Deribit

Deribit Crypto Exchange’e Nasıl Kullanılır, Ticaret Yapılır ve Kaydolun

Deribit, kullanıcıların dünya çapında vadeli işlemlere ve opsiyon ticaretine katılmalarını sağlayan bir Hollanda kripto ticaret platformudur. İnceleme ve kullanım kılavuzumuzda Deribit hakkında bilmeniz gereken her şeyi bugün öğrenin..

Özellikleri

 • Vadeli işlemler, opsiyonlar ve sürekli takas ticareti
 • Yalnızca BTC ve ETH çiftleri mevcuttur
 • Düzenlenmemiş (kayıt için KYC / AML doğrulaması gerekmez)

Para Yatırma Yöntemleri

 • Bitcoin

Artıları

 • Doğrulama gerektirmeyen hızlı ve kolay kayıt süreci
 • Şeffaf şirket, ekip ve lokasyon bilgisi
 • Ucuz ticaret ücretleri

Eksileri

 • Yalnızca BTC ve ETH çiftleri mevcuttur
 • BitMEX’ten daha az çift ve daha az hacim

Giriş

Deribit, vadeli işlem piyasası ve kaldıraçlı alım satımıyla en iyi bilinen Hollanda merkezli bir kripto para borsasıdır. Deribit sayesinde, dünyanın her yerinden kullanıcılar, bitcoin vadeli işlemlerinde işlem yaparken 100x’e kadar kaldıraç oranına erişebilirler..

Deribit incelemesi

‘Deribit’ adı, iki kelimenin bir karışımından gelir: türevler ve bitcoin.

BitMEX gibi, Deribit de bitcoin türevleriyle ilgilenir. Bu, işlemlerin hiçbirinde “gerçek” bitcoin ile işlem yapmadığınız anlamına gelir; bunun yerine, bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri gibi bitcoin tabanlı ürünlerle uğraşıyorsunuz.

Deribit, 2016 yılında mevcut CEO John Jansen ve CTO Sebastian Smyczýnski tarafından piyasaya sürüldü. Deribit’i piyasaya sürmeden önce Jansen, 1999’dan beri Amsterdam Borsası’nda bir opsiyon tüccarıydı. 2012’de Jansen, bitcoin’i ilk kez duydu ve ticarete başladı. Bitcoin opsiyon ticareti için bir pazar olduğunu fark etti. 2014’ün başlarında Sebastian ile tanıştı. İkili, BitMEX gibi mevcut bitcoin opsiyon ticaret platformlarıyla rekabet etmek için iki yıl sonra Deribit’i piyasaya sürecek..

Şirket, Deribit D.V. olarak kayıtlıdır. Deribit, Stationsstraat 2 B, 3851 NH, Ermelo, Hollanda adresinde bir adres bulundurmaktadır. Deribit, ekip bilgileri ve konumu konusunda şaşırtıcı derecede şeffaftır. CMO Marius Jansen ve Baş Geliştirici Andrew Yanovsky dahil olmak üzere diğer önemli ekip üyeleri de Deribit ekip sayfasında listelenmiştir. Bu, ortalama kripto borsasında elde ettiğimizden daha büyük bir şeffaflık seviyesi.

Deribit değişim kılavuzu

Deribit’in popülaritesi, BitMEX kullanıcılarının içeriden bilgi ticareti olduğundan şüphelenmeye başladıktan sonra 2018’de arttı. Bazıları BitMEX’in ticaretinin hileli olduğuna inanıyordu. Deribit, alternatif olarak bu saatlerde yüksek kaldıraçlı kripto borsasını başlattı. Bugün Deribit, BitMEX’in bir numaralı rakibi haline geldi.

Deribit’in başarısının nedenlerinden biri de sürekli takas. BitMEX ilk olarak asla sona ermeyen bir vadeli işlem sözleşmesi olan kalıcı takası tanıttı. 2019 itibariyle Deribit’in kalıcı takası var. Sürekli takas – sadece Deribit tarafından “Kalıcı” olarak adlandırılır – bir vadeli işlem sözleşmesine benzer şekilde alıcılar ve satıcılar arasındaki fon ödemelerini kullanır. Geleneksel bir vadeli işlem sözleşmesinde, fon ödemeleri her sekiz saatte bir aktarılır ve ödeme anında sözleşme fiyatında artışlara neden olur. Deribit’in Perpetual sözleşmeleriyle, her mikrosaniyede küçük ödemeler yapılır. Bu, fiyatı bitcoin’in piyasa değerine çok yakın tutarken fiyat dalgalanmalarını önlemeye yardımcı olur.

