OKExChain nedir?

{"@context": "https://schema.org","@type": "makale","mainEntityOfPage": {"@type": "Web sayfası","@İD": "https://www.okex.com/academy/en/what-is-okchain"},"başlık": "OKChain Nedir?","açıklama": "OKChain, blok zinciri uygulamaları için geliştirilen bir dizi açık kaynaklı halka açık zincirdir. Topluluk tabanlı operasyonlar, şeffaf ticaret kuralları içeren ve kullanıcıların kendi varlıklarını kontrol etmelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir borsa veya DEX oluşturmak için kullanılabilecek güvenli ve verimli bir merkezi olmayan finans mimarisi oluşturmak için tasarlanmıştır..","görüntü": "https://www.okex.com/academy/wp-content/uploads/2020/08/11540510.png", "yazar": {"@type": "Kişi","isim": "Zhang Xiuxiu"},"Yayımcı": {"@type": "Organizasyon","isim": "OKEx","logo": {"@type": "ImageObject","url": "https://static.bafang.com/cdn/assets/imgs/MjAxOTQ/5CAB3C0086E2F1135A3428116E435B8A.png"}},"datePublished": "2020-08-20"}

OKEx tarafından oluşturulan merkezi olmayan blok zinciri protokolüne derinlemesine bir bakış

İçindekiler

 • OKExChain Jetonu
  • Düzenleme mekanizması
  • OKT’nin İşlevleri
  • OKExChain’in operasyon süreci ve ekosistemdeki rolü
   • Blok oluşturma süreci
   • Oylama planı
    • Oy ağırlığı
    • Vekiller
    • OKExChain düğümleri için gereksinimler
     • Güvence bedeli
     • Donanım Gereksinimleri
     • Yazılım gereksinimleri
     • Düğümleri ödüllendirme ve cezalandırma kuralları
      • Ödüller ve ödül dağıtımı
      • Ceza kuralları
      • Zincir içi yönetişim
      • OKExChain ve OpenDEX
       • Merkezi ve merkezi olmayan borsalar
        • Merkezi borsalar
        • Merkezi olmayan borsalar
        • OKExChain ve OKEx birbirini tamamlıyor
        • OpenDEX
         • Zincir üzerinde sipariş defteri modeli
         • Açık artırmaya dayalı eşleştirme modelini arayın
         • OpenDEX’in Avantajları
         • Sonuç – OKExChain özeti
         • Contents

          Giriş

          OKExChain OKEx tarafından blockchain tabanlı ticaret uygulamaları oluşturmak için geliştirilen açık kaynaklı, herkese açık blockchain teknolojisidir. Topluluk tabanlı operasyonlar, şeffaf ticaret kuralları içeren ve kullanıcıların kendi varlıklarını kontrol etmelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir borsa veya DEX oluşturmak için kullanılabilecek güvenli ve verimli bir merkezi olmayan finans mimarisi oluşturmak için tasarlanmıştır..

          Blockchain dünyasında, çapraz zincir teknolojisinin varlıklar ve veriler arasındaki etkileşimi gerçekleştirmede önemli bir bağlantı olduğunu ve DeFi için teknolojik temel olduğunu biliyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi, çapraz zincir, farklı blok zinciri platformları arasında varlık aktarımı, bilgi alışverişi ve uygulama işbirliğinin gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Farklı halka açık zincirleri birbirine bağlayan bir köprü gibi hareket eden çapraz zincir teknolojisi, farklı blok zinciri ağları arasında veri aktarımının gerçekleştirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda iletim maliyetlerini büyük ölçüde azaltır. Blok zincirleri arasında değer, kullanıcı ve senaryo uygulamasına dayalı ara bağlantı elde etmek için çapraz zincir modülünü kullanmak basit ve etkilidir – bu da ortak bir ekosistem ve katma değerli sistem oluşturmanın temelini oluşturur..

          Yukarıdakileri göz önünde bulunduran ekip, OKExChain’i oluşturmak için Cosmos SDK ve Tendermint kullandı. Cosmos, blok zincirleri arasında değer aktarımını gerçekleştirmek için kullanılabilen, anında sonuç veren Tendermint fikir birliği algoritmasıyla birlikte bir Inter-Blockchain Communication veya IBC protokolü sunar. Gelecekte, heterojen çapraz zincirleme için destek ekleyerek çok yönlü değer sirkülasyonu ile ilgili sorunları çözmek için Cosmos’u kullanabileceğiz..

          Cosmos mimarisi

          Cosmos, düğümlerle birbirine bağlanan birçok bağımsız ve paralel blok zincirinden oluşan bir ağdır..

          Cosmos içinde, tüm fikir birliği katmanları, Bizans hata toleransını destekleyen ve yüksek verimlilik, yüksek performans, tutarlılık ve diğer özelliklere sahip bir fikir birliği motoru olan Tendermint’i benimser..

          Cosmos ağı temelde iki bölümden oluşur:

          • Hub’lar
          • Bölgeler

          Her Bölge ve Merkez, bağımsız devlet fikir birliğine sahip bağımsız bir blok zinciridir. Bölgeler, belirli uygulama ihtiyaçlarını çözmek için kullanılır ve Hub’lar, bankalar arasındaki anlaşmayı yöneten bir merkez bankasına benzer şekilde, Bölgeler arasındaki çapraz zincir işlemlerini gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Çapraz zincir değer aktarımı, zincirler arası iletişim için IBC protokolüne dayanan farklı Bölgeler ve bunların paylaşılan Hubları arasında karşılıklı iletişim ve birlikte çalışmayı gerçekleştirerek elde edilir..

          Cosmos mimarisini gösteren bir resim.Cosmos mimarisinin ve bölgeler ve merkezler arasındaki organizasyonun bir resmi

          Cosmos’un amacı basitleştirilmiş blok zinciri geliştirmeyi gerçekleştirmek ve blok zincirleri arasında ara bağlantı sağlamaktır. Birincisinin anahtarı Tendermint fikir birliği algoritmasında yatarken, ikincisi çapraz zincir mekanizmasında yatmaktadır..

          Tendermint

          Tendermint iki ana teknik bileşen içerir:

          • Blockchain konsensüs motoru olan Tendermint Core.
          • Genel API olan ABCI.

          Tendermint Core, Bizans mutabakatını ve düğümler arasındaki veri iletimini gerçekleştirmek için kullanılır. Bizans hata toleransını ve delege edilmiş hissenin kanıtını birleştiren fikir birliği algoritmasını kullanarak, blok üretiminde nihai kesinliğe ulaşabilir – bu, işlemin bloğa yazıldığı, blok zincirine eklendiği ve daha sonra tersine çevrilemeyeceği veya değiştirilemeyeceği anlamına gelir – her düğümün aynı işlemi aynı sırada kaydetmesini ve son derece hızlı işlem onayları ile yüksek verimliliğin önünü açmasını sağlayın. Genel olarak, Tendermint Core, esas olarak blok zincirinin ağ katmanını ve konsensüs katmanını, geliştiricinin fikir birliği ve ağ iletiminin gerçekleştirilmesi konusunda endişelenmeden blok zincirini kişiselleştirmesine izin verecek şekilde oluşturmak için kullanılır..

          ABCI, bir blockchain API ve herhangi bir programlama dilinde işlem işlemenin uygulanmasını destekleyen bir protokoldür. Geliştiriciler için, Cosmos çerçevesine dayalı blok zinciri geliştirme gerçekleştirirken yapmaları gereken tek şey, ABCI arayüzüyle uyumlu uygulamalar yazmaktır..

