Bölüm V: Nasıl sipariş verilir

Bir kripto para biriminin fiyatının düşmesini bekliyorsanız, kar elde etmek için varlıkta açığa gidebilirsiniz (kısa pozisyon açabilirsiniz). Tersini bekliyorsanız, kar elde etmek için uzun sürebilir (uzun bir pozisyon açabilirsiniz).

Örneğin (yukarıya bakın) BTCUSDT Üç Aylık 0327 kontratının fiyatının düşmesini bekliyorsanız, fiyatı ve istediğiniz kontrat sayısını girerek sipariş verebilirsiniz. Kısa bir pozisyon açabilirsiniz (Açık Aç’a tıkladıktan sonra, yürütmeyi hızlandırmak için en son piyasa fiyatının altında bir fiyat girebilirsiniz; Açık Uzun’u seçerseniz, bunu en son piyasa fiyatının üzerinde bir fiyat girerek yapabilirsiniz). Fiyatı düşmeye devam ederse, kar edebilirsiniz. En yaygın emir türlerinden birini, limit emrini ve ilkesini aşağıda tanıtacağız..

1. Limit sipariş

Limit emri, alıcının maksimum alış fiyatını ve satıcının minimum satış fiyatını sınırlayan bir emirdir. Siparişiniz verildikten sonra, sistemimiz onu kitapta yayınlayacak ve mevcut siparişlerle eşleştirecektir – belirttiğiniz fiyattan veya daha iyi.

Örnek: BTC Üç Aylık BTC’nin piyasa fiyatı 10094,8 USDT ise ve 10090 USDT’den daha düşük bir fiyattan bir tane satın almak istiyorsanız, 10090 USDT’den bir limit emri vermelisiniz. Piyasa fiyatı 10090 USDT’den düşük veya ona eşitse, sipariş otomatik olarak yürütülecektir. Başka bir kullanıcı 10094,8 USDT’den bir limit talep emri verirse ve 10100 USDT’den bir limit teklif emri verirseniz, 10094,8 USDT10100’den daha çok tercih edilen alıcılar.

  • Bir fiyat girin

1) Sipariş defterine tıklayın

Limit emri verdiğinizde, emir defterinde son işlem gören fiyatı kontrol edebilirsiniz. Kırmızı ile son işlem gören fiyatın üzerinde gösterilen fiyatlar satış fiyatlarıdır. Yukarı kaydırdığınızda, talep fiyatları artar. Ayrıca son işlem gören fiyatın altında yeşil olarak gösterilen fiyatlar alış fiyatlarıdır. Aşağı kaydırdığınızda, teklif fiyatları düşer.

Örnek: Kısa pozisyon açmak istiyorsanız, emir defterinden tercih edilen bir satış fiyatı seçebilirsiniz. Fiyata tıklayın ve Fiyat girişinde otomatik olarak gösterilecektir..

Fiyata tıkladıktan sonra, miktar da Miktar girişine girilecektir. Tutar, piyasa fiyatından belirlediğiniz fiyata doğru birikecek ve açıp kapatabileceğiniz maksimum sözleşme sayısını aşmayacaktır..

2) BBO’ya tıklayın

Kendi tarafınızda bir fiyat seçmek yerine, sipariş fiyatınızı belirlemek için bir karşı taraf fiyatı da seçebilirsiniz (BBO’ya tıklayın).

Karşı taraf fiyatını seçerken uzun / kısa açarsanız emir fiyatı en iyi satış fiyatı olacaktır; Kısa / uzun açarsanız, sipariş fiyatı en iyi teklif fiyatı olacaktır.

Karşı taraf fiyatlarını seçmek, siparişinizin uygulanmasını hızlandırmaya yardımcı olabilir.

3) Fiyatı Manuel Olarak Girin

Bir emir defteri fiyatına veya bir karşı taraf fiyatına tıklamak yerine, bir limit emri vermek için Fiyat girişine tercih ettiğiniz fiyatı da girebilirsiniz..


