Bisq Exchange: Master The Crypto Kullanıcı İnceleme Kılavuzu

bisq exchange incelemesi

Bisq DEX’e Nasıl Kullanılır, Ticaret Yapılır ve Kaydolun

Bisq, kayıt gerektirmeden ulusal para birimleri için kripto para birimleri alıp satabileceğiniz açık kaynaklı, eşler arası bir masaüstü uygulamasıdır. Bisq’in bugün nasıl çalıştığını kılavuzumuzda ve incelememizde öğrenin.

Bisq nedir?

Bisq.network’te çevrimiçi olarak bulunan Bisq, masaüstü platformlar için kullanılabilen bir döviz bozdurma uygulamasıdır. Açık kaynak platformu, döviz tüccarlarını eşler arası bir ortamda birbirine bağlar. Bisq kullanarak, herhangi bir kayıt gerekmeden kripto para birimleri ve itibari para birimleri ticareti yapabilir.

bisq merkezi olmayan değişim incelemesi

Bisq, Windows, Mac, Debian / Ubuntu, Red Hat / Fedora ve Arch Linux için ücretsiz olarak indirilebilir..

Bisq ayrıca iOS ve Android için mobil uygulamalar sunar, ancak mobil uygulamalar tam Bisq ticaretini desteklemez; bunun yerine, mobil uygulamalar Bisq işlemlerinizde güncel kalmanıza ve cep telefonunuzda bildirimler almanıza olanak tanır..

Bisq, düzinelerce kripto para birimiyle birlikte dünyadaki hemen hemen her ulusal para biriminde işlem yapmanıza olanak tanır. Tek kısıtlama, her Bisq ticaretinin bir tarafının her zaman bitcoin’de olması gerektiğidir. Bu kısıtlamanın yanı sıra, Bisq aracılığıyla neredeyse her şeyi alıp satmakta özgürsünüz..

bisq merkezi olmayan kripto borsası

Bisq, merkezi bir sunucu ile işlem yapmadığınız veya takas yapmadığınız için LocalBitcoins’e benzer; ulusal para biriminizi seçiyorsunuz, ardından o ulusal para birimi için bir satın alma veya satma teklifleri listesine göz atıyorsunuz. Örneğin, bitcoin için USD alıyor veya satıyorsanız, Zelle veya diğer ödeme yöntemlerini kullanarak para transfer edebilirsiniz. Tüm ödemeler Bisq’nin platformu aracılığıyla kolaylaştırılır ve Bisq herhangi bir ihtilaf için bir ihtilaf çözümü, tahkim ve emanet sistemine sahiptir..

bisq nasıl çalışır

Bisq eskiden Bitsquare olarak biliniyordu. Şirket 2014 yılında Barselona’da kuruldu.

Bisq Özellikleri

Birden Çok Masaüstü İşletim Sistemi için mevcuttur: Bisq, Windows, Mac, Debian / Ubuntu, Red Hat / Fedora ve Arch Linux için ücretsiz olarak indirilebilir..


Açık kaynak: Bisq’ın kaynak kodu, herkesin çevrimiçi olarak kontrol etmesi için tamamen kullanılabilir.

P2P Değişimi: Bisq eşler arası ağ, Bisq yazılımını çalıştıran herkesi içerir. Bisq üzerinden ticaret yaparken bu P2P ağına bağlanırsınız.

Tor Desteği: Bisq, maksimum gizlilik için her başlatıldığında otomatik olarak Tor ağına bağlanır. Tüm iletişimler uçtan uca şifrelenir ve Tor üzerinden yönlendirilir.

Özel: Ticari ortaklar dışında hiç kimse kişisel olarak tanımlayıcı verileri paylaşmaz. Tüm kişisel veriler bilgisayarınızda yerel olarak saklanır.

Merkezi olmayan: Bisq’in P2P ağı, tek bir hata noktası olmadan merkezi olmayan bir sistemdir. Kapatılabilen merkezi değişim platformlarının aksine, Bisq dünya çapında dağıtılmış ve merkezi olmayan bir eşler arası ağdır..

Hapis Dışı: Bisq asla paranızı tutmaz. Hapis dışı bir değişim platformudur. Kripto para birimlerini diğer kullanıcılarla takas ediyorsunuz.

Merkezi Olmayan Tahkim Sistemi ve Depozitolar: Bisq, platformdaki herhangi bir anlaşmazlığı çözmek için merkezi olmayan bir tahkim sistemine sahiptir. Bisq ayrıca tüccarları korumak için güvenlik mevduatı kullanıyor.

