Marj Ticareti Sözlüğü

Token ticareti sayfasının altında, ile etiketlenmiş alım satım çiftini seçin "5X" ve tıkla "5X Kaldıraç" kaldıraç ticaretine girmek için sağ tarafta.

Bu makale, kaldıraçlı ticarette yaygın olarak kullanılan tüm terimleri açıklamak için bir sözlük sağlamayı amaçlamaktadır..

Varlıklar

Bu marj ticaret çiftinin hesabındaki bakiye : Mevcut bakiye ve beklemedeki bakiye dahil olmak üzere bu marj ticaret çiftinin hesabındaki bakiye.

Aktarılan Varlıklar: Diğer hesaplardan Spot için Marjin Hesabınıza aktarılan token miktarı.

Ödünç Alınan Varlıklar: Teminat olarak Spot için Marjin Hesabı’ndaki mevcut varlığınızı kullanarak ödünç alınan toplam token miktarı.

Kullanılabilir Varlıklar: Spot için Marjin Hesabı’nda alım satım için mevcut toplam token miktarı.

Beklemedeki varlıklar: Emir oluşturmak için kullanılamayan jeton miktarı, genellikle şu anda açık siparişler için kullanılan jetonları ifade eder..

Kaldıraç

Borçlanma limiti: Karşılık gelen token çiftlerinden ödünç alınabilecek maksimum token miktarı. OKEx, maksimum kaldıraç ve diğer risk parametrelerine sahip bir kullanıcı için borçlanma limitini belirleyecektir..

Maksimum kaldıraç formülü: Maksimum kaldıraç = (Toplam varlıklar – ödenmemiş kredi – ödenecek faiz) * (maksimum kaldıraç çarpanı – 1) – ödenmemiş kredi

Maksimum marj ödünç verme örneği: Bir kullanıcı toplamda 5 BTC tutar. Ödenmemiş kredi 1 BTC ve faiz 0.01 BTC’dir. Maksimum kaldıraç seviyesi 5x ise, maksimum borç verme kredisi miktarı = (5 – 1 – 0,01) * (5 – 1) – 1 = 14,96 BTC ”

Marj oranı ve Zorunlu tasfiye

Teminat oranı: Teminat hesabının zorunlu likidasyonu tetikleme olasılığını değerlendirme göstergesi. Teminat oranı 3x kaldıraç altında ≥% 50 veya 5x kaldıraçta ≥% 25 olduğunda, fazla bakiye Spot Hesaba aktarılabilir. Teminat oranı ≤% 20 olduğunda yüksek risk durumunu gösterir. Sistem kullanıcıyı SMS ile otomatik olarak bilgilendirecektir. Teminat oranı ≤% 10 olduğunda, zorunlu likidasyon tetiklenecek ve kullanıcıyı bilgilendirmek için bir SMS gönderilecektir..

Teminat oranı Formülü: Teminat oranı = [(Toplam Varlıklar (Kotasyon Para Biriminde) – Ödünç Alınan Varlıklar (Kotasyon Dövizinde) – Ödenecek Faizler (Kotasyon Dövizinde)) / Son İşlem Fiyatı + (Toplam Varlıklar (Baz Döviz Cinsinden) – Borç Alınan Varlıklar ( Baz Döviz Cinsinden) – Ödenecek Faizler (Baz Döviz Cinsinden)] / (Borç Alınan Varlıklar (Kotasyon Döviz Cinsinden) / Son İşlem Fiyatı + Borç Alınan Varlıklar (Baz Döviz Cinsinden)) *% 100


Teminat oranı hesaplaması örneği: Bir kullanıcı, marj ticareti piyasasında BTC / USDT ticareti yapar, teklif para birimi USDT ve dağıtılan para birimi BTC’dir. Kullanıcı 0,3 BTC’ye sahiptir, 0,6 BTC ödünç alır ve ardından 0,9 BTC’nin tamamını satar. Bir süre sonra, işlem gören döviz cinsinden toplam varlık 0 BTC ve teklif para biriminde 9.000 USDT, faiz 0.001 BTC ve son işlem fiyatı 9.710.28’dir. Marj oranı = [(9000-0-0) / 9710.28 + (0-0.6-0.001)] / (0 / 9710.28 + 0.6) *% 100 =% 54,31 ”

Zorunlu tasfiye: Teminat oranı ≤% 10 olduğunda, zorunlu tasfiye tetiklenecektir. Tüm pozisyonlar platform tarafından devralınacak ve pazarda kapatılacak.

Teminat Çağrı Oranı:% 10

Teminat Çağrısında Tahmini Fiyat: OKEx’te kaldıraç ticareti için belirli bir miktar marj gereklidir. Piyasada, açılan yönle çelişen ters bir piyasa yönü trendi gibi olumsuz değişiklikler meydana geldiğinde, hesap bakiyesi sınırın altına daralabilir ve sistem borcu ödemek için en iyi teklif / teklifte tüm tutma pozisyonlarını tasfiye etmeye zorlar..

Formül (Teminat Çağrısının Tahmini Fiyatı): Zorunlu Teminat Çağrısı Tahmini Fiyat = (Ödünç Alınan Varlıklar (Teklif Döviz Cinsinden) * (1 + Teminat Alım Oranı) + Ödenecek Faizler (Kotasyon Para Biriminde) – Toplam Varlıklar (Kotasyon Para Biriminde) / (Toplam Varlıklar (Baz Döviz Cinsinden) – Ödenecek Faizler (Baz Döviz Cinsinden) ) – Ödünç Alınan Varlık (Baz Döviz Cinsinden) * (1 + Teminat Alım Oranı))

Teminat oranı hesaplaması örneği: Bir kullanıcı, marj ticareti piyasasında BTC / USDT ticareti yapar, teklif para birimi USDT ve dağıtılan para birimi BTC’dir. Kullanıcı 0,3 BTC’ye sahiptir, 0,6 BTC ödünç alır ve ardından 0,9 BTC’nin tamamını satar. Bir süre sonra, işlem gören döviz cinsinden toplam varlık 0 BTC ve teklif para biriminde 9.000 USDT, faiz 0.001 BTC ve son işlem fiyatı 9.710.28’dir. Teminat oranı = [(9000-0-0) / 9710.28 + (0-0.6-0.001)] / (0 / 9710.28 + 0.6) *% 100 =% 54.31 ”” Tahmini zorunlu tasfiye fiyatı = (0 + 0 *% 54,31 + 0 – 9000) / (0 – 0,001 – 0,6 – 0,6 *% 54,31) = 9710,204 ”

Kısa

Açığa Satış: Kullanıcının sahip olmadığı token satışı ve bir süre sonra geri satın alma.

Faiz ve Geri ödeme

Faiz Hesaplaması: Kredi borçlusu, kredinin vade tarihinde anapara ve faizi geri ödemelidir. Faiz, saatlik faiz oranı (günlük oran / 24) üzerinden basit faiz olarak hesaplanır. Kredinin yapıldığı andan itibaren faizli bir saat sayılır. Her 60 dakika 1 saat olarak kabul edilir (ödünç alma süresinden sayılır; kısmi saatler tam saat olarak kabul edilir). Kredinin yapıldığı anda ve sonrasında her 1 saatte bir faiz oluşur..

Geri ödeme: Geri ödemeler, en erken kredi siparişlerini karşılamak ve anaparadan önce faiz ödemek için kullanılacaktır. Geri ödeme durumu, tüm borçlar ödendikten sonra tamamlandı olarak değişecek, ardından sipariş için daha fazla faiz uygulanmayacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map