          Cosmos, Tendermint Core ve ABCI’nin yanı sıra blok zinciri geliştirmenin karmaşıklığını daha da azaltmak için, bazı yaygın blok zinciri modüllerinin standartlaştırılmasına dayanan bir araç olan Cosmos SDK’yı tanıttı. Cosmos SDK, bir "zincir yapma aracı" Cosmos, ağ içinde blok zinciri tasarımını, kendisiyle oluşturulan blok zincirleri arasındaki doğuştan gelen birlikte çalışabilirlik ile birleştiğinde, modüller eklemek kadar basit hale getirdiği için – yönetişim, hisseler ve taahhüt gibi – blok zinciri proje geliştirmenin karmaşıklığını büyük ölçüde azaltmaya hizmet ediyor..

          Çapraz zincir mekanizması

          İlgili blok zincirlerinin farklı teknoloji platformlarına dayanıp dayanmadığına bağlı olarak, çapraz zincir mekanizması ya homojen çapraz zincir ya da heterojen çapraz zincir olabilir. İlki, şifreleme algoritması, adres, hesap algoritması kuralları vb. Açısından aynı temel yapıya sahip blok zincirleri arasındaki etkileşime atıfta bulunur. Bir örnek, Ethereum tabanlı token ticaretidir. Birçok projede homojen bir çapraz zincirin nispeten olgun uygulamalarını görmemize rağmen, Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve Tether (USDT) gibi ana akım varlıklar arasındaki etkileşimi engelleyen sorunları çözmede en büyük güçsüz kalır. uzlaşma.

          Farklı zincir yapılarına sahip blok zincirleri arasında değer kilitleme ve değer alışverişini gerçekleştiren homojen çapraz zincir, değerin çok yönlü dolaşımı sorununa cevap vermektedir. Aktarma tabanlı çok zincirli ve çok katmanlı bir mimariyi benimseyen Cosmos, zincirler arası varlık etkileşimini destekleyecek.

          Paralel zincirler arasında zincirler arası birlikte çalışmayı desteklemek için Cosmos, birden fazla heterojen zincir arasında değer ve veri aktarımını gerçekleştirmek için Inter-Blockchain İletişim protokolünü ve anında nihai sonuç sağlayan Tendermint fikir birliği algoritmasını sunar. Tüm paralel zincirler, IBC aracılığıyla Hub’a bağlanır ve Hub, zincirler arası işlemlerin doğrulanmasına ve aktarılmasına yardımcı olmak için aktarma zinciri görevi görür..

          Özellikle, Hub, her Bölgenin birbirlerinin Zonlarının durumunu eşzamanlı olarak kaydetmesine yardımcı olur – ve bu işlevin amacı, diğer Bölgelerin blok başlıklarıdır. Bölge 1, Bölge 2’ye bir çapraz zincir mesajı gönderdiğinde, tüm bilgileri blok başlığında depolanan bir veri paketine paketlenir. Hub, Bölge 1’in bilgiyi içeren blokla ilgili bir fikir birliğine varmasını bekler ve ardından Bölge 1’in blok başlığında depolanan bilgileri yeni bir bloğa aktarır. Hub, blok fikir birliğini tamamladıktan sonra, Bölge 2, Bölge 1’in blok başlığını içeren Merkez tarafından yayınlanan doğrulama mesajını alacaktır. Bundan sonra Bölge 2, Bölge 1 ile ilgili kanıtın doğru olup olmadığını doğrulamalıdır. Doğruysa, Zone 2 ilgili işlemleri yapmaya başlayacak ve ilgili blok hakkında Hub’a geri bildirim gönderecektir..

          IBC tabanlı çapraz zincir mesajlaşma. Resim kaynağı: OKEx Yatırım AnaliziIBC tabanlı çapraz zincir mesajlaşma. Resim kaynağı: OKEx Yatırım Analizi

          IBC’ye dayalı çapraz zincir etkileşimini göstermek için örnek olarak OKExChain’den Cosmos’a 10 OKT transferini kullanalım:

          1. 1. OKExChain ve Cosmos arasında çapraz zincir işlemleri gerçekleştirmek için, her iki uçtaki zincirlerin birbirlerinin hafif blok zinciri düğüm hizmetlerini çalıştırması gerekir.
          1. a. Bu şekilde, diğer tarafın blok başlık bilgisi gerçek zamanlı olarak alınabilir; bu, SPV düğümlerinin Merkle yolunun kanıtını talep ederek işlemin varlığını doğruladığı Basit Ödeme Doğrulaması benzeri onayın gerçekleştirilmesi için uygundur. ve blok zincirindeki iş kanıtının doğrulanması.
         • 2. OKExChain zinciri IBC protokolünü başlatır ve ilgili varlıkları (bu örnekte 10 OKT) dondurur, ardından karşılık gelen kanıtı oluşturur ve Cosmos Hub blok zincirine gönderir.
         • 3. İlgili mesajı aldıktan sonra, Cosmos Hub zinciri, OKExChain’in eşdeğer değerde bir varlık oluşturmadan önce OKExChain zincirinin blok başlık bilgilerini kontrol ederek karşılık gelen varlıkları gerçekten dondurduğunu onaylar – yine bizim örneğimizde 10 OKT.
         • 4. 10 OKT, OKExChain’den Cosmos’a aktarılır.
         • OKExChain Jetonu

          OKT, OKExChain’in ana ağında verilen yerel belirteçtir. OKExChain oluşum bloğunda bulunan tüm belirteçler, OKB sahiplerine orantılı olarak OKB sahiplerine tahsis edilir. OKT, OKExChain ekosistemi için değer taşıyıcısıdır ve değeri, DEX, DeFi ve OKExChain’deki diğer uygulamaların gelişim beklentilerini belirler..

          Düzenleme mekanizması

          OKT, genesis bloğu + yıllık ek ihraç mekanizmasını benimser, ilki toplam 10 milyon token üretir ve ikincisi 1: 100 oranında ayarlanır ve her yıl verilen tüm ek tokenler tüm bloklar arasında eşit olarak dağıtılacaktır. karşılık gelen oranlara.

          OKT’nin İşlevleri

          Sistem kaynaklarının kullanımı

          OKExChain ağında çalışan bir program, OKExChain’in belirli ağ kaynaklarını (hesaplama, depolama, bant genişliği vb.) Operasyonel ihtiyaçlarına göre tahsis etmesini gerektirir..

          Bu nedenle, OKExChain, Ethereum’un kaynak kullanımına göre ücretlendirme modelini benimser – yani, ilgili işlemin gerçekleştirilmesi için karşılık gelen bir işlem ücreti ödenmelidir. Spesifik fiyatlandırma yöntemi aşağıdaki gibidir: bir işlemi gerçekleştirmenin maliyeti = "tavan" (Gaz x Gaz Fiyatı), operatörün OKT’de fiyatlandırılan her bir Gaz için ödemeye razı olduğu Gaz Fiyatıdır..

          Rehin

          Kötü niyetli davranışlardan kaçınmak için, bir düğüme doğrulayıcı / proxy düğümü olmak için başvurmadan, bir zincir yönetişim teklifi göndermeden veya bekleyen bir işlemi gerçekleştirmeden önce belirli bir miktarda OKT taahhüdünde bulunmak gerekir..

          Hizmet bedeli

          Belirli miktarda OKT’ye sahip olan kullanıcılar, OKExChain ağında, ilgili teklif uygulaması ve aktivasyon dijital varlık alım satım çiftleri aracılığıyla tamamlandıktan sonra OpenDEX’te serbestçe işlem görebilecek yeni tokenlar çıkarabilir. İlgili işlemlerin her biri – token basımı ve aktivasyonu, dijital varlık alım satım çiftlerinin ek yayınlanması ve imhası – ödenmesi gereken karşılık gelen bir işlem ücretine tabi olacaktır..

