OKEx Doğrusal ve Ters Vadeli İşlemlerle USDT Risklerinin Alım Satımı

Thomas Tse

Baş Kantitatif Strateji Uzmanı

USDT, diğer adıyla Tether, kripto piyasasında çok sayıda borsada yaygın olarak kabul edilen ve 7/24 işlem yapılabilen oldukça likit bir varlıktır. Temel varlığın ABD Doları olduğu borsa yatırım fonu (ETF) gibi çalışır; ve tüccarın piyasada bir prim veya indirimle ticaret yapmasına izin veren bir yaratma ve itfa mekanizması benimser. Bugün, USDT indirimi, prim ve USDT temeli ile ilgili ticaret stratejileri hakkında konuşacağız. USDT oranını çoğaltmak için OKEx’in USDT doğrusal ve madeni para marjlı ters vadeli işlemlerini kullanacağız ve gelecekteki farklı görev sürelerinde farklı gelecek bazında arbitraj yapacağız..

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, USDT kara Çin’de primle işlem görürken, açık deniz piyasası hala yaklaşık 1: 1 seviyesinde verimli bir şekilde işlem görüyordu. Karadaki CNY oranı, yazı yazıldığı sırada ~ ¥ 7,08 ve OKEx’in C2C USDT pazarında 7,21 teklif veriyor. Esasen piyasa sermaye kısıtlamaları nedeniyle verimsizdir, USDT Çin’de yaklaşık% 2 -% 3 primle işlem görmektedir. Özel bir düzene sahip olmadığınız sürece bu pek “seçilebilir” değildir. Bununla birlikte, kripto pazarının diğer bölümlerinde pazar verimsizliklerine yol açan bazı bastırılmış Çin talebini görmeliyiz..

Şekil 1. Bloomberg Şekil 2. Offshore OKCoin USDT / USD piyasasında, USDT primi çok daha bastırılmış ve hafif bir primle işlem görüyor

USDT tutmanın asimetrisi

Önce Tether’in karşı taraf risklerini bilmeden USDT ile ticaret yapmaktan söz edilemez. Genel olarak, miktar tüccarları olarak karşı taraf riskini en aza indirmeye çalışırız. Tether’in patlama riski küçük olsa da, yine de var ve etkileri oldukça ikili olabilir. Geçmişte USDT’nin 0,9 USD’ye ve 1,05 USD’ye kadar işlem gördüğünü gördük..

USDT tutmanın olumlu yanı, geleneksel piyasa ETF’leri gibi oldukça küçüktür, genellikle yaratma konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. USDT bir prim üzerinden işlem yapıyorsa, yatırımcılar hızlı bir şekilde Tether Limited (yönetici) Doları verebilir ve USDT’yi piyasaya satabilir ve bu ticareti tekrarlamaya devam edebilir. Bu nedenle, prim her zaman küçük kalır ve nadiren% 0,5’in üzerinde kalır, bu nedenle büyük olduğunda avantaj elde etmeliyiz.

Ancak Tether likit olmazsa ve bir bankanın çalıştığını görürse, USDT hızla 0 $ ‘a düşecektir. Tether tarafından oluşturma veya kullanma izni asimetriktir. Dolayısıyla bu kazanç çok asimetriktir, Tether’i tutmanın dezavantajınız% 100, ancak üst tarafınız çok sınırlıdır..

OKEx’te USDT’den nasıl korunabilirim?

Quant tüccarları, Tether maruziyetlerini mümkün olduğunca az tutarak veya olumsuz tarafını koruyarak en aza indirmeye çalışır. Riskten korunma sebze yemek gibidir, bazılarımız bunu yapmak zorunda olduğumuzu bildiğimiz için yapar, ama istediğimiz için değil. USDT tutuyorsanız ve biraz pasif gelir elde etmek istiyorsanız, zengin ters madeni para marjlı vadeli işlemleri spot satın alabilir ve satabilirsiniz (diğer makalelerimde daha önce tartışıldığı gibi).

Vadeli işlemler ucuza alınıyorsa, ucuz doğrusal vadeli işlemler satın alabilir ve zengin ters vadeli işlemler satabilirsiniz. Bu size temelden biraz pozitif taşıma sağlar.