Deribit kripto para birimi değişimi

Deribit’in Amsterdam’da kayıtlı bir adresi vardır, ancak borsa faaliyet gösterdiği herhangi bir yargı alanında düzenlenmemiştir. Deribit, herhangi bir özel eyalet veya ulusal yasal gerekliliklere uymaz..

Mevzuat eksikliği nedeniyle Deribit, kullanıcıların kaydolmadan önce KYC veya AML doğrulamasını tamamlamasını gerektirmez. Hesabınızı bir e-posta adresiyle kaydedebilir, ardından hemen ticarete başlamak için bitcoin aktarabilirsiniz. Sınırsız anonim ticaret arıyorsanız, Deribit doğru seçim olabilir.

Düzenleme eksikliği, Deribit’in kapılarını dünyanın her yerindeki kullanıcılara açmasına da izin veriyor. Deribit, tarihinin çoğu boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nden kullanıcıları kabul etti. Ancak, Ocak 2020 itibarıyla ABD merkezli kullanıcıların kaydolması yasaklandı.

Deribit’in nasıl çalıştığı ve Deribit ile BitMEX arasındaki farklar dahil olmak üzere Deribit’in temel özelliklerine daha yakından bakalım..

Ana Özellikler

Deribit kripto değişim avantajları

Deribit’in temel özellikleri şunları içerir:

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Ticareti: Deribit bir bitcoin türevleri borsasıdır, yani ‘gerçek’ bitcoin ticareti yapmıyorsunuz; Seçenekler ve vadeli işlemler dahil olmak üzere bitcoin fiyatına dayalı ürün ticareti yapıyorsunuz.

% 99 Soğuk Hava Deposu: Deribit, fonlarının% 99’undan fazlasını soğuk depoda tutacağını iddia ediyor. Deribit hiçbir zaman önemli bir şekilde saldırıya uğramadı veya güvenliği ihlal edilmedi.

100X’e Kadar Kaldıraç: Deribit, BTC vadeli işlemlerinde 100 kata kadar kaldıraç oranını desteklerken, canlı opsiyon ticaretinde 10 kata kadar kaldıraç mevcuttur.

Şeffaf Şirket Bilgileri: Düzenlenmemiş değiş tokuşlarla, kendisi hakkında çok az bilgi açığa çıkaran değiş tokuşa alıştık. Bununla birlikte, Deribit şaşırtıcı derecede şeffaftır. Büyük ekip üyelerinin isimlerini biliyoruz. Deribit’in kayıtlı adresini biliyoruz. Deribit şaşırtıcı derecede şeffaftır.

Hızlı Altyapı: Deribit’in platformu, topluluk genelinde geniş bir övgü kazandı. Hızlı ve sağlam. Deribit, 1ms’den daha az gecikme süresiyle büyük hacimli talepleri karşılayabilmesini sağlamak için altyapısını sıfırdan inşa etti..

Ucuz Ticaret Ücretleri: Deribit’in ücretleri, BitMEX’in ücretlerine çok benzer. Yapanlar vadeli işlemlerde ve kalıcı sözleşmelerde (% 0,025 indirim) indirim alırken, alıcılar% 0,05 ila% 0,075 arasında bir ücret öder. Deribit’te para yatırma veya çekme ücreti yoktur.

Sadece Bitcoin Kabul Ediyor: BitMEX gibi, Deribit de yalnızca bitcoin cinsinden para yatırma işlemlerini kabul eder.

Sürekli Takas: Deribit, BitMEX ile rekabet etmek için sürekli takaslarını başlattı. Deribit’in sürekli takasları benzer şekilde çalışır, mikro ödemeler yerleşim noktasında her sekiz saatte bir yerine aşamalı olarak yapılır..

Deribit Endeksi: Deribit’in döviz kuru, beş büyük borsadaki ortalama fiyatlara göre hesaplanır..