          OKEx Yatırım AnaliziAna ağdakinden farklı olabilecek test ağından toplanan ücret verilerini işleme. Resim kaynağı: OKEx Yatırım Analizi

          Eşleştirme güvenliği

          Her bloğun yalnızca sınırlı bir kapasitesi vardır ve OpenDEX üzerindeki bekleyen emirlerin hacmi artmaya devam ettikçe, blok tarafından tek bir döngüde işlenmesi gereken işlemlerin sayısı bloğun taşıma kapasitesini aşarak sisteme neden olabilir. Önemsiz belirteç çiftlerini değerleri olanlardan ayırt edememek. Bu durumda OpenDEX, blok tarafından işlenecek işlemleri nasıl seçer??

          Bu sorunu çözmek için eşleştirme güvenliği getirilmiştir; bu, bir operatörün çalıştığı her ticaret çifti için bir teminat olarak herhangi bir miktarda veya 0 OKT yatırabileceği anlamına gelir. Eşleştirme sistemi, daha yüksek menkul kıymetlere sahip alım satım çiftlerine öncelik verecektir veya menkul kıymetler aynıysa işlemleri sunma sırasına göre seçecektir..

          Dinamik teklif verme ihalelerine dayanan yukarıda bahsedilen çözüm, OKT’nin kullanım senaryolarını genişletebilir ve aynı zamanda DEX operatörlerinin gücünü ölçebilir. Her bloğun eşleştirme kapasitesinin 100 işlemle sınırlı olduğunu, ancak belirli bir blok oluşturma döngüsünde 200 işlem üretildiğini varsayalım – 100 işlem A işlem çiftine, diğer 100 işlem B işlem çiftine ait – 100 işlem bu işlemlere ait olamaz. bu döngü süresince işlenmek üzere bu bloğa yerleştirilebilir. Böyle bir durumda, A için sağlanan teminatın B’den daha büyük olması halinde eşleştirme sistemi, A işlem çiftindeki 100 işleme öncelik verecektir ve her iki işlem çifti için sağlanan teminatlar aynı tutarda ise, eşleştirme sistemi, gönderimlerinin kronolojik sırasına göre sıralanan ilk 100 işleme öncelik verecektir..

          Oylama

          Token sahipleri için, onaylayıcı seçimlerine ve zincir içi yönetişime katılmanın en önemli yolu oy kullanmaktır. Sahipler, 30 düğüme kadar bir seçimde kullanılabilecek bir oylamaya karşılık gelen 1 OKT ile jetonlarını taahhüt ederek oy haklarını elde ederler..

          Blok üretim sürecinde, onaylayıcılar oy ağırlıkları hesaplanarak seçilir – bu ağırlıkları sahiplerin veya vekillerinin oylarıyla belirlenir..

          Zincir içi yönetişimde, tekliflerle ilgili kararlar da onaylayıcılar tarafından oylama yoluyla alınır.

          OKExChain’in operasyon süreci ve ekosistemdeki rolü

          Blok oluşturma süreci

          OKExChain, Tendermint’in (BFT-DPOS) fikir birliği algoritmasını benimser ve bir blok oluşturmak için altı temel adım vardır:

          1. Tam düğüm olun.
          2. Aday düğüm olarak kaydolun.
          3. Doğrulayıcı seçmek için oy verin.
          4. Bir blok oluşturma düğümü seçin.
          5. Bir öneride.
          6. Tendermint fikir birliğine ulaştıktan sonra yeni bir blok oluşturun.

          OKChain'in blok oluşturma süreciOKExChain’in blok oluşturma süreci. Resim kaynağı: OKEx Yatırım Analizi

          Bir blok üreticisi olmadan önce, bir token sahibinin ilk önce bir düğüm istemcisi çalıştırarak dağıtılmış blok zinciri ağında tam bir düğüm haline gelmesi gerekir. Doğrulayıcı seçimine katılmak için, tam bir düğümün, amaç için belirli sayıda jeton taahhüt ettikten sonra aday olarak kaydolması gerekir. Seçimde ilk 21’de yer alan düğümler, bir sonraki döngüde onaylayıcı olur. Seçimden sonra sistem, 21 düğümün aldığı oylara göre karşılık gelen oy ağırlıklarını hesaplayacak ve bu ağırlıklara sahip rastgele bir algoritma çalıştırarak bunlardan blok oluşturma düğümlerini seçecektir. Bu seçilen düğümler daha sonra Tendermint konsensüs protokolüne göre bloklar üretecektir..

          Tendermint fikir birliği mekanizmasına dayalı blok oluşturma, iki aşamalı oylama gerektirir:

          1. Ön oylama
          2. ön taahhüt

          Seçilen bir blok üreticisi, tüm ağdaki tüm işlemleri izleyecek ve toplayacak, ardından belirli bir süre içinde yeni bir blok (yani teklif bloğu) oluşturacak ve bunu tüm ağa yayınlayacaktır..

          Teklif bloğu ile ilgili yayını aldıktan sonra, tüm doğrulayıcılar bloktaki tüm işlemleri okuyacak ve doğrulayacaktır. Herhangi bir sorun yoksa, tüm onaylayıcılara ön oylama mesajı yayınlanacaktır. İkinci aşama (ön taahhüt), alınan tüm oyların üçte ikisinden fazlasının teklif blokajını onaylayan oylar için geçerli olması durumunda başlayacaktır. Alınan tüm oyların üçte ikisinden fazlası için teklif blok hesabını onaylayan ön taahhüt oyları varsa, teklif bloğu yerel blok zincirine yazılır ve yeni blok nihai kesinlik ile oluşturulur..

          Tendermint fikir birliği süreciTendermint fikir birliği süreci. Resim kaynağı: OKEx Yatırım Analizi

          Yeni bir blok oluşturulduktan sonra, sistem bir sonraki blok oluşturma turuna girecektir..

          Mevcut bir teklif bloğu, zayıf bağlantı ve diğer nedenlerden dolayı çevrimdışı olursa, blok üreticisi bir blok gönderemeyebilir – bu durumda protokol, blok üreticisi olacak bir sonraki doğrulayıcıyı seçecek ve aynı anda yeni bir blok önerecektir. oylama sürecini yeniden başlatın ve yeniden başlatın.

          Ek olarak, Tendermint bir kilitleme mekanizması sunar – bu, bir doğrulayıcı bir bloğu önceden işlediğinde, "kilitli" bu bloğa ve aynı zamanda bu blok için ön oy vermesi gerekir. Yalnızca bir önceki ön teklif turunda ve ön oylamada bir blok başarıyla sunulmazsa, ilgili doğrulayıcı ondan çıkarılabilir ve yeni bir blok için bir sonraki ön taahhüt turuna katılabilir. Doğrulayıcıların üçte birinden daha azının Bizans düğümleri olduğunu varsayarsak, Tendermint, doğrulayıcıların asla tekrar tekrar aynı yükseklikte bloklar göndermeyeceğini ve bu da çatışmalara yol açabileceğini garanti eder..

          Oylama planı

          Token sahipleri için, onaylayıcı seçimlerine ve zincir içi yönetişime katılmanın en önemli yolu oy kullanmaktır..

