Kraken Exchange: Kripto Kullanıcı İnceleme Kılavuzunda Ustalaşın

kraken-değişim-incelemesi

Kraken Borsasına Nasıl Kullanılır, Ticaret Yapılır ve Kaydolun

Kraken, internetteki en büyük ve en iyi bilinen kripto borsalarından biridir ve düşük ücretler, harika bir mobil uygulama ve gelişmiş tüccarlar için araçlar sunar..

Özellikleri

 • 5 kata kadar Bitcoin marj ticareti
 • Rezerv kanıtı denetimi
 • Geliştirici API’si

Para Yatırma Yöntemleri

 • AB’de İkamet Edenler için SEPA
 • USD / EUR / JPY Banka Havalesi
 • Kripto Mevduatları

Artıları

 • Ucuz para çekme ve para yatırma ücretleri
 • İyi mobil uygulama
 • Gelişmiş ticaret araçları

Eksileri

 • Yüksek trafik dönemlerinde periyodik kesinti
 • Uzunluk doğrulama süreci
 • Kredi veya banka kartıyla para yatırma seçeneği yok

Giriş

Kraken, 2011 yılında tamamen kurulmuş olan ABD merkezli bir kripto para borsasıdır ve bugün mevcut olan en eski sürekli çalışan kripto borsalarından biridir. Yıllar içinde Kraken, yürürlükteki tüm düzenlemelere uyarken güvenli, kullanıcı dostu bir değişim sunma konusunda itibar kazanmıştır..

Kraken, teknoloji girişimcisi Jesse Powell tarafından Temmuz 2011’de kuruldu, ancak borsa, iki yıllık geliştirmenin ardından Eylül 2013’e kadar resmi olarak halka açık değildi. Powell, Mt. Gox, çok sayıda güvenlik ihlalinden sonra 2011’de çöktü. Kripto topluluğunun daha iyi bir seçeneğe ihtiyacı olduğunu fark etti – bu yüzden onu inşa etti.

San Francisco merkezli borsa, 2014 yılında Euro ticaret hacmi için dünyanın en büyük kripto borsası haline geldi. Kraken ayrıca, herkesin Kraken’in rezervlerini kriptografik olarak doğrulamasına izin vererek rezerv denetim sisteminin ilk doğrulanabilir kriptografik kanıtını piyasaya sürdüğü için gürültü yaptı..

2019 itibariyle, Kraken kaydı Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde ikamet edenlere açıktır. Alım satım çiftleri ABD Doları, Kanada Doları, Euro ve İngiliz Sterlini dahil olmak üzere birden fazla fiat para biriminde mevcuttur. Kraken, bir zamanlar Japon kripto tüccarları arasında popülerdi, ancak Nisan 2018’de Kraken, yüksek düzenleme maliyetleri nedeniyle artık Japonya’da iş yapmayacağını duyurdu..

Kraken, güvenliği ve istikrarı ile de bilinir. 2010’ların başından beri önemli bir güvenlik ihlali olmaksızın sürekli olarak faaliyet gösteren bir borsa bulmak nadirdir, ancak Kraken’la olan tam olarak budur. Kraken, sterlin güvenlik itibarına dokunmadan kripto paranın ilk günlerinde hayatta kaldı. Aslında, Mt. Gox iflas koruması için başvurdu, Kraken alacaklılara ödemeleri kolaylaştırmak için güvenilir değişim ortaklarından biri olarak seçildi.

Kraken, kurumsal kripto alanına genişlemeye devam etti. Borsa, kurumsal yatırımcıların ana borsada işlem görmeden kendi aralarında ticaret yapabilecekleri özel bir borsa olan karanlık bir havuz işletiyor. Kraken, Şubat 2019’da kripto para vadeli işlem ticaretini de ekledi.

2019’da Kraken, en büyük müşterilerine doğrudan bir teklifte 100 milyon dolar topladı. Şirketin değeri 4 milyar dolardı.

Coinbase, Gemini, Binance, Bittrex ve diğerleri gibi endüstri devleri arasında durması gerekip gerekmediğini görmek için Kraken’ı inceleyelim..

