Vadeli İşlem Hesabı: Kâr ve Zarar

A. Vadeli İşlemler Hesabı nedir?

Çapraz kenar boşluğu modunda:

Her kullanıcının vadeli işlemlere dahil olan tüm fonları yönetmek için bir vadeli işlem hesabı vardır. Vadeli işlem ticareti sayfasının altında, hesap ayrıntılarını üst çubukta görebileceksiniz:

Fonlar arasında serbestçe transfer edilebilir "Spot Hesabı" ve "Vadeli İşlem Hesabı". Bununla birlikte, vadeli işlem sözleşmesi pozisyonunuz varsa, vadeli işlemler hesabınızda belirli bir miktar teminat olarak tutulacaktır ve bu tutar teslimattan önce çekilemez. Örneğin, hisse senedi bakiyeniz 10 BTC ve sözleşmelerinizin marjı 2BTC’dir. Taşıyabileceğiniz miktar 8 BTC olacaktır. Gerçekleşen kar ve zarar da teslim / takas öncesi vadeli işlem hesabından aktarılamaz..

Vadeli işlemler hesabı, hisse senedi, mevduat, RPL ve UPL’den oluşur.

Özkaynak = mevduat + RPL + UPL. Hesabınızdaki tüm varlıklara eşittir.

Bakiye: Vadeli işlem hesabınızın marjı, aynı zamanda spot hesabınızdan aktarılan tutardır. Yerleşimden sonra, RPL’niz bakiyenize eklenecektir.

RPL: gerçekleşen kar ve zarar. Teslimat veya takas öncesinde bir pozisyonun kapatılmasıyla elde edilen kar / zarar.

UPL: gerçekleşmemiş kar ve zarar. Henüz kapatılmamış bir pozisyon tarafından üretilen kar / zarar.

Teminat: Mevcut tüm pozisyonları tutmak için gerekli teminat. Gerekli teminat, fiyat ve tutulan pozisyon sayısına göre değişir..

Sabit kenar boşluğu modunda:

Fonlar ayrılmıştır "alt hesaplar" bu moddaki her sözleşme için (haftalık, iki haftalık, üç aylık). Her bir alt hesap; depozito, RPL, bekletilen tutar ve UPL’den oluşur.

Fonlar arasında serbestçe transfer edilebilir "Vadeli İşlem Hesabı" ve "Spot Hesabı". Ancak alt hesaplardaki fonlar ancak sözleşmenin tüm tutma pozisyonları kapatıldıktan sonra aktarılabilir. RPL yalnızca yerleşim / teslimattan sonra aktarılabilir.

Mevduat (Hesap): vadeli işlemlerin marjı tüm holding pozisyonlarını hesaba katar

Mevduat (Alt hesap): vadeli işlem sözleşmesi için marj (haftalık / iki haftalık / üç aylık / iki üç aylık). RPL ile birlikte, Teminat OCC olarak hareket ederler.

Bir sözleşmenin mevcut miktarı: ayrıca yeni pozisyon (lar) açmak için mevcut olan marj

RPL: Son anlaşmadan şimdiye kadar pozisyonunuzu kapatarak gerçekleşen kazançlarınız ve kayıplarınız. Tutma pozisyonları ve açık emirler için teminat olarak kullanılabilir..

Beklemede: Sözleşmenin açık emirleri için gereken marj. Emir doldurulduktan sonra değer, öz sermaye ve RPL’den oluşan Teminat OCC’ye eklenecektir..

Sabit teminat: Sözleşmenin pozisyonları için gerekli teminat. Teminat, pozisyonları açtıktan veya kapattıktan sonra aynı kalacaktır, ancak kullanıcı tarafından manuel olarak eklenebilir. Seçiniz "Aktar" yanındaki "Beklemede" arasında para transferi yapmak "Vadeli İşlem Dengesi" ve "Spot Hesabı".

Vadeli işlem hesabındaki devredilebilir tutar, mutlaka bakiyeye eşit değildir. Bunun yerine, aşağıdakilere göre hesaplanır:

1. Bir sözleşmenin ortalaması = sözleşme bakiyesi + RPL – sabit teminat – beklemedeki tutar; Ancak ortalama 0’dan büyükse, bunun yerine 0 olarak değerlendirilecektir..

2. Mevcut ilk pozisyon marjı = Vadeli işlemler hesap bakiyesi + 4 sözleşmenin ortalamalarının toplamı

B. Pozisyon tutmak nedir? RPL ve UPL nasıl hesaplanır?

Sözleşme teslimatından önce, kullanıcılar kendi istekleri doğrultusunda kişiyi almaya veya satmaya karar verebilir. Bir sözleşme satın almış ancak henüz satmamış olan kullanıcının pozisyon sahibi olduğu söyleniyor.

RPL

RPL aslında pozisyon (lar) ı kapattıktan sonra elde edilen kar / zarardır.

Toplam RPL = Haftalık sözleşmelerin RPL’si + iki haftalık sözleşmelerin RPL’si + Üç aylık sözleşmelerin RPL’si + iki çeyreklik sözleşmelerin RPL’si

Sözleşmenin RPL’si:

Uzun kenar:

Sözleşmenin RPL’si = (sözleşme nominal değeri / uzlaşma fiyatı – sözleşme nominal değeri / ortalama kapanış fiyatı) * kapatılan sözleşme sayısı

Örneğin. Bir kullanıcı 500 USD / BTC uzlaştırma fiyatıyla 2 uzun BTC pozisyonu açtı, ardından 1000 USD / BTC’de 1 pozisyon kapattı. Sözleşmenin RPL’si = (100/500 – 100/1000) * 1 = 0,1 BTC olacaktır.

Kısa taraf:

Sözleşmenin RPL’si = (sözleşme nominal değeri / ortalama kapanış fiyatı – sözleşme nominal değeri / uzlaşma fiyatı) * kapatılan sözleşme sayısı

Örneğin. Bir kullanıcı 500 USD / BTC uzlaşma fiyatıyla 10 kısa BTC pozisyonu açtı, ardından 1000 USD / BTC’den 8 pozisyon kapattı. Sözleşmenin RPL’si = (100/1000 – 100/500) * 8 = -0,8 BTC olacaktır

UPL

Toplam UPL = haftalık sözleşmelerin UPL’si + iki haftalık sözleşmelerin UPL’si + Üç aylık sözleşmelerin UPL’si + iki üç aylık sözleşmelerin UPL’si

Açık:

Sözleşmenin UPL’si = (sözleşme değeri / uzlaşma fiyatı – sözleşme değeri / son işlem gören fiyat) * sözleşme sahibi sayısı

Örneğin. Bir kullanıcı 500 USD / BTC uzlaştırma fiyatıyla 6 uzun BTC pozisyonu açtı ve son işlem fiyatı 600 USD / BTC’dir. Sözleşmenin UPL’si (100/500 – 100/600) * 6 = 2 BTC olacaktır

Kapat:

Sözleşmenin UPL’si = (sözleşme değeri / son işlem gören fiyat – sözleşme değeri / uzlaşma fiyatı) * sözleşme sahibi sayısı

C. Hesap makinesi nedir?

Hesaplayıcı, yatırımcıların alım satımlarına yardımcı olmak için kar ve zararı hesaplamaları için kullanışlı bir araç olacak şekilde tasarlanmıştır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map