Bölüm III: Bir kaldıraç seviyesi nasıl seçilir ve sabit kenar boşluğu modu ile çapraz kenar boşluğu modu arasında ayrım nasıl yapılır

⦁ Marj ve kaldıraç nedir

Sözleşme adının sağ tarafında, bir marj modu seçmek ve bir kaldıraç seviyesi seçmek için tıklayabiliriz. Kullanarak "Kaldıraç", Sermayeyi ticaret için kullanabilir ve daha fazla getiri elde edebilirsiniz, ancak aynı zamanda riski de katlar.

Vadeli işlem ticareti için kaldıraç kullanırken, kullanıcılar belirli bir miktarda fonu teminat olarak koymalıdır. A denir "marj".

Marjlar, madeni para marjlı ticarette temel kripto para birimlerinde belirtilir. USDT marjlı ticaret için, marjlar USDT cinsinden ifade edilir (aşağıdaki BTCUSDT üç aylık sözleşmesine bakın).

Ticaret arayüzünde, kaldıraç seviyesini bir çarpan girerek veya bir tane seçmek için çubuğu yatay olarak kaydırarak ayarlayabiliriz. Sistem, kaldıraç ve pozisyonunuzu korumak için gereken marj miktarına bağlı olarak pozisyonunuzun maksimum değerini (birim = BTC veya sözleşme sayısı) hesaplayacaktır..

* Lütfen aşağıdaki senaryonun ortaya çıkabileceğini unutmayın: kaldıracı artırırsanız, mevcut maksimum sözleşme sayısı (BTC) < Pozisyon kademesinin gerektirdiği maksimum sözleşme sayısı (BTC), eski artacaktır. Ancak, kaldıracı artırdığınızda, kademe sınırına yaklaşıyorsunuz. Ardından, maksimum mevcut sözleşme sayısı (BTC) < Pozisyon kademesinin gerektirdiği maksimum sözleşme sayısı (BTC), ilki ikincisine eşittir. Konum sınırlarının ayrıntıları için lütfen Kenar Çubuğu’nu tıklayın. >> Konum Katmanları Kılavuzu.

Marjlar nasıl hesaplanır? (sabit kenar boşluğu modu / çapraz kenar boşluğu modu arasındaki fark)

OKEx, çapraz kenar boşluğu modu ve sabit kenar boşluğu modu olmak üzere iki kenar boşluğu modu sunar. Bir marj modu seçtikten sonra, yalnızca sayfada seçtiğiniz sözleşmeler ve temeldeki kripto para birimleri için geçerli olurken, diğer sözleşmeler ve kripto para birimleri etkilenmeden kalır. (Not: dört tür sözleşme sunuyoruz: jeton marjlı vadeli işlemler, jeton marjlı kalıcı takas, USDT marjlı vadeli işlemler ve USDT marjlı sürekli takas).

Örneğin, BTC jeton marjlı vadeli işlemlerde çapraz marj modunu seçerseniz, ticaret hesabınızdaki kullanılabilir sermayeniz marj olarak kabul edilir. Ardından, pozisyon marjı = görünen değer * sözleşme sayısı / son marka fiyatı * kaldıraç. Pozisyon marjı miktarı piyasa fiyatına göre değişir.

Yukarıdakilerin bir devamı olarak, BTC jeton marjlı vadeli işlemlerde sabit marj modunu seçerseniz, haftalık, iki haftalık, üç aylık ve iki üç aylık uzun ve kısa sözleşmeler için marjlar ve marjları ayrı ayrı hesaplanır ve kapatılır. Ardından, pozisyon marjı = görünen değer * sözleşme sayısı / son marka fiyatı * kaldıraç. Pozisyon marjı miktarı değişmeden kalır.

Genel olarak, tüm pozisyonlarınızı tek bir işlem olarak almayarak risklerden kaçınırken pozisyonlarınızı ayrı ayrı kapatmak veya yüksek kaldıraçlı ticarete başlamak istiyorsanız, sabit marj modunu seçebilirsiniz..

Çapraz marj modu, mevcut fonunuzu marj olarak kullanmanıza izin verdiğinden, mevcut fonunuzun tamamını sözleşmeleri açmak için kullanmadığınızda zorunlu likidasyon riski azalır.

İhtiyaçlarınıza esnek bir şekilde uyan bir marj modu seçebilirsiniz.

Nominal kaldıraç ile gerçek kaldıraç arasında nasıl ayrım yapılır??


Nominal kaldıraç, ticaret arayüzünde seçtiğiniz kaldıraç anlamına gelir. Kaldıraç ayarlandıktan sonra, sistem mevcut maksimum sözleşme sayısını ve bir pozisyon açmak için gereken marj miktarını hesaplar..

Fiili kaldıraç, holdinglerinizin değerine ve gerekli marjına göre hesaplanan fiili kaldıraç anlamına gelir. Sabit marj modunda, gerçek kaldıraç nominal kaldıraca karşılık gelir. Bununla birlikte, çapraz kenar boşluğu modunda, mevcut maksimum no. açabileceğiniz sözleşmelerde (yani mevcut tüm fonunuzu sözleşmeleri açmak için kullanırsınız), gerçek kaldıraç nominal kaldıraç oranına eşittir. Ancak, mevcut tüm fonunuzu sözleşme açmak için kullanmıyorsanız, fiili kaldıraç nominal kaldıraca eşit değildir ve risk sermayesi nominal kaldıraçla eşleşmez..

Gerçek kaldıracı şu şekilde hesaplayabilirsiniz:

Madeni para marjlı ticaret: tutulan sözleşme sayısı * nominal değer / (son işlem gören fiyat * Hisse) , veya tutulan token sayısı / Hisse

USDT-marjlı alım satım: tutulan sözleşmelerin sayısı * nominal değer * son işlem gören fiyat / Hisse senedi , veya tutulan USDT sayısı * son işlem gören fiyat / Hisse

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map