Ana Özellikler

kraken-borsa-ticaret-piyasaları

Kraken’in temel özellikleri şunları içerir:

İşlevsellik: Kraken, hem masaüstü hem de mobil cihazlarda oldukça işlevsel ve kullanıcı dostu bir borsadır. İOS mobil uygulaması, mevcut en popüler kripto alım satım uygulamalarından biridir..


Güvenlik & İstikrar: Çoğu borsa, yıllar içinde bir veya daha fazla güvenlik ihlali yaşadı. Kraken, 2013 yılında tamamen başlatılmasına rağmen, hiçbir zaman büyük bir güvenlik ihlali yaşamadı ve küçük güvenlik olayları bile nadirdir..

Likidite: Kraken, kriptografik olarak doğrulanabilir bir denetim sistemini ilk çıkaranlardan biriydi ve borsanın yükümlülüklerini karşılayacak kadar yeterli rezervlere sahip olduğunu doğrulamayı kolaylaştırdı. Kraken, fonlarını güvence altına almak için soğuk depolama tekniklerinin yanı sıra PGP / GPG şifrelemesini kullanıyor. Kullanıcılar ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama, bir ana anahtar ve genel ayarlar gibi özelliklerin tadını çıkarır..

Ticaret Seçenekleri: Kraken, 5 kata kadar bitcoin marjı ticareti sunuyor. Yatırımcılar ayrıca zarar durdurma emirleri, otomatik işlem ve daha fazlası gibi gelişmiş özelliklerden de yararlanır..

Birden Fazla Ülkede Mevcuttur: Kraken, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve çeşitli Avrupa ülkelerinde mevcuttur. Borsa, USD, GBP, EUR, CAD ve daha fazlasını içeren 7 temel para birimine sahip 47 piyasa çifti sunar..

Popüler Kraken Para Birimleri ve Çiftleri

Eylül 2019 itibarıyla Kraken’in işlem hacminin yaklaşık% 60’ı BTC / EUR ve BTC / USD çiftlerinde gerçekleşiyor. Diğer popüler çiftler arasında, toplu olarak işlem hacminin yaklaşık% 25’ini oluşturan ETH / USD, ETH / EUR, XRP / USD ve XRP / EUR bulunur. Kraken ayrıca LTC, BCH, XTZ, XLM, EOS, XMR ve daha fazlasını içeren çiftler de dahil olmak üzere ana para birimleri dışındaki diğer çiftlerde de güçlü bir hacme sahiptir..

Kraken Destekli Para Yatırma ve Çekme Yöntemleri

Kraken, kullanıcıların USD, EUR, GBP ve CAD kullanarak para yatırmalarına ve çekmelerine olanak tanır. Tüm itibari para yatırma ve çekme işlemleri banka havalesi yoluyla yapılır. Avrupa Ekonomik Bölgesi sakinleri de SEPA kullanabilir.

Kraken’da para yatırmak için Menü’ye gidin > Para yatırma, ardından tercih ettiğiniz para yatırma yöntemini seçin. Banka havalesi, banka havalesi veya kripto havalesi yoluyla para yatırabilirsiniz.

Kraken Kayıt ve Giriş İşlemi

Kraken hesabına kaydolmak kolaydır. Başlamak için adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz yeterlidir. Tüm şifreler en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Hem temel hem de gelişmiş hesaplar mevcuttur. Temel bir hesap, tam adınızı, doğum tarihinizi, adresinizi ve telefon numaranızı gerektirir. Gelişmiş bir hesap, aşağıdaki doğrulama yöntemlerini gerektirir:

Yükleme Kimliği: Gelişmiş hesabınızı doğrulamak için, devlet tarafından verilmiş bir kimlik formu ve ikametgah belgesi yüklemeniz gerekir. ABD’de ikamet edenlerin de bir Sosyal Güvenlik Numarası yüklemeleri gerekmektedir.

Dokümantasyon: Adınız ve adresinizin listelendiği bir posta fotoğrafı da dahil olmak üzere adres kanıtınızı Kraken’a yüklemeniz gerekecek.

Kullanıcılar ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama kurma seçeneğine de sahiptir. Hesabınızı daha da güvenli hale getirmeye yardımcı olmak için birden fazla 2FA yöntemi mevcuttur.