Pazar Tekliflerine Göz Atın: LocalBitcoins ve diğer P2P pazar yerlerine benzer şekilde Bisq, ulusal para biriminiz için hedeflenen tekliflerin bir listesini görüntüler. Örneğin, USD’niz varsa ve BTC istiyorsanız, ABD Doları karşılığında BTC satmaya istekli kişiler için Bisq teklif kitabına göz atabilirsiniz..

Otomatik Sipariş Eşleştirme Yok: Bisq otomatik sipariş eşleştirmesi yoktur. Yatırımcıların almak istedikleri belirli teklifleri manuel olarak aramaları ve seçmeleri gerekir. Kullanıcılar, hangi karşı taraflarla ticaret yaptıkları üzerinde tam kontrole sahiptir.

Mobil uygulamalar: Bisq, iOS veya Android için mobil uygulamalar sunar. Mobil uygulamalar, Bisq yazılımını çalıştırmasanız veya mobil cihazınızdan alım satım yapamamanıza rağmen, mobil cihazda bildirim almanıza ve ticaret bilgilerini görüntülemenize olanak tanır..

Bant Dışı Fiat Ödemeleri: Bisq, bankalarla veya diğer ulusal para birimi ödeme sistemleriyle hiçbir şekilde doğrudan entegre değildir. Bunun yerine, Bisq’ın alım satım protokolü, alıcıların ve satıcıların, Bisq uygulamasının dışında (örneğin, bir banka havalesini tamamlayarak) fiat ödemelerini gerçekleştirmesine olanak tanır..

Banka Transferleriyle Kripto Satın Alın: Bisq, bant fiat ödemelerini düzenlediği için, Bisq’i banka transferleri ile kripto satın almak için kullanabilirsiniz. Ulusal para biriminize bağlı olarak, bitcoin karşılığında ulusal banka transferlerini kabul etmeye istekli kişilerden teklifler bulabilmelisiniz. Örneğin Avustralyalılar BPay’i kullanmak isteyen satıcılar bulabilirken, Kanadalılar Interac gibi yerel banka havalesi yöntemlerini kullanabilir..

Kayıt veya Kimlik Doğrulaması Gerekmez: Bisq, kayıt veya merkezi kimlik doğrulaması gerekmeden kripto para birimi ticareti yapmanızı sağlar. Bir borsadan farklı olarak, kimliğinizi merkezi bir sunucu ile doğrulamanıza gerek yoktur..

Bir Şirket veya Merkezi Şirket Değil: Bisq, bir şirket olmadığı gerçeğini defalarca vurguluyor. Bu sadece kod. Bisq şirkete dahil değildir ve herhangi bir yerde merkezileştirilmemiştir. Kapatılamayan merkezi olmayan bir varlıktır. En az iki eş Bisq yazılımını çalıştırdığı sürece, iki kişi Bisq üzerinden işlem yapabilir..

2-of-3 Multi-Sig ile Emanet Sistemi: Bisq, fonları 2/3 çoklu imza adresinde kilitleyen bir emanet sistemi kullanır. Bu, alıcının ve satıcının (veya bir tarafın ve Bisq’nin) fonların serbest bırakılması için işlemi onaylamasını sağlar..

İşlem Ücretleri Hakemlere Git: Bisq’ın işlem ücretleri kısmen geliştiricilere kısmen de hakemlere gider.

Ucuz Ücretler: Bisq, ücretlerin “istenmeyen kitap tekliflerine, pazar manipülasyonuna ve kimlik toplamaya karşı koruma için” gerekli olduğunu iddia ediyor. Ücretler, hizmetleri için hakemlere de gider. Bisq teklif kitabından bir teklif oluşturmak veya teklif almak 0,001 BTC’ye mal olur ve ayrıca 0.0009 BTC’lik bir madencilik ücreti de eklenir. Ödediğiniz tek ücret bunlar.

Dünyanın Her Yerinde Mevcuttur: Bisq, Tor protokolünü kullanan anonim ticaret yazılımıdır. Dünyanın her yerinde kullanılabilir. Bununla birlikte, Bisq’ın geliştiricileri, bitcoin’in yasa dışı olduğu dünyanın bazı bölgelerinde bitcoin ticareti yapıyorsanız dikkatli kullanmanızı tavsiye ediyor. Bisq, “gizli ajanların Bisq’de emsal tüccar olarak hareket edebileceğini” ve tüccarların ağır cezalarla karşılaşabileceğini iddia ediyor.

