Dave Hodgson, NEM Group CIO’su ve NEM Ventures Genel Müdürü – Röportaj Serisi

Dave, Baş Yatırım Sorumlusu olarak hizmet vermektedir. NEM Grubu ve Genel Müdür NEM Girişimleri, Rolünün grup yatırım yönetimi, yetki alanı analizi, ortaklık kurma ve kurumsal yapı tasarımını kapsadığı yer. 

Dave, teknoloji projelerinde çeşitli büyüklükteki kuruluşlara, devlet kurumlarına ve STK’lara danışmanlık konusunda 15 yıllık deneyime sahiptir ve benimseme programları aracılığıyla çok sayıda büyük kuruluşa liderlik ederek genel bulut projelerini erken benimseyen ve program liderlerinden biridir.

Kripto para birimi ve / veya dijital menkul kıymetlerle ilk ne zaman uğraştınız??

İlk olarak birkaç yıl önce blockchain ve kripto ile ilgilenmeye başladım, ancak enerji tüketimi için paralel bir yerleşim sistemi oluşturmayı amaçlayan bir projenin parçası olduğum için 2016’da profesyonel olarak geri döndüm. Bu proje aynı zamanda bir güvenlik belirteci artışına da bakıyordu ve şirket satın alındığında bir STO başlatmaya başlama sürecinden geçtik. Sonuç olarak, blockchain, kripto ve dijital menkul kıymetlerle olan ilişkim büyük ölçüde paraleldi..

NEM blok zincirinin ne olduğunu ve kendisini diğer halka açık blok zincirlerinden nasıl farklılaştırdığını açıklayarak başlayabilir misiniz??

NEM sıfırdan yazılan ve NIS1 olarak adlandırdığımız sürüm 1, değiştirilmiş bir Proof-of-Stake (PoS) blok zinciridir ve 2015’ten beri halka açık zincirde çalışmaktadır. O sırada NIS1, önceki PoS zincirlerinden biriydi. aynı zamanda zincir üzerinde çoklu imzayı destekleyen ilklerden biri. NEM NIS1, lüks malların takibi, tedarik zinciri takibi, sosyal medya, kök hücre araştırması ve en son olarak Litvanya’da bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için çeşitli kullanım durumları için kullanılmıştır. Eski zincirlerden biri olarak, herhangi bir kesinti, kayıp varlık, protokol düzeyinde hackler olmadan ve dostça bir geliştirici deneyimi ve topluluğu teşvik ederek kendimizi farklı kılıyoruz. Zincir, kurumsal geliştiricilere tanıdık bir geliştirme deneyimi sağlayan, kullanımı kolay Yazılım Geliştirme Kitlerine (SDK) sahiptir. Pratik düzeyde bu, çoğu şirket için pazara girme süresinin daha hızlı olduğu anlamına gelir çünkü emilmesi gereken çok az özel içerik vardır..

NEM Ventures ve genel olarak yapılan yatırım türlerini anlatır mısınız??

Risk sermayesi kolu olarak, NEM Girişimleri NEM teknolojisi üzerine inşa eden veya NEM ekosistemini ve / veya platformlarını bir şekilde genişleten şirketlere yatırım yapar. Bu yatırımlar NEM ekosistemi ve topluluğu adına yapılır. Doğrudan teknolojiye dayanan, yenilikçi yollarla veya genel olarak ekosistemin bir ortağı olarak kullanan şirketlerin bir karışımıyla, çok erken aşamadaki projelerde A serisi turlara kadar yatırımlara odaklanma eğilimindeyiz. Şirketlerden gerçek bir ticari plana ve finansal özgüvene ulaşma olasılığına sahip olmalarını şart koşuyoruz, ancak bu bizim tek teklif ölçüsü değil.

NEM’in en yeni ürünlerinden biri, özel olarak işletmeler göz önünde bulundurularak oluşturulmuş hibrit bir blok zinciri olan Symbol’dür. Sembolün ne olduğunu ve işletmelerin neden dikkat etmesi gerektiğini açıklar mısınız??

