Çin Bankası, Blockchain Kullanan İlk Varlık Destekli Ticari Kağıt Yayınladı

Ülke çapında blockchain teknolojisini benimseme çabasının bir parçası olarak, Zhejiang eyaletinde bulunan ulusal bir anonim ticaret bankası olan China Zheshang Bank (CZB), piyasaya sürülen varlık destekli bir ticari senet (ABCP) piyasaya sürdü ve blockchain teknolojisi yardımıyla dağıtılır.

Blockchain Kullanan İlk Varlık Destekli Ticari Kağıt

Bu çaba, Çin hükümetinin son 6 ayda ekonomik daralmanın ardından küçük ve orta ölçekli işletmelere mali destek sağlayan bir parçası. Bu ilk etap Zheshang Bank tarafından imzalanan ve 120 Milyon Yuan (yaklaşık 17 Milyon $) tutarında “Lianxin Lianjie Varlığa Dayalı Ticari Kağıt” ın.

Proje, China Interbank Market Dealers Association’ın varlığa dayalı ticari kağıt (ABCP) ürünlerini piyasaya süren ilk beş pilot projesinden biridir. Bu ilk finansman turunun toplam tutarının 3.324 milyar Yuan’a (470 milyon $) ulaşması bekleniyor ve programında dört ayağı daha var. Zheshang Bank’ın ihracı KOBİ finansmanına yönelikse, diğer ABCP pilotları büyük kurumları ve devlet bankalarını içerir. Örneğin, CITIC İnşaat Yatırım Menkul Kıymetleri ve China CITIC Bank bir kömür tedarik zincirini taahhüt etmektedir ve Anji Leasing (araba kiralama) devlet bankaları Ziraat Bankası ve Çin Bankası tarafından teminat altına alınan bir ABCP düzenlemektedir..

Tüm projeler, finansman ihracını tamamlamak için blockchain teknolojisini kullanmıyor, ancak raporlara göre, Zhenshang Bank tarafından yapılan ihraç, blockchain teknolojisini başarıyla kullandı..

Son zamanlarda, Çin Merkez Bankası’nın rehberliğinde Bayiler Birliği, varlık menkul kıymetleştirme ürünlerinin geliştirilmesini teşvik etti ve geleneksel varlığın kısa vadeli, sürekli ihraç versiyonu olan varlık destekli finansman doğrudan inovasyon ürünü ABCP’yi piyasaya sürdü. işletmelere likidite ve varlık-pasif yönetimini birleştiren bir araç sağlayan arka plan notları (ABN).

Lianxin Lianjie ABCP, devir yenileme seçeneği ile altı ay vadeli olarak ihraç edildi. Para piyasası ürünü, endüstriyel kimyasallar ve akıllı şehir teknolojisi dahil olmak üzere sektörlerdeki dokuz işletmenin varlıkları ile desteklenmektedir..

ABCP’leri ve Kullanım Durumunu Anlamak

Genel olarak, varlığa dayalı ticari senetler, bir şirketin varlıkları tarafından desteklenen tek veya birden fazla şirket tarafından ihraç edilen kısa vadeli menkul kıymetleştirme ürünleridir – bunlar, alacak hesapları, faturalar olabilir ve bir şirketin operasyonları için finansal likidite için bir çözüm sağlar..

Bir ABCP’nin vade tarihi genellikle 270 günden fazla olmayacak şekilde belirlenir ve faizli veya indirim esasına göre verilir..

Güvenlik, kredi kartları, otomobil kredileri, öğrenci kredileri ve teminatlı borç yükümlülükleri (CDO’lar) üzerinden yapılacak ödemeleri içerebilecek şirketin teminatıyla desteklenmektedir. Bir ABCP sorununun geliri, esas olarak, varlık satın alma veya teminatlı borç verme işlemleri yoluyla çeşitli varlık türlerinde faiz elde etmek için kullanılır..

China Zheshang Bank’a göre, Lianxin ABCP’nin piyasaya sürülmesi, daha hızlı yerleşim, daha iyi şeffaflık ve daha kolay yönetim sağlayan blockchain teknolojisi ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin doğrudan finansal destek aramasını ve almasını kolaylaştırıyor..

Ürün, işletmelerin doğrudan finansmanını büyük ölçüde iyileştiren, küçük ve orta ölçekli işletmeler için açık piyasa finansman kanalı oluşturan yenilikçi bir varlık menkul kıymetleştirme tasarımına kapı açar.

Çin’in Dijital Ekonomiye Yönelik İvmesi Devam Ediyor


Çin, yenilikçi ödemeler ve finansal akışlarda blockchain teknolojisinin daha fazla çekilmesi için rekabet ediyor. Ağustos 2019’da Başkan Xi Jinping, ülkenin blok zinciri geliştirmesinin hızlandırılması ve uygun uygulama kullanım durumlarında benimsenmesi çağrısında bulundu..

Başkan, blockchain teknolojisinin temel araştırmalarını güçlendirmenin ve yeniliği geliştirmenin, Çin’in blockchain alanında lider bir konuma gelmesini sağlamanın gerekli olduğuna işaret etti..

O zamandan beri Çin ve kurumları, yeni teknolojiyi ve ürün inovasyon yeteneklerini kullanan programları uygulamada tereddüt etmeden ilerliyorlar..

Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) oluşturma ve uygulama çabalarının yanı sıra ülke, Nisan ayında açıklanan ve başlatılan Blockchain Hizmet Ağı (BSN) ile blockchain teknolojisini teşvik etme konusunda da adımlar attı..

BSN girişimi, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bünyesindeki bir devlet kurumu olan Devlet Bilgi Merkezi’nin yanı sıra China Telecom, China Unicom ve ödeme şirketi China Union Pay gibi devlete ait telekomünikasyon devleri tarafından yönetilmektedir..

Öngörüldüğü gibi çalışırsa, şirketler ve yazılım geliştiricileri BSN’ye bağlanabilecek ve blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturabilecek. Amaç, operasyonel maliyetlerini düşürmek, esnekliği artırmak ve daha iyi düzenleyici denetim sağlamaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map