IRISnet ve OKExChain, DeFi Uygulamasının yanı sıra Zincirler Arası Ekosistemi Geliştirmek İçin İşbirliği Yapıyor

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), blockchain’in en umut verici kullanım durumlarından biri olacak şekilde şekilleniyor ve IRISnet, tüm ekosistemin gelişimini ilerletmeye aktif olarak katılıyor. Geçen yıldan beri IRISnet ve OKExChain, DeFi uygulama blok zincirini ve zincirler arası ekosistemi geliştirmek için işbirliği yaptı..

Cosmos, şüphesiz en yenilikçi çapraz zincir projelerinden biridir. Blok zinciri endüstrisine hayati derecede önemli üç katkı getirdi: Tendermint, Cosmos SDK ve IBC (Inter Blockchain İletişimi). IBC şu anda Game of Zones’da (GoZ) test ediliyor. Cosmos SDK, Tendermint’i bir fikir birliği motoru olarak kullanarak yüksek performanslı uygulamaya özel blok zincirleri oluşturmayı destekler. Ardından IBC, blok zincirlerinin internetini birlikte çalışmak ve oluşturmak için bu uygulama blok zincirlerini destekler..

IRISnet’in temel geliştirme ekibi Bianjie, 2017’den beri Cosmos SDK açık kaynak geliştirmeye katılmaya başladı. Ekibin Cosmos ekosistemine katkısı, çeşitli işbirlikçiler tarafından yüksek saygı duyulan. IRISnet (ana ağ IRIS Hub), Cosmos SDK kullanılarak geliştirilen ilk harici uygulama blok zinciri ve Cosmos ekosisteminde başlatılan ilk ana ağdır. IRISnet, yeni nesil dağıtılmış uygulamalar için temel sağlayan bir zincirler arası hizmet merkezidir. Servis altyapısı (iService) yalnızca jeton zincirleri arası aktarımı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda heterojen sistemler arasında çağrılabilen verileri ve karmaşık hesaplamaları da destekler. Ek olarak, halka açık zincirlerin, konsorsiyum zincirlerinin ve hatta geleneksel sistemlerin birlikte çalışabilirliğini de destekler..

DeFi, blockchain teknolojisi için en çok beklenen kullanım durumlarından biridir. Karmaşık dağıtılmış uygulamaları destekleyen bir zincirler arası hizmet hub’ı olarak IRIS Hub tanıtıldı DeFi’yi güçlendirebilecek birçok temel işlev geçen yıl. Daha yakın zamanlarda, bu işlevsellik ayrıca bir IBC ile çalışabilen Coinswap’in (zincir üzerinde flaş değişim) test versiyonu. IRISnet ve OKExChain, DeFi ekosisteminin geliştirilmesiyle birlikte, Cosmos ekosistemindeki DeFi uygulamalarının gelişimini daha da desteklemek için daha derin bir işbirliğine girmeyi taahhüt etti..

Cosmos SDK ve IRISnet’in katkıda bulunan geliştiricileri olarak, Cosmos SDK’nın OKExChain’i nasıl geliştirdiğini görmekten çok memnunuz ve OKExChain üzerindeki OpenDEX’in zincirler arası ekosisteme yeni bir değer sağlayacağına inanıyoruz. OKExChain’e davet edilmekten onur duyuyoruz ilk ekosistem ortağı ve IBC protokolünün mümkün kıldığı daha da bağlantılı bir geleceği dört gözle bekliyoruz. Şu anda IRISnet ve OKExChain aşağıdaki alanlarda zaten çalıştı:

1. IRISnet ekibi, OKExChain’in geliştirilmesi için teknik destek sağlamaya davet edildi:

OKExChain ayrıca Cosmos SDK kullanılarak geliştirilmiştir ve Tendermint Bizans konsensüs mekanizmasını kullanır. 2019’da IRISnet çekirdek ekibi, blok zinciri geliştirme, stres testi, düğüm operasyonu ve bakımı dahil olmak üzere OKExChain ekibi için Cosmos teknik eğitimi sağlamaya davet edildi. OKExChain ekibi ayrıca IRISnet çekirdek ekibini, teknik sorunları çözerken teknik önerilerde bulunmaya davet etti. geliştirme sürecindeki zorluklar.

2. OKExChain ve IRISnet ekibi Game of Zones için işbirliği yapıyor

Game of Zones Challenge, Cosmos’un IBC çapraz zincir protokolünü lansmandan önce büyük ölçekte doğrulamayı amaçlamaktadır. Oyun şu anda üçüncü aşamada ve hem IRISnet ekibi hem de OKExChain ekibi birlikte çalışıyor. Şu an itibariyle IRISnet ekibi, Relayer’in teşvik tasarımına rekabete katkıda bulundu, birden fazla hatanın keşfedilmesine yardımcı oldu ve GoZ ağ durumu tarayıcısı ve zincirler arası cüzdan Rainbow-GoZ cüzdan.

GoZ ağ durumu tarayıcısı[GoZ ağ durumu tarayıcısı]

Rainbow-GoZ cüzdanı, Coinswap (zincir üzerinde flaş değişimi) ile çapraz zincir transfer fonksiyonunu entegre eder ve OKExChain ile kenetlemeyi tamamlar. Rainbow-GoZ cüzdanı şimdi indirilebilir ve kullanıcılar GoZ testnet ortamında IRIS Hub ve OKExChain’in çapraz zincir aktarımını deneyimleyebilir. Zincir üzerinde flash değişim yoluyla OKExChain üzerindeki tokenlar IRIShub’ın yerel tokenı IRIS Token ve ayrıca IRIShub’a bağlı diğer Bölgelerin tokenları ile değiştirilebilir. IBC resmi olarak başlatıldığında, bu işlemlerin ana ağ ortamına yansıtılması beklenmektedir..

