Bitfinex Exchange: Crypto Kullanıcı İnceleme Kılavuzunda Ustalaşın

bitfinex kripto borsası incelemesi

Bitfinex Crypto Exchange’e Nasıl Kullanılır, Ticaret Yapılır ve Kaydolun

Bitfinex, dünyanın en büyük, en iyi bilinen ve en uzun süredir çalışan kripto para birimi borsalarından biridir. Bitfinex hakkında bilmeniz gereken her şeyi ve bugün Bitfinex’i nasıl kullanacağınızı incelememizde öğrenin..

Özellikleri

 • 2012’den beri çalışan Hong Kong merkezli kripto borsası
 • Rekabetçi ücretler ve çok çeşitli çiftler arasında güçlü likidite
 • Eşler arası finansman piyasası aracılığıyla 3,3 kata kadar kaldıraçla ticaret yapın

Para Yatırma Yöntemleri

 • EUR
 • JPY
 • İngiliz Poundu
 • Amerikan Doları
 • USDT
 • Kripto (BTC, LTC, ETH, ZEC, XMR, DASH, XRP, IOTA, EOS, 80+ Diğerleri)

Artıları

 • Kolay ve uygun fiyatlı kripto ticareti
 • Yüzlerce çift mevcut
 • Çoklu itibari para yatırma seçenekleri

Eksileri

 • Tether ile bağlantılar ve şüpheli bankacılık ortaklıkları ile ilgili endişeler
 • Bitfinex’in nerede olduğu ve borsayı kimin yürüttüğü konusunda şeffaflık eksikliği
 • Artık ABD merkezli müşterilere sunulmuyor

Giriş

Bitfinex, bugün mevcut olan en büyük ve en tartışmalı kripto para birimi borsalarından biridir. 2012 yılında kurulan Hong Kong merkezli borsa, yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde işlemiştir ve bugüne kadar dünyanın en yüksek hacimli borsaları arasında yer almaya devam etmektedir. Bitfinex, merkezi Hong Kong’da bulunan ancak Britanya Virjin Adaları’nda kayıtlı iFinex, Inc. tarafından işletilmektedir..

Bitfinex için her zaman sorunsuz bir seyir olmadı. Değişim, şeffaflık eksikliği ve genellikle perde arkasındaki gölgeli faaliyetler nedeniyle büyük eleştirilere maruz kaldı. Örneğin, borsanın Tether (USDT) ile çok yakın bir bağlantısı var ve bu bağlantıyı yeni Tether’lar yazdırarak bitcoin pompalamak ve boşaltmak için kullanmakla suçlanıyor. Hem Bitfinex hem de Tether aynı yönetim ekibine ve hissedarlara sahip olmakla suçlansa da, Bitfinex’i kimin çalıştırdığını tam olarak bilmiyoruz.

Bitfinex’in daha kötü görünmesini sağlamak, borsanın yıllar boyunca çok sayıda güvenlik ihlali, para kaybı olayları ve diğer saldırılara maruz kalmasıdır. Bitfinex ayrıca normal bir bankacılık ortaklığını güvence altına almada başarısız oldu ve değişim birkaç olağandışı bankacılık sağlayıcısı arasında sıçradı.

Oh, ve Nisan 2019’da New York Eyaleti, 850 milyon dolarlık zararı kapatmak için şirketi Tether rezervlerini kötüye kullanmakla suçlayan Bitfinex’e karşı bir dava açtı..

Bu sorunlar nedeniyle, bazıları Bitfinex’in 2018’de başarısız olmaya mahkum olduğuna inanıyordu. Bununla birlikte, bugün, borsa güçlü bir şekilde çalışmaya devam ediyor ve yüzlerce farklı çift arasında güçlü likidite sağlıyor.

2018 ortasından itibaren Bitfinex artık ABD müşterileri tarafından kullanılamayacak. Bununla birlikte, dünyanın diğer bölgelerinden kullanıcılar hala USD ve diğer itibari para birimlerini borsaya yatırabilir. Borsaya para yatırdıktan sonra, kullanıcılar, önde gelen bir borsada bulmayı bekleyeceğiniz tüm araçlar, grafikler ve alım satım seçenekleriyle donatılmış standart bir kripto değişim ticaret arayüzü bulacaklar..

