Fiziksel Altın Nasıl Satın Alınır

Değerli metallere ve özellikle de altına ilk kez yatırım yapmaya başlıyorsanız, altına yatırım yapmanın birkaç yolu olduğunu bileceksiniz. Bunlar, hisse senetleri ve ETF’ler gibi fiziksel olarak elinizde tutamayacağınız için maddi olmayan yatırımları içerir. Yatırımınızın somut bir şekilde elde tutulmasını seven bir yatırımcıysanız, başka bir yol daha var. Fiziksel altın, külçe altın olarak da adlandırılır. Burada size fiziksel altın satın alma sürecinde ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak mevcut olan farklı türlerde yol göstereceğiz..

Fiziksel Altın Türleri

Fiziksel altına yatırım yaparken genellikle iki seçenekle karşı karşıya kalırsınız. Bunlar altın külçeler veya altın sikkelerdir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, konu yatırımlar ve değerleri olduğunda her ikisi de önemli ölçüde farklı olabilir..

Altın külçeler en çok satın alınan fiziksel altındır. Yatırım amacıyla satın alındığında, bunlar tipik olarak en az% 99,5 saf altın külçeleri olmalıdır. Yatırım sınıfı altın külçelerde tipik olarak göreceğiniz şey ve satın alırken dikkat etmeniz gereken şey, üreticinin adı, çubuğun ağırlığı ve tipik olarak% 99,99 olarak ifade edilen saflığın damgalı olmasıdır. barın önünde. Bunlar, çubuğun kalitesini gösterecek ve orijinalliği için kefil olacaktır..

Altın paralar, fiziksel bir altın yatırımı yapmanın başka bir yoludur. Yine de, altın satın alırsanız, bunların her zaman bir külçe altın gibi altının spot fiyatlarına eşit olmayabileceğini unutmayın. Bu, oyunda olan bir dizi başka faktörden kaynaklanmaktadır..

Altın sikkelerde, bunlar tipik olarak altın külçeleri ile aynı saflık seviyelerinde olmayacaktır. Tipik olarak% 91-92 oranında altın içerirler. Bununla birlikte, madeni paraların ağırlık olarak fiyatı külçe altın fiyatından daha fazla olabilir. Bu, bazı madeni paraların sahip olduğu tahsil edilebilirlik nedeniyledir. Bu toplanabilirliği belirlemek, tamamen başka bir uzmanlık alanıdır ve mümkün olan en basit fiziksel altın yatırımını arıyorsanız, o zaman başlamak için muhtemelen en iyi yer çubuklardır..

Fiziksel Altın Nasıl Satın Alınır

Dahil olurken ve ilk kez fiziksel altın alırken bir sonraki soru, anlaşılır bir şekilde, nereden satın alabilirsin??

Bu soruya gelince, yalnızca en güvenilir kaynaklardan satın almak istediğinizi söylememize gerek yok. Bunların bulunması nispeten kolaydır ve genellikle güçlü bir çevrimiçi varlığa ve birçok olumlu eleştirinin ve güvenilirliğinin desteğine sahiptir. Bu bakımdan, kullandığınız bayinin tamamen yasal olduğundan emin olmak için satın almadan önce kendi durum tespiti yapmanız çok önemlidir. Son derece net olmanız gereken ilk şey, altının mevcut spot fiyatıdır ve gerçek olamayacak kadar iyi görünen veya mevcut spot fiyatına büyük primler ekleyen satıcılardan kaçının..

ABD’de, bir bayinin itibarını gözden geçirmek veya onaylamak istiyorsanız, Better Business Bureau başlamak için iyi bir yerdir..

Ödevi atlamayı tercih ederseniz, bu iki şirketi tavsiye ederiz:

  1. Altın Broker
  2. Külçe Kasası

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Şu anda ilk kez fiziksel altın satın alma yolunda ilerlemiş olsanız da, kendinizi doğru yolda tutmamak için hala harika olan birkaç önemli nokta var..

Boyut: Altın satın almak, doğrudan dalmanız ve 1 kg, hatta 1 oz bar satın almanız gerektiği anlamına gelmez. Altın külçeler her boyutta gelir. Tipik olarak 1 gram ile 1 Kilogram arasında bir ağırlıkta herhangi bir şey satın alabilirsiniz. Anahtar, sizin için doğru olan bedeni satın almaktır. Bu hem kendi bütçeniz açısından hem de yeniden satış açısından. İhtiyaç duyulması halinde daha küçük miktarların gelecekte yeniden satılması daha kolay olacaktır..


Fiyat Primi: Çeşitli tanınmış altın tedarikçilerinden alışveriş yaptığınızdan emin olun. Tüm külçe satın alımlarında spot fiyata hafif bir prim eklenecektir, ancak bununla uğraşmak için hiçbir gizli ücret olmamalıdır. Bu, satın almadan önce her zaman iki kez kontrol etmeye değer.

Depolama & Sigorta: Artık fiziksel altın satın aldığınıza göre, onu mümkün olduğunca güvenli ve emniyette tutmak isteyeceksiniz. Bu, özellikle büyük miktarlarda satın alıyorsanız, şiddetle tavsiye edilen bir seçenek olan başka bir güvenli depolama tesisi için ödeme yapmak anlamına gelebilir. Külçenizin düzgün bir şekilde sigortalanmasını istiyorsanız, profesyonel bir depolama çözümüne veya özel bir üçüncü taraf sigortasına da yatırım yapmanız gerekebilir..

Durum: Elbette altını satın alırken en iyi durumda olduğundan emin olmak istersiniz. Bu, saygın bir satıcıdan satın aldığınızda genellikle çok ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Elinize geçtikten sonra, altınınızı bu durumda tutmak isteyeceksiniz. Altınınızın tamamen zarar görmemesini veya değeri etkileyebilecek herhangi bir çizilmeden emin olmak istediğinizden, güvenli depolamanın arkasındaki başka bir avantaj bu.

Son düşünceler

Genel olarak, bugünün piyasasında kendinize biraz fiziksel altın satın almak, düşündüğünüzden kesinlikle daha erişilebilir. Maddi olmayan varlıkları elinize almaktan hoşlanan bir yatırımcıysanız, altın rekor seviyelere yakın olduğu için sizin için mükemmel bir seçim olabilir..

BBB tarafından akredite edilmiş en iyi altın tedarikçisini bulmanın zorluklarının üstesinden geldikten ve varlığınızı nerede saklayacağınızı düşündüğünüzde, sizin için işe yarayan herhangi bir altın külçe veya madeni para boyutunda ilk satın almayı gerçekten engelleyecek hiçbir şey yoktur.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map