1 BTC sınırı: Bisq, platformda suç faaliyeti riskini azaltmak için işlem başına 1 BTC limiti uygular. Ancak gelecekte bu sınır yükseltilebilir. Bazı satıcıların veya ödeme yöntemlerinin de daha düşük limitleri olabilir. Genel olarak, Bisq üzerindeki ödeme limitleri, platformun suç faaliyetlerinde kullanılmasını caydırmak için oldukça düşüktür..

Bisq Nasıl Çalışır?

bisq dex nasıl çalışır

Çoğu kripto ticaret platformunun aksine Bisq, indirilen yazılımlar aracılığıyla çalıştırılır. Bunun nedeni, Bisq’in teklif vermek ve almak için merkezi bir sunucu çalıştırmamasıdır, bu nedenle Bisq web sitesinde ticaret yapmak mümkün değildir.

Bunun yerine, Bisq’ın yazılımı, eşler arası bir ağ üzerinden alım satım tekliflerini yönetir. Bu P2P ağı, Bisq’i kendi bilgisayarlarında da çalıştıran küresel bir insan topluluğundan oluşuyor..

Bisq, masaüstü yazılımını geleneksel çevrimiçi değişim platformlarına göre bir avantaj olarak görüyor:

“Bu kullanıcılar için iyi bir haber çünkü merkezi hizmetlerin izlenmesi, engellenmesi ve kapatılması kolayken, BitTorrent, Bitcoin ve Bisq gibi eşler arası ağların izlenmesi, sansürlenmesi ve hacklenmesi zor.”

Bunu göz önünde bulundurarak Bisq, üç ana bileşene dayalı merkezi olmayan bir borsadır:

Masaüstü uygulaması: Bisq, Windows, Mac ve Linux için kullanılabilen bir masaüstü uygulamasıdır. Masaüstü uygulamasını kullanarak, herkes ulusal para birimleri veya fiat para birimleri karşılığında bitcoin alıp satabilir.

Ticaret Protokolü: Bisq ayrıca, bireylerin internet üzerinden birbirleriyle doğrudan alışveriş yapmalarına olanak tanıyan ve güvenilir üçüncü taraf değişim hizmetlerine olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir ticaret protokolüdür..

Eşler Arası Ağ: Bisq, Bisq ticaret protokolünü uygulamak için Bisq uygulamalarının birbirlerini keşfetmesi, birbirine bağlanması ve birlikte çalışması tarafından oluşturulan bir eşler arası (P2P) ağdır. Bisq ağı, merkezi olarak kontrol edilen sunucular gerektirmediğinden ve tek bir arıza noktasına sahip olmadığından tamamen eşler arasıdır..

Yazılımı kurduktan sonra, Bisq ile ticaret yapmak için kullanacağınız temel adımlar şunlardır:

Aşama 1) Bisq uygulamasını bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın

Adım 2) Bisq’i ödeme yöntemi ayrıntılarınızla yapılandırın (Bisq, ABD Doları ve dünya çapında herhangi bir ulusal para birimi veya fiat para birimi ile çalışır)

Aşama 3) Ulusal para biriminizi BTC için satmak üzere mevcut teklifler için Bisq’in teklif kitabına göz atarsınız; Örneğin, Kanada Dolarını (CAD) bitcoin (BTC) ile değiştirmek istiyorsanız, BTC karşılığında CAD satın almaya istekli birini aramak için teklif kitabına göz atarsınız.

Adım 4) Ulusal para biriminizi bankanızdan satıcının bankasına gönderirsiniz ve ardından işlemi Bisq’de tamamladığınızı belirtirsiniz.

Adım 5) Siz ve satıcı, ulusal para birimi ödemenizin satıcının bankasına ulaşmasını bekleyin

Adım 6) Satıcı ulusal para birimi ödemenizi alır ve ardından ödemenizi Bisq olarak aldığını belirtir.

Adım 7) Satıcının bitcoinini alırsınız ve ticaret tamamlanır

Teknoloji açısından, Bisq uygulaması GUI için JavaFX ile Java 8’de oluşturulmuştur. Bisq, bitcoin ağıyla etkileşim kurmak için bitcoinj kütüphanesini kullanır. Merkezi olmayan mesajlaşma ve veri depolama için Bisq, Tor üzerinden özel bir sel (dedikodu) ağı kullanır.