Doğrulamaya Gerek Yok: Deribit, kullanıcıların platformu kullanmadan önce herhangi bir KYC veya AML doğrulamasını tamamlamasını gerektirmez. Sadece bir e-posta adresiyle kaydolabilirsiniz. Yatıracak bitcoin’iniz olduğu sürece Deribit’te işlem yapmaya hemen başlayabilirsiniz..

Dünya Çapında Mevcut: Deribit dünyadaki çoğu ülkede kabul edilmektedir. Deribit’i kullanması resmi olarak yasaklanan ülkeler ABD, Küba, İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore’dir..

Sigorta Fonu: Deribit, BitMEX gibi, su altı ticaretini kapsayacak bir sigorta fonuna sahiptir. Tüm işlemler, her iki pozisyonda da bir alıcı ve bir satıcı tarafından güvence altına alınır, ancak taraflardan biri işlemin maliyetini karşılayamazsa, fark Deribit sigorta fonundan ödenir. Kullanıcılar tasfiye sırasında “saçlarını kestirmek” yerine bu sigorta fonuna küçük bir ücret öderler..

Para Yatırma veya Çekme Ücreti Yok: Deribit herhangi bir para yatırma veya çekme ücreti almaz, ancak paranızı çekerken standart bir bitcoin ağ ücreti ödemeniz gerekir..

TradingView Desteği: Deribit, TradingView kullanımı sayesinde mükemmel grafik araçlarına sahiptir. TradingView’in tablolarına ve diğer borsalardaki teknik analize alıştıysanız, burada aynı araçları bulacaksınız..

Demo Ticaret: Deribit, Deribit ticaretinin nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olabilecek bir demo ticaret sistemine sahiptir..

Düzenlenmemiş: Deribit düzenlenmemiştir, yani dünyadaki herhangi bir yargı yetkisinin kanunlarına veya düzenlemelerine uymaz. Ocak 2020 itibariyle, Deribit yalnızca birkaç ülkeden kullanıcıları yasakladı (Amerika Birleşik Devletleri dahil).

Sadece BTC İşlemleri: Deribit’teki tüm işlemler bitcoin cinsindendir. Teknik olarak, üç bitcoin kalıcı / vadeli işlem çifti ve üç kalıcı Ethereum / vadeli işlem çifti dahil olmak üzere yalnızca altı işlem çifti bulunmaktadır..

ABD Yatırımcılarına İzin Verilir: Deribit’in BitMEX gibi rakiplere göre sahip olduğu en büyük avantajlardan biri, ABD’li yatırımcıların Deribit’te işlem yapmasına izin verilmesiydi. Maalesef Ocak 2020 itibariyle Deribit, ABD IP adreslerini engelledi.

Deribit Para Birimleri ve Çiftleri

Deribit yalnızca iki kripto para birimini destekler: BTC ve ETH. Deribit, Ocak 2020 itibariyle aşağıda belirtilen altı çifte sahiptir:

 • Bitcoin (Opsiyonlar, Sürekli Takas, Vadeli İşlemler)
 • Ethereum (Opsiyonlar, Sürekli Takas, Vadeli İşlemler)

Deribit’in yalnızca altı çifti olmasına rağmen, borsanın günde yaklaşık 500 milyon dolarlık gerçek hacim yaptığı bildiriliyor., yakın tarihli bir podcast’e göre Deribit’in kurucusu ve CEO’su John Jansen ile.

Deribit Destekli Para Yatırma ve Çekme Yöntemleri

Deribit yalnızca bitcoin yatırma ve çekme işlemlerini destekler. BTC ile para yatırma ve çekme ücretsizdir.

Deribit Kayıt ve Giriş İşlemi

Deribit, kolay bir kayıt ve giriş sürecine sahiptir. Kaydolmak için kimliğinizi onaylamanıza veya KYC doğrulamasını tamamlamanıza gerek yoktur. Sadece bir e-posta adresi kullanarak dünyanın her yerinden kaydolabilirsiniz.

Deribit Ticareti

Deribit’in ticareti, temel bir kripto para birimi değişiminden daha karmaşıktır. Türevlerle uğraşıyorsunuz, yani “gerçek” kripto ticareti yapmıyorsunuz. Vadeli işlemler, opsiyonlar ve kaldıraçlı ticarette yeniyseniz, Deribit karmaşık olabilir. Neyse ki, Deribit yeni başlayanlar için demo ticareti sunuyor.

