Platinum’a Yatırım – Bilmeniz Gereken Her Şey

Neden Platinum’a Yatırım Yapmalısınız??

Değerli metallere yatırım yapmayı düşünüyorsanız, büyük olasılıkla altına yatırım yapmaya ve gümüşe yatırım yapmaya zaten bakmışsınızdır. Bunlar, en iyi bilinen ve ikisini ticaret yapan yatırımcıların hacmi açısından en popüler olanlardır. Başkaları da var.

Genellikle göz ardı edilen bu “diğer” değerli metallerden biri platindir. Bu değerli metal, aslında genellikle bahsedilen üçü arasında en yüksek fiyat etiketi ile birlikte gelir. Bu, altından daha nadir ve çıkarılmasının daha zor olmasından kaynaklanmaktadır..

Talep gören bir endüstriyel metal olarak, değerli metal yatırımları portföyünüze eklemeyi düşünmek için başka bir mükemmel seçimdir. Burada platin fiyatını neyin etkilediğine ve harekete nasıl geçebileceğinize daha yakından bakacağız..

Platin Fiyatları Neler Etkiler??

Gümüş ve sıklıkla “endüstriyel metaller” olarak kabul edilen diğer değerli metallere benzer şekilde, platin, fiyatta dalgalanmalara yol açabilecek aynı faktörlerin çoğuna açıktır. Çok yüksek değerli bir değerli metal olmasına ve altına benzer şekilde bir değer deposu görevi görebilmesine rağmen, tipik olarak uygulandıkları şekliyle arz ve talep yasalarına çok daha fazla maruz kalmaktadır..

Otomatik Talep: Platinum, otomobil endüstrisinden büyük talep görüyor. Bunun nedeni, platinin, dünya çapında araçların emisyonlarını azaltmak için kullanılan katalitik konvertörlerde önemli bir bileşen olmasıdır. Bu, platin fiyatının büyük ölçüde otomotiv endüstrisinin yeni araçlara olan talebi ile paralel olarak hareket edebileceği anlamına geliyor..

Para Birimi Gücü: Bu nokta özellikle Güney Afrika Randı ve Rus Rublesi karşısındaki USD kuru için geçerlidir. Bunun nedeni, dünyadaki platinin büyük çoğunluğunun bu iki ülkeden gelmesi ve ABD Doları cinsinden ödenmesidir. Bu nedenle, zayıf bir dolar genellikle platin madenciliğinin bir miktar teşvikini ortadan kaldırır. Bu, arzı azaltabilir ve bu süreçte daha yüksek fiyatlara yol açabilir..

Politik istikrar: Yukarıda belirtildiği gibi, dünyadaki platin arzının% 75’inden fazlasının büyük çoğunluğu Güney Afrika ve Rusya’da çıkarılmaktadır. Bu, her iki ulustaki siyasi durumun ve bunların kelime etrafında, ama özellikle ABD ve dünyanın en büyük alıcılarından ikisi olan Çin ile olan ilişkilerinin hayati öneme sahip olduğu anlamına gelir. Her türlü jeopolitik sorun, tarifeler veya ticaret kısıtlamaları platin fiyatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir..

Platinum’a Yatırım Yapmak

Platin piyasalarında değer kadranını hareket ettiren temel faktörlere bir göz attıktan sonra, bir yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, bunu yapmanın nispeten kolay birkaç yolu vardır:

Fiziksel Platin: Madeni para ve külçe şeklindeki platin, kesinlikle pazara dahil olmanın en doğrudan yoludur. Diğer seçeneklere benzer şekilde, metalin kendisinin nadirliğine paralel olarak az sayıda tanınmış tedarikçiyle platin satın almak kesinlikle daha zordur..

Direkt Platin almanızı tavsiye ettiğimiz firma Külçe Kasası.

Platin Hisse Senetleri: Bu, komisyoncunuz aracılığıyla hisse senedi piyasasına yatırım yapabileceğiniz çok sayıda, ancak kesinlikle bol miktarda platin hissesi bulunan popüler bir yatırım rotasıdır. Bunlar tipik olarak hem Güney Afrika hem de Kuzey Amerika’daki en büyük platin madenciliği ve üretim operasyonlarındadır. Bununla birlikte, bu madencilik şirketlerinden bazıları, platin fiyatları yükselse bile sizi savunmasız bırakabilecek diğer metallerle de ilgilenebilir..


Platin ETF’ler: Platin ETF’ler, piyasanın diğer alanlarında olduğu gibi, sektöre daha geniş bir açıklık sağlar. Bu, platin ETF’nin madencilik ve platin üretim şirketlerine ve diğer alanlara yatırım olabileceği anlamına gelir. Bu, Platinum’a yatırım yapmanın en basit yoludur ve her bir ETF farklı olsa da, riskleriniz bir anlamda bir ETF ile korunur. Ayrıca, içeri girmeye geldiğinde veya fiyat size aleyhine giderse pozisyonunuzu terk etmeye geldiğinde sıvıdırlar. Birçok büyük komisyoncu, çeşitli platin ETF’lere hitap edecek.

Emtia ticareti söz konusu olduğunda çok popüler olan platin vadeli işlem ve opsiyonların alım satımına da dahil olabilirsiniz, ancak daha yeni bir yatırımcı olarak, değerli metal ticaretine ilk girişimleriniz için yukarıdaki daha az değişken yöntemler önerilir..

Platin Riskleri

Diğer herhangi bir yatırım türünde olduğu gibi, piyasada bir gerileme riski vardır. Bu amaçla kendinizi sağlam bir risk yönetimi stratejisiyle korumalısınız.

Hiç şüphe yok ki platin fiyatları altından ve hatta gümüşten çok daha değişken. Bu, her yatırımcıya uygun olmadıkları anlamına gelebilir. Uzun vadede yine de güçlü getiriler sergilediler..

3-5 yıl gibi daha kısa süreler içinde platin fiyatları çok dalgalanabilir ve şu anda 10 yılın en düşük seviyesinden çok da uzak olmayan bir fiyattadır. Bunun nedeni, 2020 COVID-19 salgını nedeniyle araç talebindeki düşüş değil, bir dizi faktörden kaynaklanıyor. Pek çok kişi bunu platin piyasasından değer elde etmek için uygun bir zaman olarak görebilir, çünkü şimdilik geçici olarak değer açısından altın tarafından yer değiştirildi, ikincisi tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı..

Son düşünceler

Altın ve gümüş piyasaları, kıymetli metal ticareti söz konusu olduğunda kesinlikle manşetlerde yer alsa da, bunu yapmak için daha az yol olsa da, platine yatırımın başarılması nispeten kolay bir başarı olduğunu hatırlamakta fayda var..

Bunu, alışılmadık şekilde altın fiyatının altında kaldığı platin piyasasındaki mevcut düşüşle birleştirin ve portföyünüze yeni çeşitlilik eklemek için ideal bir fırsata sahip olabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map