Geliştiriciler mevcut genel zincirimizi (NIS1) sıfırdan oluşturdu ve son teknoloji özellik setiyle 5.5 yıldır çalışıyor. Ekip, bu süreçten öğrendiklerini, sektördeki gelişmeleri ve fikirleri belirledi ve hepsini birleştirerek ikinci zincirimiz Symbol’ü geliştirdi. Symbol, güvenli, ölçeklenebilir, merkezi olmayan ve çeşitli amaçlarla kullanılabilir olması için sıfırdan oluşturulmuş yeni bir zincirdir..

Teknoloji, özel veya halka açık bir zincir olarak konuşlandırılabilir ve hem genel hem de özel arasında protokol düzeyinde çapraz zincir değişimlerine izin verir, aynı zamanda belirli bir işlem türü aracılığıyla Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) ile de kullanılabilir. Zincir, toplu ve bağlı işlemler gibi zincir multi sig (çok seviyeli), şablon haline getirilmiş akıllı sözleşmeleri destekler, kullanıcı dostu adlarla token ve hesapların takma adlarına izin vermek için yerleşik ad alanı yeteneklerine sahiptir. Ayrıca, hesap ve belirteç tabanlı kısıtlama, belirteç yönetimi için devredilebilir roller ve hesap tabanlı meta verilerden oluşan bir kombinasyon aracılığıyla güvenlik belirteçleri için protokol düzeyinde desteğe sahiptir..

Bu modeli desteklemek için tasarlanmış bir çözümü kullanırken, teknolojinin özel ve bazı kamusal kullanımlarını eşzamanlı olarak sürdürmek mümkün olduğu için, kurumsal bakış açısından sembol çekicidir. Ayrıca, zinciri sıfırdan yazan ve bunu 5 yıldan daha eski, savaşta test edilmiş bir üründen yapma tecrübesi olan bir ekip tarafından oluşturuldu. NEM’in mekanda kurulmuş olması gerçeği, işletmelerle sohbeti Symbol’nin sağlam ve güvenilir olup olmadığından açık kaynak teknolojisini kendi ticari amaçları için nasıl kullanabileceklerine kadar taşımayı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda, açık kaynak ürünümüz ve topluluğumuz da simbiyotik bir şekilde fayda sağlıyor. Bu benzersiz bir değer önerisidir ve kurumsal blok zinciri alanında tüm bu kutuları işaretleyen nispeten az sayıda rakip vardır..


Symbol blok zincirinde başlatılacak ilk güvenlik jetonları Bourbon Fonu içindir. Bize bu fonun ne olduğunu hızlıca anlatır mısınız??

Kentucky Whiskey Dijital Fonu, esasen, zaman içinde değer kazanmaya meyilli olan kaliteli Kentucky Bourbon viskisinin bir üretim çalışmasının mülkiyetidir. Fon, Symbol üzerine inşa edilecek bir dijital varlık (güvenlik belirteci) aracılığıyla mülkiyeti birden fazla tarafa demokratikleştiriyor. Fon, üretimin satın alma maliyetinden daha yüksek olması beklenebilecek şişeleme ve satış noktasına kadar bir dizi üretim varili satın alacak, depolayacak, bu varilleri muhafaza edecek ve ticaretini yapacak, ardından ürünü şişeleyip satacak ve iade edecektir. kazançlar.

Bu niş pazar, üretim çalıştırma boyutu ve değerinin yanı sıra depolama maliyeti ve süresi nedeniyle tipik olarak yalnızca büyük yatırımcılara açıktır. Aynı zamanda, konuya ironik bir şekilde bakıldığında, çok likit olmayan bir piyasadır. Genel olarak bir varilden daha az kısmi mülkiyete sahip olmak mümkün değildir ve aynı zamanda olgunlaşma zamanına kadar bunun ticareti de mümkün değildir. Sonuç olarak, bu fon hem yatırımcılar hem de viski meraklıları için büyük bir fırsat sunuyor..

Yeni piyasaya sürülen bir ürün, dünyanın ilk blockchain tabanlı dijital toplayıcı parası olarak kabul edilen LBCOIN’dir. Bu projeyi detaylandırır mısınız?

LBCoin proje Litvanya Merkez Bankasındandır ve SuperHow? ve NEM NIS1 üzerine inşa edilmiştir. Litvanya’nın bağımsızlığının bir anısıdır ve bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ne (CBDC) doğru önemli bir ilk adımı temsil eder..