Deribit’teki mevcut sipariş türleri şunları içerir:

 • Market
 • Sınırı
 • Durdurma Sınırı
 • Piyasayı Durdur

Üç pazarda ticaret yapabilirsiniz: kalıcı takaslar, opsiyonlar ve vadeli işlemler.

Deribit Ücretleri

Deribit, üretici-alıcı ücret modeli kullanır. Genel olarak, ücretler BitMEX’in ücretlerine çok benziyor; üreticiler bir indirim alıyor ve alıcılar küçük bir ücret ödüyor. Unutmayın: tüccarlar bitcoin türevleriyle uğraşıyorlar, bu yüzden Deribit’te alım satım ücretleri geleneksel bir borsadan daha düşük..

Deribit Ücretleri

Para Yatırma ve Para Çekme

 • Mevduat: Ücretsiz
 • Para Çekme: Ücretsiz

Para yatırma ve çekme ücretsizdir, ancak tüm para çekme işlemlerinde bir bitcoin ağ ücreti ödemeniz gerekir.

BTC Sürekli Sözleşmeleri

 • Yapımcı Ücreti: -0.025%
 • Taker Ücreti:% 0.075

BTC Vadeli İşlemleri

 • Maker Ücreti: -0.02%
 • Taker Ücreti:% 0,05

Sürekli ETH & Vadeli İşlemler

 • Maker Ücreti:% 0.00
 • Taker Ücreti:% 0,05

BTC ve ETH Seçenekleri

 • Temel veya 0.0004 BTC / opsiyon sözleşmesinin% 0.04’ü
 • Temel veya 0.0004 ETH / opsiyon sözleşmesinin% 0.04’ü

Ücretler hiçbir zaman opsiyon fiyatının% 12,5’inden fazla olamaz. Örneğin, bir opsiyon 0.0001 BTC’de işlem görüyorsa, alıcı ücreti 0.0000125 BTC (0.0004 BTC yerine) veya 0.0001 BTC’nin% 12.5’i olacaktır..

Teslimat Ücretleri (Son Kullanma Tarihinde Uzlaşma Ücretleri)

 • BTC ve ETH Vadeli İşlemleri: Vadeli işlemler için% 0,025
 • BTC ve ETH Seçenekleri: Dayanak olanın% 0,02’si (seçenekler için ücret hiçbir zaman seçeneğin değerinin% 12,5’inden fazla olamaz)

Deribit Güvenlik Sorunları ve Kapalı Kalma Süresi

Deribit, 2016 yılında kuruldu ve nispeten genç bir borsa haline geldi. Borsada yıllar içinde önemli bir güvenlik olayı veya kesinti olmadı.

Kayda değer tek olay, Deribit’in bir bitcoin döviz kuru yanlış hesaplama sorunu nedeniyle kullanıcılara 1,3 milyon doları aşan zararları geri ödediği Ekim 2019’da meydana geldi. Deribit, fonlarını bu kayıpları karşılamak için kullandı: Deribit sigorta fonunu kullanmadı. Sorun, şeylerin Deribit tarafındaki bir soruna bağlıydı. Bir bilgisayar korsanıyla bağlantılı değildi.

Bu küçük sorunun yanı sıra Deribit’in temiz bir güvenlik geçmişi var. BitMEX gibi, Deribit de asla saldırıya uğramadı. Deribit, bitcoin’in% 99’undan fazlasını soğuk depoda tutacağını iddia ediyor.

Deribit Kullanım Kolaylığı

Opsiyonlu ve vadeli işlem sözleşmeli tüm borsalar gibi, Deribit de en acemi dostu borsa değildir. Kripto türev alım satımlarına başladığınızda ne yaptığınızı bilmeniz gerekir. Ancak Deribit UI kullanımı oldukça kolaydır. Orta ve ileri düzey kripto tüccarlarının takdir edeceği iyi tasarlanmış, hızlı bir platformdur..

Deribit Güven ve Gizlilik

Borsa genellikle güvenilir ve şeffaf olmasına rağmen, Deribit düzenlenmemiştir. Deribit, ekip bilgilerini, Amsterdam’daki kayıtlı adresini ve diğer şirket bilgilerini tam olarak açıklamıştır. Düzenlenmemiş herhangi bir kripto borsası gibi, Deribit de gelecekte başka cezalarla karşılaşabilir veya kullanıcıları belirli yargı alanlarından yasaklayabilir. Ancak bugün, değişim güvenilir ve dünya çapında kullanılabilir.