Limit, piyasa ve durdurma emirleri gibi emir türlerinin tümü, tıpkı düzgün bir borsada bulduğunuz gibi mevcuttur. Bununla birlikte Bitfinex, takip eden durdurma, doldurma veya öldürme, buzdağı, OCO ve yalnızca siparişleri gönderme dahil olmak üzere tüm borsalarda bulamayacağınız seçenekler de sunar. Ayrıca, tüccarlar Bitfinex’in yenilikçi eşler arası kredi verme pazarını kullanarak 3,3 kata kadar kaldırabilir.

Ayrıca Bitfinex’in ucuz ücret yapısını da takdir ediyoruz. Örneğin, üretici ücretleri% 0,1 ila% 0,0 arasında değişirken, alıcı ücretleri% 0,2 ila% 0,1 arasında değişmektedir. Bunlar, hemen hemen tüm diğer büyük, düzenlenmiş borsalardan daha ucuz ücretlerdir. Ucuz ücretler, Bitfinex’in bu güne kadar son derece popüler olmaya devam etmesinin bir nedenidir..

Ana Özellikler

Bitfinex’in temel özellikleri şunları içerir:

KYC Gerekli Değil: Bitfinex, Tether kullanımı ve hızlandırılmış kripto para çekme işlemleri için Müşterinizi Tanıyın (KYC) doğrulamasını gerektirir. Bununla birlikte, borsaya yalnızca bir e-posta adresiyle tam erişiminiz vardır, bu da Bitfinex’te kolayca anonim olarak ticaret yapabileceğiniz anlamına gelir..


Tor Desteği: Bitfinex, kullanıcıların borsaya Tor üzerinden bağlanmasına izin vererek kullanıcılara ekstra bir anonimlik katmanı sağlar.

Ucuz Ücretler: Bitfinex, aylık işlem hacminize bağlı olarak% 0,1 ila% 0,0 üretici ücretleri ve% 0,2 ila% 0,1 alıcı ücretleri alır. Aylık 500.000 $ ‘dan fazla işlem yaptıktan sonra ücretler düşmeye başlar ve ayda 30 milyar $’ dan sonra en düşük seviyelerine düşer.

Geniş Sipariş Türleri: Bitfinex, piyasa, limit durdurma, takip eden durdurma, doldurma veya sonlandırma, biri diğerini iptal etme (OCO), yalnızca limit emirleri, gizli siparişler ve daha fazlası dahil olmak üzere yeni başlayanlara ve gelişmiş tüccarlara uygun geniş bir sipariş türü yelpazesi sunar..

Kaldıraç Ticareti: Bitfinex, kullanıcıların benzersiz P2P borç verme piyasası aracılığıyla 3,3 kata kadar kaldıraç oranına erişmesini sağlar.

Özelleştirilebilir Arayüz: Bitfinex, arayüzünüzü çeşitli şekillerde özelleştirmenize izin veren bir avuç borsadan biridir. Örneğin, çalışma alanınızı düzenleyebilir, temaları değiştirebilir, bildirimleri ayarlayabilir ve ana ekranınızda hangi verileri görmek istediğinize karar verebilirsiniz..

Çoklu Dil Desteği: Bitfinex İngilizce, Rusça ve Çince olarak mevcuttur.

Yüzlerce Çift: Bitfinex, beklediğiniz tüm büyük kripto para birimleri ve fiat para birimleri dahil olmak üzere yüzlerce kripto para birimi ve fiat para birimi çifti sunar. Toplamda Bitfinex, borsasında 100’den fazla kripto para birimi listeliyor.

Çoklu Fiat Para Birimleri: Bitfinex, JPY, EUR, USD ve GBP dahil olmak üzere birden fazla fiat para biriminde para yatırma ve çekme (banka havaleleri yoluyla) kabul eder. Tethers (USDT) kullanarak da para yatırabilirsiniz.