Bisq Fiyatlandırması ve Ücretleri

Bisq Fiyatlandırması ve Ücretleri

Bisq’ın ücretleri geliştiricilerine ve insan hakemlerine gidiyor.

Maker Ücreti: 0.001 BTC (hakemlere ödenir, madencilik ücreti dahil)

Taker Ücreti: 0.001 BTC (ayrıca hakemlere ödenir)

Bitcoin Madencilik Ücreti: Her işlem için 0.0003 BTC (her işlemde harici bir cüzdandan para yatırma, işlem ve harici bir cüzdana para çekme dahil olmak üzere üç işlem vardır), işlem başına 0.0009 BTC.

Güvence bedeli: 0,1 BTC (herhangi bir kötü amaçlı etkinlik bildirilmezse işlemden sonra tüccara tamamen iade edilir)

Hakem Teminat Depozitosu: 2 BTC (dürüst olmayan tüccarlardan toplanan her tahkim ücretinin bir kısmı depozitoya kilitlenir ve bu birikmiş tutar, hakem tahkim görevlerinden çekildiğinde hakeme tamamen iade edilir).

LocalBitcoins ve diğer platformlarda gördüğünüze benzer şekilde, farklı satıcıların da farklı döviz kurları olacaktır. İşlemi yapmadan önce tüm döviz kurları önceden açıklanır. Bazı satıcılar döviz kurunda% 0’lık bir spread oranına sahiptir, bu da cari piyasa oranını talep ettikleri anlamına gelir. Diğer satıcılar prim alıyor.

Bisq Nasıl Kullanılır

İlk kez bir kripto tüccarı olsanız bile Bisq’in kurulumu ve kullanımı kolaydır. Başlamak için herhangi bir kripto paraya ihtiyacınız yok. Herhangi bir ulusal para biriminiz (ABD Doları gibi) ve bir banka hesabınız varsa, Bisq’in P2P ağı üzerinden bir ticaret ortağı bulabilmelisiniz.

Bisq’in nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1) Bisq’i İndirin ve Yükleyin

Bisq.network’ü ziyaret edin ve “İndirilenler” e gidin. Bisq, varsayılan olarak işletim sistemi sürümünüzü vurgulayacaktır. Windows, Mac ve Linux sürümlerinin tümü mevcuttur.

Bisq'i İndirin ve Yükleyin

Bisq’yi yüklemek için.exe’yi çalıştırdığınızda, Windows’tan kötü amaçlı bir dosyayı engellemeyle ilgili bir uyarı alabilirsiniz. Bu uyarıyı dikkate almayın ve kuruluma devam edin.

bisq ağı kullanarak

Adım 2) Bisq’i başlatın

Kurulum tamamlandıktan sonra Bisq’i başlatın. Kullanıcı sözleşmesini kabul ettiğinizi onaylamak için kontrol edin.

bisq kullanıcı sözleşmesi

Yine, Bisq’in özelliklerinin engellenmesiyle ilgili olarak Windows Defender’dan bir uyarı alabilirsiniz. Bisq’nin özel ve genel ağlarda iletişim kurmasına izin vermek için kutuları işaretleyin.

bisq dex kılavuzu

Son olarak, Bisq kurulum sürecini tamamlayacak ve Tor protokolünü başlatacak.

Adım 3) Yeni Bir Hesap Oluşturun

Artık Bisq kullanıyorsunuz ve bitcoin mainnet ile senkronize oluyorsunuz (Tor kullanarak).

bisq kullanıcı hesabı

Bisq’de işlem yapmadan önce yeni bir hesap oluşturmanız gerekir. Bisq uygulamasını açın ve ekranın sağ üst köşesindeki “Hesap” a gidin.

bisq hesabına katıl

“Yeni Hesap Ekle” yi tıklayın ve ardından istediğiniz ödeme yöntemini seçin.

bisq ödemeleri

Seçtiğiniz ödeme yöntemine bağlı olarak, farklı kurulum seçeneklerini tamamlamanız gerekecektir. Bisq ayrıca ödeme yönteminize özgü sınırlamaları da gösterecektir..

bisq ödeme yöntemleri

Burada görebileceğiniz gibi, örneğin, Interac e-Transferlerin maksimum 1 günlük işlem süresi, maksimum 0,01 BTC satın alma ve 0,0625 BTC maksimum satış miktarı vardır..

yeni bisq dex hesabı

Bu bilgileri doğruladıktan sonra, “Yeni Hesabı Kaydet” i tıklayın. Ardından Bisq ile ticaret yapmaya başlayabilirsiniz..