          Doğrulayıcı seçimi, jeton sahiplerinden veya vekil düğümlerinden alınan oylarla belirlenir ve her seçmen 30 adede kadar düğüm için oy kullanabilir. Oy alan tüm düğümler, oy ağırlığına göre en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır ve ilk 21 düğüm sistem tarafından onaylayıcı olmak için seçilir. Kalan düğümler bekleme (aday) düğümler haline gelecektir. Doğrulayıcı seçimi periyodik bir olaydır, yani yeni bir döngünün başlangıcında yeni bir seçim yapılacaktır..

          Token sahipleri veya vekil düğümleri zincir içi yönetişim oylamasına katılmadıysa, seçtikleri doğrulayıcılar doğrudan oy haklarını devralabilir ve ilgili teklifleri oylayabilir – ancak jeton sahipleri veya vekil düğümleri yine de sonra oy.

          Oy ağırlığı

          Oylama ağırlık katsayısı, başlangıç ​​saatinden oy verme süresine kadar olan farkın 364 günde toplam saniye sayısına bölünmesi ile hesaplanır ve söz konusu farkın artması ile artacaktır..

          Oy ağırlığı, rehin miktarı 2’nin X’inci kuvveti ve "X" ağırlık katsayısına eşittir.

          Mevduat teminatı arttığında ve başlangıç ​​saatinden oylama süresine kadar olan fark azaldığında oy ağırlık katsayısının arttığını görebiliyoruz. Kullanıcılar, söz konusu hesaplama yöntemi ile belirli bir dereceye kadar daha büyük mevduat sağlamaları ve oylamaya katılmaya devam etmeleri için teşvik edilmektedir..

          Ağırlık katsayısı ve formülü Ağırlık katsayısı ve formülü. Resim kaynağı: OKExChain GitHub

          • Formülde, "Ağırlık" zamanla değişen oylama ağırlık katsayısıdır (yani, başlangıç ​​zamanından oylama süresine kadar olan fark ne kadar büyükse, ağırlık katsayısı o kadar büyük olur).
          • now_timestamp, mevcut oylamanın zaman damgasıdır.
          • start_timestamp, 946684800 (1 Ocak 2000’de 00:00:00 UTC) olan başlangıç ​​zaman damgasıdır.
          • saniye_başına_gün, günlük saniye sayısıdır – yani, 60 * 60 * 24.
          • hafta_başına_yıl, yıl başına hafta sayısıdır – yani 52.
          • "Paylar" hesaplanan oy ağırlığıdır.
          • delegated_Tokens taahhüt edilen OKT miktarıdır.

          Vekiller

          Doğrulayıcı seçimi, doğrudan veya vekaleten oy kullanabilen OKT sahiplerinin oyuyla belirlenir. Bir oylama vekili olarak kaydolmak için, kullanıcıların rehin hesaplarına belirli sayıda OKT yatırmaları gerekir. Bir vekil kilitli oylamadan çekilmeyi seçerse, 14 günlük kilitleme süresi sona erene kadar rehin verilen jetonu geri çekemez..

          Fon güvenliği açısından, kullanıcının herhangi bir anahtarı teslim etmesi gerekmediğinden ve vekil hesap yalnızca jetonla ilgili oy haklarını elde ettiğinden, tüm delegasyon, gerçek sahiplik üzerinde hiçbir etkisi olmayan zincir içi bir süreçtir. simge – kullanıcının kişisel adresinde kalmaya devam eder. Bununla birlikte, kullanıcılar vekil için taahhüt edilen token sayısını değiştirdiklerinde, tüm oy ağırlıkları da buna göre güncellenecektir..

          Bir doğrulayıcının ödüllerinin ve cezalarının, kendisine oy veren herhangi bir vekili de etkileyeceği gerçeği göz önüne alındığında, vekiller, onaylayıcılar hakkında bilgi edinmek ve oylamadan önce ayrıntılı araştırmalar ve taramalar yapmak için OKLink veya diğer OKExChain bloklarındaki tarayıcıları kullanmalıdır. Oy verdikten sonra, vekil aynı zamanda doğru şekilde çalıştığından emin olmak için doğrulayıcının işleyişini sürekli olarak gözlemlemelidir – örneğin çalışma süresinin sağlanması, çift imzalama veya uzlaşma olmaması ve yönetişime katılma gibi. Herhangi bir uyarı işareti varsa, vekil oylamayı hızlı bir şekilde çözebilir veya oylamayı anında geçerli olacak şekilde başka bir onaylayıcıya aktarabilir..

          OKExChain düğümleri için gereksinimler

          OKExChain, her biri yayın yoluyla oylama yoluyla fikir birliğine katılan tam bir düğüm olan ağ güvenliğini sağlamak için bir dizi doğrulayıcıya güvenir. Doğrulayıcı olmak için, düğümün sistem tarafından önerilen, belirteçlerdeki güvenlik depozitosu dahil olmak üzere belirli gereksinimleri karşılaması ve ayrıca donanım ve yazılım yapılandırmaları için gereksinimleri karşılaması gerekir..

          Doğrulayıcıların sorumluluklarının listesi aşağıdadır:

          • Doğrulayıcılar çift imzadan kaçınmalıdır. Test ağında çift imza bulunduğunda, anında otomatik bir ceza uygulanacaktır..
          • Doğrulayıcılar, yazılımın doğru sürümünü sürekli olarak çalıştırabilmelidir. Teklif verenler, sunucularının her zaman çevrimiçi olduğundan ve özel anahtarlarının tehlikeye atılmadığından emin olmalıdır..
          • Doğrulayıcılar, güvenliği artırmak için düğüm sürümlerini aktif olarak güncel tutmalıdır.
          • Doğrulayıcılar, sistem güncellendiğinde donanım gereksinimlerine dikkat etmeli ve gereksinimleri karşılamak için donanımı güncel tutmalıdır..
          • Doğrulayıcılar, meydana geldiklerinde DDoS saldırılarına karşı koruma sağlamalıdır.
          • Doğrulayıcılar, yönetişime aktif olarak katılmalıdır. Teklif sahiplerinin her teklif için oy kullanması gerekir.

          Güvence bedeli

          Doğrulayıcı olmak için, düğümün OKExChain ağına bağlı olması ve 10.000 OKT tutarında bir güvenlik depozitosuna sahip olması gerekir..

          Donanım Gereksinimleri

          OKExChain’in minimum sistem gereksinimleri:

          • MacOS, Windows veya Linux’un son sürümlerini çalıştıran masaüstü veya dizüstü bilgisayar donanımı.
          • En az 100 MB / sn okuma / yazma hızında erişilebilen 500 GB boş disk alanı.
          • Dört çekirdek CPU ve 8 gigabayt bellek (RAM).
          • Saniyede en az 1 megabayt yükleme / indirme hızına sahip geniş bant internet bağlantısı.

          Görebileceğiniz gibi, projenin başlangıcında, düğüm yapılandırma gereksinimleri en iyi ihtimalle ortalama görünüyor – ancak zamanla, ağ kullanımındaki artışla birlikte donanım gereksinimleri de artacaktır. Ethereum veya Bitcoin gibi diğer blok zincirleriyle karşılaştırıldığında, OKExChain ağı çok daha yüksek verime sahiptir ve bu nedenle çeşitli düğümler arasında sorunsuz iletişimi sürdürmek için daha yüksek bant genişliği gerektirir. Ek olarak, blok verilerinin boyutu artacağından ve blok oluşturma düğümünün tam blok verilerini depolamak için yeterli sabit disk kapasitesine sahip olması gerektiğinden, gerektiğinde bir düğümün sabit disk kapasitesini genişletme ihtiyacı da vardır..