Hesabınız doğrulandıktan sonra (birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir), hesabınıza para yatırabileceksiniz. Hesabınıza gidin, ardından banka hesabı bilgilerinizi ekleyin.

Hesabınız “Gelişmiş” olarak doğrulandıktan sonra bile, hesabınızdaki sınırları kaldırmak için üç doğrulama aşamasından geçmeniz gerekecektir. Kademe 1 ve kademe 2 doğrulaması hızlı bir şekilde işlenebilir (ortalama 3 ila 5 iş günü sürer), ancak 3. kademe doğrulaması haftalar sürebilir. Kraken başlangıçta dört aşamalı bir doğrulama sistemine sahipti, ancak o zamandan beri doğrulama gereksinimlerini Başlangıç, Orta ve Pro olarak basitleştirdi.. kraken-exchange-hesap-türleri

Kraken Ticaret

Hesabınıza para yatırıldıktan sonra Ticaret’e gidebilirsiniz > Yapmak istediğiniz ticareti seçmek için Yeni Sipariş. Almak ve satmak istediğiniz para birimlerini seçin, ardından bir piyasa veya limit emri vermeyi seçin. Son olarak, satın alma işleminizi onaylamak için yeşil onay düğmesine tıklayın.

kraken-değişim-ticaret-platformu

Kraken Ücretleri

Kraken, düzenlenmiş diğer fiat ticaret platformlarına kıyasla rekabetçi ticaret ücretleri sunar. Ücretler, kripto-kripto para borsası devlerinin bazıları kadar düşük değil, ancak diğer yasal borsalara kıyasla, aylık 50.000 $ ‘dan daha az işlem yapanlar için bile nispeten düşük..

0 – 50.000 ABD Doları:% 0,16 Yapımcı,% 0,26 Alıcı

50.001 – 100.000 $ arası:% 0,14 Yapımcı,% 0,24 Alıcı

100.001 – 250.000 ABD Doları:% 0,12 Üretici,% 0,22 Alıcı

250.001 – 500.000 ABD Doları:% 0,10 Üretici,% 0,20 Alıcı

500.001 – 1.000.000 ABD Doları:% 0,08 Yapımcı,% 0,18 Alıcı

1.000.001 – 2.500.000 ABD Doları:% 0,06 Yapımcı,% 0,16 Alıcı

2.500.001 – 5.000.000 $:% 0,04 Yapımcı,% 0,14 Alıcı

5.000.001 – 10.000.000 ABD Doları:% 0,02 Üretici,% 0,12 Alıcı

10.000.000 $ +:% 0.00 Yapıcı,% 0.10 Alıcı

Stabilcoin alım satımları, karanlık havuz alım satımları ve marj ticareti için ayrı ücretler mevcuttur. Marin ücretleri açılış ücreti olarak% 0,01 ila% 0,02 arasında değişmekte olup, her 4 saatte bir% 0,01 ila% 0,02 devir ücreti.

Kraken’in para yatırma ücretleri ücretsiz (SEPA transferleri ve belirli fiat para birimi havaleleri için) ile GBP, USD ve EUR depozitoları için 10 GBP / USD / EUR sabit ücretlere kadar değişir..

Kripto transferleri para yatırma için ücretsiz olma eğilimindedir ve para çekme işlemleri için küçük ücretler vardır.

kraken-ticaret-ücretleri-tablosu

Kraken Güvenlik Sorunları ve Kapalı Kalma Süresi

Diğer büyük borsalarla karşılaştırıldığında, Kraken nispeten az güvenlik ihlali ve çok az kesinti yaşadı. Ancak, bazı kayda değer olaylar oldu.

2017: Kraken, devam eden DDoS saldırıları nedeniyle 2017 boyunca rastgele kesinti yaşadı. Ancak, devam eden saldırılara rağmen hesap güvenliği ve gizliliğinden asla ödün verilmedi.

Ocak 2018: 10 Ocak’ta Kraken, başlangıçta yalnızca iki saat sürmesi planlanan bir yükseltmeyi yüklemek için tam 48 saat boyunca ticareti askıya aldı. Bu, Kraken’ın 2013’te piyasaya sürülmesinden bu yana en uzun hizmet kesintisi oldu. Kraken, kullanıcılardan bir özür olarak 31 Ocak’a kadar ücretsiz ticaretle tekrar çevrimiçi oldu.