OKEx Endekslerinden USDT değerini ima etme ve USDT Ters Çevirme Satın Alma

13 Mart kargaşasının sabahı, güvenli limana koşuşturma oldu (evet – Tether, kripto için güvenli bir cennettir, çünkü kendi cüzdanınıza çekebilirsiniz). BTC-USDT (5290USDT) ve BTC-USD (5590 $) endekslerini kullanarak, USDT’nin 1.05 $ ‘dan işlem gördüğünü ima edebiliriz. USDT’nin pariteye geri döneceğini düşünürsek (yukarıda tartışılan asimetrik faktör nedeniyle), Dolar endeksini satmalı ve Tether endeksini uzun dolara ve kısa Tether’e almalıyız..

Piyasadaki çoğu tüccar bu stratejiye aşinadır, bu nedenle ters dolar geleceği aslında doğrusal USDT geleceği ile aynı seviyede işlem görüyordu. Dolar endeksi% 5 daha yüksek olduğu için, ters vadeli işlemler için baz% 5 daha ucuzdu çünkü vadeli işlem katılımcıları USDT priminin vade bitimiyle ortadan kalkmasını bekliyor. Saat 11: 25’te nihayet bir kopukluk görüyoruz, hem dolar vadeli işlemleri hem de takas, Tether fiyatlarının% 4 üzerinde işlem görüyor. Ters geleceği satmak ve doğrusal bir gelecek satın almak için bu pozisyona (2x kaldıraçla) girdiyseniz, sadece 15 dakika içinde yaklaşık% 8 getiri elde etmiş olursunuz..

Örneğin:

13 Mart 11: 30: 57’de pozisyon açarsınız (yeterli marjınız olduğunu varsayarak)

27 Mart’taki vade sırasında tutulursa ve 6703,4 T $ olan BTC-USDT-200327 için 6725,42 $ olan BTC-USD-200327 teslimat fiyatını alırsanız, geri dönüşünüz 0,032BTC (~ 214,76 USDT) civarında olacaktır..

Bir sonraki sorunuz, BTC ile ters vadeli işlemleri sınırlamak zorunda olduğum göz önüne alındığında, belki de sadece ters geleceğin negatif -% 10 temelini yakalamalıyım. Endeks arb makalesinin nüanslarında tartışıldığı gibi, ters arbitraj ticareti sırasında ters bir geleceğe marj vermek çok sermaye yoğundur ve ters ödeme niteliği nedeniyle marjı yönetmek zordur..

Riskler nelerdir?

Arbitrajla ilgili hiçbir makale, söz konusu riskler tartışılmadan tamamlanmış sayılmaz. Açıktır ki, marjı koruma, geri alma ve karşı taraf riskleri gibi riskler söz konusudur, ancak Tether riskini de dikkate almalısınız. Vadeli işlemlerde farklı teklif para birimleriyle işlem yaptığımızda, işlem para birimini korumadan çıkardıktan sonra bile teklif para biriminde risklere açılıyoruz. Bu durumda, ters ve doğrusal vadeli işlemler arasındaki herhangi bir spread ticareti yapay bir Tether veya USDT pozisyonu yaratacaktır..

Genel olarak, Tether’i kısaltmaya doğru eğilmeliyiz (doğrusal vadeli işlemler gibi). USDT’de açığa çıkmak, USDT doğrusal vadeli işlemler veya swaplar satın almak veya USDT ile BTC satın almak anlamına gelir. USDT’nin% 50 çökme ihtimaline karşı, BTC-USDT endeksi BTC-USD endeksinin iki katı olacaktır ve aslında iki kat USDT elde edebilirsiniz ve Dolar cinsinden P’niz&Hala düz olurdum.

Sonuç

OKEx, farklı tüccarların ihtiyaçlarına uygun geniş bir kripto türevleri yelpazesi sunar. Piyasa oynaklığı göz önüne alındığında, bu vadeli işlemlerin bağlantısının kesilmesi çok kolaydır ve arbitraj fırsatları genellikle her zaman hazır olanlara açıktır. Bu ticaret stratejileri hiçbir şekilde kolay değildir veya sık sık gerçekleşmez, eğer çok karlıysa, sadece kısa bir süre dayanırlar ve genellikle botlar tarafından korunurlar – yalnızca botlar cephaneli olmadığında tüccarlar bununla ziyafet çekebilir. Bu makalede, bariz bir örneği keşfettik, ancak aşağıdaki TRX 0925’i (daha az korunan bir gelecek) gösteren aşağıdaki örnek gibi sayısız küçük şans var..

OKEx’i takip edin:

https://twitter.com/OKEx

https://www.facebook.com/okexofficial/

https://www.linkedin.com/company/okex/

https://t.me/OKExOfficial_English

https://www.reddit.com/r/OKEx/

https://www.instagram.com/okex_exchange

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map