          Şu anda mevcut sunucular temel olarak iki türe ayrılmıştır:

          1. Kendi kendine oluşturulmuş sunucu: Satın alınan, bir araya getirilen ve ilgili bir ağa kendi başına bağlanan bir sunucu. Bu tür bir sunucu, donanım maliyetleri, saha maliyetleri ve işletim maliyetleri dahil olmak üzere nispeten yüksek ön maliyetler ve ayrıca yüksek etkili gereksinimler (yirmi dört saat güç kaynağı ve ağ bağlantısı) gerektirir. Kendi kendine oluşturulmuş bir sunucunun avantajı, belirli hizmet desteklerinde doğrudan ayarlamalara izin vermesidir..
          2. Bulut sunucusu: İlgili dinamik parametre yapılandırmasını tamamladıktan sonra ilgili hizmetleri onun üzerinden çalıştıran hazır bir bulut sunucusu. Bulut sunucuların avantajları arasında esneklik ve düşük maliyet yer alır. Şu anda, mevcut düğümlerin çoğu, yukarıda belirtilen avantajlardan dolayı Amazon’un AWS’si, Google’ın bulut hizmetleri, Alibaba Cloud gibi bulut sunucularını kullanıyor. Bir bulut hizmeti satın aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey, onu resmi öğreticiye göre yapılandırmaktır. Tabii ki, bu düğüm yapılandırma yöntemi, merkezi olmayan ağların düğüm hizmetlerinin kontrolünü söz konusu hizmetleri sağlayan merkezi BT devlerine devretmek anlamına geldiği için, ademi merkeziyetçi toplulukta uzun süredir eleştirilmektedir..

          Doğrulayıcı sunucunun veri merkezi, yedekli güç kaynakları, bağlantı ve depolama yedekleme olanaklarıyla donatılmış olmalıdır. Fiber optik bağlantı, güvenlik duvarı işlemleri ve anahtarlama için birkaç yedekli ağ kutusunun dışında, doğrulayıcıların ayrıca yedekli sabit sürücüler ve yük devretme işlevlerine sahip küçük sunuculara sahip olması beklenir. İlgili donanım, veri merkezinin altına yerleştirilebilir.

          Yazılım gereksinimleri

          OKExChain düğümlerinin saldırılara ve kesintilere karşı eksiksiz izleme, uyarı ve yönetim çözümlerine sahip olması en iyisidir, böylece veri merkezlerinin güvenliğini ve izolasyonunu sürdürebilirler ve böylece kazara bağlanmayı veya sistem cezalarını tetikleyen olayları önleyebilirler..

          Düğümleri ödüllendirme ve cezalandırma kuralları

          Ödüller ve ödül dağıtımı

          Muhasebe düğümleri için tasarlanan ekonomik teşvik mekanizması, herhangi bir blok zinciri projesinin vazgeçilmez ve önemli bir parçasıdır. BTC muhasebe düğümleri (madenciler) için ödüller, blok oluşturma ödülleri ve işlem ücretlerini içerir. OKExChain oluşum bloğu tarafından üretilen OKT’ler OKB yatırımcılarına 1: 1 oranında dağıtıldığından, madenciler için ödüller nereden geliyor??

          Bu tür ödüller esas olarak iki kaynaktan gelir:

          1. İlk kaynak,% 25’i üretim ödülü olarak kabul edilecek ve oy ağırlıklarına göre 21 onaylayıcı arasında dağıtılacak olan sistem tarafından yapılan (her bloğa orantılı olarak dağıtılacak)% 1’lik yıllık ek ihraçtır..
          2. Kalan% 75 oy oranına göre tüm aday düğümlere dağıtılacak. Bu yöntem, nesil düğümlerinin hareketsiz kalmasını önlemeye yardımcı olur, çünkü blok oluşturma ödülleri elde edemedikten sonra aday düğümler olarak hareket ederek oylama ödülleri almaya devam edebilirler.

          Diğer bir kaynak ise oy ağırlıklarına göre sadece 21 onaylayıcıya tahsis edilen işlem ücretidir. İki tür işlem ücreti vardır – yani sistem işlem ücreti ve iş işlem ücreti. İlki gaz ücretidir ve ikincisi, diğer şeylerin yanı sıra operatörler tarafından token-döviz çiftlerinin verilmesinden, dijital varlık işlem çiftlerinin etkinleştirilmesinden ve ek ihraçlardan kaynaklanan işlem ücretlerini içerir..

          OKEX - Düğüm gelirinin kaynakları ve dağıtım oranlarıDüğüm gelirinin kaynakları ve dağıtım oranları. Resim kaynağı: OKEx Yatırım Analizi

          Ceza kuralları

          Düğüm tarafından sağlanan jeton güvenliği, doğrulama etkinlikleri için bir güvenlik depozitosu olarak da kabul edilebilir. Bir düğüm, saldırılar nedeniyle kasıtsız veya kasıtsız olarak blok üretimi sırasında herhangi bir uygunsuz veya kötü eylemde bulunuyorsa veya etkin değilse blok üretme niteliğini kaybedebilir..

          Belirli ceza kuralları aşağıdaki gibidir:

          1. Bloğun doğrulama imzasına katılmamak 10 dakika süreyle yasaklanmaya neden olur – yani düğüm önümüzdeki 10 dakika içinde blok oluşturmaya katılamaz..
          2. Çift imzalama – yani, aynı yükseklikte iki farklı zincir bloğunun imzalanması – düğümün blok üretimi için kalıcı olarak diskalifiye edilmesiyle sonuçlanacaktır..

          Zincir içi yönetişim

          Doğrulayıcılar, yeni bloklar oluşturmanın yanı sıra zincir içi yönetişime de katılmalıdır.

          Yeni blokların oluşturulması blok zincirinin sürekliliğini sağlamaksa, zincir içi yönetişim tüm sistemin parametre ayarlarını belirler – bu da tüm ağın gelişim yönünü belirler..

          OKExChain’in zincir içi yönetişimi esas olarak dört yönü içerir:

          • Belirli bir konu hakkında beyin fırtınası yapmak.
          • Sistem parametrelerini değiştirme.
          • DEX’te işlem çiftlerini silme.
          • Ağ yükseltmelerini destekleme.

          Anlamsız ve kötü niyetli teklifleri önlemek için, her bir yönetişim teklifine en az 100 OKT’lik bir güvenlik depozitosu eşlik etmelidir ve depozito miktarı teklifin ağırlığını belirler. Yukarıda belirtilen gereksinimleri karşılayan her teklif, iki haftalık bir oylama dönemine girecektir. Oylama süresi sonunda, çekimser oylar hariç olumlu oylar toplam oyların% 50’sini, olumsuz oyları ise çekimser oylar hariç, toplam oyların% 33,33’ünden azını oluşturuyorsa kabul edilir..

          OKExChain zincir içi yönetişim için bir teklif iş akışı modeli

          OKExChain ve OpenDEX

          OpenDEX, OKExChain ekosistemine dayalı açık, merkezi olmayan bir borsadır.

          OpenDEX’i tanıtmadan önce, merkezi ve merkezi olmayan borsaların özelliklerini ve bunların avantajlarını ve eksikliklerini anlamamız gerekir..

          Merkezi ve merkezi olmayan borsalar

          Merkezi borsalar

          Alım satım, herhangi bir borsanın en önemli işlevidir ve merkezi bir borsanın avantajı, iyi bir likiditeye sahip olması ve yasal para biriminde para yatırma ve çekmeyi çok kolay hale getirmesidir – ancak tokenleri gözaltına almayı gerektirir ki bu bariz bir eksiklik çünkü büyük bir risk gerektirir. Blockchain dünyasında eski bir söz vardır: "Anahtarlarınız değil. Madeni paralarınız değil."