Deribit Güven ve Gizlilik

Deribit Müşteri Hizmetleri

Deribit, ortalama bir müşteri destek sistemine sahiptir. Kullanıcılar bir e-posta formu veya canlı sohbet yoluyla bir istek gönderebilir. Ayrıca bir SSS bölümü var.

Deribit Kullanım Kılavuzu: Deribit Nasıl Kurulur ve Kullanılır

Deribit, dünyadaki herkesin sadece bir e-posta adresiyle kaydolmasına izin verir. Deribit’e nasıl kaydolacağınız ve ilk kez nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Kaydolun

Deribit.com’u ziyaret edin ve “Hesap Oluştur” u tıklayın.

Deribit nasıl kullanılır

E-posta adresinizi, takma adınızı veya takma adınızı, şifrenizi ve ikamet ettiğiniz ülkeyi girin.

Deribit hesabı oluştur

Yasaklanmış bir yargı bölgesindeyseniz (Amerika Birleşik Devletleri gibi), şuna benzer bir mesaj göreceksiniz:

Deribit güvenliği

BitMEX’te olduğu gibi, bu coğrafi kısıtlamayı aşmak için bir proxy kullanıyorsanız, teknik olarak hizmet şartlarını ihlal ediyorsunuz. Bununla birlikte, Deribit, proxy kullanan ABD merkezli tüccarlara karşı herhangi bir işlem yapmıyor gibi görünüyor..

2. Doğrulama

Hesabınızı onaylamak için e-posta gelen kutunuza gelen bağlantıya tıklayın.

Deribit hesap doğrulaması

3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Deribit, Google Authenticator aracılığıyla iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) destekler.

2FA’yı kurmak için Hesap – Güvenlik sayfanıza gidin. E-posta bildirimleri varsayılan olarak etkindir (her oturum açma için bir e-posta bildirimi alırsınız), ancak ek güvenlik için diğer 2FA seçeneklerini etkinleştirebilirsiniz..

4. Ödeme Yöntemi

Deribit yalnızca bitcoin cinsinden para yatırma işlemlerini kabul eder. Hesabım’a gidin, ardından bitcoin cüzdan adresinizi görmek için Para Yatırın. Bu adrese para gönderin ve Deribit hesabınıza eklenecektir..

Deribit güncellemeleri

5. Kripto Para Birimi Ticareti

Deribit Cryptocurrency Ticareti

Deribit cüzdanınıza bitcoin yatırdıktan sonra, Deribit’te desteklenen altı çiftten birini takas edebilirsiniz. “Ticaret” i tıklayın ve ardından üst menüden “Bitcoin” veya “Ethereum” u seçin. Sol tarafta sürekli takas piyasalarını ve çeşitli son kullanma tarihlerine sahip opsiyon piyasalarını görüntüleyebilirsiniz..

Deribit borsasını kullanarak

Alım satım yapmaya hazır olduğunuzda, herhangi bir kripto borsasının alım satım penceresine benzeyen ancak ek özelleştirme seçenekleriyle alım satım penceresine gidin:

Deribit ticaret platformu kılavuzu

6. Çekilme

Deribit’ten paranızı dilediğiniz zaman ücretsiz olarak çekebilirsiniz..

Deribit ödemeleri

Ne kadar harcamak istediğinize bağlı olarak, ortadan deliye kadar değişen bir bitcoin ağ ücreti ödersiniz..

Son söz

Deribit, düzenlenmemiş kripto borsalarının başka türlü gölgeli dünyasında canlandırıcı, güvenilir ve şeffaf bir isimdir. Diğer düzenlenmemiş borsalar gibi, Deribit’in herhangi bir zamanda herhangi bir ülkede kapatılma şansı vardır. Bununla birlikte, Deribit’in ekibi, şirketi ve lokasyon bilgileri konusunda şeffaf olmasını takdir ediyoruz..

Genel olarak Deribit, sorunsuz ve hızlı bir ortamda anonim, doğrulamasız kripto türevleri ticareti sunar. BTC ve ETH ile yalnızca az sayıda çift mevcuttur, ancak Deribit bugün hala dünyanın en büyük ve en popüler kripto türevi pazar yerlerinden biridir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me