Adım 4) Ulusal Para Biriminizi Seçin

Ödeme hesabınızı oluşturduktan sonra, istediğiniz para birimindeki teklifleri görmek için Bisq’in teklif kitabına göz atabilirsiniz..

bisq ticareti

Örneğin, Kanada banka hesabınızda Kanada Doları kullanarak bitcoin satın almak istiyorsanız, teklifleri Bisq’de bulabilirsiniz..

Teknik olarak Bisq, dünyadaki herhangi bir ulusal para birimini desteklemektedir. Ancak, daha büyük ve daha iyi bilinen para birimleri, sunulan teklif kitabında daha fazla teklife sahip olacaktır..

bisq kripto değişimi

Adım 5) Bir Ticareti Tamamlayın

Ulusal para biriminizi kullanarak bitcoin satın alıyorsanız, “BTC Satın Al” ı tıklayın. Satış yapıyorsanız, “BTC Sat” ı tıklayın.

bisq bitcoin ticaret borsası

Ardından, bölgenizdeki mevcut tekliflere göz atın. Her teklif, döviz kuru, minimum veya maksimum tutar ve ödeme yöntemi hakkında ayrıntılı bilgi içerir. Örneğin Zelle, USD tüccarları için popüler bir ödeme yöntemidir, Interac ise CAD tüccarları için popülerdir. Ülkenizde yaygın olan banka havalesi yöntemini kullanarak bitcoin alabilir veya satabilirsiniz..

Teklif almaya hazır olduğunuzda, “BTC Satmak İçin Teklif Al” veya “BTC Almak İçin Teklif Al” seçeneğini tıklayın..

Alternatif olarak, Bisq sipariş defterine bir teklif göndermek isterseniz, “BTC Satın Almak İçin Yeni Teklif Oluşturun” veya “BTC Satmak İçin Yeni Teklif Oluşturun” u tıklayabilirsiniz..

Her satıcının Bisq aracılığıyla para göndermek ve almak için farklı bir prosedürü vardır. Genellikle, Bisq’in emanetine para gönderirsiniz, ardından bu fonlar hem satıcı hem de alıcı ödemeyi onayladığında serbest bırakılır..

Adım 6) Ayarları Özelleştirin

Bir ticareti tamamladıktan sonra Bisq’den paranızı çekmenize gerek yoktur. Bisq, emanet dışı bir ticaret sistemidir; bu, fonların zaten banka hesabınızda (BTC sattıysanız) veya bitcoin cüzdanınızda (fiat para birimi sattıysanız) olduğu anlamına gelir..

bisq değişimine genel bakış

Bununla birlikte, gelecekteki işlemler için ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz. Bisq ayarları menüsünden dilinizi, ülkenizi ve tercih ettiğiniz para birimlerini özelleştirebilirsiniz. Örneğin, belirli ulusal para birimlerini veya kripto para birimlerini teklif kitabınızdan kaldırabilirsiniz..

Bisq hakkında

Bisq bir şirket olmadığını anlatmaya özen gösteriyor. Bunun yerine Bisq, GNU Affero Genel Kamu Lisansı’nın 3. sürümü altında yayınlanan ücretsiz bir yazılımdır..

Bisq, dünyanın dört bir yanından dağınık bir bireyler ekibi tarafından geliştirilmiştir. Bu kişiler, internet üzerinden kripto para ve fiat para birimlerini değiştirmenin güvenli, özel ve sansüre dayanıklı bir yolunu oluşturma hedefi ile bir araya geldi..

Bisq eskiden Bitsquare olarak biliniyordu. Proje ilk olarak 2014 yılında İspanya’nın Barselona kentinde başlatıldı..

Son söz

Nihayetinde Bisq, diğer kişilerle ticaret yapmak için merkezi bir otoriteye kontrolü veya mahremiyetini kaybetmek istemeyen herkes için ideal bir değişim uygulamasıdır. Düzinelerce kripto para birimi ve bitcoin için herhangi bir ulusal para birimi ile ticaret yapmayı kolaylaştıran gizlilik odaklı bir masaüstü uygulamasıdır..

Bisq’i Mac, Windows veya Linux için indirmek üzere bugün Bisq.network’ü ziyaret edin. Bölgenizdeki P2P kripto değişim tekliflerine hemen göz atmaya başlayabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map