedeniyle fon dağıtımı ile ilgili son engellere bakıldığında sıklıkla dikkat çeken bir şey. Bir diğeri, kişinin mali durumunu daha kolay yönetme ve takip etme becerisidir. Liste devam ediyor, ancak bu süreçte, CBDC’ler potansiyel büyük dezavantajlar getiriyor, çoğu zaman faydalarını ne zaman ortaya koyduklarını, en önemlisi kullanıcının finansal gizliliğini gözden kaçırıyorlar..

Bir CBDC kullanımıyla, bir varlığın her bir satın alımı, satışı veya devri takip edilebilir. Bunu yaparak, hükümetler harcama alışkanlıkları, vatandaşların seyahat alışkanlıkları, finansal varlıklar ve daha fazlası hakkında yeni içgörüler elde edecekler. Esasen zaten büyük ölçüde yetkilendirilmiş varlıklara büyük miktarda güç vermek.

CBDC verenler, kullanıcılar hakkında yukarıda belirtilen verileri elde etmenin ötesinde, varlık üzerinde daha fazla kontrol elde edecekler. Nakit para ile uğraşan insanlar için finansal faaliyetleri engellemek dijital bir varyanttan çok daha zordur. İkincisi ile vatandaş fonları dondurulabilir, tutuklanabilir vb..

Kara listeye alma

Birden çok cüzdan kara listeye alma örneği zaten gösterilen geçtiğimiz haftalarda. Bu, stabilcoin içeren çeşitli cüzdanların, yetkililerin talebi üzerine varlıklarının dondurulduğunu gördüğü anlamına gelir. Bu eylemler, vakaların çoğunda alçakça faaliyet gösterdiğinden şüphelenilenlere karşı alınır. Bununla birlikte, merkezi dijital varlıkların ihraççılarının dilediklerini yapma gücüne sahip oldukları gerçeği kalır..

Bir CBDC’yi başlatmayı düşünen ülkelerin büyük çoğunluğunun henüz nihai bir çerçeveye karar vermediğini belirtmek önemlidir. Bu, mahremiyet kaybı potansiyeli varken, önemine öncelik vermeyi seçen bir ülke olabileceği anlamına gelir – ne kadar olası olmasa da.

CBDC’ler nihayetinde yakalanırsa, ihraççılarının kaprislerine tamamen merhamet etmiş oluruz. Düzenleyicilerin hain eylemleri engellemek için daha fazla güçleri olacağından, çoğu zaman bu iyi bir şey olabilir. Aynı zamanda, pahasına kendi pahasına onlara bu gücü sağlamak anlamına gelir..

Akıntıya Karşı Yüzme

CBDC’ler gibi endişeleri çevreleyen teknolojileri ve potansiyel gizlilik eksikliğini kabul ederek, bunu düzeltmek için çalışan şirketler / hizmetler var..

Teknolojiyi mahremiyet pahasına kullanmak yerine, kullanımı yoluyla mahremiyeti güçlendiren hizmetler sağlamak için uyumlu bir çaba sarf ederler. Aşağıdakiler sadece birkaç örnektir.

Monero

Genel olarak gizlilik paralarının zirvesi olarak görülen Monero, kripto para birimleri dünyasında bir dayanak noktası haline geldi. Halka imzaları ve gizli adresleri kullanarak en güvenli para birimi statüsüne kavuşmuştur..

Cesur Tarayıcı

Bir gizlilik tarayıcısı olarak lanse edilen Brave, Chrome, Edge ve daha fazlası gibi tekliflerden ayrılmıştır. Brave, tarayıcısının “… kim olduğunuzu veya hangi siteleri ziyaret ettiğinizi bilmemek için tasarlandığını” belirtir.

Senin için değeri nedir

Günün sonunda, finansal mahremiyet, tüketim alışkanlıkları ve hatta siyasi görüşlere atıfta bulunarak, hepimizin kendimize şu soruyu sormalıyız, “Özel hayatımın değeri nedir? Ve teknolojinin sağladığı faydalar onu azaltmayı haklı çıkarıyor mu? “

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map