Bardağın Yarısı Dolu mu, Yarısı Boş mu?

Genel Bakış

BTC’nin teknik odaklı toparlanması, önde gelen kripto para biriminin fiyatlarını 7200 seviyelerine geri çekti. Tüccarlar boğaların ne kadar ileri gidebileceğini merak ederken, ayıların kısa vadede zemin kazanması için odalar vardı. Ancak, piyasalar tatil sezonuna yaklaştıkça mevsimsel faktörler devreye girebilir..

Boğaların Dönüşü

Bitcoin fiyatları, Asya’da Perşembe sabahı seansında, 7200 bölgesine yerleşmeden önce, bir gecede 6500’ün altından neredeyse 7500 seviyesine kadar keskin bir U dönüşü yaptı. BTC boğaları uzun vadeli toparlanma için hala tezahürat yapıyor olsa da, fiyat hareketi esas olarak teknik faktörlerden kaynaklanıyor olabilir..

CME bitcoin vadeli işlemleri bu hafta başlarında bir boşluk yarattı. 7120 ile 7240 arasında bulunuyordu. CME bitcoin vadeli işlemleri, ürettiği boşlukları doldurma eğilimindedir ve daha önce birçok benzer durum gördük. Örneğin, vadeli işlemler, Şekil 1’de gösterilen sarı dairelerin Kasım ayında 3 saatlik üç boşluk yarattı ve tüm bu boşluklar nihayetinde dolduruldu. Aşırı satım durumuna ek olarak, teknik faktörün geri tepmenin ana nedeni olduğuna inanıyoruz..

Şekil 1: CME Bitcoin Vadeli İşlemleri 3 Saatlik Grafik

Kaynak: Tradingview

Cam Yarı Dolu veya Yarı Boş?

Piyasa duyarlılığındaki belirleyici dönüşe rağmen, bu noktada özellikle kısa vadede Bitcoin fiyatları için çağrı yapmak için hala erken..

19 Aralık itibarıyla OKEx BTCUSD Endeksi 7775.7’ye yükseldi ve en düşük 6433.09’a sahip, bu da şu ana kadar aralığın 1342.61’e ulaştığı ve bu rakamın hala 2772.326 ortalamasının altında olduğu anlamına geliyor. Sözde “Crypto Winter” döneminin sonundan bu yana, Endeksin aylık aralığı 3000 civarındaydı. Mevcut 1342.61 aralığı, OKEx BTCUSD Endeksinin potansiyel olarak yıl öncesinde daha da yukarı veya aşağı manevra yapma alanına sahip olduğunu gösteriyor ve soru hangi yönde?

Aylık aralık numaralarını nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İşte.

Şekil 2: OKEx BTCUSD Endeksi Günlük Grafik

Kaynak: OKEx; TradingView

Tablo 1: OKEx BTCUSD Endeksi Aylık Aralıkları

Kaynak: OKEx

Karışık Veriler

Veri açısından burada karışık bir çanta gördük. Şekil 3, OKEx BTC sürekli fonlama oranının negatif alanda kaldığını göstermektedir. Negatif bir fonlama oranının sürekli ticarette şortların uzun süre ödediği anlamına geldiğini anlasak da, bu aynı zamanda fiyatta daha fazla artış olabileceği anlamına da gelebilir..

Üstelik Kripto Korkusunun & Açgözlülük Endeksi toparlanmanın ardından nispeten düşük bir seviyede kaldı. Korku & Açgözlülük Endeksi Çarşamba günü 15’e düştü ve bir gecede toparlanmanın ardından 21’de kaldı. 21 en düşük olmasa da, yine de Endeks “Aşırı Korku” aşamasında kalmaya devam ediyor. Okuma, yatırımcıların kripto piyasası hakkında çok endişeli olabileceğini ve genellikle gelen yükselişin bir işareti olarak değerlendirilebileceğini gösteriyor..

Şekil 3: OKEx BTC Perp. Swaps Fonlama Oranı

Kaynak: Skew; OKEx

Şekil 4: Kripto Korkusu & Açgözlülük Endeksi

Kaynak: alternative.me

OKEx BTC Uzun / Kısa Oranı, buradaki bulmacanın başka bir parçası olabilir. Oran, gecelik fiyat toparlanmasının ardından 1,22’den 1,03’e geriledi, bu da şortların potansiyel kârlarının azaldığını gösteriyor. Daha düşük bir oran, genellikle kısa vadeli fiyat toparlanmasının bir işareti olarak kabul edilir.

Şekil 5: OKEx BTC Uzun / Kısa Oranı

Kaynak: OKEx

Öte yandan, bazı kurumsal yatırımcıların tatil sezonu yaklaşırken kitaplarını kapatmaya başladığını gördük. Skew’den alınan veriler, BTC fiyatları 7200 seviyelerine yükseldikten sonra hem CME hem de Bakkt bitcoin vadeli işlemlerine olan açık ilginin azaldığını gösteriyor..

Şekil 6: CME Bitcoin Vadeli İşlemleri Toplam OI

Kaynak: Skew

Şekil 7: Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemleri Toplam OI

Kaynak: Skew

Para yöneticilerinin portföylerini tamamlama beklentisiyle yıl sonu için defterleri kapatması mantıklı geliyor. Düşük açık faiz, kısa vadede daha az fiyat dalgalanması anlamına gelebilir ve mevcut seviyelerde fiyatların durma olasılığının arttığını da gösterebilir..

Sonuç

Tatil faktörü nedeniyle normalden daha yavaş seyreden pazara rağmen, toparlanma sonrası piyasa oldukça likit kalıyor. Bu nedenle, metriklerdeki ve eğilimlerdeki değişiklikler gibi yaklaşan gelişmeler özellikle önemli olacaktır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map