Temel kavram, bankanın zincir üzerinden ihraç edilecek ve ticareti yapılabilecek tahsil edilebilir bir madeni para çıkarmasıdır. İlk aşama, mevcut halka açık zincirimizde bir dizi toplanabilir token çıkarılmasıdır. İlgili taraflar, ticaret yaparak tam bir set toplamak için biraz zamana sahip olacak ve tam sete sahip olduklarında, tahsil edilebilir bir madeni para talep edebilecekler..

Sunulacak yeni hizmetlerden biri de kuluçka tipi bir program olan NEM Ignite. Bundan ne beklememiz gerektiğini tartışır mısınız?

Ekibimiz, blockchain alanında pek çok harika fikir olduğunu keşfetti, ancak bazen bunlar yatırım yapılabilir noktaya kadar gelişmemiş durumda. Bazı projeler ticari olarak uygulanabilir olma potansiyeline sahiptir, ancak diğer endüstrilerdeki kuluçka merkezlerine benzer şekilde, oraya ulaşmak için biraz desteğe ve koçluğa ihtiyaçları vardır.. NEM Ignite buna cevabımız – küçük bir finansal yatırım yapıyoruz ve ekosistemdeki çeşitli kişilerden ve ortaklardan bu projelere erken başlangıç ​​aşamalarında koçluk yapmak için zaman ayırarak onların ilk yatırım turlarına hazırlanmalarına yardımcı oluyoruz.

NEM Ignite Mart 2020’de tekrar duyurulmuştu ve o zamanlar şu anda bir kohort açmayı umuyorduk. Ancak Covid ve buna bağlı ekonomi ve yatırım ortamı ile beklediğimiz kadar hızlı lansman yapmadık. Odak noktamızın çoğu, Symbol’ün başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesi ve gelişimini çevreleyen taahhütler üzerinedir. Şu anda, çok heyecanlandığımız ve önümüzdeki haftalarda duyurmayı beklediğimiz bir projenin beta kohortunu kuluçkaya yatırıyoruz. Ekonomi daha da sertleştikçe NEM Ignite’ı daha geniş bir şekilde yeniden açmayı umuyoruz.

Dijital menkul kıymetlerin büyümesinin önündeki en büyük engel olarak ne görüyorsunuz??

Bunu iki kat olarak görüyorum:

  • Yönetmelik – Yönetmelikler, yetki alanları içinde farklı aşamalardadır ve bazı durumlarda belirsizdir. Genel olarak doğru yönde hareket ederken, her zaman olduğu gibi yavaş hareket eder. Yönetmelikler orijinal olarak farklı teknolojik yaklaşımlar için yazılmıştır ve sınır ötesi listelemeler ve ticaret gibi şeylere veya dijital varlıkların koruyucusu olabilecek perakende yatırımcıların erişimine izin vermek için zaman içinde güncellenmesi gerekir. Genel olarak, düzenleme, dijital varlıklar alanının büyümesinde önemli bir oyuncudur ve önümüzdeki aylarda ve yıllarda etkili olacağını kanıtlayacaktır..
  • Altyapı – Düzenleyici engellerin zincirleme etkisi, dijital menkul kıymetler altyapısının yeni oluşma aşamalarında olduğumuz anlamına geliyor. Düzenlenmiş borsalar ve saklama görevlileri arasında ortak uluslararası standartlarımız yok, örneğin, standart AML / KYC yaklaşımlarımız yok. Bu ortak altyapı eksikliği çözülecek ve şimdiden bazı ilerlemelerin başladığını görüyoruz, ancak bu şu anda büyümenin önünde bir engel olmaya devam ediyor.

NEM veya NEM Ventures hakkında paylaşmak istediğiniz başka bir şey var mı??

Bizi takip etmenizi tavsiye ederim Twitter ve LinkedIn boru hattından sonraki tüm duyurularımızdan haberdar olmak için. Symbol’ün piyasaya sürülmesine giden yol, NEM ekosistemi için heyecan verici bir zamanı temsil ediyor ve şimdi herkesin ulaşıp dahil olmasını her zamankinden daha fazla memnuniyetle karşılıyoruz!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map