2013’ten beri sürekli olarak faaliyet gösteren bir borsa için Kraken, etkileyici derecede az güvenlik sorunu yaşadı. Bu süre zarfında diğer borsalar yükselip düşerken, Kraken güvenli ve uzun süredir devam eden bir borsa olmaya devam ediyor..

Kullanım kolaylığı

Kraken kullanıcıları genellikle hem masaüstü hem de mobil kullanıcılar için kullanım kolaylığı nedeniyle borsayı övüyorlar. Arayüz diğer büyük borsalara benzer. Bununla birlikte, her şeyde olduğu gibi, kullanıcı arayüzü kişisel bir tercih olabilir ve bazı insanlar, Kraken’ın düzenini, örneğin Coinbase’e kıyasla, kullanımının karmaşık olduğunu ve gözlerin yorulmadığını iddia ederek beğenmez..

Güven ve Gizlilik

Kraken, gizlilik ve güvenlik konusunda mükemmel bir üne sahiptir. Borsa, 2013’ten bu yana sürekli çalışmasına rağmen bilinen hiçbir büyük güvenlik ihlaline maruz kalmadı. Kullanıcı bilgileri hiçbir zaman ifşa edilmedi ve borsa, tüketici fonlarında herhangi bir büyük hackleme veya kayıp yaşamadı. Kraken ayrıca, kullanıcılara herhangi bir noktada Kraken rezervlerini kontrol edebileceklerini bilerek ekstra bir güven katmanı sağlayan, rezerv denetleme sistemine dair meşhur kriptografik kanıtına sahiptir..

Müşteri servisi

Kraken, ana sayfasında hızlı soru sormayı kolaylaştıran canlı bir Zendesk sohbet penceresine sahiptir. Diğer borsalardaki sohbet pencerelerinin aksine, Kraken’in sohbeti gerçek bir insan tarafından yürütülüyor – bir robot değil. Kullanıcılar ayrıca çevrimiçi form aracılığıyla talep gönderebilir ve yanıtlar 3 ila 5 iş günü içinde gelir..

kraken-müşteri hizmetleri-desteği

Kraken Kullanım Kılavuzu: Kraken Nasıl Kurulur ve Kullanılır

1. Kaydolun

kayıt-başlangıç-kraken-değişim-hesabı

Kayıt Kraken ana sayfasında başlar. E-posta adresinizi, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

katılma-kraken-değişim

Hesabınızı doğrulamak için e-postanıza bir aktivasyon kodu gönderilecektir.

kraken-kayıt-e-postası

2. Doğrulama

Kraken hesabınızı herhangi bir amaçla kullanmak için, kademeli doğrulama sisteminden geçmeniz gerekecek.

E-posta adresinizi doğrulamak sizi 0 aşamasına götürür ve bu da para yatırmanıza, çekmenize veya ticaret yapmanıza izin vermez.

0’dan 3’e kadar mevcut katman durumunuzu görmek için Doğrulanı Alın sekmesine tıklayın.

kraken-exchange-hesap-türleri

Her bir doğrulama katmanını tamamlamak için gereken bilgiler dahil olmak üzere katman düzeylerini görmek için sayfanın alt kısmına gidin. Para yatırma, çekme veya ticaret limitlerinizi artırmak istiyorsanız, gerekli belgeleri göndermeniz gerekir..

3. Kimlik Doğrulama

Kraken, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gerektirmez, ancak şiddetle tavsiye edilir. Güvenlik menüsüne gidip alt menünün altındaki İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya tıklayarak 2FA’yı etkinleştirin..

kraken-değişim-güvenlik-2fa

Diğer borsalardan farklı olarak, belirli eylemler için Kraken’da 2FA’yı etkinleştirebilirsiniz. Örneğin, her işlem yaptığınızda veya her giriş yaptığınızda bir 2FA uyarısı alabilirsiniz. 2FA’yı etkinleştirmek istediğiniz her eylemin yanındaki kurulum düğmesine tıklayın..