Mükemmel Tether Desteği: Bitfinex’i yaratan aynı ekip, Tether’in başlatılmasında da rol oynadı ve iki kuruluş, hala tam olarak anlayamadığımız şekillerde iç içe geçmiş durumda. Gölgeli finansal anlaşmalar bir yana, Bitfinex’in Tethers (USDT) için mükemmel desteği var ve Bitfinex’te listelenen çok sayıda USDT çifti bulacaksınız..

Mobil uygulamalar: Bitfinex, iOS ve Android için mobil uygulamalar sunar. Mobil uygulamalar, herhangi bir mobil cihazdan işlem yapmanıza, grafikleri görüntülemenize, marj finansmanına erişmenize ve hatta yeni para yatırma işlemleri yapmanıza olanak tanır. Esasen, avucunuzun içinden tam takas işlevselliğine sahipsiniz.

API Desteği: Bitfinex, her tür tüccarın Bitfinex’i mevcut kurulumlarına entegre etmesini kolaylaştıran REST ve Websocket API’leri sunar..

Kurumsal Destek: Bitfinex, kurumlara ve üst düzey tüccarlara hitap ediyor, ancak platform, daha iyi düzenlenmiş bazı borsalar kadar popüler olmasa da. Bitfinex, diğer avantajların yanı sıra kurumsal hesaplar, yüksek işlem hızları ve “kurumsal düzeyde bağlantı” sunmak için Market Synergy ile ortaklık kurdu..

Bitfinex Para Birimleri ve Çiftleri

Bitfinex, borsasında yüzlerce kripto para birimi ve fiat döviz çifti sunar. Örneğin 100’den fazla kripto para birimi ve beş farklı fiat para birimi vardır. Genel olarak, Bitfinex, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir kripto para birimi ve fiat para birimi seçeneklerine sahiptir ve tüm çiftler arasında güçlü likidite sunar.. bitfinex-kripto değişim-ticaret-platformu

Bitfinex Destekli Para Yatırma ve Çekme Yöntemleri

Bitfinex, dört farklı fiat para biriminde (JPY, USD, GBP ve EUR) ve Tether (USDT) cinsinden para yatırma işlemlerini kabul eder. Kriptoyu doğrudan Bitfinex cüzdanlarınıza da yatırabilirsiniz. Bitfinex toplamda 80’den fazla farklı kripto para türünü kabul eder.

Bitfinex Kayıt ve Giriş İşlemi

Bitfinex, bugün mevcut olan diğer tüm kripto borsaları tarafından kullanılan sürece benzer basit bir kayıt ve giriş süreci sunar. Bangladeş, Bolivya, Ekvador, Kırgızistan ve Amerika Birleşik Devletleri dışında dünyanın her yerinden kullanıcılar tarafından kayıt yapılabilir. Bitfinex, Tether kullanımı ve hızlandırılmış kripto para çekme işlemleri için KYC doğrulaması gerektirir. Ancak, yalnızca e-posta doğrulamasıyla borsaya neredeyse tam erişiminiz var (KYC doğrulaması olmadan fiat para birimlerini yatıramazsınız veya belirli sabit paraları kullanamazsınız, ama hepsi bu kadar).

bitfinex-değişim-sipariş-defteri

Bitfinex Ticareti

Bitfinex, herhangi bir masaüstü tarayıcısı veya iOS ve Android mobil cihaz üzerinden alım satım imkanı sunar. Alım satım arayüzü, diğer borsaların arayüzüne benzer. Örneğin kaldıraçlı ticaret, limit durdurma, takip durdurma, doldurma veya sonlandırma gibi daha gelişmiş ticaret seçeneklerinin yanı sıra piyasa, sınırlama ve durdurma emirleri verebilirsiniz, biri diğerini iptal eder (OCO), yalnızca limitli emirler, gizli siparişler , ve dahası.

bitfinex-ticaret-çifti-seçenekleri

Bitfinex Ücretleri

Bitfinex’in oldukça rekabetçi bir ücret yapısı var ve değişim ücretleri konusunda oldukça şeffaf. Bitfinex ile ilgili güzel bir şey, toplu indirimlerin 500.000 $ ‘dan başlaması, yani ayda 1.000 $ veya ayda 300.000 $ işlem yapıyor olsanız da çok ucuz ücretler ödüyorsunuz demektir..