3. Bir miktar girin

Manuel olarak bir miktar girmeyi veya bir yüzde seçmeyi seçebilirsiniz. % 20’yi seçerseniz, açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısının% 20’sini açmak veya kısaltmak için sipariş verebilirsiniz..

Fiyatı ve tutarı girdikten sonra, sipariş vermek için Uzun Aç veya Kısa Aç’ı tıklayabilirsiniz..

4 Mevcut maksimum sözleşme sayısının hesaplanması

Sistem, mevcut teminat, RPL, teminat modu, seçilen kaldıraç ve sahip olunan sözleşme sayısına göre açabileceğiniz / kısa devre yapabileceğiniz maksimum sözleşme sayısını hesaplar..

örnek 1:

Madeni para marjlı BTCUSD vadeli işlemlerinde sabit marj modunu seçerseniz ve uzun BTCUSD haftalık sözleşmeler açmak istiyorsanız, Açabileceğiniz maksimum uzun sözleşme sayısı (A) = kullanılabilir marj * uzun kaldıraç * piyasa fiyatı / nominal değer (yukarı yuvarlanmış) en yakın tam sayıya kadar) , Çarpan, arayüz sayfasında seçilen kaldıraç temel alınarak hesaplanır. Nominal değer 100 ABD Doları / sözleşmedir.

Bununla birlikte, açabileceğiniz gerçek uzun sözleşme sayısı, toplam uzun sözleşme pozisyonları ve bekleyen emirler (B) sayısı ile ilgilidir, mevcut maksimum kademenin gerektirdiği maksimum sözleşme sayısı (C) kaldıraç esas alınarak hesaplanır. Açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı = min (A, C-B)

Mevcut marj 1 BTC ise, uzun kaldıraç 50x ve piyasa fiyatı 8.000 USD / BTC ise, açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı (A) = 1 * 50 * 8.000 / 100 = 4.000 sözleşme

50x kaldıraçlı (C) 4. kademe mevcut maksimum sözleşme sayısı = 42.000 ve uzun BTCUSD haftalık sözleşmeler için bekleyen emir sayısı (B) = 40.000 ise, açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı = min (A, CB ) = min (4.000, 42.000 – 40.000) = 2.000 sözleşme

Örnek 2:

Madeni para marjlı BTCUSD vadeli işlemlerinde çapraz marj modunu seçerseniz ve uzun BTCUSD haftalık sözleşmeler açmak istiyorsanız, Açabileceğiniz maksimum uzun sözleşme sayısı (A) = kullanılabilir marj * uzun kaldıraç * piyasa fiyatı / nominal değeri (yukarı yuvarlanmış) en yakın tam sayıya kadar) , Çarpan, arayüz sayfasında seçilen kaldıraç temel alınarak hesaplanır. Nominal değer 100 ABD Doları / sözleşmedir.

Bununla birlikte, açabileceğiniz gerçek uzun sözleşme sayısı, tüm sözleşmelerin (B) toplam pozisyon ve bekleyen emir sayısı ile ilgiliyse, mevcut maksimum kademenin (C) gerektirdiği maksimum sözleşme sayısı, kaldıraç. Açabileceğiniz gerçek maksimum sözleşme sayısı = min (A, CB)

Mevcut marj 1 BTC ise, uzun kaldıraç 50x ve piyasa fiyatı 8.000 USD / BTC ise açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı (A) = 1 * 50 * 8.000 / 100 = 4.000

50x kaldıraçlı (C) maksimum 4. kademe sözleşme sayısı = 42.000 ise, uzun BTCUSD haftalık sözleşmeler için bekleyen emirlerin sayısı = 2.000 ve kısa BTCUSD iki haftalık sözleşmeler için bekleyen siparişlerin sayısı = 15.000, maksimum sayı açabileceğiniz sözleşmeler = min (A, CB) = min (4.000, 42.000 – 2.000 – 15.000) = 4.000

Örnek 3:

USDT marjlı BTCUSDT vadeli işlemlerinde sabit marj modunu seçerseniz ve uzun BTCUSDT haftalık sözleşmeleri açmak istiyorsanız. Açabileceğiniz maksimum uzun kontrat sayısı (A) = mevcut marj * uzun kaldıraç / piyasa fiyatı / nominal değeri (en yakın tam sayıya yuvarlanır), Çarpan arayüz sayfasında seçilen kaldıraca göre hesaplanır. Nominal değer 0.0001 BTC / sözleşmedir.