          Merkezi borsalar için sorunlu noktalar

          Bilgi sızma riski

          Merkezileştirilmiş değişimler, kullanıcıların ayrıntılı kişisel bilgiler sağlamasını gerektirir ki bu sıkıcı bir süreçtir. Ayrıca bu bilgiler ve sunucularda depolanan kullanıcıların işlem verileri, merkezi borsalar tarafından kontrol edilir. Kullanıcıların şu anda bu bilgi ve verilerin nasıl ve ne zaman kullanıldığını bilmesinin hiçbir yolu yoktur..

          Mevcut kimlik sistemleriyle ilgili birçok sorun var. Kullanıcıların kimlik verileri, farklı hizmet sağlayıcıların sunucularında dağınıktır. Birleşik yönetimin yokluğunda, kullanıcıların bir web sitesi hizmetini her kullandıklarında bir kullanıcı adı ve parola sağlamaları gerekir ve bunu yapmamak ciddi güvenlik risklerine yol açabileceğinden farklı web sitelerinde farklı kullanıcı adları ve parolalar kullanmaya zorlanırlar..

          Fonların kötüye kullanılması riski

          Kullanıcıların jetonları, merkezi borsaların sunucularında depolandığından ve kullanıcı varlıkları onlar tarafından yönetildiğinden, bu tür değişimlerin kullanıcı varlıklarını kötüye kullanma veya kullanıcı bilgilerine müdahale etme olasılığını ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur..

          Hırsızlık riski

          Tüm DEX’ler güvenlik riskleriyle karşı karşıya kalmalıdır ve daha fazla para, bilgisayar korsanlarının saldırması için daha fazla motivasyon anlamına gelir – bu da daha fazla saldırı planına yol açar. Merkezi bir borsanın cüzdanı hacklenirse, cüzdandaki tüm belirteçler kaybolur.

          Geçtiğimiz 10 yılda, Coincheck ve şu anda feshedilmiş Mt. gibi merkezi borsalardan çalınan 30’dan fazla fon vakası oldu. Gox. Şimdiye kadar, bu cephede önemli bir gelişme olmadı, çünkü her gün sayısız hacker, merkezi sistemlerde güvenlik açıklarını bulmak için hala çok çalışıyor..

          Ağ çökmesi riski

          Ağ çökmeleri, sunucu çökmeleri, devre dışı bırakılmaları, kapanmalar vb. Gibi çeşitli nedenlerle hizmetlerin kullanılamadığı durumları ifade eder. Ağ kesintisi sırasında kullanıcılar normal işlemleri gerçekleştiremez ve bu da genellikle kullanıcılara veya hizmete zaman ve para kaybına neden olur. sağlayıcılar.

          İşlem çiftinin yayınlanmadan önce incelenmesi gerekiyor

          Merkezi bir borsada yayınlanmadan önce tüm işlem çiftleri gözden geçirilmelidir. Farklı token ticareti yapmak için, kullanıcıların genellikle birden fazla borsaya kaydolması gerekir. Sonuç olarak, kimlik verileri farklı hizmet sağlayıcılara dağılır ve web sitesi hizmetlerinin kullanılması için tekrar tekrar oturum açılması gerekir. BTC ve ETH dışında, her bir token genellikle yüksek piyasa değerine sahip varlıklara sahip yalnızca bir veya iki işlem çiftine sahiptir. Bu nedenle, aynı borsa işlem için gerekli olan iki jetonu desteklese bile, daha düşük bir piyasa değerine sahip iki dijital varlık ticareti yaparken işleme doğrudan karşılık gelen bir döviz çifti bulamayabiliriz. Sonuç olarak, işlem süreci çok daha karmaşık hale gelecektir..

          Merkezi olmayan borsalar

          Kullanıcıların merkezi olmayan borsalarda alım satım yapmak için kullandıkları fonlar, cüzdan adreslerinde veya akıllı sözleşmelerinde saklanarak, bu tür fonlar üzerinde tam kontrol sahibi olmalarını sağlar. Bir işlem başlatıldığında, borsa işlemi tamamlamak için akıllı bir sözleşme yürütür ve ilgili varlık transferi zincir üzerinde gerçekleştirilir..

          İşlem kayıtları zincir üzerinde saklanarak açık ve şeffaf hale getirilir. Bununla birlikte, temel kamu zincirinin ölçeklenebilirlik sınırlamaları ve varlıkların işlem öznitelikleri nedeniyle, birçok kişi, özel anahtarları kontrol etme arzusu yerine, merkezi borsaların daha yüksek likiditesini tercih etmektedir..

          Merkezi olmayan borsaların avantajları

          Daha düşük güvenlik riski

          Merkezi olmayan borsalar, esas olarak eşleştirme işlemlerini içeren daha basit bir modeli benimser. Merkezi olmayan bir borsa, kullanıcıların varlıklarının velayetini almaz ve fonları cüzdan adreslerinde veya akıllı sözleşmelerinde saklanır, bu da onlara bu tür fonlar üzerinde tam kontrol sağlar ve herhangi bir suistimal olasılığını ortadan kaldırır. Kullanıcıların fonlarının güvenliğini sağlamak için kod kurallarını kullanarak, merkezi olmayan borsaların iş modeli, hacker saldırıları ve servis sağlayıcıların etik olmayan davranışları riskini ortadan kaldırır.

          Anonimlik

          Bir DEX’te işlem yapmak için yalnızca bir genel anahtar gereklidir. Aynı zamanda, bazı DEX yaratıcıları, topluluğun yayınladıkları açık kaynaklı yazılımı nasıl kullandığından sorumlu olmadıklarını iddia ediyorlar, bu da KYC ve AML sorunlarını önlemeye yardımcı oluyor..

          Kesinti yok

          DEX, dağıtılmış düğüm muhasebesini kullanan temel halka açık zincir üzerine inşa edildiğinden, genel verimliliği herhangi bir hata noktasından etkilenmeyecektir – bu da katlanarak daha yüksek güvenlik ve arıza süresi riskinin ortadan kaldırılmasını gerektirir..

          Merkezi olmayan borsalar için sorunlu noktalar

          Kamu zincirinin güvenlik riskleri

          Merkezi olmayan borsa, temeldeki halka açık zincir üzerine kuruludur ve bu da onu kamu zincirinin güvenlik risklerine karşı savunmasız hale getirir. Halka açık zincirdeki bilgiler tahrif edilebilirse, merkezi olmayan borsaya ait işlem bilgileri güvenilmez hale gelecek ve kullanıcı varlıkları için hiçbir güvenlik güvencesi olmayacaktır..

          Yetersiz likidite

          Likidite, tüm borsalar için önemli bir göstergedir. Daha yüksek likidite, borsada işlem yapmanın daha kolay olduğu anlamına gelir. Pek çok merkezi olmayan borsa, zayıf likiditenin neden olduğu önemli işlem düşüşlerinden muzdariptir – yani, bir siparişin verildiği fiyat ile son işlemin yapıldığı fiyat arasındaki fark – zayıf likidite.

          Şu anda, EtherDelta, 0x Project ve piyasadaki diğer tanınmış merkezi olmayan borsaların tümü, Ethereum veya EOS gibi halka açık zincirler üzerine inşa edilmiştir ve küçük kullanıcı tabanları ve yetersiz işlem derinliği gibi nesnel koşullar, gelişimlerini engelleyen ciddi sorunlar haline gelmiştir..

          OKExChain ve OKEx birbirini tamamlıyor

          Merkezi ve ademi merkeziyetçi borsaların kendi artıları ve eksileri olduğu ve ikisinin mevcut hedef gruplarının farklı olduğu görülebilir..

