ABD Federal Rezervi, CBDC’nin (Dijital Dolar) Geliştirilmesinde MIT ile İşbirliği Yapacak

ABD Federal Rezervi, ifşa edilmiş CBDC’lere karşı duruşuyla ilgili yeni bilgiler.

Geçtiğimiz yıl, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda ülke araştırma yapma niyetlerini açıkladı ve sonunda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlattı. Sebepler çeşitlidir, ancak genellikle aşağıdakileri yapma yeteneğini içeren birkaç temel faktöre indirgenir:

Verimliliği artırın – Hızlı yerleşim süreleri ile daha düşük maliyetler

Dolandırıcılığı / yasa dışı etkinliği azaltın – KYC / AML

Daha şeffaf ol — Defter tabanlı işlem geçmişleri

Bu nedenler bir CBDC’nin kullanımına bakmak için yeterli gerekçe değilse, COVID çarptı ve mevcut FIAT ile ilişkili ciddi bir eksikliği vurguladı.

Fiat Mikropları Yayıyor – Çin ve ABD’de, yasal ihalenin tedavülden kaldırıldığı ve dekontaminasyon gerektiren durumlar vardı..

Dijital Dolar

Daha ileri gitmeden önce, herkes bir CBDC’nin temel düzeyde ne olduğunu anlamalıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, CBDC, herhangi bir ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan dijital bir para birimidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, gelecekteki bir CBDC genellikle “Dijital Dolar” olarak anılır.

Bu dijital para birimleri, aslında dolar gibi mevcut para birimlerinin blok zinciri tabanlı bir varyantıdır. Blok zincirini kullanarak ve sanal bir varlık olarak var olan CBDC’ler daha kolay kontrol edilir, izlenir ve işlem yapılır.

Bir CBDC’yi neyin tetiklediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için, yakın zamanda iç işleyişlerine daha yakından baktık, BURAYA.

Yapım Yılları

Merkez Bankası Valisi Lael Brainard, CBDC’lere gösterilen ilginin artmasıyla birlikte, yakın zamanda gelişmelerini ele almak için zaman ayırdı. konuşma.

“Potansiyel fırsatlarını ve risklerini anlamak için bir dizi dağıtılmış defter platformu oluşturup test eden Yönetim Kurulu Teknoloji Laboratuvarı dahil olmak üzere son birkaç yıldır şirket içi deneyler yürütüyoruz.” 


Fed, son birkaç yıldır dijital dolar planları konusunda sessiz kalsa da perde arkasında meşgul olduklarını duymayı vaat ediyor. Birçoğu, Fed’in böyle bir ürünün geliştirilmesinde diğer ulusların gerisinde kalacağından korktu. Vali Brainard, bu korkuları yatıştırdı,

“Doların önemli rolü göz önüne alındığında, Merkez Bankası’nın dijital para birimleri ile ilgili araştırma ve politika geliştirme sınırında kalması çok önemlidir … Diğer merkez bankaları gibi, fırsat ve zorlukları ve kullanımlarını değerlendirmeye devam ediyoruz. Nakit ve diğer ödeme seçeneklerinin tamamlayıcısı olarak dijital para birimi vakaları. “

Neden CBDC Geliştirin?

Artık gelişimin devam ettiğini bildiğimize göre ve bir süredir öyle, Federaller bunun arkasındaki mantık nedir??

Birçoğu CBDC’lerin sağladığı potansiyel faydaların farkında olmasına rağmen, Vali Brainard özellikle Fed’lerin eylemlerine yön veren birkaç nedene değindi. Bunlar şunları içerir:

KOVİD 19 – Milyonlarca ABD vatandaşının yaşadığı pandemi boyunca iyi duyuruldu önemli gecikmeler teşvik kontrollerini alırken. Fed, harcama alışkanlıklarını yakından takip etti ve gördüklerine dayanarak, bu açıkça gerekli olan ancak verimli bir şekilde dağıtılmayan paradır. Vali Brainard bu noktanın altını çizerek, “COVID-19 krizi, tüm Amerikalılar tarafından erişilebilir olan dayanıklı ve güvenilir bir ödeme altyapısının öneminin çarpıcı bir hatırlatıcısıdır” dedi.