 • Yapımcı Ücretleri: % 0,1 (Aylık 500.000 ABD Dolarının Altında) -% 0,00 (Ayda 30 Milyar ABD Dolarından Fazla)
 • Alıcı Ücretleri: % 0,2 (Aylık 500.000 ABD Dolarının Altında) -% 0,055 (Ayda 30 Milyar ABD Dolarından Fazla)
 • Türev Sipariş Üretici İndirimi: -% 0,0200 ila -% 0,0300
 • Türev Ürünler Sipariş Alıcı Ücreti: % 0,0750 ile% 0,0625
 • Depozito Ücretleri: Bedava
 • Para Çekme Ücretleri: 0.0004 BTC

Genel olarak, Bitfinex’in ücret yapısı çok rekabetçidir. Borsa, büyük, yüksek hacimli borsalar arasında en düşük ücretlerden bazılarını sunar.

bitfinex-kripto değişim ücretleri

Bitfinex Güvenlik Sorunları ve Kapalı Kalma Süresi

Bitfinex, yıllar boyunca birçok kez saldırıya uğradı ve bu da tüketici fonlarında önemli kayıplara yol açtı. 2015 yılında, borsa bir hack’de 400.000 dolar kaybetti. Ardından, 2016’da Bitfinex, tüm zamanların en büyük ikinci Bitcoin borsası ihlali olan bir saldırıda 73 milyon dolar daha kaybetti..

Saldırıların yanı sıra, Bitfinex, yıllar boyunca önemli bankacılık kesinti sorunları yaşadı ve bu da para yatırma ve çekme işlemlerinde periyodik durmalara neden oldu. Örneğin, Nisan 2017’de Bitfinex, Wells Fargo’nun banka havalelerini kestikten sonra USD para çekme işlemlerinde gecikmeler yaşadığını duyurdu. O zamandan beri, Bitfinex diğer ülkelerdeki bir dizi banka arasında atladı – çoğunlukla müşterilerin parasının nerede tutulduğunu açıklamadan. Döviz, yakın zamanda Noble Bank International adlı Porto Riko merkezli bir bankaya bağlandı, ancak bu bankacılık ilişkisi Noble Bank mali zorluklarla karşılaştıktan sonra sona erdi..

Bitfinex Kullanım Kolaylığı

Bitfinex, geleneksel bir ticaret platformu veya kripto değişimi kullanan herkes için kullanımı kolaydır. Coinbase ve diğer borsalarda gördüğümüz gibi Bitfinex’in basit bir “al” veya “sat” seçeneği bulunmadığından, başlangıç ​​için en kolay kurulum değildir. Ancak genel olarak web, masaüstü ve mobil kullanıcılar için kullanımı kolay bir ticaret platformudur..

Bitfinex Güven ve Gizlilik

Bitfinex, topluluktaki en az güvenilen büyük kripto para borsalarından biridir. Hızlı bir göz atın Bitfinex’in Wikipedia sayfası Yıllar boyunca Bitfinex’in karşılaştığı saldırıların, güvenlik ihlallerinin, şüpheli bankacılık ortaklıklarının ve diğer sorunların bir özeti için. Genel olarak, Bitfinex’i kimin çalıştırdığı hakkında çok az şey biliyoruz.

En endişe verici şeylerden biri, Bitfinex ve Tether’in aynı kişiler tarafından yönetildiğini, bu bilgi bir davada ortaya çıkana kadar bilmememizdi. Hem Tether hem de Bitfinex’in gölgeli bir denetim geçmişi ve belirsiz bankacılık ilişkileri var.

Özetlemek gerekirse, Bitfinex’in işlemlerinin herhangi bir yönüyle ilgili tam bir şeffaflık eksikliği var ve bu da Bitfinex’e herhangi bir şekilde, şekilde veya biçimde güvenmeyi zorlaştırıyor. Elbette iyi haber şu ki, Bitfinex bu tartışmalardan kurtulmaya devam ediyor ve 2012’den beri sürekli çalışıyor. Ve bildiğimiz kadarıyla Bitfinex hiçbir hack işleminde kullanıcı bilgilerini sızdırmadı..