          Borsalar, esasen işlemlerin tamamlandığı yerlerdir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu, daha yüksek likidite ve daha uygun para yatırma ve çekme işlemleri sayesinde daha iyi kullanıcı deneyimleri sundukları için merkezi borsaları tercih etme eğilimindedir. Ek olarak, ana akım borsaların finansal gücü ve çoklu krizlerdeki olağanüstü performansları, birçok kullanıcının gözünde onları daha güvenilir kılar..

          Elbette, fonların güvenliğine ve anonimliğine işlem kolaylığından daha fazla değer veren bazı gruplar var. Bu gruplar için, merkezi olmayan borsalar açıkça daha iyi bir seçimdir.

          OKExChain, bu niş grupların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tanıtıldı çünkü OKEx, işlem rahatlığına değer veren çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilir. Farklı teknik formlara dayalı olarak, ikisi birbirini tamamlar ve kendi avantajlarına göre oynayarak birlikte daha geniş bir kullanıcı kapsamı ve daha iyi kullanıcı deneyimi elde eder..

          OpenDEX

          OKExChain ekosisteminin bir DeFi projesi olarak OpenDEX, OKExChain kullanıcılarına güvenli ve istikrarlı dijital varlık ticareti sağlayan hizmetler sunar. OKExChain ana ağı, merkezi olmayan değişim için temel destek yapısını oluşturur ve OpenDEX, DEX’lerin serbest bırakılmasını kolaylaştırma amacına hizmet eder. Ethereum’un akıllı sözleşme teknolojisi ile dijital varlıkları çıkarmayı kolaylaştırması gibi, OKExChain de DEX’leri çalıştırmak için gerekli olan çeşitli temel işlevleri sağlayarak herkesin bir DEX oluşturmasını kolaylaştırdı..

          Geleneksel DEX’lerden farklı olarak, OpenDEX eşleştirme motorunu ve sipariş defterini tamamen zincirlere aktarır – bu da ilgili bilgilerin şeffaflığını ve güvenliğini artırır. Toplu ihale modeline dayanan eşleştirme sistemi, bloktaki işlem sıralamasının son eşleştirme sonucu üzerindeki etkisini zayıflatarak işlem adaletini iyileştirmeye yardımcı olur. Ethereum tabanlı projelerle karşılaştırıldığında, OKExChain’in toplu teklif temelli eşleştirme sistemi, eşleştirme işlemlerini daha sıkı bir zaman aralığında tamamlayabilir.

          Zincir üzerinde sipariş defteri modeli

          OpenDEX, her sipariş ve durum değişikliğinin blok zinciri ağında bir işlem olarak kaydedilmesini sağlayan, tamamen blok zinciri tabanlı bir DEX mimarisi olan zincir üzerinde sipariş defteri modelini benimser. Tüm bekleyen siparişler, blok zincirindeki toplu bir sipariş listesine kaydedilecek ve bu tür siparişlerin her birinin yerine getirilip getirilmeyeceği, işlemin oluşturulması üzerine alıcı ve satıcı tarafından kararlaştırılan işlem stratejisine bağlı olacaktır. Varlıkları satın alma ve satma emirlerinde eşleştirirken, farklı türlerdeki varlıkların işlemleri, listeler aracılığıyla doğrudan ticaretle tamamlanabilir.

          OpenDEX teknik çözümüne göre, tüm para yatırma, çekme, sipariş verme ve ödemeler akıllı sözleşmelerle tamamlanır. Temel süreç şu şekildedir:

          • Üretici, özel bir anahtarla bir siparişi imzalar ve bunu zincire gönderir; bunun üzerine üretici, otomatik olarak iptal edilene kadar bir siparişin kaç bloktan geçebileceği konusunda bir sınır belirleyebilir..
          • Daha sonra alıcı, sipariş defterinden doldurulacak emri seçer ve imzalanacak ilgili bir işlemi oluşturur ve daha sonra zincir üzeri akıllı sözleşmeye gönderilir, bu işlem daha sonra tüccarın imzası gibi ilgili sipariş bilgilerini doğruladıktan sonra işlemi yürütür. emrin geçerlilik süresi.

          Açık artırmaya dayalı eşleştirme modelini arayın

          OpenDEX’in eşleştirme sistemi bir çağrı açık artırma modelini benimser. Bir blok zinciri sisteminde, siparişlerin blok oluşturma aralıklarına göre sürekli olarak değil, gizlice üretildiğini biliyoruz – bu nedenle, sipariş seçimleri için sürekli teklif verme algoritmaları kullanan çoğu merkezi borsadan farklı olarak, DEX, düzenli aralıklarla emir eşleştirme gerçekleştirir. toplu ihale yoluyla blok oluşturma aralıkları.

          Çağrı açık artırma modelini her bloğun seviyesine uygulayarak, bir bloktaki dijital varlık alım satım çiftinin yalnızca bir işlem fiyatına sahip olacağı ve tüm emirlerin fiyat-zaman önceliği ilkesine göre yürütüldüğü garanti edilir – bu nedenle, büyük ölçüde Bloktaki işlem sıralamasının nihai eşleştirme sonucu üzerindeki etkisini zayıflatmak ve işlemlerin adaletini daha da sağlamak.

          OpenDEX’in Avantajları

          Fon güvenliği

          Saklama moduna göre DEX’ler kabaca iki kategoriye ayrılabilir:

          1. Saklama DEX’leri
          2. Kendi kendine saklama DEX’leri

          Saklama DEX’in başkaları tarafından kontrol edilen sözleşmelere para aktarması gerekir. Faullü oynama riskini azaltmak için, bir ikinci katman gözetimli DEX, birden çok taraf tarafından merkezi olmayan anahtar yönetimi sağlamak için çoklu imza veya eşik imzası gibi teknolojileri kullanır..

          Kendi kendini korumaya yönelik ikinci katman DEX, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

          • Kesin kullanıcı imzası olmadan herhangi bir fon transferine izin vermemek.
          • İmza imzalandıktan sonra kullanıcıya tüm bilgilere (cüzdanın kullanıcı deneyimi tasarımı aracılığıyla) erişim izni verilmesi.
          • Herhangi bir zamanda çıkışlara izin verme.
          • Kod yükseltme kuralları kötüye kullanılsa bile operasyon mekanizmasının bütünlüğünü korumak.

          Yukarıdaki özellikler göz önüne alındığında, kendi kendine saklama DEX’leri, fonların gerçekten kullanıcılar tarafından kontrol edilmesini sağlayabilir ve operatörlerin, kullanıcılara ait varlıkları dondurmak ve hatta kullanmak için hiçbir yolu yoktur. OpenDEX, fonlar için daha yüksek güvenlik gerektiren kendi kendini saklama operasyon modelini benimser.

          Kamu zincir güvenliği

          OKExChain, her yeni bloğun nihai kesinliğe sahip olmasını sağlayan Tendermint fikir birliği algoritmasını kullanır..

          "olasılık kesinliği" Bitcoin bloklarının% ‘si zincir uzunluğuna göre hesaplanır, bu da daha uzun zincirlerdeki işlemlerin kurcalanma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir. Ancak bu algoritma, kurcalama olasılığını tamamen ortadan kaldıramaz. "nihai kesinlik" bloğa dahil edildikten ve blok zincirine eklendikten hemen sonra sonuçlandırılmış kabul edilen bir işlemi ve ayrıca bir anlaşmaya varıldığında, ilgili blok derhal sonuçlandırılır ve artık tersine çevrilemeyen işlemler anlamına gelir..

