Hindistan Merkez Bankası, Yüksek Mahkemeye Sanal Para Birimlerine İlişkin Karar Verecek

O Kadar Hızlı Değil

Bu haftanın başlarında Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Merkez Bankası tarafından sektöre uygulanan kapsamlı bir yasağı kaldırarak kripto para dünyasında dalgalar yarattı..

Birçoğu bu kararı hızlı bir şekilde kutlarken – çeşitli kripto para birimi borsaları, hizmetleri hemen yeniden başlatıyor – beklentileri kontrol altında tutmak önemli olmalı.

Hint haber kaynakları, Hindistan Merkez Bankası’nın Yüksek Mahkeme’nin kararından açıkça memnun olmadığını bildiriyor. Bu nedenle, yasaklarının yeniden yürürlüğe girmesi umuduyla kararın gözden geçirilmesi için başvuruda bulunacaklar..

RBI Yasağının Geri Alınması

İlk yasak ilk olarak 2018 ortalarında RBI tarafından uygulandı. Yasak sırasında, RBI, halka sanal para birimleriyle ilişkili tehlikeler olarak algıladıkları konusunda çok sayıda uyarıdan sonra geldiğini kaydetti. Aşağıda, erişiminin kapsamını aydınlatan yasaklarından kısa bir alıntı yer almaktadır..

“… Derhal geçerli olmak üzere, Rezerv Bankası tarafından düzenlenen kuruluşların, VC’lerle ilgilenmemesi veya herhangi bir kişi veya kuruluşun VC’lerle ilgilenmesini veya ödemesini kolaylaştırmak için hizmetler sunmamasına karar verildi. Bu hizmetler arasında hesapların tutulması, kayıt olunması, ticaretin yapılması, hesaplanması, takas edilmesi, sanal belirteçlere karşı kredi verilmesi, bunların teminat olarak kabul edilmesi, bunlarla ilgilenen borsaların hesaplarının açılması ve VC’lerin satın alınması / satılmasıyla ilgili hesaplarda para transferi / alınması yer alıyor. “

Tersine çevirme kararı, çeşitli faktörlere dayanılarak alınırken, birkaç önemli noktaya indi:

  • Tam bir yasak, RBI tarafından algılanan riskler için “orantısız” idi
  • RBI, düzenlenmiş bankaların herhangi bir zarara uğradığını kanıtlayamadı
  • RBI yasaklamak değil düzenlemek içindir

Mahkemenin kararlarını çevreleyen son belgelerini incelerken, yargılamalarda büyük bir vurgunun Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından alınan önceki benzer kararlardan geldiğine dikkat çekmek ilginçtir. Avrupa Birliği Parlamentosundan alınan şu alıntı bir argüman olarak kullanıldı:

“Kripto para birimleri üzerindeki genel yasaklardan yana değiliz veya kripto para birimi işi ile resmi finans sektörü arasındaki etkileşimi, örneğin Çin’de olduğu gibi bir bütün olarak engellemiyoruz. Bize göre bu çok ileri gider. Kara para aklama, terörün finansmanı, vergi kaçırmayla mücadele kuralları ve belki de meşru kullanıcıları korumayı amaçlayan daha kapsamlı kurallar (örneğin sıradan tüketiciler ve yatırımcılar), bu yeterli olmalıdır. “

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, Hindistan Yüksek Mahkemesi yasağın “… orantılılık gerekçesiyle bir kenara bırakılması” olduğunu tespit etti.

1.3 milyon

1.3 milyarın üzerindeki nüfusu ile Hindistan, tüm İnsan ırkının% 17’sinden fazlasını temsil ediyor ve Çin’in en kalabalık ülkesi olarak Çin’e boyun eğiyor.

Hindistan Yüksek Mahkemesinin kararını “olumlu” olarak adlandırmak yetersiz bir ifadedir. Etkileri bir gecede görülmese de, kripto para dünyası, potansiyel olarak büyük bir katılımcı akışı yoluyla büyük ölçüde fayda sağlamaya devam ediyor..


Ormanın Dışı Değil

Kripto para birimleri üzerindeki önceki kapsamlı yasaklarını sürdürmek için haçlı seferine devam eden RBI’nin ötesinde, özellikle büyük bir engel var. 2019’da, Hindistan’da incelenmek üzere masada ‘Kripto Para Biriminin Yasaklanması & Resmi Dijital Para Faturasının Düzenlenmesi’.

Bu henüz dikkate alınmamış olsa da, yeni özgürleşen kripto para dünyasını yok etme potansiyeline sahip olacaktır. Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli ülkeler kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) geliştirmek ve kurmak için çabalarken, bunun sonunu henüz görmemiş olabiliriz..

Diğer Haberlerde

Belki de RBI yasağını bozma kararına ağırlık vermek, tüm dünyada görülen kripto para birimlerinin düzenlenmesini çevreleyen son gelişmelerdir. Bunun bir örneği Güney Kore olabilir. İlk günden itibaren kripto para birimleri Güney Korelilerin entrikalarını ele geçirdi. RBI’nin yaklaşımının aksine, ülke kripto para birimlerini ve destekleyici hizmet sağlayıcılarını yasaklamak yerine düzenlemeye karar verdi..

Güney Kore Çerçeve Kartları

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map