Ari Shpanya, CEO, Slice RE – Röportaj Serisi

Ari Shpanya, ana pazarlarda kurumsal düzeyde ticari gayrimenkul sunan bir STO olan Slice RE’nin CEO’sudur..

AT: Yatırım, akredite yatırımcılarla sınırlı mı?

AS: Bu, yatırımcının uyruğuna bağlı olacaktır. Genel olarak Slice, şirketimizin hedeflediği her yargı alanının düzenleyici gereksinimlerine uymak için büyük miktarda zaman ve kaynak ayırmaktadır. Akreditasyon, ABD’nin düzenleyici bir sürecidir, bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım, akredite yatırımcılarla sınırlıdır. Diğer ülkelerin farklı tanımları ve gereksinimleri vardır ve Slice bu gereksinimlere uyar. Çoğu zaman, hiç ilgilenmediğimiz ülkelerdeki bireyler bize ulaşır, bu nedenle uyum görevlimiz bu kişilerin yatırım yapmaya uygun olup olmadıklarını öğrenmelerine yardımcı olur..

AT: Slice RE şu anda uluslararası yatırımcıların ABD gayrimenkullerinden yararlanmasını sağlıyor. Yatırımcıların bulunduğu yere ilişkin herhangi bir coğrafi kısıtlama var mı?

AS: Şu anda odak noktamız EMEA üzerinde. Daha spesifik olarak, şu anda Singapur, Hong Kong, Japonya, Avrupa ve İsrail gibi ülkelerden yatırımcılarla çalışıyoruz..

AT: Yakın zamanda Boston, Los Angeles, San Francisco ve New York gibi büyük popüler noktalarda ticari gayrimenkuller sunan StraightUp ile ortaklık kurdunuz. İkincil şehirlere daha fazla çeşitlendirme planları?

AS: Uzun vadede, kesinlikle. Şu anda odak noktamız büyük ABD şehirlerindeki ticari gayrimenkul projeleridir. Örneğin, Manhattan One projemiz Manhattan’ın kalbinde, aranan Chelsea semtinde. Deneyimlerimiz bize, uluslararası yatırımcıların anladıkları veya bir şekilde aşina oldukları piyasalarda fırsatlar aradıklarını öğretti. Bu yatırımları ilk elden deneyimlediklerinde, ikincil ve üçüncül piyasalara yatırım yapmaya daha meyilli olacaklar. Los Angeles ve San Francisco’da aktif olarak araştırma yapan ve ülke çapında anlaşmalar yapan bir emlak analistleri ekibimiz var..

AT: Kendinizi yeni rakiplerden nasıl farklılaştırmayı planlıyorsunuz? BlockEstate, Realecoin, Mülkiyet Parası, vb.

AS: Bu şirketlerin rekabeti olarak görmüyoruz. Slice, sınır ötesi yenilenebilir enerji yatırımları alanında faaliyet göstermektedir. Manhattan One gibi mevcut yatırımlarımız, geleneksel bir özel sermaye anlaşması olarak değerlendirilebilir. Jetonlar ve isteğe bağlı likidite, temel işimizin üstünde yaşayan ek bir fayda katmanıdır. Likidite, ikincil piyasalar (OpenFinance ve tZero gibi) olgunlaştığında ve anlamlı ticaret hacmini kolaylaştırdığında tam olarak gerçekleşecek bir şeydir..

AT: Bir yatırımcı kayıt olduktan ve ilk kez giriş yaptıktan sonra ne olduğunu açıklayabilir misiniz? KYC ve AML süreci nedir?

AS: Yatırımcılarımız tekliflerimize yatırım yapmadan önce 3 basit adımdan geçmelidir (kayıt, işe alım ve yatırım).

Kayıt sırasında, yatırımcılar hızlı bir şekilde hesap oluşturmak için e-posta ve telefon numarası gibi genel ayrıntıları sağlar. Onboarding, Slice’ın yatırımcıyı birçok yönden tanıma sürecidir: (1) KYC / AML / Akreditasyon sürecini başlatmak, (2) yatırımcının niyetlerini, beklentilerini ve alternatif yatırımlarla deneyimlerini öğrenmek (3) atayarak anlamlı bir ilişki geliştirmek bir hesap yöneticisi olan yatırımcılar.