          Tendermint’in söz konusu özelliklerinden yararlanarak, OpenDEX, çift harcama başlatmak gibi kötü niyetli davranışlardan kaçınırken yüksek işlem hacmi ve son derece hızlı onaylar elde edebilir, böylece fonların güvenliğini sağlar ve zincirler arası takas ve mutabakat hizmetleri sağlar..

          Sınırsız sayıda ticaret çifti

          Yalnızca sınırlı sayıda alım satım çiftini destekleme sorununu çözmek için OpenDEX, ağdaki herhangi bir token veya token-işlem çiftini düzenlemesine izin verilen DEX operatörlerini sunar..

          Tüm alım satım çiftlerini kurması gereken geleneksel merkezi olmayan borsalarla karşılaştırıldığında OpenDEX, token alım satım çiftlerinin DEX operatörleri tarafından işletildiği açık bir yakınsak borsadır..

          OKExChain ağında bir DEX operatörü olmak için belirli miktarda OKT harcamak gerekir. Spesifik süreç aşağıdaki gibidir:

          • İlk önce jetonu vermek için gerekli OKT’leri ödemeniz ve işlem çiftini yayınlamanız gerekir..
          • Bundan sonra, başvuru teklifini gönderebilir ve dijital varlık işlem çiftini etkinleştirebilirsiniz..

          Bu adımlar tamamlandıktan sonra, yeni verilen token OKExChain ağında serbestçe işlem görebilir. DEX operatörleri herhangi bir token ve token ticaret çiftini düzenleyebilir. Bununla birlikte, sistem yinelenen işlem çiftlerinin var olmasına izin vermediğinden, DEX operatörlerinin popüler işlem çiftlerini çalıştırma hakkını elde etmek için genellikle diğerlerinden daha hızlı başvurmaları gerekir..

          Likidite desteği

          Sipariş defterlerinde çalışan borsalar, piyasa yapıcıların sipariş bekleyen işlemler yoluyla likidite sağlamasına ihtiyaç duyar. İşlemler açısından, geleneksel merkezi olmayan borsalar, platformlara çok fazla önem verir ve işlemler için likidite sağlayan işletme birimine daha az önem verir. Alibaba örnek alırsak, aslında kullanıcılara hizmet sunan satıcılara hizmet sunan platformdur..

          OKExChain, bir DEX operatörünün rolünü tanıtarak ve daha fazla teşvik mekanizması ekleyerek, geleneksel merkezi olmayan borsaların karşılaştığı yetersiz likidite sorununu çözmeyi amaçlamaktadır..

          İşlem ücreti kesintileri ve muafiyetleri

          Kullanıcıların DEX’te işlem yaparken gaz ücretleri ve işlem ücretleri ödemeleri gerekir. Muhasebeden sorumlu doğrulayıcı tarafından kazanılan gaz ücreti, izin verilen minimum tutardan daha yüksek olmalıdır ve düğüm, daha yüksek gaz ücretleri ile paketleme işlemlerine öncelik verecektir. İşlem ücreti, ücretlendirme oranı işlem tutarının 1: 1.000’i olan DEX operatörüne gider.

          Tabii ki, daha fazla kullanıcıyı DEX kullanmaya çekmek ve ekosistemin gelişimini teşvik etmek için, belirli döviz çiftleri için eşleştirme ücretleri veya DEX operatörlerinin ödemesi gereken gaz ücretleri gibi işlem ücretlerinde kesintiler ve muafiyetler sunmak için daha fazla izin belirli döviz çiftleri için – gelecekte verilecek.

          Piyasadaki merkezi borsalarla karşılaştırıldığında, OpenDEX fonların kontrolünü kullanıcılara devreder, böylece merkezi yönetimin kusurlarından kaynaklanan fon güvenliği risklerini ortadan kaldırır. Ek olarak, OpenDEX daha iyi anonimlik, şeffaflık ve sansür direnci sağlarken, aynı zamanda herhangi bir tek hata noktasında (dağıtılmış düğüm muhasebesini kullanan halka açık zinciri temel alarak) genel verimliliği koruyabilir ve kullanıcıların işlem çiftlerini sınırlama olmaksızın göndermesine izin verebilir..

          Piyasada başka DEX’ler varken, OKExChain ekosistemi çapraz zincirleme yeteneğine dayanan OpenDEX, kullanıcılarının ilgili çapraz zincir çözümleri aracılığıyla zincirler arası varlık işlemlerini yürütmek için mevcut herhangi iki kripto para birimini kullanmalarına izin verir. Tendermint fikir birliği algoritması, yeni blokların nihai kesinliğe sahip olmasını sağlar, böylece yüksek işlem hacmi ve son derece hızlı onaylar sağlar. OpenDEX, DEX operatörlerinin rolünü ve ilgili teşvik mekanizmalarını tanıtarak, geleneksel merkezi olmayan borsaların karşılaştığı yetersiz likidite sorununun da üstesinden gelir. Gelecekte, işlem ücretlerinde kesinti ve muafiyet sunmak için daha fazla izin vererek kullanıcılara daha fazla fayda sağlayacaktır..

          OKExChain ekosistemine dayanan OpenDEX’in, merkezi borsalar ve piyasadaki diğer DEX’ler için birkaç önemli sorun noktasının üstesinden geldiği görülebilir..

          Sonuç – OKExChain özeti

          OKExChain, blok zinciri uygulamaları için OKEx tarafından geliştirilen bir dizi açık kaynaklı halka açık zincirdir. Topluluk tabanlı işlemler ve şeffaf ticaret kuralları içeren ve kullanıcıların kendi varlıklarını kontrol etmelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir değişim oluşturmak için kullanılabilecek güvenli ve verimli bir DeFi mimarisi oluşturmak için tasarlanmıştır..

          Ekip, OKExChain’i oluşturmak için Cosmos SDK ve Tendermint’i kullandı. Inter-Blockchain İletişim protokolü, anında kesinliğe sahip Tendermint fikir birliği algoritması ile birlikte, blok zincirleri arasında değer aktarımını gerçekleştirmek için kullanılabilir. Gelecekte, heterojen çapraz zincirleme desteği ekleyerek çok yönlü değer sirkülasyonu ile ilgili sorunları çözmek için Cosmos’u kullanabileceğiz..

          OKExChain ekosistemine dayalı açık, merkezi olmayan bir borsa olarak OpenDEX, yalnızca bilgi sızıntısı, para zimmetine para geçirme, hırsızlık ve ağ çökmesi riskleri ve sınırlı sayıda alım satım çifti gibi merkezi işlemlerin karşılaştığı birkaç önemli sorun noktasının üstesinden gelir. DEX operatörlerinin devreye girmesiyle diğer mevcut DEX’lerin karşılaştığı yetersiz likidite sorunu.

          Yazar: Zhang Xiuxiu

          Eğitmenler: Fan Haiyang, Xu Qian, Meng Xiangjian

          Referanslar

          1. OKExChain GitHub
          2. Tendermint’e Giriş ve Pratik Analiz
          3. OKEx Araştırma Raporu: Staking Ekonomisi, PoS Mutabakatına Dayalı Yeni Bir Madencilik Ekosistemi (Çin Dili)
          4. Çapraz Zincir Teknolojisinin Analizi ve Fikirleri (Çin Dili)
          5. Tendermint’in Derinlemesine Analizi ve Cosmos Ekosistemine Nasıl Hızlı Bir Şekilde Entegre Edileceği (Çin Dili)

          OKEx’i takip edin

          Mike Owergreen Administrator
          Sorry! The Author has not filled his profile.
          follow me
          Like this post? Please share to your friends:
          map