Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Tarafından Değiştirilen “Akredite Yatırımcı” Tanımı

2020 boyunca, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ellerini doldurdu. Düzenleyici kurum, geçmiş eylemler için çeşitli şirketleri görevlendirmekle kalmadı, aynı zamanda yatırım piyasalarını canlandırmak için bir çaba gösterdi. Bu çabalar, mevcut kurallarda ve tanımlarda değişiklik yapılması için çeşitli önerilerle kanıtlanmıştır..

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, “akredite yatırımcı” tanımının değiştirilmesi ve genişletilmesi için bir teklif sunduktan sekiz ay sonra, bu değişiklikleri resmen kabul etti.

Yeni ‘Akredite Yatırımcı’

Akredite bir yatırımcının eski tanımı, para kazanmak için paraya ihtiyacınız olduğuna dair bir mesajdı; bireyler için, net değerlerinin 1 milyon ABD dolarının üzerinde ve / veya yıllık gelirlerinin 200 bin ABD dolarının üzerinde olması gerekiyordu. Akredite yatırımcılarda yapılan yeni değişikliklerle, SEC, akredite bir yatırımcı olarak yatırım yapmaya uygunluğunuzu belirleyen bir faktör olarak “finansal gelişmişlik” e artan bir vurgu yapmaya karar verdi ve eski şartların hala geçerli olmasına ek olarak. SEC Başkanı Jay Clayton, “ilk defa, bireylerin yalnızca gelirlerine veya net değerlerine göre değil, aynı zamanda yerleşik, net finansal gelişmişlik ölçülerine dayalı olarak özel sermaye piyasalarımıza katılmalarına izin verilecek.”

SEC, birinin ‘finansal gelişmişliklerini’ kanıtlayabilmesi için, her biri yatırımcı tarafından yeterince kanıtlanmış olması gereken çeşitli şeylere bakacaktır..

  • Profesyonel bilgi
  • Deneyim
  • Sertifikalar

Yalnızca net değere değil, bu yatırımcı özelliklerine odaklanarak, daha önce hariç tutulan önemli sayıda yatırımcı yeni tanıma uyacaktır..

SEC, bireysel yatırımcılara ilişkin tanımı genişletmenin yanı sıra, kapsamına çeşitli yeni varlıkları da dahil etmeye karar verdi. Aşağıdakiler, bunlardan sadece birkaçıdır. Değişiklikler SEC tarafından sağlanmıştır,

  • Yatırım Şirketleri Yasası uyarınca Kural 2a51-1 (b) ‘de tanımlandığı gibi, yabancı ülkelerin yasalarına göre örgütlenmiş Hint kabileleri, devlet kurumları, fonlar ve kuruluşlar dahil olmak üzere herhangi bir varlık için yeni bir kategori eklemek 5 milyon doları aşan ve teklif edilen menkul kıymetlere yatırım yapmak için özel bir amaç için oluşturulmamış;
  • Yatırım Danışmanları Yasası kapsamında her bir terim tanımlandığı üzere, yönetim altındaki varlıkları en az 5 milyon dolar olan “aile ofislerini” ve bunların “aile müşterilerini” ekleyin; ve
  • Akredite yatırımcı tanımına “eş eşdeğeri” terimini eklemek, böylece eş eşdeğerleri, akredite yatırımcı olarak nitelendirmek amacıyla finansmanlarını bir araya getirebilirler..

Bu değişiklikler memnuniyetle karşılanırken ve bazı insanlar için yatırım yapmayı daha kapsayıcı hale getirecek olsa da, birçok Amerikalı parasal, deneyim veya eğitim gereksinimlerini karşılamazlarsa yine de yatırım yapamayacaklar. Yatırımın önündeki önemli engeller, kısmen kripto pazarının yükselişine neden olan şeydir; Daha düşük giriş engelleri, akredite yatırımcı tanımını (yeni tanım bile) karşılamayan kişilerin, aksi takdirde asla erişemeyecekleri girişimlere yatırım yapmalarına izin verdi. Maalesef, SEC kripto alanını düzenlemeyi reddettiği için, bu yatırımcılar riskli kripto girişimlerine yatırım yapmaya devam ediyor çünkü bu, yeni başlayanlar için mevcut olan çok az yatırım seçeneğinden biri..

Geçmiş Teklifler

‘Akredite yatırımcıya’ yapılan değişiklikler, SEC’in sermaye piyasalarına yaklaşımını modernize etmek için kullandığı yaklaşımlardan sadece bir tanesi..

COVID-19’un yaşamı değiştiren bir salgın haline gelmesinden önce SEC, kitle fonlamasının faydalarını gördü. Dünya pandemi sonrası ileriye dönük bir yol bulurken, çeşitli şirketlerin yatırımcı katılımında önemli artışlar kaydetmesiyle, hisse senedi kitle fonlamasının hızla popülaritesini artırdığı bir sır değil. Bu nedenle SEC, yeni başlayanlar için sermayeye daha kolay erişim sağlamayı umarak izahname muafiyetlerini çevreleyen kuralları değiştirme kararını verdi..

Bunda teklif, Kitle fonlaması platformları üzerindeki kısıtlamalar, öncelikle kitle fonlaması yapılan sermaye yaratma olaylarının parasal sınırlarının yükseltilmesi yoluyla gevşetilecektir. SEC tarafından ilk ortaya atıldığında, bu değişikliklerin ne anlama geldiğine ve heyecanın garanti edilip edilmediğine daha yakından baktık..

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu

SEC, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir düzenleyici kurumdur. Adil ve şeffaf piyasaları teşvik etmekle görevli olan SEC, menkul kıymetler olarak kabul edilen varlıkları çevreleyen düzenlemelerin oluşturulması ve uygulanmasından sorumludur..


Diğer Haberlerde

SEC ile blockchain dünyası arasındaki ilişki zaman zaman gergin olsa da, teknolojiyi kabul ettiği bilinen saflarında dikkate değer bir rakam var – Komisyon Üyesi Hester Peirce.

Geçmişte Komiser Peirce ile röportaj yapma fırsatı bulduğumuz için şanslı olmamızın yanı sıra, kısa süre önce SEC’de ikinci dönem için yeniden seçilmesiyle ilgili haberleri de ele aldık. Bu yeniden seçimle birlikte, blok zinciri temelli girişimlerin tedavisinde daha fazla ilerleme kaydedildiğini umuyor ve bekliyoruz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map