KYC / AML süreci, yüklemeyi içerir:

  1. Özçekim
  2. Resmi bir kimlik (İngilizce) veya pasaport
  3. Bir hizmet faturası

Yüklenen belgeler ve bilgiler daha sonra doğrulanmakta ve taranmaktadır.

Bu yapıldıktan sonra, yatırımcılar tercihlerine uygun teklifleri keşfedebilirler. Yatırımlar, bir veri odası, eSigning ve çevrimiçi ödeme modüllerini içeren platform kullanılarak abone olunabilir. Daha sonra ve piyasa hacmine bağlı olarak, yatırımcılar yatırımları için likiditeden yararlanmayı bekleyebilirler..

AT: Yatırımcılar dahil olmak istedikleri yatırımı seçebilecekler mi? Yoksa sadece bir yatırımcının bir güvenlik jetonuna sahip olması ve bu güvenlik jetonunun birden fazla mülke yatırılması mı?

AS: Slice, yatırımcıların farklı kalitede projelere yatırım yapmak zorunda kaldığı geleneksel GYO modelinin aksine, yatırımcıların belirli bir projeyi seçmelerine izin veriyor. Yatırımcıların oldukça az bir sermaye ile ilgilenmelerine izin veriyoruz, çünkü bu tür bir yatırım aracının çoğu yatırımcı için yeni olduğunu anlıyoruz ve onlara Slice gayrimenkullerine daha fazla sermaye eklemeden önce bu yatırımın faydalarını deneyimleme fırsatı vermek istiyoruz. portföy. Bu modelin güzelliği, yatırımcıların farklı projelere küçük miktarlar tahsis etmesine ve böylece gerçekten çeşitlendirilmiş bir gayrimenkul portföyü oluşturmasına izin vermesidir..

AT: Şu anda muhafazakar, orta veya agresif yatırımlar sunan yatırım stili seçeneğini açıklayabilir misiniz? Bunu geleneksel yatırım fonlarında görmüştüm, ancak emlak alanındaki birçok insan için yeni olabilecek bir şey olabilir. Farklı seviyeler nelerdir? Bu, öngörülen bir getiri / risk analizine dayanıyor mu??

AS: Gayrimenkul yatırımları tipik olarak algılanan riske ve öngörülen getirilere göre 3 ana stratejiye ayrılır. Öngörülen getiri arttıkça, potansiyel risk de artar.

Çekirdek – Temel varlıklar, büyük gelişmiş pazarlarda bulunan, nispeten istikrarlı getirisi olan varlıklardır. Güçlü temeller, yüksek doluluk, güvenilir kiracılar ve düşük kaldıraçla karakterize edilirler. Bu projeler genellikle uzun bir elde tutma süresi için kurumsal yatırımcılara aittir. Bu varlıklar muhafazakar bir yatırım olarak kabul edilir ve yatırımcıların bunları seçmesinin temel amacı servetin korunmasıdır..

Değer ekle – Bu yatırımlar, daha büyük bir yukarı yönlü potansiyele sahip daha yüksek bir risk düzeyine sahiptir. Bu varlıklar, yöneticinin varlığı yenileyerek, doluluğu artırarak veya kiracı kalitesini artırarak aktif olarak değer katabileceği birincil veya ikincil pazarlarda bulunabilir..

Fırsatçı – Pek çok fırsatçı yatırım türü vardır, ancak bunlar genellikle ya çok sıkıntılı mülkler (büyük boşluklar, mali sıkıntılar), yeni geliştirme projeleri ya da gelişmekte olan piyasalardaki varlıklardır. Bu varlıklar tipik olarak önemli ölçüde iyileştirme gerektirir ve nakit akışı çok azdır veya hiç yoktur. En yüksek riski taşırlar ve deneyimli yönetime ihtiyaç duyarlar, ancak en yüksek getiriyi sağlayabilirler (getirinin çoğu varlık satıldığında veya yeniden finanse edildiğinde üretilecektir).

AT: Yatırımcılar gayrimenkulden temettü kazanabilir. Kira tahsilatı, mülk yönetimi vb. İşlerini bir yönetim şirketine mi yaptıracaksınız yoksa bu varlıkları yönetmek için bir yönetim şirketi mi oluşturacaksınız??