Bununla birlikte, açabileceğiniz gerçek uzun sözleşme sayısı, toplam uzun sözleşme pozisyonları ve bekleyen emirler (B) ile ilgilidir, mevcut maksimum kademenin gerektirdiği maksimum sözleşme sayısı (C) kaldıraç esas alınarak hesaplanır..

Açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı = min (A, C-B)

Mevcut marj 10.000USDT ise, uzun kaldıraç 100x ve piyasa fiyatı 8.000 USD / BTC ise, açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı (A) = 10000 * 100 / 8.000 / 0.0001 = 1.250.000

Katman 1’in 100x kaldıraçlı (C) maksimum mevcut sözleşme sayısı = 50.000 ve uzun BTCUSD haftalık sözleşmeler için bekleyen emir sayısı = 10.000 ise, açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı = min (A, CB) = min (1.250.000, 50.000 – 10.000) = 40.000

Örnek 4:

USDT marjlı BTCUSDT vadeli işlemlerinde çapraz marj modunu seçerseniz ve uzun BTCUSDT haftalık sözleşmeleri açmak istiyorsanız. Açabileceğiniz maksimum uzun kontrat sayısı (A) = mevcut marj * uzun kaldıraç / piyasa fiyatı / nominal değer (en yakın tam sayıya yuvarlanır) Çarpan, arayüz sayfasında seçilen kaldıraca göre hesaplanır. Nominal değer 0.0001 BTC / sözleşmedir.

Bununla birlikte, açabileceğiniz gerçek uzun sözleşme sayısı, tüm sözleşmelerin (B) toplam pozisyon sayısı ve bekleyen emirleri ile ilgilidir, mevcut maksimum kademenin gerektirdiği maksimum sözleşme sayısı (C) kaldıraç esas alınarak hesaplanır. . Açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı = min (A, C-B)

Mevcut marj 1.000USDT ise, uzun kaldıraç 10x ve piyasa fiyatı 8.000 USDT / BTC ise, açabileceğiniz maksimum sözleşme sayısı (A) = 1.000 * 10 / 8.000 / 0.0001 = 12.500 sözleşme.

Kademe 19’un 10 kat kaldıraçlı (C) maksimum mevcut sözleşme sayısı = 4.550.000 ise, haftalık uzun BTCUSDT sözleşmeleri için bekleyen siparişlerin sayısı = 20.000 ve iki haftalık kısa BTCUSDT sözleşmeleri için bekleyen siparişlerin sayısı = 150.000, maksimum sayı açabileceğiniz sözleşmeler = min (A, CB) = min (12500, 4.550.000 – 20.000 – 150.000) = 12.500

5 Fiyat sınırı kuralları

Girilen açık fiyat sistemin gerektirdiği limit değeri aşarsa sipariş veremezsiniz.

Fiyatları sınırlamanın amacı, büyük tüccarların piyasayı manipüle etmek için toplu sipariş vermelerini engellemektir. Tüm yatırımcıların çıkarlarını korumak çok önemli bir risk kontrol önlemidir..

Limit fiyatı hesaplanırken spot endeks fiyatı ve prim dikkate alınır (prim = sözleşme fiyatı – spot fiyat).

Kurallar hem açık hem de kapanış emirleri için geçerlidir. Long veya short kapatırsanız, emir fiyatı maksimum fiyatın üzerinde olduğunda limit emri verilemez; Kısa veya uzun kapatırsanız, emir fiyatı minimum fiyatın altında olduğunda limit emri verilemez.

Maksimum fiyatları ve minimum fiyatları kontrol etmek ve aralıklar arasında sipariş vermek için işlem sayfasını ziyaret edebilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map