Bitcoin ve Terazi – 2009’daki lansmanından bu yana, Bitcoin bölücü bir varlık oldu. Bazıları onu geleceğin para birimi, diğerleri altının ikamesi olarak görüyor ve hatta hala muhteşem bir şekilde çökeceğini düşünenler. Bitcoin’in kaderi ne olursa olsun, onu yönlendiren ideolojiler ve gösterdiği yetenekler birçok kişiyi büyüledi. Bitcoin, sadece birinin dikkatini çekmenin ötesinde, gelecekteki bir para biriminin neye benzemesi gerektiğine dair potansiyel bir plan sağladı. Ülkelerin artık yalnızca diğer ulusların statülerini atlamaktan korkmasına gerek yok, Bitcoin gibi özerk ve merkezi olmayan protokollere doğru potansiyel bir güç kayması. Vali Brainard özellikle dijital para birimlerinin yükselişini çevreleyen sorunları ve soruları belirterek, “Bitcoin’in tanıtımı ve ardından Facebook’un Libra’sı gibi potansiyel olarak küresel erişime sahip stabilcoinlerin ortaya çıkması, yasal ve düzenleyici korumalar, finansal istikrar hakkında temel soruları gündeme getirdi. ve para biriminin toplumdaki rolü. Bu olasılık, CBDC’lerin ülkenin ödeme sistemlerinin dayanağı olarak egemen para birimini korumaları için çağrıları yoğunlaştırdı. “

Çin – Her biri CBDC geliştiren birçok ülke olmasına rağmen, Vali Brainard’ın konuşmasında özel olarak adı geçen tek ülke Çin’di – ne kadar kısa olursa olsun. “Çin’in CBDC versiyonunda hızla ilerlediği” kaydedildi. Çin büyümeye ve daha da büyük bir dünya süper gücü haline gelmeye devam ederken, ABD’nin en üst noktadaki hakimiyetini korumak istiyorsa, bu tür teknolojik ilerlemeye ayak uydurması zorunludur..

İşbirlikçi Çaba

Fed, CBDC’leri çevreleyen geçmiş ve mevcut çabaları detaylandırmanın yanı sıra, duyuruldu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile yeni bir işbirliği.

“… Boston Federal Rezerv Bankası, merkez bankası kullanımına yönelik varsayımsal bir dijital para birimi oluşturmak için çok yıllık bir çaba için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılarla işbirliği yapıyor. Bu araştırma projesi, Kurul’un merkez bankası dijital para sistemlerinin güvenliğini ve verimliliğini değerlendirmeye yönelik daha geniş çabalarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Proje, Federal Rezerv tarafından yayınlanan bir dijital para birimi için bir prototip olarak hizmet etmek veya potansiyel ihraçıyla ilgili geniş kapsamlı politika sorunlarını ele almak yerine, yalnızca ilgili teknolojilerin kapasiteleri ve sınırlamaları hakkında bir anlayış geliştirmeye odaklanıyor. “

MIT uzun zamandır blockchain tabanlı çabalarla ilişkilendirilmiştir ve bunun gibi bir işbirliği için ideal olarak donatılmıştır. Aslında, bu çok yıllık araştırma çabasının öncülüğünü MIT’nin ‘dijital para birimi girişimi’- blockchain için hem anlayışı hem de pratik kullanım durumlarını geliştirmek için yapılandırılmış bir program.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

MIT Boston, Massachusetts merkezli dünyaca ünlü bir araştırma üniversitesidir. Üniversite aslen 1861’de kuruldu ve bugüne kadar bilim ve teknoloji gibi alanlara odaklanarak devam ediyor..

MIT’deki operasyonlar şu anda Başkan L. Rafael Reef tarafından denetlenmektedir..

Federal rezerv

Federal Rezerv ‘Fed’, Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. Fed’in rolleri ve sorumlulukları çok geniş olmakla birlikte, hepsi sağlıklı bir ekonomiyi sağlamak / kolaylaştırmak etrafında yapılandırılmıştır..

Operasyonlar, Guvernörler Kurulu tarafından denetlenmektedir ve Vali Brainard şu anda Başkan olarak görev yapmaktadır..

Fed nedir?Fed nedir?

Bu videoyu YouTube’da izleyin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map