Daha fazla zincirler arası ekosistem işbirliğini dört gözle bekliyoruz

1. iService, OKExChain’de DeFi uygulamaları için zincirler arası bilgi işlem ve veri hizmetleri sağlayabilir

IRIS Hub, yeni nesil dağıtılmış uygulamaların temeli olacak şekilde tasarlanmıştır ve iService, hesaplama ve veriler dahil olmak üzere zincir dışı veya zincirler arası kaynakların entegrasyonunu uygun bir şekilde destekleyebilir. iService, birlikte çalışabilirlik sağlamak için merkezi sistemi ve heterojen blok zincirini (Tendermint’e dayanmayan blok zincirleri dahil bile) destekleyebilir.


Son zamanlarda IRISnet ekibi, Chainlink ile bir ortaklık kurdu ve Github’da IRIS iService ve Chainlink’in entegrasyon kodunu açık kaynaklı hale getirdi. Bu entegrasyon sayesinde, diğer blok zincirlerindeki / eski sistemlerdeki uygulamalar, oracle veri hizmetlerini rahatlıkla tüketebilir. Gelecekte, OKExChain üzerindeki uygulamaların IRIS Hub tarafından sağlanan veri ve bilgi işlem hizmetlerini kullanması mümkündür, diğer örnekler IRISnet ekosistemindeki PlatON gibi bir blok zinciri tarafından sağlanan gizlilik hesaplama hizmetlerini ve zincir dışı çalışan veri madenciliği hizmetlerini içerir. belirli piyasa riski faktörlerini vb. hesaplayın.

2. Rainbow Digital Wallet OKExChain ile entegre olduğunda

Gökkuşağı dijital cüzdan (www.rainbow.one), IRISnet’in çekirdek ekibi tarafından geliştirilmiştir ve ayrıca geleneksel şifreli dijital cüzdanın gizli anahtarına ve belirteç yönetimine dayalı güvenilir ağ doğrulayıcılarını seçerek, ağ istikrarını koruyarak ve blok sağlama için belirteçleri ödüllendirerek yetkilendirmeyi ve stake etmeyi destekler. Kullanıcılar ayrıca Rainbow aracılığıyla zincir üzerinde oy kullanabilirler; bu, daha merkezi olmayan bir ağ geliştirme süreci ve farklı kullanıcıların farklı ihtiyaçları için sonuçlanır. Rainbow dijital cüzdanı, blok zincirine dayalı “kırmızı zarf” hediye etme işlevini de destekler. Soğuk cüzdan / saat cüzdanı aracılığıyla gelişmiş anahtar koruması da vardır. HD cüzdana dayalı Rainbow ID, kullanıcıların birden çok zincirli adresleri aynı anda yönetmesini kolaylaştırır.

Ana ağ cüzdanına ek olarak, Rainbow testnet cüzdanı da sık sık yeni ve yenilikçi özellikler ortaya çıkarmaktadır. 2019’da Rainbow-IBC ve 2020’de Rainbow-GoZ, IBC çapraz zincir transferini ve zincir üstü flash değişimini bir çapraz zincir cüzdanı biçiminde küresel Cosmos ekosistemine getiren ilk şirketlerdir..

Rainbow dijital cüzdanı şu anda hem IRIS Hub’ı hem de Cosmos Hub’ı desteklemektedir. Gelecekte, OKExChain Rainbow’a entegre edildiğinde, kullanıcılar yukarıdaki işlemleri OKExChain’de kolayca gerçekleştirebilecekler..

3. IRISplorer tarayıcısı OKExChain’i entegre ettiğinde

IRISplorer tarayıcısı (irisplorer.io) IRISnet çekirdek Bianjie ekibi tarafından geliştirilmiştir ve şu anda IRISnet’in blok zinciri durumu, zincir içi yönetişim ve diğer bilgilerin sorgulanmasını desteklemektedir. Açık ve ayrıntılı bir şekilde görselleştirilen IRISplorer, zincirdeki gerçek zamanlı veri değişikliklerinin kullanıcılara görsel olarak iletilmesini sağlar.

Gelecekte, OKExChain IRISplorer tarayıcısına entegre edildiğinde, kullanıcılar: OKExChain’in blok zinciri durumunu gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir, blok verilerine, işlem verilerine, doğrulayıcı düğüm bilgilerine göz atabilir, OKExChain’in blok yüksekliğini, işlem karmasını, adres bilgilerini kontrol edebilir, ilgili aramalar yapın, ilgili varlık sıralama sayfalarına bakın ve OKExChain kullanarak ilk 100 adresin bir listesini görün.

Kullanıcılar ayrıca OKExChain yönetişim önerilerini, oylama yönetişim süreçlerini ve diğer yönetişim parametrelerini sorgulayabilir..

[Zincir içi yönetim bilgilerinin görselleştirilmesi] [Zincir içi yönetişim bilgilerinin görselleştirilmesi (yeni sürüm çok yakında)]

Kaynak: IRISnet

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map