Bitcoin Analizi | 6-Bilge ticaret yapmak için piyasa eğilimlerini anlayın

Fiyat dilini okuyarak yükselme ve düşme eğilimi var;

Almak ve satmak için bir sinyal var ve anlaşmayı hissetmeye veda edin.

Merhaba! Bugünün bölümünde, pazar eğilimleri ve bunların modelleri hakkında konuşacağız..

Peki, piyasa trendi nedir?

En basit ifadeyle, trend piyasanın gittiği yerdir – yukarı, aşağı inme veya yana doğru hareket etme.

Piyasa trendi, suyun akışı gibidir. Su, yerçekimi nedeniyle doğal olarak yokuş aşağı akar; Benzer şekilde, bir sermaye piyasasında, yatırımların fiyatı ile değeri arasındaki farktan dolayı fiyat, piyasanın etkisi altında değere dönme eğilimindedir. Farklı manzara su akışını etkiler, şelaleler veya nehirler oluşturur; Benzer şekilde, sermaye piyasasında tüccarların farklı kararları piyasa eğilimini etkiler..

Efsanevi tüccar Jesse Livermore, “Her şey gibi fiyatlar da en az direnç çizgisinde hareket ediyor” demişti. Yükselen direnç, düşen dirençten daha düşükse, fiyat yükselecek ve bunun tersi de geçerli olacaktır. Eğilimi bulmak, en az direncin yolunu bulmak demektir.

En az direniş yolu her zaman düz değildir, tıpkı nehirlerin her zaman bir dağın içinden değil de bir dağın etrafından akması gibi. Trendlerin de çeşitli modelleri vardır.

Trend kalıpları dalgalar gibi hareket eder; Piyasa fiyatı doğrudan bir yöne doğru hareket etmez, her zaman dalgalar gibi zikzak düzeninde, net zirveler ve çukurlarla hareket eder..

Zirveler ve çukurlar, bir bilgisayardaki 0 ​​ve 1 ikili kodları gibidir – bunlar farklı eğilimlerin temel unsurlarıdır.

Zirve ve dip noktalarının farklı konumu, pazar eğiliminin yükseliş mi, düşüş mü yoksa sıkışık mı olacağını belirler..

Bu trend kalıpları arasındaki farkı anlamak için gerçek bir fiyat hareket tablosuna bakalım..

Bu, zirvelerin ve çukurların kademeli olarak yukarı doğru hareket ettiği bir yükseliş trendini gösterir..

Bu, zirvelerin ve çukurların kademeli olarak aşağı doğru hareket ettiği bir düşüş eğilimini gösterir..

Bu, yaygın bir tıkanıklığı gösterir. Zirveler sürekli olarak yükselmiyor ve çukurlar da sürekli olarak düşmüyor. Bu nedenle, bir tıkanıklığın ana özelliği, zirvelerin ve çukurların herhangi bir net yukarı veya aşağı doğru eğilim göstermemesidir; bunun yerine aynı seviyede kalırlar (bunu daha sonra ele alacağız).


Bir grafikteki zirvelerin ve çukurların konumlarını analiz ederek yükseliş trendi, düşüş trendi ve tıkanıklık arasında ayrım yapabiliriz. Eğilimi görselleştirmek için “trend çizgileri” ni kullanabiliriz..

Bir trend çizgisi nasıl çizilir? Grafikte pivot yüksekleri veya pivot düşüklerini bağlamanız yeterlidir.

Yukarı doğru bir çizgi (bir yükseliş çizgisi) elde etmek için grafikte gösterildiği gibi A ve B’nin pivot düşüklerini bağlayın. Yine de sadece 2 dip noktasını birbirine bağlamak, yükseliş trendinin etkili bir kanıtı değil. Bunu kanıtlamak için üçüncü bir çukura (C) ihtiyacımız var.

Aşağı doğru bir çizgi çizmek için, grafikte gösterildiği gibi A noktası ve B noktasını birleştirin, C noktası düz çizgiye düşecektir, bu da aşağı yönlü trend çizgisinin etkili olduğu anlamına gelir. Trend çizgisi, fiyat destek ve direnç seviyelerine ulaştığında tahmin edilebilir fiyat eğilimleri olarak trendleri basitleştirir, ama aynı zamanda yanlış bir görüş de sağlayabilir. Çizgi çizildikten sonra C noktası belirir ve D noktası ve E noktası görünebilir veya görünmeyebilir, trend çizgisinin desteği ve direnci sonunda ihlal edilecektir..

Trendin güçlü mü, zayıf mı yoksa sürekli mi olduğu nasıl anlaşılır? Şimdi “eğime” bir göz atalım.

Bu, 45 derecelik yukarı doğru bir trend çizgisini gösterir. Objektif çizgi olarak da bilinir, fiyatların ve zamanın mükemmel dengede olduğu trendin gücünü gösterir. Bu nedenle, 45 derecelik trendin devam etmesi bekleniyor.

Eğilim 45 dereceden 65 dereceye değiştiğinde, yükselme eğilimi daha güçlüdür, ancak 45 derecelik trend çizgisine göre daha az şamdanlara bağlanmaktadır, bu da fiyatların beklenmedik bir oranda ilerlediği ve sürdürülmesinin daha zor olduğu anlamına gelir. Düşüş eğilimi eşit derecede güçlü ve hızlı olacaktır, bu nedenle kazananları kovalamak akıllıca değildir..

Bu, 30 derecelik yukarı doğru bir eğilim çizgisini gösterir. 45 derece ve 65 derece eğilim çizgileri ile karşılaştırıldığında, 30 derecelik eğilim çizgisi, fiyat artışında en zayıftır ve daha az dalgalıdır..

Son olarak, özel bir eğilim çizgisi türü – ticaret kanalı tanıyalım.Belirli koşullar altında, fiyat eğilimi iki paralel eğilim çizgisi içinde sınırlıdır: temel eğilim çizgisi ve kanal çizgisi.

Siyah çizgi alt trend çizgisidir, mavi çizgi ise üst kanal çizgisidir. Solda basitleştirilmiş bir yükselen kanal grafiği, sağdaki ise azalan bir kanal şemasıdır..

Gerçek bir tabloya bakalım. Şamdanlar kanal çizgisinin üzerinden geçtiğinde, bu eğilimin ilerlediği ve güçlendiği anlamına gelir; mum çubukları kanal çizgisinin altına düştüğünde, trendin zayıfladığı ve piyasanın dönebileceği anlamına gelir..

Hepsi pazar trendleri için. Önümüzdeki hafta, “trend ve onun zaman döngüleri” hakkında konuşacağız, bizi izlemeye devam edin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map