AS: Slice, ticari gayrimenkul yatırımlarının tokenlaştırılmasında uzmanlaşmış bir teknoloji şirketidir. Alan uzmanlığına inanıyoruz ve bu nedenle yatırımcılarımıza en iyi hizmeti vermek için profesyonel emlak yönetimi firmaları ve hukuk danışmanları ile çalışıyoruz. Bir mülk yönetim şirketi olma niyetimiz olmadığından, bu hizmetler, kanıtlanmış bir geçmişe sahip müteahhitlere dış kaynak olarak verilmektedir..

AT: Olabilecek potansiyel ölçek ekonomileriyle, beklediğimiz mülk yönetim ücretleri nelerdir??

AS: Yine Slice bir emlak yönetimi firması değil. Sektör, mülk türüne bağlı olarak ücret yapılarıyla ilgili standartlara sahiptir. Ekibimizin engin tecrübesi ve geliştiricilerle olan sayısız ilişkimiz sayesinde, yatırımcılarımız için cazip şartları ve ücret yapılarını karşılaştırabilir ve müzakere edebiliriz..

AT: Ortalama tahmini bekletme süresi nedir? Örneğin, geliştirmeyi inşaat öncesinde satın alma, bir yıllığına kiraya verme ve sonra onu ters çevirme fikri?

AS: Bekletme süreleri, dayanak varlığa bağlıdır. Bu, yeni bir konut inşaatı için 2-3 yıllık bir bekletme veya gelir getiren bir varlık için 5 yıllık bir bekletme olabilir. Modelimiz, yatırımcıların kendi elde tutma sürelerinin sorumluluğunu üstlenmelerine ve yüksek bir prim ödemeden pozisyonlarını tasfiye etmelerine olanak tanır. İkincil piyasaların girişinin köşede olduğuna ve ticarete konu olan özel menkul kıymetlerin devriminin güzel sanatlar, hisse senedi opsiyonları ve daha fazlası gibi diğer varlık sınıflarına yayılacağına inanıyoruz..

AT: Gayrimenkulün blok zinciri ve tokenleştirilmesi kavramına yeni başlayan perakende yatırımcıları çekmeyi nasıl planlıyorsunuz??

AS: Slice olarak, bizler aşırı söz verme işinde değiliz; perakende yatırımcıların özel bir özenle ve tam şeffaflıkla ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Perakende yatırımcıların gerçek anlamda benimsenmesi, anlamlı bir sicile sahip geliştiriciler tarafından yönetilen projelerin meyvelerinden gelecektir (ortaklarımız gibi @ HAP NYC), kalite projesinin sürekli gelişimi ve anlamlı ticaret hacimleri ile ikincil pazarların ortaya çıkması. Bu üç sütun yerine oturduğunda, daha fazla bireysel yatırımcının bu tür anlaşmaları aktif olarak arayacağına ve dünya çapındaki düzenleyicilerin, özellikle perakende yatırımcıları hedefleyen yatırım araçlarını onaylayacağına inanıyoruz..

AT: Önümüzdeki 12 ay için pazarlama planlarınız neler??

AS: Sınır ötesi yatırımcılar için güvenlik belirteçlerinin faydaları hakkında pazarı eğitmeye odaklanıyoruz. Konuştuğumuz çoğu potansiyel müşteri, boş vaatlerle desteklenen yardımcı program jetonları ile gerçek dünya varlıklarıyla desteklenen güvenlik jetonları arasındaki farkı tam olarak anlamıyor. Aynı yatırımcılar, kısmi sahiplik, artan likidite, hızlı ödeme, doğrudan maliyetlerde azalma, otomatik uyumluluk ve varlıkların birlikte çalışabilirliği gibi menkul kıymet belirteçlerinin avantajlarını kesinlikle anlamıyorlar – bu nedenle piyasayı eğitmek çok önemli. Bu ay, potansiyel yatırımcıların teknolojimizin faydalarını anlamalarına ve stratejik ortaklarımızı tanımalarına yardımcı olmak için bir web semineri dizisi başlatıyoruz (örneğin HAP) belirteceğimiz bazı projeleri oluşturan. Bu çaba, izleyicilerimize yönetim ekibimizle tanışma, sorular sorma ve nihayetinde markamızla güven oluşturma fırsatı verir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map