Bitfinex Müşteri Hizmetleri

Bitfinex, temel müşteri hizmetleri sunar. Sık Sorulan Sorulara göz atabileceğiniz bir Bitfinex Yardım Merkezi var. Ayrıca, çevrimiçi bir form aracılığıyla Bitfinex müşteri hizmetleri ekibine bir talep gönderebilirsiniz. Ancak Bitfinex, müşterilerin ekiple iletişime geçebileceği belirli bir e-posta adresini veya telefon numarasını ifşa etmez..

Bitfinex Kullanıcı Kılavuzu: Bitfinex Nasıl Kurulur ve Kullanılır

Bitfinex’e kaydolmak nispeten kolaydır. Süreç şu şekilde işliyor.

1. Kaydolun

bitfinex-değişim-ticaret-kaydolma

Bitfinex.com’u ziyaret edin, ardından sayfanın üst kısmındaki Kaydol düğmesine (veya Hesabı Aç düğmesine) tıklayın..

open-bitfinex-exchange-hesabı

Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi ve saat diliminizi girin. Ardından bir şifre seçin, Captcha doğrulamasını tamamlayın ve Hesabı Aç’ı tıklayın..

2. Doğrulama

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, Bitfinex’i hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bitfinex’i kullanmaya başlamak için daha fazla doğrulama gerekmez. Hesabınıza kripto para yatırabilir, ardından hemen ticarete başlayabilirsiniz..

Bununla birlikte, hesabınıza itibari para yatırmak istiyorsanız, platforma devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimlik yüklemeyi içeren Müşterinizi Tanı (KYC) doğrulamasını tamamlamanız gerekecektir. Platformda Tether (USDT) ve LEO dahil olmak üzere belirli stabilcoinleri veya yardımcı paraları kullanmak istiyorsanız, KYC doğrulamasını da tamamlamanız gerekecektir..

KYC doğrulamasını tamamlamak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

En az 18 yaşında olmak

Geçerli bir telefon numarası, e-posta adresi ve ikamet adresi sağlayın

Fotoğraflarla birlikte iki tür geçerli resmi kimlik belgesi gönderin (pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet, ikamet kartı, çalışma izni kartı vb.)

Devlet tarafından verilmiş iki tür kimliğiniz yoksa, yalnızca bir tane sağlayabilir ve ardından, kimliğinizi doğrulamak için bir Skype araması ayarlamak için [email protected] ile iletişime geçebilirsiniz.

Hesap sahibi olarak adınızı açıkça vurgulayan bir banka ekstresi gönderin (Bitfinex’e ilk depozitonuz bu banka hesabından gelmelidir)

Bir kamu hizmeti şirketinden, hizmet şirketinden, lisanslı şirketten veya resmi kurumdan adınızı ve ikamet adresinizi açıkça belirten üç aydan daha eski olmayan bir beyan dahil olmak üzere bir adres kanıtı gönderin

3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Bitfinex, hesabınızın güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kurmanızı önerir. SMS tabanlı 2FA veya uygulama tabanlı 2FA kurmayı seçebilirsiniz (örneğin Authy veya Google Authenticator uygulaması aracılığıyla).

4. Para Yatırma Yöntemi

KYC doğrulamasını tamamladıysanız, ticarete başlamak için hesabınıza itibari para birimi veya kripto para birimi yatırabilirsiniz. KYC doğrulamasını tamamlamadıysanız, yalnızca kripto para yatırabilirsiniz.

bitfinex yatırma yöntemi

Bitfinex’te kabul edilebilir para yatırma yöntemlerinden bazıları şunlardır:

Fiat para birimi banka havalesi (EUR, JPY, USD veya GBP)

Tether (USDT)