Sonraki sayfada, şifre girişi veya Google Authenticator dahil, bu işlem için etkinleştirmek istediğiniz 2FA yöntemini seçin..

Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak, ek 2FA seçenekleri girmeniz gerekecek.

Google Authenticator kullanıyorsanız, Kraken hesabınızı Google Authenticator’a bağlamak için bir QR kodu taramanız gerekecektir..

4. Ödeme Yöntemi

Kraken’a para yatırmak için Hesap sayfanıza gidin ve ardından Para Yatırma altında Para Yatır’a tıklayın. Sol taraf, yatırabileceğiniz mevcut para birimlerini listeler. Yatırmak istediğiniz para birimini seçin.

kraken-ödemeleri-fonlarını kullanma

Seçtiğiniz para yatırma seçeneğine bağlı olarak, o yöntemle bağlantılı belirli bilgileri girmeniz gerekecektir. Yatırmak istediğiniz tutarı da girmeniz gerekecektir (unutmayın, katmanınıza bağlı olarak sınırlandırılabilirsiniz).

5. Kripto Para Birimi Satın Alma

Kraken’da yeni bir ticaret yapmak için Ticaret’i seçin > Basit ticaret menüsünü görmek için Yeni Sipariş.

kraken-değişim-ticaret-platformu

Harcamak istediğiniz coin başına maksimum fiyatla birlikte satın almak istediğiniz kripto para miktarını yazın (limitli emirler için). Veya mevcut en iyi fiyattan kripto para birimini anında satın almak için piyasa emrini seçin. Takas işlemini tamamlamak için yeşil “Satın Al” düğmesini tıklayın.

Hesaba giderek önceki işlemleri görüntüleyin > İşlemler ve Siparişler. Kraken durumu, hacmi, ücreti, maliyeti ve diğer sipariş bilgilerini görüntüler.

kraken-ticaret-düzen-geçmişi

6. Çekilme

Fiat para birimini veya kripto para birimini Kraken’den çekebilirsiniz. Para çekmek için Finansman’a gidin, ardından alt seçeneklerden Para Çek’i seçin.

kraken'den kripto-nasıl-çekilir

Ardından, sayfanın sol tarafındaki seçenekleri kullanarak çekmek istediğiniz itibari para birimini veya kripto para birimini seçin..

Her itibari para birimi veya kripto para biriminin farklı para çekme talimatları vardır. İtibari para çekme işlemleri, yalnızca kademe 2 doğrulamasını tamamlamış hesaplar için geçerlidir, ancak kripto para çekme işlemleri kademe 1 müşteriler için mevcuttur.

Kripto para birimini çekiyorsanız, istediğiniz kripto para birimini tıklamanız ve ardından mavi Adres ekle düğmesini tıklamanız gerekir..

Kripto para çekme işlemi için uygun adresi girin, ardından adres için bir açıklama yazın. Gelecekteki para çekme işlemlerinizi kolaylaştırmak için adres hesabınıza kaydedilecektir..

Bu adım tamamlandığında, para çekme sayfasına geri döneceksiniz. Yeni eklediğiniz cüzdan adresini ve çekmek istediğiniz tutarı seçin. Para çekme işlemini tamamlamak için gereken ücreti de görüntüleyebilirsiniz..

Bu bilgileri tamamladıktan sonra, para çekme talebinizi onaylayan bir e-posta alacaksınız. Bu e-postayla işlem yapmanız gerekmez, ancak e-postayı para çekme talebinde bulunmadan aldıysanız, birisinin hesabınıza erişimi olduğu (veya birisinin sizi bir kimlik avı bağlantısını tıklamanız için kandırmaya çalıştığı) anlamına gelebilir..

Son söz

Kraken 2011’de kuruldu. Borsa, 2013’te halka açılmadan önce geliştirmede iki yıl geçirdi. Açıkçası, Kraken hiçbir zaman büyük bir güvenlik ihlaline maruz kalmadığı için geliştirme süresine değdi..

Bugün Kraken, kolay kayıtlar, harika bir mobil uygulama ve modern bir kripto para borsasından bekleyeceğiniz tüm ticaret özelliklerini sunan dünyanın en tanınmış ve en güvenli borsalarından biri olmaya devam ediyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map