Almanya Dijital Menkul Kıymetler Yönetmeliğini Çevreleyen Kanun Tasarısı Taslağı Yapan En Son Ülke

Dijital menkul kıymetlerin ortaya çıkışından bu yana, dünyanın dört bir yanından şirketler, kullanımlarını çevreleyen daha fazla yasal düzenleme çağrısında bulunuyorlar. İlerleme yavaş ilerliyormuş gibi görünse de, Almanya gibi çeşitli ülkeler bu çağrıya kulak verdiler ve şimdi ileriye doğru anlamlı adımlar atıyorlar..

Dijital Menkul Kıymetler

Bu varlıkları çevreleyen çerçeveyi ele alan / oluşturan birkaç ülkeye bakmadan önce, dijital güvenlik tam olarak nedir??

Basitçe söylemek gerekirse, dijital güvenlik, temelde yatan bir yatırımı temsil eden, blockchain tabanlı bir belirteçtir. Temel yatırımlar birçok şekil ve biçimde olabilir. Bu, dijital bir menkul kıymetin bir tahsilatta mülkiyeti, bir şirkette hisse senedini, borç sahipliğini ve daha fazlasını temsil edebileceği anlamına gelir..

Bu belirteçler, menkul kıymetleri çevreleyen geleneksel yasalarla yasal uyumluluğa devam etmelerini sağlamak için onları özelliklerle aşılayan akıllı sözleşme özellikli protokollerden yararlanır..

Bununla birlikte, yeni ve genellikle iyi anlaşılmayan teknolojiyi kullanmaları nedeniyle, bu varlıklar genellikle menkul kıymetlere dayatılan geleneksel düzenlemelere uymaz. Aynı varlık sınıfına konulacak geleneksel menkul kıymetlerle yeterli nitelikleri paylaşsalar da, dijital menkul kıymetler genellikle mevcut gri düzenleme alanlarına ışık tutmak için yeni bir çerçeve gerektirir. Bu netlik eksikliği, şirketler haritasız sularda gezinmeye çalışırken, çeşitli yasal hıçkırık örneklerine yol açtı..

Almanca Çerçeve

Sadece günler önce Almanya, yeni bir Yasa tasarısı dijital menkul kıymetlerin işlenmesini çevreleyen.

Bu yeni fatura, birden çok sorunu ele alıyor.

Mevcut tapu kayıt uygulamalarının yerini almak için hangi uygun program kullanılacaktır?

Haliyle, Almanya içinde herhangi bir menkul kıymetin ihraç edilmesi menkul kıymetleştirilmiş bir senet oluşturulmasını gerektiriyor. Bu geleneksel menkul kıymetler için işe yarayabilir, ancak yeni dijital, blockchain tabanlı emsalleri ne olacak? Tasarı, bu tür bilgileri kaydetmenin bir yolu olarak yeni bir dijital defter sisteminin devreye alınmasını ve bunu kolaylaştırmak için blok zincirinden daha iyi bir teknolojinin ne olduğunu önermektedir.?

İlerleyen dijital menkul kıymetleri düzenlemekten kim sorumlu olacak??

Blockchain, yukarıda belirtilen bilgileri kaydetmek için bir defter olarak kullanılacaksa, yönetiminden sorumlu bilinen bir kuruluşun olması gerekir. Bu durumda, rol Federal Mali Denetim Otoritesine düşecektir.

Basitçe söylemek gerekirse, bu fatura, kağıt notu işlemlerinin yerine blok zinciri tabanlı bir defterin alacağını ve Federal Finansal Denetleme Kurumu tarafından denetlendiğini görecektir..


İlginç bir şekilde, mevcut menkul kıymetlerin dijital menkul kıymetlere dönüştürülebilmesi önerilmiş gibi görünüyor. Bunun gibi bir yetenek, potansiyel olarak dijital menkul kıymetler için daha yüksek likidite seviyelerine neden olacak ve benimseme hızını artıracaktır..

Hala daha fazla çalışma yapılması gerekmesine rağmen, burada açıklanan gibi faturalar, dijital menkul kıymetlerin açık bir şekilde düzenlenmesine yönelik önemli ilk adımlardır..

Rusça Çerçeve

Almanya, dijital menkul kıymetleri yeterince düzenleme arayışındaki tek ülke değil. Rusya da benzer şekilde kendi çerçevesini geliştirmeye, yıllarca süren durum üzerine düşündükten sonra 2019’da başladı. Aylar geçmesine rağmen, bu nihayet sadece haftalar önce gerçekleşti.

Bu yeni yasa, dijital menkul kıymetleri tanımlamanın yanı sıra kripto para birimlerini de ele alıyor. “Dijital finansal varlıklar” veya “DFA’lar” olarak anılan bu yasa, bu tür varlıkların tamamen düzenlendiği bir çerçeveyi açıklamaktadır. Bu, DFA’ların satışı, ihracı ve ticaretinden kapsamlı bir gözetim anlamına gelir..

Rusya, dijital menkul kıymetler / DFA’lar fikrine ısınmış olsa da, kripto para birimleri tam olarak aynı muameleyi görmedi. Evet, kripto para birimlerini çevreleyen kısıtlamaların gevşetildiği doğrudur, ancak burada tartışılan tasarı, dijital menkul kıymetlerin satın alınması da dahil olmak üzere bir ödeme şekli olarak kullanılmalarını da yasaklamaktadır. Bunu yapmak için FIAT’ta ödeme yapılması gerekir.

Almanya gibi, bu kesin bir ilerleme, yapılacak daha çok iş var.

Japonca Çerçeve

Bu teknoloji meraklısı ada ülkesi, dijital menkul kıymetleri çevreleyen düzenlemeyi resmi olarak geçiren ilk ülkelerden biriydi. Bu durumda Japonya, dijital menkul kıymet teklifleri (DSO’lar) gibi sermaye yaratma olaylarının işlenmesi için yeni bir çerçeve oluşturdu..

Bu çerçevede açıklığa kavuşturulan konulara bir örnek şunları içerir:,

  • Sektör terminolojisi
  • Saklama gereksinimleri dahil bankacılık standartları
  • Değişim sorumlulukları (fonların ayrılması)
  • “Sahte haberler” için para cezaları ve cezalar

Japonya, dijital menkul kıymetler içinde endüstri standartlarını ve tekdüzeliği geliştirmekle görevli, kendi kendini düzenleyen iki kuruluştan yararlandığı için şanslı. Bu kuruluşlar,

Japonya Güvenlik Jetonu Teklifi Derneği (JSTOA)

Japonya Güvenlik Jetonu Derneği (JSTA)

Kuşkusuz, Japon şirketleri arasında blockchain temelli girişimlerin popülaritesi, hükümetleri yeni, daha uygun düzenlemeler hazırlamaya zorladı. Bu eğilim devam ederken, her birinin kendi sınırları içinde gelişen endüstrilere uyum sağlaması için daha fazla ülkenin aynı şeyi takip etmesini bekleyin..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map