BTC, LTC, ETH, ETC, ZEC, XMR, DASH, XRP, IOTA ve 80+ diğerleri gibi kripto para birimleri

bitfinex-cryptocurrency-madeni para yatırma

Bitfinex’e para yatırmak, yatırılan toplam tutarın% 0,1’ini ödeyeceğiniz banka havaleleri haricinde her zaman ücretsizdir ve banka havalesi başına maksimum 20 ABD doları ücret alınır..

bitfinex-bitcoin-cüzdan-ödeme

5. Kripto Para Birimi Ticareti

Bitfinex hesabınıza para yatırdıktan sonra, kripto para birimi alım satımına başlayabilirsiniz. Bitfinex kripto ticaret penceresi, diğer borsalarda gördüklerinize benzer.

bitfinex üzerinden kripto para birimleri ticareti nasıl yapılır

Sipariş türünüzü seçin, ardından ticareti gerçekleştirmek için Borsa Satın Al veya Takas Sat’a tıklayın.

6. Çekilme

Para çekerken, para çekme yönteminize göre bir ücret ödersiniz (USDT ile para çekmek için 5 ABD doları veya fiat para birimi banka havaleleri için% 0,1 gibi).

Genellikle Bitfinex, platformdan para çekmeyi hızlı ve kolay hale getirir. Bununla birlikte, yukarıda belirtildiği gibi, borsa, para çekme işlemlerinin geçici olarak kapatıldığı bankacılık ortaklıkları ile periyodik olarak zorluklar yaşadı.

Son söz

Bitfinex, bugün mevcut olan en büyük ve en iyi bilinen borsalardan biridir. Ne yazık ki, aynı zamanda en tartışmalı olanıdır. Evet, Bitfinex 2012’den beri faaliyet gösteriyor. Bununla birlikte, Bitfinex’in bankacılık ortaklıkları, yönetim ekibi, finansal durumu ve diğer önemli bilgiler konusunda hiçbir zaman fazla şeffaflığı olmadı. Bitfinex ayrıca Tether ile olan yakın ilişkisini kamuya açıklamayı reddetti – ikisi aynı yönetim ekibine ve hissedarlara sahip ve Tether ve Bitfinex’in Aralık 2017’de zirveleri kaydetmek için Bitcoin’i zorlamak için komplo kurduğu iddia ediliyor.

Tartışma bir yana, Bitfinex, yalnızca e-posta doğrulaması gerektiren düşük ücretlerle ticaret yapabileceğiniz sınırlı yasal gerekliliklere sahip bir kripto para birimi borsasıdır. Artık ABD’de ikamet edenler için mevcut olmasa da, Bitfinex dünya çapındaki tüccarlar arasında popüler olmaya devam ediyor.

Ticaret & Değiş tokuş

 • Crypto Guide 101: En İyi Cryptocurrency Borsasını Seçme
 • Bittrex Borsası Rehberi: Bittrex’te Nasıl İşlem Yapılır
 • Binance Exchange Rehberi: Binance Hesabı Nasıl Açılır ve Bilmeniz Gerekenler
 • Gemini Exchange Rehberi: Kullanıcı İnceleme Kılavuzu
 • Kraken Exchange Rehberi: Kullanıcı İnceleme Kılavuzu
 • Etherdelta Borsası Kılavuzu: Etherdelta’da Nasıl İşlem Yapılır
 • Cryptocurrency Ticaretinin Temelleri Kılavuzu: Kripto Teknik Analizine Giriş
 • Cryptocurrency Trading: Cryptocurrency Ticaret Çiftlerini Anlamak & Nasıl çalışır
 • Kripto Ticaret Rehberi: Her Kripto Tüccarının Yaşayacağı 4 Ortak Tuzak

Cüzdanlar

 • Cryptocurrency Cüzdanları Kılavuzu: Neden Cüzdanlara İhtiyacınız Var??
 • Cryptocurrency Cüzdanları Kılavuzu: Bir Bitcoin Cüzdanı Açma
 • Cryptocurrency Cüzdanları Kılavuzu: MyEtherWallet (MEW) Açma

Facebook grubumuza şu adresten de katılabilirsiniz: Kriptoda Ustalaşın: Gelişmiş Kripto Para Birimi Bilgisi kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir soru sormak için.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map